Neřízený bankrot Řecka je zase o něco pravděpodobnější

Je s podivem, že se včera akciovým trhům nakonec podařilo zavřít v plusu. Americký Fed nepřinesl nic nového a z řeckého referenda jde všem včetně samotných Řeků dále hlava kolem. V tisku se sice objevují názory, že má premiér Papandreu celou věc dobře promyšlenou a hraje pouze ostrou taktickou hru. Bohužel, zatím nikdo nebyl schopen pořádně vysvětlit, v čem genialita oné taktiky spočívá.
Jisté je, že než referendum proběhne, neměli by Řekové dostat ze záchranných fondů Unie a z MMF ani euro. To může být problém, protože podle původních odhadů Řekům měli dojít peníze v polovině listopadu a referendum bude nejdříve 4.-5. prosince.
Navíc v tuto chvíli skutečně není jasné, jak referendum může dopadnout. A. Merkelová a N. Sarkozy tlačí na řeckého premiéra, aby referendum přímo spojil s otázkou setrvání Řeků v eurozóně. Pak by byla vyšší šance, že se Řekové vyjádří pozitivně (dvě třetiny chtějí dál euro).
Existuje ovšem i tak nebezpečí, že se bez aktivnější záchranné politiky ECB může v předvečer referenda v Řecku naplno rozjet bankovní run.
Paul Krugman: Hrozí gigantický útok střadatelů na banky a návrat italské liry
Současně řecký premiér ztrácí půdu pod nohama ve vlastní straně. V tuto chvíli není jasné, zda vláda vůbec přežije páteční hlasování o důvěře. Premiér Papandreu proto asi dnes na summitu G-20 nebude chtít couvat ze svých pozic, aby šance na pád vlády ještě nezvýšil.
Řecké referendum o úsporách straší investory. S čím mají počítat?
Na druhou stranu by pád vlády mohl být lepším řešením než referendum. Mohl by otevřít dveře velké koalici a zrušení referenda (opozice je zásadně proti). I když by příprava voleb nakonec trvala déle než příprava referenda, mohla by Unie a MMF vyjednávat jako v případě Portugalska nové podmínky již před volbami.
Ať bude běh událostí jakýkoli, riziko neřízeného bankrotu Řecka je v tuto chvíli poměrně vysoké. Po včerejší schůzce je vidět, že A. Merkelová ani N. Sarkozy nejsou připraveni dělat ústupky a Řekům dochází peníze nepříjemně rychle.
Neřízený bankrot Řecka by měl podobné dopady jako občanská válka