Co musíte ráno vědět (18. června)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak (ne)účinná je vakcína proti covidu-19 od německé společnosti CureVac a jak je na tom ČR z hlediska konkurenceschopnosti? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie uzavřely čtvrteční obchodování smíšeně, zabraly technologické tituly
Americké akciové indexy zakončily seanci smíšeně. Důvěra v silné ekonomické oživení vyhnala vzhůru index technologického trhu Nasdaq Composite. Americká centrální banka ve středu posunula výhled prvního zvýšení základní sazby již na rok 2023, zatímco dříve počítala s rokem 2024. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 0,62 % na 33 823,45 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,04 % na 4 221,86 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, stoupl o 0,87 % na 14 161,35 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,20 % na 17,75 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o šest bazických bodů na 1,511 %. S výjimkou uhlí zlevnily prakticky všechny hlavní komodity. Barel ropy zlevnil zhruba o procento a půl, dvě procenta ztratilo zlato a stříbro oslabilo o čtyři procenta. O tři procenta si pohoršily také bitcoin a ethereum.
2. Evropské akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, trhy vyhodnocovaly novou prognózu Fedu
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo smíšeně. Investoři vyhodnocovali novou makroekonomickou prognózu Fedu a inflační data z eurozóny. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,12 % na 459,33 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,44 % na 7 153,43 bodu, německý DAX ale stoupl o 0,11 % na 15 727,67 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,20 % na 6 666,26 bodu.
3. Pražská burza ve čtvrtek po dvou dnech poklesu posílila, dařilo se rakouským titulům
Pražská burza se ve čtvrtek po dvou dnech poklesu vrátila k růstu. Index PX stoupl o 0,22 % na 1 173,95 bodu. Dařilo se rakouským titulům a se ziskem uzavřely i energetický ČEZ či technologický Avast. Naopak ztratily české banky nebo operátor O2.
4. Očekávané události
V noci na pátek vyjde v Japonsku zpráva o inflaci a japonská centrální banka rozhodne o nastavení měnové politiky. Dopoledne zveřejní Británie maloobchodní tržby, Německo přidá výrobní ceny a eurozóna výsledek běžného účtu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Vakcína proti covidu-19 od CureVacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen 47 %
Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost CureVac, má proti různě závažným formám tohoto onemocnění jen 47% účinnost, a nesplňuje tak předem stanovená kritéria. Podle světových médií výsledky průběžné analýzy znamenají ránu pro vakcínu založenou na technologii takzvané mediátorové RNA, kterou už využívají preparáty firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Podle německého ministerstva zdravotnictví výsledky neovlivní tempo očkování proti covidu-19 v zemi.
6. Inflace v eurozóně vystoupila na 2 %, potvrdila finální zpráva Eurostatu
Míra inflace v eurozóně v květnu vystoupila na dvě procenta, a poprvé od podzimu 2018 se tak dostala nad cíl Evropské centrální banky. V konečné zprávě to ve čtvrtek oznámil statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil svůj rychlý odhad ze začátku měsíce. V dubnu byla inflace na 1,6 %. V celé Evropské unii pak míra inflace vystoupila na 2,3 % z dubnových 2 %. Před rokem, tedy v květnu 2020, byla míra inflace v eurozóně 0,1 % a v celé EU 0,6 %. Proti dubnu se ceny v eurozóně i v EU letos v květnu shodně zvýšily o 0,3 %.
7. Americký úřad pro letectví požaduje další kontroly letadel Boeing 737 MAX
Americký Federální úřad pro letectví (FAA) požaduje po leteckých společnostech další kontroly letadel Boeing 737 MAX. Jde o automatizovaný systém řízení letu, označovaný zkratkou MCAS. Směrnice FAA se týká 72 strojů zaregistrovaných ve Spojených státech a 389 letadel na celém světě.
8. Německý automobilový koncern Daimler zrychlí zavádění elektrických aut
Německý automobilový koncern Daimler zrychlí zavádění elektrických aut, informoval ve čtvrtek na webu německý hospodářský měsíčník Manager Magazin s odvoláním na obeznámené zdroje. Mnoho z elektromobilů, jejichž uvedení automobilka plánovala na roky 2024 a 2025, se na trh dostane o rok dříve. Jejich ekvivalenty s pohonem na fosilní paliva z modelové řady Daimleru postupně zmizí.
9. Britská Wise, která zajišťuje převody peněz, chystá vstup na burzu v Londýně
Britská finančně-technologická společnost Wise, která se specializuje na elektronické převody peněz a která se dříve jmenovala TransferWise, chystá vstup na akciovou burzu v Londýně. Akcie ale nemá v úmyslu nabídnout veřejnosti, místo toho připravuje přímý vstup. V tomto ohledu se stane první významnou technologickou firmou, která si v Británii zvolí tento alternativní způsob umístění akcií na veřejný trh, uvedla ve čtvrtek agentura Bloomberg.
10. Seznam zvýšil požadavek na náhradu škody od Googlu na deset miliard korun
Tuzemská internetová firma Seznam zvýšila požadavek na náhradu škody vůči americkému konkurentovi Google o miliardu korun na deset miliard korun. Google podle Seznamu zneužívá své dominantní postavení na trhu s licencovanými operačními systémy pro chytrá mobilní zařízení a aplikacemi pro platformu Android. Požadavek na náhradu škody bude součástí žaloby na Google, kterou Seznam chystá. Informoval o tom předseda představenstva Seznamu Pavel Zima. České zastoupení Google se podle mluvčí Alžběty Houzarové k potenciálním ani probíhajícím soudním sporům nevyjadřuje.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
IMD: Žebříček konkurenceschopnosti vede Švýcarsko, ČR klesla na 34. místo
V letošním žebříčku zemí z hlediska konkurenceschopnosti si nejlépe vede Švýcarsko, které bylo před rokem na třetím místě. Uvedl to švýcarský institut IMD. Na druhém místě je Švédsko, třetí místo obsadilo Dánsko. Naopak Singapur, který byl v minulých dvou letech první, je letos až pátý. O jednu příčku si pohoršila i Česká republika, která je letos na 34. místě.
Singapur letos doplatil na ekonomické důsledky pandemie, ztrátu pracovních příležitostí a zhoršenou produktivitu. S obdobím pandemie se tak doposud z hlediska globálního srovnání konkurenceschopnosti nejlépe vyrovnávají menší ekonomiky s dostatečně diverzifikovanou hospodářskou aktivitou a efektivním fungováním veřejných služeb, uvádí IMD.
Českou republiku z bezprostředních konkurentů o umístění v žebříčku letos předstihlo Japonsko, které si tak vylepšilo loňský propad způsobený jeho dlouhodobou ekonomickou stagnací.
"Ukazatele efektivity veřejného sektoru za loňský rok v souhrnu stagnovaly. Propad o jednu příčku v letošním žebříčku konkurenceschopnosti je dán ztrátou efektivity podnikatelské sféry v důsledku pandemie a výraznějším propadem ukazatelů ekonomiky," upozornil předseda správní rady českého Spotřebitelského fóra Kryštof Kruliš. Spotřebitelské fórum na žebříčku spolupracuje za Českou republiku.
"Podle dotazníkového šetření pokládají čeští manažeři za největší výhodu naší ekonomiky kvalifikovanou pracovní sílu a s odstupem pak také nákladovou konkurenceschopnost. Relativně dobře v letošním ročníku hodnotili také efektivitu pracovních vztahů a úroveň vzdělanosti. Schopnosti veřejného sektoru a efektivita právního prostředí u nás naopak patří mezi nejméně často uváděné klady naší ekonomiky," dodává Kruliš.
Aktuality
