Globální dluhová past: Každá bankovka je derivát

Globální dluh dosahuje zhruba 70 bilionů USD. Kvůli úrokům z úroků se tato dluhová zátěž každý den zvyšuje. Ovšem skutečným dramatem jsou globální finanční deriváty bez jakéhokoli vztahu k reálnému hodpodářství. Hodnota samotných finančních derivátů, které tvoří základ globálního dluhu, se v současnosti pohybuje okolo 700 bilionů USD.
Globální dluh je tak ve skutečnosti zhruba desetinásobný. Objem úvěrových derivátů přesáhl 1 200 % globálního hrubého domácího produktu.
Jen si tiskněte
Tyto skutečnosti prohlubují dluhové problémy a automaticky působí jako urychlovač současné krize. Proto je zcela nepochopitelné, že investory mohou uklidnit politické zásahy nebo opatření politicky závislých centrálních bank, které zaplavují svět novými penězi a deriváty. Jedno je jisté - dříve nebo později dojde ke krachu.
Pokud si myslíte, že s deriváty nemáte co do činění, hluboce se mýlíte. Dokonce i každá bankovka je derivát. Jedná se totiž o "druhou" odvozeninu z "dílny" centrální banky na platební příslib dlužníka (státu), který každý den ztrácí svou platební důvěryhodnost.
Zaplatíme všichni
Evropa samozřejmě nezbankrotuje přes noc. Ani měnová reforma se neprovede za pár dní. Dříve než tato okolnost nastane, budou se státy bránit všemi mocenskými nástroji. Nakonec musí tento dluh zaplatit všichni spotřebitelé, daňoví poplatníci, pracující a vlastníci nějakého kapitálu.
Otázkou zůstává, jakým způsobem – zda tvrdým zásahem do systému, který bude spojený s měnovou reformou, nebo chladnokrevným vyvlastněním formou plíživého zvýšení daňové zátěže, která bude spojená s finančním přerozdělováním.
Klíčovými pojmy zůstanou s největší pravděpodobností inflace v kombinaci s finanční represí. Finanční represe bude dosaženo především díky doprovodným opatřením, jako jsou podpora záporných reálných úrokových sazeb a cílené přerozdělování majetku. Zachování kupní síly papírových peněz (podložených mocenskými dluhy) je velice diskutabilní.