US MARKETOtevírá za: 0 h 57 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

N jako Německo: Kýchne evropský motor a nakazí Evropu? (Investiční abeceda na rok 2016)

Nejsilnější evropská ekonomika má problémy, shodli se účastníci unikátního průzkumu, s jehož závěry vás seznamujeme v průběhu prosince. Oslovení experti okomentovali šestadvacet abecedně seřazených pojmů, jež je dobré mít při současném rebalancování portfolia na paměti. Dieselgate, zpomalení ekonomik některých tradičních zákazníků a turbulence na německé politické scéně by přitom podle nich neměli investoři ignorovat. Německé akcie by je přesto měly potěšit.

Roman Chlupatý
Roman Chlupatý
17. 12. 2015 | 7:00
Eurozóna

David Brzek (Fio banka)

Německý index DAX se v roce 2016 dostane na nová historická maxima. Politika ECB totiž bude udržovat euro slabé, což bude vyhovovat struktuře největší evropské ekonomiky. Její pokračující oživování se pozitivně odrazí na vývoji tamního akciového trhu a ten se mezi evropskými burzami bude řadit k premiantům.

Miroslav Frayer (Komerční banka)

Hospodářský růst v Německu by se měl nejen během příštího roku držet na solidní úrovni, a to zejména díky silné domácí spotřebě. Tu budou podporovat příznivá situace na trhu práce, rostoucí mzdy a uvolněná měnová politika ECB. Brzdou zřejmě bude exportní aktivita. Očekáváme růst německého HDP o 1,8 % po letošních 1,6 %.

Petr Žabža (Patria Finance)

Německo má problém. Imigrační politika, evidentně nejistá a vnitřně rozpolcená kancléřka a problémy ve firemním sektoru (Dieselgate) pocitu stability a jistoty nenahrávají. Zvenčí to vypadá, jako kdyby Německo nevědělo kudy kam.

Miroslav Novák (AKCENTA CZ)

Nad vývojem německé ekonomiky v příštím roce visí několik otazníků. Na jedné straně budou tamní podniky především na začátku roku těžit z levného eura, na straně druhé je otázkou, jak se bude dařit německému exportu z Evropy, zejména do Spojených států a do Číny. Především objem vývozu do druhé jmenované země může citelně klesnout. Specifickými kapitolami jsou aféra kolem automobilky Volkswagen, která se z Ameriky přesunula do dalších zemí, a příliv běženců z Blízkého východu.

Helena Horská (Raiffeisenbank)

Je Německo tahounem, nebo brzdou eurozóny? Tempo růstu největší ekonomiky Evropy v roce 2016 zaostane za valnou většinou států v Evropě. Obdobně tomu bylo letos. Odpověď na danou otázku tedy není jednoduchá.

Petr Gapko (GE Money Bank)

Nejvyspělejší ekonomika Evropy si své přízvisko podrží i v roce 2016. Podporu by měla najít nejen v sobě samé (například v podobě dobré situace na trhu práce a levných peněz), ale také v poptávce jak ze Spojených států, tak ze sousedních evropských zemí. Zájem Ameriky a zbylé části Evropy by měl přitom vykompenzovat očekávané asijské ochlazení.

Jakub Skryja (Verdi Capital)

V prosinci a lednu může dojít k nárůstu akciového trhu, takový je sezónní pattern. Valuace německého akciového trhu je lehce nadprůměrná, P/E DAX je okolo 14, neočekáváme tedy nadprůměrné zhodnocení v průběhu roku 2016. Kvantitativní uvolňování zatím ekonomice nějak výrazně nepomáhá, na riziková aktiva však mělo pozitivní dopad a může mít i nadále. Co se týče obecné ekonomické situace, očekáváme pokračování růstu HDP pod 1 % ročně a nízkou nezaměstnanost. Vliv uprchlické krize na německé akcie bude podle nás minimální.

AnketaEurozónaEvropská ekonomikaNěmeckoVýhled na rok 2016
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika