Co musíte ráno vědět (13. ledna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, na čem se dohodly Spojené státy a Čína a s jakým problémem se už tři týdny musí vypořádávat největší newsroom v ČR? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy v pátek klesly z nových rekordů, za celý týden ale udržely zisky
Akcie ve Spojených státech v pátek pokračovaly v lámání rekordů, později během obchodování z nich ovšem sestoupily a uzavřely níže. Index Dow poprvé v historii překonal hladinu 29 000 bodů (dostal se až na 29 009,07 bodu), později nicméně oslabil, protože investoři vybírali zisky. Uzavřel se ztrátou 0,46 % na 28 823,77 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,29 % na 3 265,35 bodu a technologický index Nasdaq Composite se snížil o 0,27 % na 9 178,86 bodu. Také tyto dva indexy během dne dosáhly nových rekordů. Index volatility VIX vzrostl jen o 0,16 % na 12,56 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 1,82 %. Za týden index Dow přidal 0,66 %, S&P 500 zpevnil o 0,94 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 1,75 %.
2. Evropské akcie v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden naopak mírně stouply
Evropské akciové trhy sice po většinu pátečního obchodování rostly, v závěru seance ovšem klesly do červených čísel, když američtí ministři zahraničí a financí Mike Pompeo a Steven Mnuchin oznámili nové sankce proti Íránu, které mají být reakcí na nedávný raketový útok na americké základny v Iráku. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,12 % na 419,14 bodu, za celý týden ale stoupl o 0,19 %. Britský FTSE 100 odepsal 0,14 % na 7 587,75 bodu (týden: -0,45 %), francouzský CAC 40 ztratil 0,09 % na 6 037,11 bodu (týden: -0,11 %) a německý DAX se snížil o 0,09 % na 13 483,31 bodu (týden: +2 %).
3. Pražská burza v pátek zpevnila a stoupla i za celý týden
Pražská burza zakončila páteční obchodování v pozitivním pásmu, index PX zpevnil o 0,62 % na 1 133,67 bodu. Nejvyšší zisk si připsala pojišťovna VIG, jež zpevnila o 2,48 % na 660 Kč. Objem obchodů byl s 328 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které odepsaly 0,18 % na 829,50 Kč. Za celý týden akcie na pražské burze podle indexu PX posílily o 1,1 %.
4. Očekávané události
Pondělní dopoledne přinese česká data, konkrétně inflační statistiku, údaje o maloobchodních tržbách a výsledek běžného účtu, a výsledek britské obchodní bilance a údaje o tamní průmyslové výrobě. V USA významná data zveřejněna nebudou. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Írán přiznal sestřelení ukrajinského boeingu, protivzdušná obrana ho považovala za nepřátelský cíl
Pád Boeingu 737-800 aerolinek Ukraine International Airlines na lince PS752 má na svědomí íránská protivzdušná obrana. V sobotu to přiznal Teherán. Podle expertů na Blízký východ jde o mimořádně ponižující zvrat poté, co šéf íránského úřadu pro civilní letectví Alí Ábedzádeh opakovaně tvrdil, že "je vědecky nemožné, aby ukrajinské letadlo zasáhla raketa".
6. WSJ: USA a Čína se dohodly na novém dialogu o reformách
Spojené státy a Čína se dohodly, že se budou scházet dvakrát do roka, aby jednaly o reformách v obou zemích a řešily vzájemné spory. Jednání budou probíhat mimo rámec rozhovorů o druhé fázi americko-čínské obchodní dohody. Na svém webu o tom v sobotu informoval list The Wall Street Journal.
7. Americká ekonomika v prosinci mimo zemědělství vytvořila 145 tisíc pracovních míst, růst mezd zpomalil na 2,9 %
Ve Spojených státech v prosinci mimo zemědělství vzniklo asi 145 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 164 tisíc míst po 256 tisících v listopadu (revidováno z 266 tisíc). Míra nezaměstnanosti zůstala na 3,5 %, jak se čekalo. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v prosinci zpomalil na 2,9 %.
8. Saudi Aramco využila opci na prodej dalších 450 milionů akcií
Saúdskoarabský státní ropný gigant Saudi Aramco využil opci na prodej dalších 450 milionů akcií. Celková hodnota primární veřejné nabídky akcií podniku tak dosáhla rekordních 29,4 miliardy dolarů. Oznámila to v neděli firma.
9. Odvolaný šéf Boeingu odejde s více než 60 miliony dolarů
Odvolaný šéf firmy Boeing Dennis Muilenburg, který přišel o funkci kvůli svému přístupu ke krizi kolem strojů 737 MAX, si odnese přes 60 milionů dolarů formou výsluh a firemních akcií. Jeho zaměstnavatel - americký výrobce letadel - to uvedl v sobotním sdělení.
10. USA chtějí přimět Británii k vyloučení firmy Huawei z budování sítí 5G
Spojené státy chtějí přesvědčit Británii, aby při modernizaci své telekomunikační sítě nepoužívala zařízení čínské společnosti Huawei Technologies. Podle zdrojů agentury Reuters v pondělí za tímto účelem do Británie dorazí americká delegace.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Economia je tři týdny bez proudu, přesto dál vydává
Největší newsroom v ČR je tři týdny bez elektřiny, v budově vydavatelství před Vánocemi vyhořela elektroinstalace. Novináři pracují v provizorních podmínkách, přesto se dál vydává v běžném režimu. Economia mimo jiné provozuje servery iHNed.cz a Aktuálně.cz a vydává deník Hospodářské noviny, týdeníky Ekonom a Respekt a několik odborných titulů.
"Dnes došlo v budově Economie k požáru trafostanice. Newsroom se tak ponořil do tmy. Pro ty, kteří mají strach, že přijdou o své oblíbené tituly, máme dobrou zprávu, přesunuli jsme se do kaváren a jiných restauračních zařízení a píšeme dál. Držte nám palce a děkujeme za podporu," uvedly 20. prosince loňského roku na sociálních sítích Hospodářské noviny i další tituly vydavatelství.
"Postupně zapojujeme záložní zdroje z okolních budov, rekonstrukce obvodů ale potrvá ještě několik týdnů," řekl tento týden serveru Mediář mluvčí mediálního domu Jakub Kašpar. Část novinářů podle Mediáře pracuje z domova, část z jiných budov, někteří už se vrátili do karlínského newsroomu, který je částečně napájen z okolních domů. Večer ale pracují v šeru, osvětlení v pronajímané budově v Pernerově ulic stále nefunguje.
Podle šéfredaktora Hospodářských novin Martina Jašminského bylo vydání listu bezprostředně po nehodě ohroženo, vše ale dobře dopadlo. "Když to spadlo, tak jsme měli velkou obavu, protože nás to samozřejmě zasáhlo ve fázi rozpracování textů, a to jsme netušili, jestli až se vrátíme, až náš redakční systém zprovozníme, to najdeme," řekl pořadu České televize Newsroom ČT24.
Část novinářů podle něj byla přesunuta do malých kanceláří ve vedlejší budově. "Přestěhovali jsme sem ty kolegy a profese, u kterých je nezbytné, aby byli každý den fyzicky přítomni vydávání novin. Takže je to vizuální oddělení, jsou to šéfové týmů i editoři. Je to trochu těžší třeba pro editory, protože je vždy lepší komunikovat tváří v tvář, když se dokončuje nějaký text," dodal Jašminský.
Například redakce Respektu podle Mediáře už plně funguje. "Máme štěstí, že jsme trochu bokem od velkého newsroomu, takže se podařilo naši redakci zprovoznit. Mezi svátky tu byla jen zima, ale tenhle týden už jedeme naplno a to základní je díky záložním zdrojům a provizorním rozvodům vlastně funkční," popsal produktový manažer týdeníku Michal Ischia.