Co musíte ráno vědět (24. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co od ekonomiky nově očekává Mezinárodní měnový fond a na jaká čísla z trhu práce (nejen) v USA by se měli investoři připravit? I to by vás mohlo zajímat.
1. Americké akcie v pondělí odepsaly další 3 %, technologické tituly na tom byly lépe. Trh držely v šachu politické neshody v Senátu
Akcie v USA kvůli obavám z ekonomických dopadů koronaviru oslabily, a to navzdory sérii dalších rázných opatření americké centrální banky na podporu ekonomiky. Ceny akcií byly sráženy mimo jiné zprávami o narůstajícím počtu obětí nemoci COVID-19, o přibývajících karanténních opatřeních ve Spojených státech a o blokaci balíčku určeného na pomoc ekonomice opozičními demokraty v americkém Senátu. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 3,04 % na 18 591,93 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 2,93 % na 2 237,40 bodu a míří k nejhoršímu měsíci od druhé světové války. Oproti únorovému maximu klesl zhruba o 34 %. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,27 % na 6 860,67 bodu. Index volatility VIX se navzdory poklesu cen akcií také snížil, a to o 6,74 % na 61,59 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o bezmála patnáct bazických bodů na 0,793 %. Cena zlata se zvyšovala až o 80 USD na unci, nakonec zlato posílilo o 4,6 % na 1 552 USD za unci. Ceny ropy rostly o 2-5 %, barel Brentu i WTI se ale dále obchoduje (hluboko) pod 30 USD. Nejsledovanější kryptoměny posílily o zhruba 5 %.
2. Evropské akcie v pondělí výrazně oslabily, západoevropské burzovní indexy ztratily až 4 %
Obchodování na západoevropských burzách začalo v úvodu týdne výrazně v červených číslech, indexy ztrácely po startu seance 4-5 %. Dopoledne se benchmarky pohybovaly v blízkosti denních minim, velkou část ztrát ale smazaly poté, co americká centrální banka oznámila neomezené kvantitativní uvolňování. Optimismus ovšem na trzích nevydržel dlouho, a tak se indexy posléze vrátily hluboko pod nulu, kde den i zakončily.
3. Pražská burza do pondělního obchodování vstoupila 2% poklesem, skončila na červené nule
Začátek pondělního obchodování na pražské burze byl ztrátový. Index PX zhruba půl hodiny po startu seance klesal o asi 2 % na 723 bodů. Ztráty však postupně umazával a odpoledne dokonce vystoupil do zelených čísel.Den nakonec uzavřel se ztrátou 0,07 % na 738,28 bodu.
4. Očekávané události
Úterý bude dnem indexů nákupních manažerů. Vyjdou předběžné PMI za březen za výrobu i sektor služeb. Ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří ještě na index průmyslové aktivity richmondského Fedu a údaje o prodeji nových domů. Hospodářské výsledky zveřejní v úterý ve Spojených státech společnost NIKE, v Británii firma Kingfisher a v Česku Philip Morris ČR. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. ECB za týden koupila nejvíce vládních dluhopisů za dva a půl roku
Evropská centrální banka minulý týden koupila nejvíce státních dluhopisů za dva a půl roku. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila. Banka letos zvýšila nákupy dluhopisů, aby zmírnila hospodářské a finanční dopady pandemie, a cílem jejího kroku je hlavně pomoci oživení dluhopisů vydávaných Itálií a dalšími zeměmi těžce zasaženými koronavirem.
6. Fed oznámil neomezené kvantitativní uvolňování
Americká centrální banka v pondělí oznámila, že přijde s novými programy zaměřenými na efektivnější fungování trhů v době krize způsobené pandemií koronaviru. Mimo jiné bude nakupovat neomezené množství státních dluhopisů a cenných papírů zajištěných hypotékami.
7. Morningstar: Všechny sektory jsou podhodnocené, energetika je nejlevnější
Podle ukazatele Morningstar Market Fair Value jsou nyní, po výrazných propadech na trzích, všechny sektory v USA podhodnocené. Nejvíce na ztráty doplácejí společnosti v energetickém sektoru, které tak představují zajímavou příležitost.
8. Ifo: Koronavirus připraví německou ekonomiku o stovky miliard eur
Koronavirus připraví německou ekonomiku o stovky miliard eur, předpověděl v pondělí hospodářský institut Ifo. Jeho konkrétní odhady se pohybují mezi 255 miliardami a 729 miliardami eur. O práci navíc může přijít hodně přes milion lidí.
9. Bullard (Fed): Nezaměstnanost v USA může stoupnout na 30 %
Šéf saintlouiského Fedu James Bullard se nechal slyšet, že míra nezaměstnanosti v USA se může dost až na 30 %. Bez plánu návratu lidí do práce po odeznění pandemie může dojít k sociálním nepokojům.
10. OECD: Ekonomika se bude z dopadů koronaviru zotavovat roky
Světové ekonomice potrvá roky, než se zotaví z dopadů šíření koronaviru. Uvedl to generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría. Dodal, že koronavirus již způsobil větší ekonomický šok než finanční krize. Naděje na rychlé hospodářské oživení jsou podle něj spíše zbožným přáním než výsledkem racionálního uvažování.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Zemětřesení na trhu práce
Po rekordně rychlých propadech na akciových trzích, které není schopna zpomalit ani slibovaná pomoc Fedu a vlády o objemu několika bilionů dolarů, již mezi investory kolují různé černé scénáře. Jedním z nejčernějších se prezentuje Goldman Sachs, která čeká, že počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu končícím 21. března může vystoupat na historické maximum.
Již v předešlém týdnu došlo k poměrně výraznému nárůstu, ale podle Goldman Sachs se až tento čtvrtek dozvíme, jak to na trhu práce v USA skutečně vypadá. Možná to je jen kachna, možná jen banka potřebuje zaujmout nějakou bombou (jako kdyby jich bylo jinak málo), ale pravda je, že trh na něco takového asi připravený není. Uvidíme ve čtvrtek.