Co musíte ráno vědět (14. září)

Rusko- matrjoška - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia

Jak zakončily úterní obchodování akcie na obou stranách Atlantského oceánu, jakým směrem se v srpnu pohnula americká inflace a jak se někteří ruští oligarchové údajně snaží vykoupit ze sankčních seznamů? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý po zveřejnění údajů o inflaci prodělaly nejprudší denní pokles za více než dva roky

Americké akcie ztratily nejvíce za více než dva roky. Nejnovější údaje o vývoji inflace ve Spojených státech totiž naznačily, že americká centrální banka bude pokračovat v agresivním zvyšování úrokových sazeb. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 3,94 % a uzavřel na 31 104,97 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 4,32 % na 3 932,69 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se propadl o 5,16 % na 11 633,57 bodu. Index volatility VIX stoupl o 14,24 % na 27,27 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o pět a půl bazického bodu na 3,418 %. Ceny ropy klesly zhruba o půl procenta, zlato odepsalo procento a stříbro dvě procenta. Bitcoin ztratil bezmála desetinu hodnoty a na konci dne se obchodoval za zhruba 20 300 USD.

Bouře - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock
13. 9. 2022 17:04
Mračna nad americkými akciemi zhoustla. Rozjasní se?

Investoři si během uplynulé dekády zvykli na pravidelné přepisování historických maxim na trhu s americkými akciemi...

2. Evropské akcie v úterý nenavázaly na příznivý pondělní vývoj a výrazně oslabily

Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo v červených číslech. V pondělí naopak akcie na starém kontinentu výrazně posílily díky nadějím na omezení negativních dopadů vysokých cen energií na evropskou ekonomiku díky jejich regulaci. Panevropský index STOXX Europe 600 v úterý klesl o 1,55 % na 421,13 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,17 % na 7 385,86 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 1,59 % na 13 188,95 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 1,39 % na 6 245,69 bodu.

Burza Frankfurt
Obrázek:
13. 9. 2022 12:42
Proč se (zatím) neschovat na starém kontinentu aneb Špatný rok pro evropské akcie může být ještě horší

Evropské akciové indexy prožívají jeden z nejméně povedených roků v historii. To nejhorší je přitom možná teprve čeká.

...

3. Pražská burza si v úterý připsala další zisk, posílily ČEZ nebo Komerční banka

Index PX pražské burzy v úterý vzrostl o 1,41 % na 1 241,11 bodu. Během dne se pohyboval v plusu až o 2,5 %, část zisků ale postupně odevzdal. Zaznamenal šestý růstový den v řadě a během této série posílil již o více než 9 %. V úterý ho vzhůru táhlo především posilování akcií skupiny ČEZ a Komerční banky, naopak Erste částečně korigovala zisky z předchozích dní.

ČEZ - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
13. 9. 2022 10:15
Analytici: Vláda zastropuje ceny elektřiny a plynu. Co to (ne)znamená pro akcie ČEZ?

4. Očekávané události

V noci na středu se investoři zaměří na data z japonského průmyslu. Dopoledne bude patřit britské inflaci a průmyslové výrobě eurozóny a odpoledne na trh Spojené státy pošlou zprávu o výrobních cenách. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
9. 9. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. září

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 12. září a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v srpnu zpomalil na 8,3 %

Tempo meziročního růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v srpnu kleslo na 8,3 % z červencové hodnoty 8,5 %. Ke zmírnění inflace přispěl především pokles cen benzinu a levnější ojetá auta. V úterý to uvedlo americké ministerstvo práce. Inflace je přesto vyšší, než čekali analytici, hlavně kvůli růstu nájmů a cen potravin.

6. Akcionáři Twitteru schválili převzetí firmy Muskem, o transakci ale rozhodne soud

Akcionáři americké internetové společnosti Twitter v úterý schválili převzetí firmy miliardářem Elonem Muskem za 44 miliard dolarů. Informovala o tom agentura Reuters. Musk se však v létě rozhodl od dohody o převzetí odstoupit, takže o osudu transakce bude muset rozhodnout soud.

7. Německý Uniper by mohl žádat odškodné za nižší dodávky plynu z Ruska

Největší německý dovozce ruského plynu Uniper zvažuje, že bude u švédského arbitrážního soudu požadovat po ruské plynárenské společnosti Gazprom odškodné ve výši miliard eur za údajně neoprávněné omezování dodávek. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Uniper podle Reuters potvrdil, že by odškodné mohl žádat.

8. Německé ministerstvo hospodářství v druhém pololetí nevylučuje recesi

Německá ekonomika se v druhém pololetí může dostat do stagnace a případně i do recese. Uvádí to zpráva spolkového ministerstva hospodářství. Zpráva také zmiňuje rostoucí počet insolvencí. Kvůli zhoršující se situaci chystá německý ministr spravedlnosti Marco Buschmann dočasné zmírnění insolvenčních pravidel, aby pomohl společnostem, které mají zdravé obchodní modely, ale potýkají se s dluhy kvůli vysokým nákladům na energie.

9. ZEW: Důvěra investorů v Německou ekonomika je nejnižší od roku 2008

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v září kvůli obavám z nedostatku energií a jejich cen opět zhoršila. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v úterý zveřejnil německý hospodářský institut ZEW. Index ekonomické nálady na září klesl proti srpnu o 6,6 bodu na -61,9 bodu. To je nejnižší hodnota od října 2008. Pokles indexu byl výraznější, než čekali analytici. Ti podle agentury DPA očekávali snížení indexu na -59,5 bodu.

10. Foxconn a Vedanta v Indii investují do závodu na výrobu čipů 19,5 miliardy dolarů

Indická společnost Vedanta a tchajwanská Foxconn investují 19,5 miliardy dolarů do továrny na výrobu polovodičů a displejů v indickém státě Gudžarát. Firmy podepsaly předběžnou smlouvu s vládou státu o zřízení závodu. Očekává se, že díky investici vznikne více než 100 000 pracovních míst.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

WSJ: Ruský oligarcha nabídl Ukrajině miliardu dolarů, aby se vymanil ze sankcí

Ruský podnikatel Michail Fridman nabídl, že převede do ukrajinské banky, kterou spoluzakládal, miliardu dolarů ze svých osobních prostředků, uvedl deník The Wall Street Journal. Fridman chce svojí nabídkou přesvědčit Británii, aby zrušila sankce, které na něj uvalila, sdělily listu informované zdroje.

Podobné nabídky jako Fridman potají dělají i další podnikatelé, kteří se po ruském vpádu na Ukrajinu ocitli na sankčních seznamech, a přicházejí s nimi i celé banky nebo jiné společnosti pod sankcemi, uvedl list s odvoláním na své zdroje. Sám Fridman odmítá, že by s podobným návrhem přišel. Předseda dozorčí rady ukrajinské banky Sens Bank (dříve Alfa Bank) ale deníku The Wall Street Journal řekl, že podnikatel tomuto finančnímu ústavu nabídku učinil. Miliarda dolarů měla být podle předsedy použita na financování rozvoje infrastruktury, zdravotnictví a potravinové a energetické bezpečnosti.

Britské ministerstvo zahraničí v reakci na informaci uvedlo, že Londýn nepodporuje pokusy vyhnout se sankcím.

Na Fridmana uvalila kromě Británie sankce i Evropská unie. Podnikatel patří s majetkem 12,6 miliardy eur mezi nejbohatší občany Ruska. Je zakladatelem největší ruské soukromé banky Alfa Bank a pod kontrolou má mimo jiné soukromou investiční firmu LetterOne.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Investiční web
29. 11. 2022 20:30
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Petr Novotný, Investičníweb.cz)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Vyspělé trhy
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
28. 11. 2022 12:42
FAANMG dnes a zítra pohledem burzovního veterána: Meta Platforms bude s úbytkem peněz v ekonomice…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Meta Platforms (Facebook)
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: WOOD & Company
26. 11. 2022 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Pár mírně nižších inflačních čísel je na větší optimismus na trhu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
26. 11. 2022 7:00
Vladimír Bezděk (Avant): Každá krize má svůj začátek i konec, cyklických pozic bych se nezbavoval
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat