Co musíte ráno vědět (13. října)
Jak se v úterý obchodovalo na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jak se vyvíjí důvěra v německou ekonomiku a jaký má být další krok k elektromobilizaci Česka? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úterý mírně oslabily, investoři čekají na ostrý start výsledkové sezóny
Ceny amerických akcií v úterý klesly. Investoři jsou opatrní, čekají na firemní výsledky za třetí čtvrtletí a na středeční zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky. Pokles akciového trhu zmírnil výrobce elektromobilů Tesla, jehož akcie si připsaly téměř dvě procenta po oznámení příznivých údajů o odbytu čínské továrny podniku. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,34 % na 34 378,34 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 0,24 % na 4 350,65 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, klesl o 0,14 % na 14.465,93 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,75 % na 19,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o více než tři bazické body na 1,573 %. Ceny ropy se výrazněji neposunuly, zlato i stříbro zakončily obchodování na zelené nule a bitcoin po předchozích výrazných ziscích odevzdal přes tři procenta.
2. Evropské akcie v úterý zlevnily, investoři čekají na první signály z výsledkové sezóny
Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo v červených číslech. Investoři vyhodnocovali mimo jiné aktualizovanou ekonomickou prognózu MMF. Nyní se čeká na začátek americké výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí, tento týden mají čísla zveřejnit mimo jiné finanční domy JPMorgan Chase, Wells Fargo, Bank of America, Morgan Stanley, Citigroup a Goldman Sachs Group. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,07 % na 457,21 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,23 % na 7 130,23 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,34 % na 15 146,87 bodu a francouzský CAC 40 odepsal rovněž 0,34 % na 6 548,11 bodu.
3. Pražská burza v úterý mírně oslabila, žádný titul nezaznamenal výraznější pohyb
Index PX pražské burzy v úterý klesl o 0,1 % na 1 374,70 bodu. Po většinu dne se jeho hodnoty pohybovaly v poměrně úzkém pásmu kolem pondělního závěru, nakonec ale benchmark skončil v mírném minusu, a zaznamenal tak první pokles po osmi dnech. Změna ceny ani jednoho titulu nepřekročila procento.
4. Očekávané události
Středeční asijské obchodování může být pod vlivem informací o korejské nezaměstnanosti a hlavně čínské obchodní bilanci. Data o vývoji cen zveřejní Německo a nabitý je i kalendář událostí v Británii (průmyslová výroba, obchodní bilance) a eurozóně (průmyslová výroba). Ve Spojených státech budou zveřejněny zářijová spotřebitelská inflace, zápis z posledního zasedání FOMC a týdenní data z hypotéčního trhu a o zásobách ropy (API). Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. ZEW: Ekonomická nálada v Německu v říjnu pátý měsíc za sebou klesla
Index ekonomické nálady v Německu se v říjnu opět snížil, pokles vykázal již átý měsíc za sebou, uvedl v úterý institut ZEW. Jeho index důvěry klesl na 22,3 bodu ze zářijových 26,5 bodu, a výrazně tak zaostal za odhady. Investory mimo jiné znepokojují problémy v dodavatelských řetězcích. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že říjnová hodnota indexu klesne na 24 bodů.
6. MMF kvůli pandemii nepatrně zhoršil výhled růstu globální ekonomiky
Globální ekonomika v letošním roce poroste o trochu pomaleji, než předpokládaly dosavadní prognózy. V podzimním výhledu to v úterý uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Pro letošní rok počítá s růstem o 5,9 %, zatímco v letní aktualizaci předpovídal 6% tempo růstu. Za zhoršením jsou podle fondu vážnější dopady pandemie. Výhled na příští rok fond ponechal na 4,9 %.
7. Čínská realitní společnost Evergrande nezaplatila úroky v objemu 148 milionů USD
Zadlužená čínská realitní společnost Evergrande nezaplatila úroky z dluhopisů v objemu 148 milionů dolarů. Za poslední tři týdny je to už potřetí, co firma zmeškala platbu úroků. Na trzích tak sílí obavy, že se její potíže rozšíří i na další firmy v odvětví realit a pak na další sektory.
8. OECD: Tempo růstu ekonomické aktivity v členských zemích bude nadále mírné
Tempo růstu ekonomické aktivity v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) bude po pandemii i nadále jen mírné. Vyplývá to aktuálních ukazatelů organizace. OECD na jejich základě předpokládá mírné tempo růstu nad úrovní trendu v Kanadě, v eurozóně jako celku a v Británii. Hůře si povede Francie.
9. Výkonná rada MMF vyjádřila plnou podporu šéfce fondu Georgievové
Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) v pondělí vyjádřila plnou podporu výkonné šéfce MMF Kristalině Georgievové, jež se v posledních týdnech potýkala se skandálem kolem své údajné role ve falšování údajů o Číně ve zprávě Světové banky (SB) Doing Business. Georgievová obvinění z nekalých praktik popírá. Americká ministryně financí Janet Yellenová po rozhodnutí výkonné rady prohlásila, že obvinění vzbuzují legitimní obavy, vzhledem k chybějícím přímým důkazům podle ní však není důvod na výměnu vedení MMF.
10. První zelené dluhopisy EU vyvolaly mezi investory rekordní zájem
První zelené dluhopisy, které v úterý vydává Evropská unie, se setkaly s rekordním zájmem, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informace od hlavního manažera nabídky. EU nabízí 15leté dluhopisy za 12 miliard eur, zájem však byl o dluhopisy za více než 135 miliard eur. Nabídka tak byla rekordní jak z pohledu velikosti emise, tak podle výše poptávky po zelených dluhopisech. EU tak učinila první krok k tomu, aby se stala největším emitentem dluhopisů, které budou financovat aktivity přátelské k životnímu prostředí.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
V Česku by do roku 2025 mohlo vzniknout 3 000 dobíjecích míst pro elektromobily
V Česku by mohlo do roku 2025 vzniknout 3 000 dobíjecích míst pro elektromobily. Vyplývá to z memoranda o spolupráci v rozvoji elektromobility v ČR, které tento týden podepsali zástupci ministerstva dopravy, ministerstva průmyslu a obchodu, správců infrastruktury, společnosti ČEZ a společnosti Škoda Auto. Informovala o tom mluvčí ministerstva průmyslu Štěpánka Filipová.
Automobilový průmysl je v ČR podle náměstka ministra průmyslu Eduarda Muřického základním pilířem průmyslu a ekonomiky, tvoří zhruba desetinu HDP a 20 % vývozu. "Očekáváme, že podle Národního akčního plánu čistá mobilita bude u nás do roku 2030 jezdit až 500 000 plně elektrických vozidel. Do té doby by také mělo vzniknout 35 000 dobíjecích bodů, zejména těch rychlonabíjecích," dodal.
Dobíjecí stanice mají být podle Škody Auto zřízeny na nádražích a podél hlavních silničních tahů a napájeny uhlíkově neutrální elektřinou od společnosti ČEZ. Výstavba dobíjecí infrastruktury má výrazně urychlit přechod k elektromobilitě a tím i dekarbonizaci země. Rozmístění dobíjecích stanic bude určeno ve spolupráci se společnostmi Škoda Auto a Elli, koncernovou dceřinou společností pro řešení otázek dobíjení. Rozhodovat se bude mimo jiné podle dat o nejfrekventovanějších silničních tazích.
Podpis memoranda se uskutečnil v rámci schůzky ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) s předsedou představenstva koncernu Volkswagen Herbertem Diessem. Ten měl původně přijet do Prahy hlavně kvůli možné výstavbě továrny na autobaterie v Česku, rozhodnutí o výběru lokace ale koncern posunul o půl roku na pololetí roku 2022. Havlíček se s Diessem o tzv. gigafactory bavil. Pro umístění záměru Česko vytipovalo lokality Prunéřov, Sokolov / Staré Sedlo a Cheb a nabízí i navázání na těžbu lithia. Vzniknout by mohlo až 7 000 pracovních míst s předpokládaným startem výroby v roce 2027.
Podle Havlíčka Česko pracuje na dekarbonizaci a jednou z možných cest je právě výstavba velké továrny na výrobu autobaterií v ČR a podpora elektromobility. "Vzhledem k energetickému mixu, struktuře ekonomiky a průmyslu i kupní síle obyvatelstva jsou závazky z Green Dealu pro ČR násobně náročnější než pro Německo nebo jiné země. Dlouhodobě investujeme do snižování závislosti na uhlí, posilování jaderné energetiky, zelené energie i energie z obnovitelných zdrojů. ČR deklarovala, že v letech 2021 až 2030 podpoří čistou mobilitu 16,5 miliardy Kč. Včetně investic do dekarbonizace veřejné dopravy jde celkem o 33 miliard Kč," dodal.
Představitelé Škody s Havlíčkem řešili také situaci kolem nedostatku čipů, kvůli čemuž Škoda Auto do konce roku výrazně omezí či zastaví výrobu aut. "Shodli jsme se na tom, že vzhledem k tomu, že jsou výpadky čipů způsobené další vlnou pandemie v jihovýchodní Asii, bylo by možné využít prodloužení programu Antivirus, který platí do konce tohoto roku," řekl člen představenstva Škody Auto Martin Jahn. V příštím týdnu má tripartita projednat podrobnosti.
Národní plán obnovy počítá s podporou čisté mobility v objemu 4,8 miliardy Kč. Nejprve budou moci žádat podnikatelé, pro které je vyčleněno 940 milionů korun pro nákup vozidel a 300 milionů korun na dobíjecí stanice. Majitelé domů pak budou moci žádat o dotace na pořízení dobíjecí stanice z balíku 144 milionů korun a pro obce a kraje je v NPO připraveno 600 milionů korun.