Konzervativní portfolio investic, se kterým porazíte inflaci: Až 6 % ročně

Klasické poučky doporučují konzervativním investorům fondy peněžních trhů a dluhopisové fondy. Ovšem výnos takového portfolia nedosáhne ani čtyř procent ročně. Jak sestavit dlouhodobé portfolio pro konzervativního investora s co nejmenšími výkyvy a výnosovým potenciálem čtyř až šesti procent ročně?

Osobně pro dlouhodobé investice konzervativním investorům velmi často doporučuji dobře diverzifikované portfolio dividendových akcií. Má to ovšem háček - při špatném načasování se může stát, že hodnota portfolia krátkodobě klesne i o třicet procent. V takové situaci investoři mají tendence podlehnout emocím a investice se zbavovat.

Hledá se výnos

Klasické investiční poučky, kterých se drží většina poradců a bankéřů, doporučují konzervativním investorům portfolio složené převážně z fondů peněžních trhů a z dluhopisových fondů, které investují do bonitních vládních dluhopisů. Na dlouhodobém horizontu pak někteří poradci do portfolia přimíchají deset až patnáct procent akcií a deset až patnáct procent korporátních dluhopisů rizikovějšího stupně (tzv. high yield dluhopisy).

Takové portfolio má sice velmi nízkou volatilitu, ale problém je tu s výnosovým potenciálem. V současné tržní situaci si troufám tvrdit, že budoucí výnos tohoto portfolia na pětiletém až desetiletém horizontu nedosáhne ani čtyř procent ročně, protože dluhopisové fondy čeká špatné období. To už se vyplatí raději nechat peníze na termínovaném vkladu.

Jakým způsobem lze optimalizovat portfolio investic, aby potenciál výnosu dosáhl čtyř až šesti procent ročně, ale riziko krátkodobého poklesu zůstalo nízké?

V prvé řadě bychom do portfolia měli vybírat pouze investice, které mají potenciál zhodnocení alespoň pět až šest procent za rok. To momentálně zcela vylučuje konzervativní dluhopisy, které v uplynulých letech přinášely vyšší zhodnocení, ale už svůj potenciál vyčerpaly. Zároveň bychom se měli pokusit portfolio co nejlépe diverzifikovat mezi investice, které spolu příliš nekorelují. Dále by portfolio mělo být pokud možno zajištěné proti měnovému riziku, zejména v případě eurových a dolarových investic.

Základní struktura portfolia může vypadat například následovně:

Akcie versus dluhopisy

Dluhopisová složka by měla být zastoupena dluhopisy s vyšším výnosem do splatnosti, tedy firemními dluhopisy rizikovějšího stupně, nebo případně i vládními dluhopisy emitovanými na rozvíjejících se trzích, kde je kapitál dražší (vyšší úrokové sazby). Takto zaměřené dluhopisové fondy mají zpravidla průměrný výnos do splatnosti kolem šesti procent ročně.

Jedná se sice o dluhopisové fondy s vyšší volatilitou, ale tvoří protiváhu akciím – v prostředí klesajících úrokových sazeb, které zpravidla doprovází špatný makroekonomický vývoj, roste tržní cena dluhopisů s vyšším úrokovým kupónem. Jinými slovy, když se nebude dařit akciím, tyto dluhopisové fondy by měly dosahovat vyššího zhodnocení než šest procent ročně a vyvažovat vývoj hodnoty celého portfolia. Když se naopak akciím bude dařit, mohou být výnosy těchto dluhopisových fondů nižší než šest procent.

Tento vyvažující efekt je ještě posilněn konvertibilními dluhopisy, které nesou pevný úrok, ale zároveň jsou směnitelné za akcie. V případě většího růstu cen akcií se tak jakoby zvětšuje akciová složka portfolia z 20 % na 35 %. Když se naopak akciím nedaří, převažuje dluhopisová složka.

Vybíráte dluhopisový fond? I ty české jsou nyní zajímavé
Nedávno jsem se věnoval výkonnosti peněžních podílových fondů, do kterých může český investor vložit své úspory. Srovnával jsem výkonnost fondů v celkem pěti obdobích počínaje zahájením dlouhého poklesového období v říjnu 2007 a konče 17. květnem 2012. Nyní jsem provedl obdobné srovnání dluhopisových fondů.

Nemovitostní a komoditní fondy

Celé portfolio je dále vyváženo nemovitostní a komoditní složkou. V rámci komoditní složky by v případě konzervativního portfolia měly hlavní roli hrát necyklické komodity, tedy drahé kovy a zemědělské komodity. I tyto komodity stejně jako každé jiné vykazují značnou cenovou volatilitu. Samostatně je nelze považovat za konzervativní investici, ostatně to ani jiné složky portfolia. Ale jako příměs k akciím a dluhopisům plní svůj účel.

Cyklické komodity jako ropa nebo měď mají vysokou korelaci s akciovým trhem. V období ekonomické konjunktury rostou ceny akcií i cyklických komodit. Taková diverzifikace by neměla velký smysl. Ovšem vývoj ceny zlata s ekonomickým cyklem příliš nesouvisí. Zlato má pomáhat portfoliu zejména v dobách krizí a paniky na trzích. Zároveň spolu se zemědělskými komoditami dlouhodobě představuje dobrou ochranu před inflací. Zemědělské komodity jsou na ekonomickém vývoji zcela nezávislé, neboť poptávka je zde stabilní a ceny víceméně ovlivňuje pouze nabídka, která se odvíjí od počasí a úrody.

Nemovitostní složka pomáhá stabilizovat vývoj celého portfolia. Vývoj hodnoty podílových listů nemovitostních fondů bývá velmi stabilní díky pravidelným příjmům z nájemného. Pouze následkem přecenění hodnoty nemovitostí někdy dochází k větším výkyvům. České nemovitostní fondy ale používají k oceňování hodnoty nemovitostí cashflow metodu, takže dokud mají spravované nemovitosti pronajaté, nehrozí u fondů žádné velké výkyvy.

Historická výkonnost

Určitě si při pohledu na strukturu portfolia mnoho čtenářů říká, že tohle přece není konzervativní portfolio. Možná by ho někteří označili za vyvážené, jiní dokonce za poměrně dynamické. Zde je potřeba vnímat rozdíl mezi výnosově/rizikovým profilem jednotlivých částí a výnosově/rizikovým profilem celku. Ačkoli jsou jednotlivé složky portfolia poměrně dynamické (jinak bychom ani nemohli dosáhnout výnosu až šest procent), celkově má portfolio nízkou volatilitu a relativně stabilní růstovou tendenci.

Záměrně zde neuvedu konkrétní fondy, musím si něco nechat také jako eso v rukávu pro své klienty. Ale jedná se o skutečné portfolio složené z podílových fondů, které i v těžkých časech uplynulých let vydělalo čtyři procenta ročně na pětiletém horizontu a necelých osm procent ročně na tříleté periodě.

Z grafu je patrné, že se jedná o konzervativní portfolio s relativně nízkou volatilitou, které i v těžkém krizovém období od července 2007 do března 2009 neztratilo více než deset procent hodnoty. Také je ale z grafu patrné, že se jedná o dlouhodobé portfolio. V letech 2007, 2008 a 2011 hodnota portfolia stagnovala, nebo lehce ztrácela. Pro krátkodobé investice by tedy nebylo příliš vhodné.

S krátkodobými investicemi je problém. Krátkodobé konzervativní portfolio by mělo být skutečně složeno výhradně z konzervativních dluhopisů. Ovšem jak už bylo řečeno, jejich budoucí výnosový potenciál je momentálně velmi nízký, takže je jednodušší a bezpečnější nechat krátkodobé peníze ležet na spořicím účtu nebo na termínovaném vkladu.

Krize přepsala učebnice investování: 4 změny pravidel hry
Alokace aktiv je základem každého investičního plánu, ať jde o jednotlivce, nebo instituci. Lidé věří, že když se při investování budou držet tradičních pravidel, v dlouhodobém horizontu skončí alespoň s průměrným výnosem. Většina z investičních pouček už ale v dnešním neobvyklém finančním prostředí dávno zastarala. Nabízíme příklady pravidel, která už v aktuálních extrémních podmínkách přestala platit, a pokud se jich budete držet, mohou nadělat více škody než užitku.

Investiční portfolio
Přestat sledovat
Defenzivní investování
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Zavřít
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Shutterstock
31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Alokace investic
Přestat sledovat
Americký dolar
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Zemědělství
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock, Investiční web
29. 5. 2023 12:39
Expertní debata: Výhled na druhé pololetí 2023 není špatný, investoři by ale měli cílit na delší…
Akciové fondy
Přestat sledovat
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kapitálové trhy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
29. 5. 2023 9:30
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Akciový trh je spíše optimistický, bondaři věští problémy
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Freeimages.com
27. 5. 2023 13:42
Pavel Tykač (Sev.en): Bez levné a dostupné energie neexistuje rozvoj lidské společnosti, elektřina…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat