US MARKETOtevírá za: 4 h 46 m
DOW JONES-1,91 %
NASDAQ-1,41 %
S&P 500-1,61 %
META-0,25 %
TSLA-2,68 %
AAPL-2,31 %

Burzovní kalendář (7. 7. - 11. 7. 2014)

V USA bude zveřejněn zápis z jednání FOMC, v Evropě vychází německá či francouzská inflace a ve čtvrtek zasedá Bank of England. Údaje o inflaci a průmyslové výrobě odhalí i ČR.

USA

(8/7 až 11/7 Výsledková sezóna - Alcoa, Wells Fargo)

8/7 JOLT (duben: 4,45 milionu)

9/7 Počet žádostí o hypotéku

9/7 Zápis z jednání FOMC

10/7 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 315 tisíc nových, předchozí: 315 tisíc nových a 2,579 milionu pokračujících)

10/7 Podnikové zásoby (odhad květen: +0,6 % meziměsíčně, duben: +1,1 % meziměsíčně)

11/7 Měsíční zpráva o rozpočtu

Uplynulý týden přinesl na americké burze nové rekordy. Index Dow přitom nejenže dosáhl historického maxima, ale také poprvé v historii překonal hranici 17 000 bodů. Během čtvrtka vzrostl na nové historické maximum 17 074,65 bodu a uzavřel s týdenním ziskem 1,28 % na 17 068,26 bodu. Také širší S&P 500 během čtvrtka přepisoval historii, své intradenní maximum posunul na 1 985,59 bodu a uzavřel s týdenním ziskem 1,25 % jen mírně níže na 1 985,44 bodu. Technologický Nasdaq za týden posílil o 2 % na 4 485,92 bodu.

V novém týdnu na sebe pozornost začne poutat výsledková sezóna za 2. čtvrtletí. Ta začne neoficiálně v úterý tradičně čísly producenta hliníku Alcoa. Očekává se, že firma zvýší zisk na akcii na 0,123 USD. Mnohem více budou investoři sledovat v pátek první reportující banku Wells Fargo, která by mohla naznačit tón výsledků celého finančního sektoru. Od ní se čeká mírné zvýšení zisku na akcii na 1,007 USD. Přehled očekávaných výsledků v druhém červencovém týdnu najdete ZDE.

"Sentiment trhu by nicméně spíše mohl být ovlivněn zápisem ze zasedání FOMC, který bude uveřejněn ve středu. Očekává se, že bude odrážet výroky šéfky Fedu Janet Yellenové z tiskové konference, kde řekla, že úrokové sazby zůstanou na nule ještě po delší dobu po ukončení nákupů aktiv, které se čeká na konci letošního roku," říká Pavel Ryska z J&T Banky.

Yellenová potěšila trhy svým projevem ve středu, když prohlásila, že není potřeba měnit kurz měnové politiky, aby Fed odstranil nerovnováhy ve finančním systému. Investoři tak nemají důvod se domnívat, že by Fed začal se zvyšováním úroků nějak brzy.

Pro ty, kdo Fed považují za zásadní faktor pro další vývoj akciového i dluhopisového trhu, budou jistě zajímavá veřejná vystoupení členů Fedu. Na úterý jsou naplánované projevy Jeffreyho Lackera o ekonomickém výhledu a Narayany Kocherlakoty o ekonomice a měnové politice, ve čtvrtek se na stejná témata vyjádří Esther Georgeová. Ve stejný den pak vicepředseda Fedu Stanley Fischer promluví o reformě finančního sektoru. Na pátek jsou pak naplánována vystoupení Charlese Plossera, Charlese Evanse a Dennise Lockharta.

"Určující roli může na trzích dále hrát geopolitické napětí, a to jak z pokračujícího konfliktu v Iráku, tak na Ukrajině, kde se obnovily boje. Celkově nevidíme pro trhy příští týden výrazné impulzy a náš výhled je neutrální," dodává Ryska. Ukrajinská armáda v sobotu dobyla centrum separatistů Slavjansk. Čekají se boje o Doněck a především reakce Ruska.

Nový týden je chudý na makrodata. Zaujmout mohou otevřené pracovní pozice JOLT a tradiční čtvrteční týdenní statistika žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Po prolomení psychologické hranice indexu Dow a při hodnotách S&P 500 blízko 2 000 bodů také hrozí vybírání zisků. Medvědi již dlouho čekají na změnu trendu a poukazují na vysoké ocenění akcií. Podle Financial Times však existují minimálně tři důvody, proč by akcie měly pokračovat v růstu.

  1. Centrální banky budou ještě dlouho nafukovat bublinu. Levné peníze z nich budou stále tlačit trhy nahoru.
  2. Zisky z akcií v příštích měsících mohou být velmi nízké. Vše ostatní však vynáší ještě mnohem méně.
  3. Býci nevidí valuace jako přehnané. Přestože jsou akcie na rekordech, nejsou podle mnohých vlastně drahé. Tento názor má třeba zakladatel fondu PIMCO Bill Gross. Podle něj se situace na trhu změnila a historické údaje o valuacích akcií je potřeba přecenit.
18 znamení blížící se katastrofy na trzích

18 znamení blížící se katastrofy na trzích

Historie volatility v jediném grafu: Po obdobích klidu přicházejí o to prudší bouře

Historie volatility v jediném grafu: Po obdobích klidu přicházejí o to prudší bouře

Pět důvodů, proč vlastnit zlato

Pět důvodů, proč vlastnit zlato

5 tipů na prázdninové investice na zahraničních burzách

5 tipů na prázdninové investice na zahraničních burzách

Evropa

7/7 Německo - průmyslová výroba (odhad květen meziměsíčně: 0 %, meziročně: +3,6 %, duben meziměsíčně: +0,2 %, meziročně +1,8 %)

8/7 Spojené království (Halifax) - ceny domů (odhad červen meziměsíčně: -0,3 %, květen: +3,9 %)

8/7 Německo - obchodní bilance (odhad květen: +16,3 miliardy EUR, duben: +17,4 miliardy EUR)

8/7 Spojené království - průmyslová výroba (odhad květen meziměsíčně: +0,3 %, meziročně: +3,2 %, duben meziměsíčně: +0,4 %, meziročně: +3 %)

10/7 Francie - průmyslová výroba (odhad květen meziměsíčně: +0,2 %, meziročně: -1 %, duben meziměsíčně: +0,3 %, meziročně -2 %)

10/7 Francie - index spotřebitelských cen (odhad červen meziměsíčně: +0,2 %, meziročně: +0,8 %, květen meziměsíčně: 0 %, meziročně +0,8 %)

10/7 Spojené království - rozhodnutí centrální banky o nastavení měnové politiky (očekávání: ponechání sazby na 0,5 %)

11/7 Německo - index spotřebitelských cen (odhad červen meziměsíčně +0,3 %, meziročně +1 %, květen meziměsíčně: -0,1 %, meziročně: +0,9 %)

Za celý týden od 30. června do 4. července jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 posílil o 1,32 %. Evropské akcie podpořilo čtvrteční zasedání ECB. To sice žádné závratné nové skutečnosti nepřineslo, nicméně investoři se ujistili, že banka ještě neřekla poslední slovo a v budoucnu trhy zřejmě ještě podpoří. Šéf ECB Mario Draghi, jehož tiskovou konferenci po skončení zasedání jsme sledovali živě, mimo jiné zopakoval, že úrokové sazby zůstanou nízké delší dobu a prohlásil, že se ECB připravuje na odkupy aktiv.

Podle předběžných dat statistického úřadu Eurostat inflace v eurozóně v červnu stagnovala na květnové úrovni 0,5 % meziročně. Přestože se jedná o "tragicky" nízké číslo, které by mělo šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho budit ze spaní, mnohem horší data přináší samotná ECB. Půjčky soukromému sektoru přes veškerou snahu ECB trh podporovat neustále klesají a úvěry poskytované domácnostem v květnu klesly nejvíce v historii.

Čísla o inflaci za červen přijdou v příštím týdnu z Německa či Francie. Kromě toho dorazí z Německa ještě údaje o průmyslové výrobě.

Ve čtvrtek bude jednat o sazbách britská centrální banka. Změna sazeb se na tomto zasedání ještě nečeká, již v polovině června však šéf Bank of England Mark Carney prohlásil, že zvyšování úrokových sazeb by mohlo začít dříve, než předpokládá trh.

Výsledková sezóna se v Evropě naplno rozjede později než v USA. Od evropských firem se nicméně čeká, že v druhém kvartálu zvýší zisky meziročně o 17,7 %. V 9 z 10 sektorů zahrnutých v indexu EuroStoxx 600 se čeká zlepšení. Nejvyšší růst zisků se čeká v sektoru necyklického spotřebního zboží, kde by růst měl dle odhadů agentury Reuters dosáhnout 52,8 % na 7,2 miliardy USD. Nejméně by se mělo naopak dařit komoditnímu odvětví, kde se čeká pokles zisků meziročně o 13 % z 275 na 240 milionů USD.

Analytici očekávají vyšší růst zisků v 17 z 20 zemí, které jsou v indexu EuroStoxx 600 zahrnuty. Nejlépe by na tom měly být Lucembursko a Itálie, nejhůře Rakousko a Francie.

Asie

9/7 Čína - index spotřebitelských cen (odhad červen měziměsíčně: -1,12 %, meziročně: +2,06 %, květen měziměsíčně: +0,1 %, meziročně: +2,5 %)

9/7 Čína - index výrobních cen (odhad červen meziročně: -1,8 %, květen meziročně: -1,4 %)

10/7 Čína - obchodní bilance

Erste: Ekonomický a tržní výhled na třetí kvartál 2014

Erste: Ekonomický a tržní výhled na třetí kvartál 2014

Střední a východní Evropa ve druhém pololetí: Šoky a pověry, které zahýbou naším regionem

Střední a východní Evropa ve druhém pololetí: Šoky a pověry, které zahýbou naším regionem

10 věcí, které by měl o penězích vědět úplně každý

10 věcí, které by měl o penězích vědět úplně každý

Česká republika

7/7 Obchodní bilance

7/7 Průmyslová výroba (odhad květen: 5,7 % meziročně, duben: 7,7 % meziročně)

7/7 Stavební výroba

8/7 Celková míra nezaměstnanosti (odhad červen: 7,4 %, květen: 7,5 %)

9/7 Index spotřebitelských cen (odhad červen meziměsíčně: +0,2 %, meziročně: +0,2 %, květen meziměsíčně: +0,1 %, meziročně +0,4 %)

Uplynulý týden nebyl pro české akcie příliš šťastný, index PX se výrazně propadl o 4,68 %. Za poklesem stály především negativní zprávy ze dvou významných firem (Erste a NWR) a akcie ČEZ, které se od úterý obchodovaly bez nároku na dividendu.

Největším propadákem burzy byly akcie těžařské společnosti NWR. Ta ve středu zveřejnila upravený návrh kapitálové restrukturalizace. Úpravy se týkají hlavně držitelů nezabezpečených dluhopisů, kteří jsou podmínkami tlačeni k tomu, aby restrukturalizaci odsouhlasili. Firma v případě restrukturalizace navýší kapitál, přičemž tento nový kapitál by měl dělat 96 % celku. Současní akcionáři tak budou masivně zředěni.

"Oznámený počet akcií po navýšení kapitálu odpovídá ceně akcie 0,65 Kč. Vlastnictví stávajících akcií je tak možností podílet se na navýšení kapitálu. Jedna existující akcie dává možnost koupit přibližně 19 nových akcií za cenu 0,65 Kč plus náklady opce 0,47 Kč. Očekáváme, že navýšení kapitálu proběhne za 18tinásobek EV/EBITDA. Naše cílová cena je v revizi, přesto nevidíme účast na navýšení kapitálu jako dobrou příležitost," komentoval situaci Petr Bártek z České spořitelny. Podle analytiků tak mohou být akcie NWR brzy za korunu. V týdnu ztratily 53,9 % hodnoty na 4,20 Kč. Takto levná ještě nikdy žádná akcie na pražské burze nebyla.

Hlavní podíl na poklesu indexu PX však měly akcie Erste Group Bank, které oslabily o 16,7 % na 538,9 Kč. Banka šokovala ve čtvrtek investory, když oznámila, že letos očekává rekordní čistou ztrátu v objemu až 1,4 až 1,6 miliardy eur. Za tím stojí očekávané ztráty v Maďarsku a Rumunsku. Maďarská vláda také hned začala černý scénář Erste naplňovat, když parlament v pátek schválil nová opatření týkající se finančního sektoru, která budou stát banky působící na tamním trhu 2,6 až 3,9 miliardy dolarů.

Akcie ČEZ, které se od úterý obchodovaly bez nároku na dividendu, oslabily o 5,8 % na 569,20 Kč. Klesaly i akcie O2 C.R., u nichž vypršel termín pro přijetí povinné nabídky na odkup akcií ze strany majoritního vlastníka PPF. Dle finanční skupiny nebyl zájem takový, aby musela podat další povinnou nabídku na odkup. Akcie O2 C.R. zlevnily o 5,6 % na 268,1 Kč.

Nejlepší výkon v týdnu předvedly TMR (+3,8 % na 550 Kč) a Stock Spirits (+4 % na 105 Kč). TMR zveřejnila výsledky za první pololetí, které byly horší v meziročním srovnání, ale management společnosti potvrdil celoroční cíle.

"Na pražské burze neočekáváme v novém týdnu žádné významné události kromě pondělního konferenčního hovoru Erste, který se bude zabývat oznámeným zhoršením výhledu," říká Pavel Ryska z J&T Banky.

Bohatší je kalendář na makroekonomické údaje. V pondělí budou v ČR zveřejněny obchodní bilance a průmyslová a stavební výroba za květen.

V úterý bude zveřejněna červnová míra nezaměstnanosti. Ta by měla podle analytiků podle průzkumu agentury Bloomberg klesnout na 7,4 % z květnových 7,5 %. Analytici v anketě pro ČTK dokonce očekávají pokles na 7,3 %. Podle ekonomů se na poklesu nezaměstnanosti v červnu podepsaly především sezónní práce. V letních měsících roste poptávka po zaměstnancích v zemědělství a stavebnictví. Červnová nezaměstnanost by se tak měla dostat na stejnou úroveň jako loni. Podle analytika z Home Creditu Michala Kozuba byly hlavním impulzem poklesu sezónní práce, na druhou stranu ale pokles zpomalovali čerství absolventi škol, kteří se v červnu přihlásili na úřady práce. Hlavní vlna se ale podle něj projeví až v údajích za červenec a září.

Trh práce se sice podle Kozuba postupně zlepšuje, na úřadech práce je ale velká skupina lidí, kteří nemají zaměstnání dlouhodobě. Tím se dostávají do pozice nezaměstnatelných. Druhou problémovou skupinou jsou absolventi bez pracovních zkušeností.

Analytik Miroslav Novák z Akcenty počítá s tím, že počet uchazečů o práci v červnu klesl pod 540 tisíc lidí, což by bylo méně než loni v červnu. Podle něj se situace na pracovním trhu od začátku roku pomalu zlepšuje, vliv na to má i zlepšující se kondice ekonomiky. Nezaměstnaných ubývá, naopak přibývá volných pracovních míst. Pokles nezaměstnanosti pod 7 % ale Novák očekává až v příštím roce. Podle analytika z Next Finance Vladimíra Pikory se však návratem na stejnou úroveň nezaměstnanosti jako loni v červnu ukazuje, že ekonomika zatím roste pomalu a nová dlouhodobá místa nevznikají.

Ve středu vyjdou údaje o inflaci, kde se čeká mírné zvýšení tempa růstu z 0,1 na 0,2 % meziměsíčně. Analytici oslovení ČTK očekávají červnovou inflaci na 0,2 až 0,3 %, někteří hovoří dokonce o poklesu cen. Důvodem nižší inflace jsou klesající ceny potravin. Trh proto očekává, jak na výsledky zareaguje centrální banka. V květnu meziroční inflace zrychlila na 0,4 % z dubnových 0,1 %. Meziměsíčně ceny v květnu vzrostly o 0,1 %.

Michal Kozub očekává meziroční inflaci pro červen na 0,3 %. Podle něj nadále není v ekonomice důvod, proč by ceny měly růst. "I když spotřebitelská poptávka roste, u maloobchodu bez automobilů její růst není až tak silný. Postupně bude klesat vliv oblasti pošty a telekomunikací na inflaci," dodal. Ještě blíž k nule je odhad Vladimíra Pikory. Ten očekává červnovou inflaci na 0,2 %, a to jak v meziročním, tak v meziměsíčním srovnání. Důvodem jsou podle něj rostoucí ceny pohonných hmot při poklesu cen potravin s výjimkou brambor. "Inflace se tak z pohledu centrální banky dostává nebezpečně blízko nule. Vůbec by se nebylo čemu divit, kdyby některý z členů bankovní rady začal brojit za další oslabení koruny," uvedl Pikora.

Stagnaci spotřebitelských cen či jejich pokles o 0,1 % očekává od středečních čísel analytik z Komerční banky Viktor Zeisel. Ceny klesnou, přestože se v červnové inflaci projeví efekt vyšší spotřební daně na cigarety. S poklesem cen počítá i Miroslav Novák. Ten vidí červnové ceny meziročně i meziměsíčně nižší o 0,1 %. "Ani ve druhé polovině letošního roku neočekávám rychlejší návrat inflace k cíli České národní banky (2 %). Ten bude podle mého názoru výrazně pomalejší, než s čím ve svých prognózách ČNB počítá," doplnil Novák.

Guvernér ČNB Miroslav Singer už ale koncem června naznačil, že centrální banka s inflací kolem nuly počítá. "Pro nejbližší měsíce lze očekávat meziroční inflaci poblíž nuly s tím, že nejsou vyloučeny ani její lehce záporné hodnoty," uvedl Singer 26. června po měnovém jednání bankovní rady. I tak ovšem rada počítá s tím, že příští rok se inflace dostane do blízkosti 2% inflačního cíle. Nové údaje podle ČNB ukazují na mírně protiinflační bilanci rizik prognózy a v souhrnu dále zvyšují potřebu pozdějšího opuštění kurzu jako nástroje měnové politiky. V zápisu ze svého posledního jednání, které se konalo 26. června, to v pátek uvedla Česká národní banka. Jinými slovy, intervence budou v platnosti téměř jistě déle. Jenže mimo to bankéři připustili možnost dalších intervencí, které by oslabily korunu ještě výrazněji.

Investorům došla s Erste trpělivost. Akcie po nejnovějším profit warningu prudce klesají, analytici snižují doporučení

Investorům došla s Erste trpělivost. Akcie po nejnovějším profit warningu prudce klesají, analytici snižují doporučení

Akcie NWR ztrácejí přes 40 %, podle analytiků budou brzy za korunu

Akcie NWR ztrácejí přes 40 %, podle analytiků budou brzy za korunu

Akcie O2 C.R. ztratily oporu v podobě povinné nabídky na odkup od PPF. Čeká je dlouhý pád?

Akcie O2 C.R. ztratily oporu v podobě povinné nabídky na odkup od PPF. Čeká je dlouhý pád?

Co může nová dozorčí rada ČEZ znamenat pro akcionáře

Co může nová dozorčí rada ČEZ znamenat pro akcionáře

ČS: Červencová strategie pro české akcie

ČS: Červencová strategie pro české akcie

Pražská burza: Veselé léto a šťastné druhé pololetí aneb Co index PX čeká a (ne)mine

Pražská burza: Veselé léto a šťastné druhé pololetí aneb Co index PX čeká a (ne)mine

Rekapitulace a výhled: Vítězem prvního pololetí na pražské burze je ČEZ. Kdo vyhraje druhý poločas?

Rekapitulace a výhled: Vítězem prvního pololetí na pražské burze je ČEZ. Kdo vyhraje druhý poločas?

Investiční a ekonomický výhled
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast