Co musíte ráno vědět (7. srpna)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se v červnu (ne)dařilo českému průmyslu a co by měl Donald Trump zohlednit při svém tažení proti imigrantům? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy v úterý napravily část pondělních ztrát, obavy z měnových manipulací ustoupily
Americké akcie v úterý posílily, a smazaly tak část pondělního propadu. Rozhodnutí Pekingu stabilizovat kurz čínského jüanu totiž zmírnilo obavy z toho, že se měny stanou nejnovější zbraní v obchodní válce mezi Spojenými státy a Čínou. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,21 % na 26 029,52 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 1,30 % na 2 881,77 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 1,39 % na 7 833,27 bodu. Index volatility VIX klesl o 17,97 % na 20,17 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů se snížil o jeden bazický bod na 1,70 %. Kryptoměny vrátily část pondělních zisků (bitcoin -2 %) a ceny ropy pokračovaly v poklesu o další zhruba 2 %.
2. Evropské akcie v úterý opět ztratily kvůli nejistotě ohledně dalšího vývoje obchodní války
Evropské akciové trhy v úterý uzavřely v mínusu, když se investoři nadále soustředili zejména na novinky týkající se obchodní války mezi Čínou a USA. Náladou investorů otřáslo zejména rozhodnutí Spojených států označit Čínu za měnového manipulátora. Čína v úterý odmítla, že by se svou měnou manipulovala. Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,47 % na 367,71 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,72 % na 7 171,69 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,13 % na 5 234,65 bodu a německý DAX přišel o 0,78 % na 11 567,96 bodu. V úvodu obchodování evropské akcie těžily z příznivých statistických údajů z Německa. Průmyslové zakázky se v červnu v největší evropské ekonomice meziměsíčně zvýšily o 2,5 %. Analytici dotazovaní agenturou Reuters přitom čekali v průměru zvýšení zakázek jen o půl procenta.
3. Pražská burza v úterý klesla, dolů ji stáhly akcie ČEZ a KB
Pražská burza zakončila úterní obchodování v mínusu, index PX odepsal 0,26 % na 1 022,85 bodu. Nedařilo se zejména akciím ČEZ (-0,68 % na 512,50 Kč) a Komerční banky (-0,88 % na 841,50 Kč). Nejvíce naopak zpevnily cenné papíry Avastu, které zdražily o 1,09 % na 93 Kč. Zobchodovaný objem čítal 518 milionů korun, a byl tak mírně nadprůměrný.
4. Očekávané události
Ve středu vyjdou české maloobchodní tržby, francouzská obchodní bilance, německá průmyslová výroba a britský index cen domů od banky Halifax. Spojené státy se pochlubí pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území. Výsledky hospodaření odtajní například společnosti CVS Health, AIG, Marathon Oil, Fox, Lyft, UniCredit, Commerzbank, Glencore nebo E.ON. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Průmysl v Česku po čtyřech měsících růstu v červnu oslabil
Průmyslová výroba v Česku po čtyřech měsících růstu letos v červnu meziročně oslabila o 3,8 %. Podepsal se na tom podle statistiků pokles výroby motorových vozidel, ale částečně i vysoká srovnávací základna v loňském roce. V květnu i dubnu přitom průmysl v meziročním srovnání o více než tři procenta posiloval. Průmysl oslabil i meziměsíčně, a to o 2,8 %. Za celé druhé čtvrtletí letošního roku ale průmyslová výroba meziročně stoupla o 0,8 %.
6. USA označily Čínu za měnového manipulátora, poprvé od roku 1994
Spojené státy poprvé od roku 1994 oficiálně označily Čínu za měnového manipulátora. Oznámení amerického ministerstva financí následovalo po prudkém oslabení čínského jüanu vůči dolaru na nejnižší hodnotu za 11 let. Krok Spojených států otevírá cestu k dalším možným sankcím vůči Číně, kromě současných cel zavedených v poslední době na čínské zboží v rámci boje proti přebytku obchodu s Čínou a jejím praktikám v oblasti technologií, uvedla agentura AP. Čínská centrální banka se proti označení Pekingu za měnového manipulátora ohradila a uvedla, že toto označení vážně porušuje mezinárodní pravidla.
7. Bezos minulý týden prodal akcie Amazonu za 2,8 miliardy USD
Generální ředitel a zakladatel internetového prodejce Amazon Jeff Bezos prodal minulý týden akcie své firmy za 2,8 miliardy USD. Vyplývá to z hlášení pro burzu. Amazon se k prodeji akcií odmítl vyjádřit. Bezos však již dříve uvedl, že plánuje každým rokem prodat akcie za zhruba jednu miliardu USD, aby měl finance pro svou vesmírnou společnost Blue Origin.
8. Průmyslové zakázky v Německu vzrostly v červnu nejvíce od roku 2017
Zakázky německého průmyslu v červnu stouply ve srovnání s předchozím měsícem o 2,5 %, což byl nejvyšší růst od srpna 2017 a mnohem vyšší, než čekali analytici. K vysokému růstu přispěly hlavně objednávky nákladného zboží ze zemí mimo eurozónu. Domácí objednávky naopak klesly. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství.
9. Přebytek zahraničního obchodu ČR v červnu stoupl na 18,4 miliardy Kč
Přebytek zahraničního obchodu ČR v červnu meziročně stoupl o pět miliard korun na 18,4 miliardy korun. Výsledek kladně ovlivnilo mimo jiné obchodování s kovy, rafinovanými ropnými produkty, chemií nebo ostatními dopravními prostředky, jako jsou lodě, lokomotivy, letadla a jízdní kola. Opačný vliv na celkovou bilanci měl obchod s motorovými vozy a stroji. Vyplývá to z předběžných údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Dovoz i vývoz klesly.
10. Trump tvrdí, že Google chtěl podkopat jeho předvolební kampaň
Americký prezident Donald Trump stupňuje svou kritiku společnosti Google. Bez dalších faktů v sérii úterních tweetů uvedl mimo jiné, že se tato technologická firma pokoušela v roce 2016 podkopat jeho volební kampaň. S ohledem na prezidentské volby v příštím roce Trump napsal, že společnost "bedlivě" sleduje. Google, dceřiná firma společnosti Alphabet, se zatím k věci nevyjádřil.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Imigranti nebo jejich děti založili téměř polovinu společností z žebříčku Fortune 500
V době, kdy americký prezident Donald Trump vyostřuje rétoriku proti nelegálním migrantům, kteří se do Spojených států dostávají přes hranici s Mexikem, není bez zajímavosti studie organizace New American Economy, podle které 45 % firem z žebříčku Fortune 500 (seřazuje nejúspěšnější americké firmy podle příjmů) založili imigranti nebo jejich děti.
Tyto společnosti podle studie vygenerovaly v roce 2018 příjmy 16,1 bilionu dolarů. Patří mezi ně například Amazon, Apple, Tesla či Alphabet. Počet takových společností se ve zmiňovaném žebříčku zároveň rok od roku zvyšuje. V roce 2011 se jich mezi nejúspěšnější pětistovku vešlo 204, v roce 2011 jich bylo již 223, z nichž 101 založili lidé narození mimo Spojené státy a 122 jich bylo založeno dětmi imigrantů.
Jak tomu je u výše zmíněné čtveřice firem? Otec Jeffa Bezose je Kubánec, biologický otec Steva Jobse je Syřan a Elon Musk se narodil v JAR. Spoluzakladatel Googlu Sergey Brin pak pochází z Ruska.