US MARKETOtevírá za: 2 h 25 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Summit "nezklamal" - nevyřešilo se nic

Co si vzít ze středečního summitu EU? Podle očekávání nejsme o moc moudřejší. Summit původně zaměřený na otázky růstu se věnoval z velké části Řecku, strachu z eventuální finanční nákazy a otázce, jak v takovém případě posílit soudržnost zbytku klubu - eurodluhopisy, společné bankovní záruky. Žádného jasného závěru v zásadních otázkách jsme se zatím nedočkali.

Jan Bureš
Jan Bureš
24. 5. 2012 | 9:15
Eurozóna

Evropští lídři jsou zajedno v tom, že potřebují krizový scénář pro případ řeckého euro-exitu. K dohodě na něm mají zatím hodně daleko.

Grexit: Co se bude dít po odchodu Řecka z eurozóny?

Pomoc bankám?

Evropská centrální banka a Komise se snaží prosadit návrh na kapitálovou pomoc systematicky významným bankám ze společných prostředků. To by se líbilo především Španělsku, které má největší problém s léčbou svého bankovního sektoru. Německo, Nizozemsko a Finsko však zatím nechtějí připustit vznik nového "bankovního fondu" ani rozšíření pravomocí stávajících fondů (ESM, EFSF) tak, aby mohly poskytovat pomoc přímo postiženým bankám (ne pouze národním státům).

Pokud v otázce společné bankovní pomoci existuje šance, že Němci sleví ze své zásadovosti (do řádného červnového summitu), v případě společných eurobondů je to naprosto nereálné. Němci napříč politickou scénou vidí v eurobondech nebezpečí, které by mohlo rozvolnit tlak na disciplínu v periferních ekonomikách. Slovy Angely Merkelové budou eurobondy připadat v úvahu, až bude eurozóna fungovat jako rozpočtová unie a národní vlády prokáží schopnost držet své rozpočty na uzdě.

Válka o eurobondy pokračuje, lídry eurozóny čeká pěkně horká večeře

Válka o eurobondy pokračuje, lídry eurozóny čeká pěkně horká večeře

Jediným konkrétnějším výstupem jednání posledních dnů jsou tak tři drobné nápady, jak podpořit evropský růst z kapsy Bruselu:

  • projektové dluhopisy společného evropského rozpočtu,

  • zdvojnásobení kapitálu Evropské investiční banky,

  • přesměrování strukturálních fondů EU.

Žádné z těchto opatření ovšem nemíří k jádru dnešních problémů. Slabý růst je věc, kterou musejí vyřešit primárně národní vlády reformami na trhu práce, deregulací chráněných odvětví nebo dokapitalizací bank. Společné evropské peníze na stavbu mostů v Portugalsku a Řecku jsou příliš malé (nezvládnou vykompenzovat nutné domácí úspory) a neřeší podstatu problému slabého růstu.

Investory navíc v tuto chvíli skutečně více zajímá otázka, jak zastavit eventuální nákazu z řeckého euroexitu. Pokud od politiků brzo neuslyší konkrétnější krizové plány, ještě zesílí tlak na ECB, která je poslední akceschopnou záchrannou brzdou eura.

Nejdůležitější politické rozhodnutí v dějinách ECB

Nejdůležitější politické rozhodnutí v dějinách ECB

Dluhová krizeEurozónaEvropské bankyPIIGSPolitikaŘeckoSpolečné evropské dluhopisy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa