Co musíte ráno vědět (24. února)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, proč Fed hned tak nezmění měnovou politiku a proč investoři do akcií Tesly nejsou až tak nadšení z toho, že společnost vydělala na bitcoinu miliardu dolarů? I to musíte ráno vědět.
1. Americké akcie uzavřely úterní seanci smíšeně, hluboké ztráty byly zastaveny slovy šéfa Fedu
Akciové indexy v USA po počátečních propadech začaly růst a s výjimkou technologického benchmarku Nasdaq Composite si připsaly mírné zisky. Náladu na trzích podpořilo vyjádření šéfa Fedu Jeromea Powella, který během svého slyšení v Senátu zmínil, že inflace je stále jen mírná a že centrální banka v blízké době neuvažuje o změně své mimořádně uvolněné měnové politiky. Na devizovém trhu i tak mírně zpevnil americký dolar. Index Dow posílil o 0,05 % na 31 537,35 bodu, širší S&P 500 se zvedl o 0,13 % na 3 881,37 bodu a technologický Nasdaq Composite odepsal 0,50 % na 13 465,20 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,45 % na 23,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva a půl bazického bodu na 1,345 %. Ceny ropy se snížily zhruba o půl procenta, zlato zakončilo den mírně slabší a stříbro ztratilo přes procento a půl. Pod silným tlakem byly kryptoměny, bitcoin odepsal 11 % a ethereum 13 %. Na devizovém trhu mírně posílil americký dolar, jeho index se zvedl o 0,1 %. Americká měna zpevnila vůči euru i japonskému jenu.
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Kateřinou Zychovou)
Tradingová loterie vs. kouzlo investování
2. Evropské akcie zakončily úterní obchodování smíšeně, ztrácely zejména technologie
Akcie na západoevropských trzích zaznamenaly v úterý smíšené výsledky. Pod nulou uzavřel německý index DAX, akcie v Británii a Francii zakončily po volatilním průběhu s mírnými zisky. Panevropský index STOXX Europe 600 odepsal v úterý 0,42 % na 411,32 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,22 % na 6 625,94 bodu, německý DAX klesl o 0,61 % na 13 864,81 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,22 % na 5 779,84 bodu.
Technická analýza a detailní pohled na cykly: Cena zlata klesá na silné dno
Světové akcie: Korekce by byla zdravá. Má ji co spustit?
3. Index PX se ani v úterý nevymanil ze série poklesů
Pražská burza pošesté v řadě oslabila. Index PX v úterý klesl o 0,05 % na 1 042,16 bodu. Dolů jej táhly především akcie technologické společnosti Avast a pojišťovny VIG. Opačným směrem na index působily hlavně akcie Erste.
Personalizace jako hlavní trend tohoto desetiletí ve světě investic
4. Očekávané události
V polovině týdne Německo oznámí vývoj HDP, Česko nebo Francie zveřejní indexy podnikatelské důvěry a Spojené státy vedle zprávy o zásobách ropy oznámí také prodeje nových nemovitostí. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. února
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Nezaměstnanost v Británii v posledních třech měsících loňského roku vzrostla na 5,1 %
Míra nezaměstnanosti v Británii v posledních třech měsících loňského roku vzrostla na 5,1 %, tedy na nejvyšší úroveň od prvního čtvrtletí 2016. Vyplývá to z údajů britského statistického úřadu. V předchozím tříměsíčním období do konce listopadu činila míra nezaměstnanosti pět procent.
6. Ifo: Nálada mezi německými exportéry se v únoru dále zlepšila
Nálada mezi německými exportéry se v únoru třetí měsíc za sebou zlepšila, její index vystoupil na nejvyšší úroveň od září 2018. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v úterý zveřejnil mnichovský institut Ifo.
7. Inflace v EU v lednu vzrostla na 1,2 %. V eurozóně dosáhla 0,9 %, potvrdil Eurostat
Meziroční míra inflace v Evropské unii v lednu po půlročním období pomalého růstu výrazně vzrostla a vystoupila na 1,2 %. Vzhůru šly také ceny v zemích platících eurem, kde po pěti měsících jejich poklesu dosáhla inflace v prvním měsíci letošního roku 0,9 %. Uvedl to v úterý evropský statistický úřad Eurostat, který v případě eurozóny potvrdil údaje ze svého rychlého odhadu z počátku února. V prosinci meziroční míra inflace v EU činila 0,3 %, eurozóna byla naopak ještě v deflaci, která činila 0,3 %.
8. Facebook v Austrálii po dohodě s vládou odblokuje zpravodajství
Americká technologická společnost Facebook opět umožní uživatelům v Austrálii sdílení a prohlížení zpravodajského obsahu na své stejnojmenné sociální síti. Podle agentury Reuters to oznámila australská vláda s tím, že se s firmou dohodla na úpravě sporného zákona, podle nějž měli provozovatelé internetových platforem platit australským zpravodajským společnostem za využívání jejich obsahu.
9. Bitcoin po kritických slovech Yellenové odepsal přes 10 %, kurz spadl pod 50 000 USD
Kurz kryptoměny bitcoin se poté, co se dostal až nad 58 000 USD, začal prudce propadat. V úterý kolem 10.30 SEČ ztrácel ve 24hodinovém horizontu asi 15 % a pohyboval se pod 46 000 USD. Tržní kapitalizace kryptoměny se snížila z více než bilionu dolarů na zhruba 900 miliard dolarů. Bezbřehý optimismus investorů narušila mimo jiné slova Janet Yellenové o tom, že je bitcoin extrémně neefektivní. Úterní obchodování bitcoin uzavřel lehce nad 48 000 USD.
10. Powell: Oživení ekonomiky USA je nerovnoměrné a neúplné
Oživení ekonomiky Spojených států zůstává nerovnoměrné a neúplné. Bude tak trvat ještě nějaký čas, než centrální banka USA začne uvažovat o změně své politiky, kterou přijala, aby pomohla zemi vrátit se k plné zaměstnanosti. V úterním projevu před členy bankovního výboru Senátu to uvedl šéf Fedu Jerome Powell.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Tesla vs. bitcoin vs. investoři
Tesla sice na své kontroverzní investici již prý vydělala miliardu dolarů (po úterku je to zase o fous méně), což je více než za prodej aut, ale investoři z toho zrovna nadšení nejsou. Cena akcií Tesly od oznámení nákupu bitcoinu klesla o více než 20 %.