Co musíte ráno vědět (3. března)

Jak si v úterý vedly akcie v Evropě a na Wall Street, jakým tempem v únoru vzrostly ceny v eurozóně a o kolik loni podle zpřesněných dat klesl český HDP a jak změní svou podobu už brzy Eiffelova věž? To vše musíte ráno vědět.

Image
Eiffelova věž - ilustrační foto
Obrázek: Flickr

1. Americké akciové indexy v úterý oslabily, velké tituly vrátily část pondělních zisků

Americké akcie v úterý oslabily, k poklesu výrazně přispěl technologický gigant Apple a výrobce elektromobilů Tesla. Náladu na akciovém trhu nicméně podporují vyhlídky na schválení nových stimulačních opatření v USA. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,46 % na 31 391,52 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,81 % na 3 870,29 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil dokonce o 1,69 % na 13 358,79 bodu. Index volatility VIX se zvedl o 3,21 % na 24,10 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o bezmála pět bazických bodů na 1,398 %. Ceny ropy klesly o dvě procenta, zlato i stříbro naopak bezmála procento přidaly, část výrazných pondělních zisků naopak odevzdaly kryptoměny v čele s bitcoinem.

Jsou americké akcie v bublině?

Akciový trh: Nebylo líp, nebylo hůř, ale tipů je pořád dost

2. Evropské akcie v úterý díky stabilizaci výnosů amerických dluhopisů mírně zpevnily

Akcie na západoevropských burzách v úterý pokračovaly v růstu. Investoři nadále čerpali optimismus z poklesu, respektive stabilizace výnosů amerických vládních dluhopisů. Zpráva o vývoji inflace v eurozóně nepřekvapila. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,19 % na 413,23 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,38 % na 6 613,75 bodu, německý DAX přidal 0,19 % na 14 039,80 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,29 % na 5 809,73 bodu.

Pasivní fondy stále táhnou, investory lákají minimální poplatky

Technická analýza: Výprodej na trhu se zlatem je zřejmě u konce

3. Pražská burza v úterý opět vzrostla, dařilo se akciím VIG

Pražská burza v úterý znovu rostla, index PX posílil o 0,31 % na 1 069,57 bodu. Se ziskem zakončila obchodování většina hlavních titulů, nejvíce si polepšily akcie VIG. Ztrácela naopak likérka Stock Spirits a v mínusu skončila i MONETA Money Bank.

Erste doporučuje akumulovat akcie Avastu. Úniky dat zvyšují zájem spotřebitelů o kybernetickou bezpečnost

Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!

4. Očekávané události

Středa bude patřit indexům nákupních manažerů ve službách. Eurozóna přidá ještě index výrobních cen a ve Spojených státech se investoři zaměří také na zprávu o změně počtu pracovních míst v soukromém sektoru. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. března

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Míra inflace v eurozóně zůstala v únoru na 0,9 %

Meziroční míra inflace v eurozóně zůstala v únoru na lednové hodnotě 0,9 %. V rychlém odhadu to v úterý uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Po pěti měsících poklesu tak ceny v zemích platících eurem pokračují druhý měsíc v řadě v růstu. Zpráva obsahuje pouze základní údaje o vývoji cen v eurozóně, nikoli v celé Evropské unii. Před rokem v únoru spotřebitelské ceny rostly výrazněji, míra inflace v eurozóně tehdy činila 1,2 %.

6. Loňský propad českého HDP byl nejvýraznější od vzniku Česka, potvrdili statistici

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 %, tedy nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. Ve zpřesněném odhadu to v úterý potvrdil Český statistický úřad. Ve čtvrtém kvartálu loňského roku klesl hrubý domácí produkt Česka meziročně o 4,7 %, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 %. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 % za celý loňský rok počítal. Meziroční propad HDP v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na 5 % a mezikvartální nárůst na 0,3 %.

Česká ekonomika utrpěla obří šok. Lze ho srovnat s malou válkou, říká ekonom

7. Zakladatel Alibaby přišel o titul nejbohatšího člověka v Číně

Zakladatel čínské internetové společnosti Alibaba Jack Ma přišel o titul nejbohatšího člověka v Číně. Podle nového žebříčku nejbohatších lidí Číny, který sestavuje organizace Hurun, mu nyní patří čtvrtá příčka. Na první ho vystřídal Čung Šan-šan, majitel firmy na balenou vodu Nongfu Spring. Jeho majetek činí 550 miliard jüanů (1,9 bilionu Kč).

8. Brusel prošetří, zda Německo kvůli uhlí neporušilo pravidla EU

Evropská komise začala vyšetřovat, zda Německo neporušilo unijní pravidla, když nabídlo firmám RWE a LEAG odškodné za to, že rychleji skončí s výrobou elektřiny z hnědého uhlí. Komise v úterý uvedla, že se zaměří na to, zda nabídnutá kompenzace neporušuje unijní pravidla o státní pomoci. Firmu LEAG vlastní Energetický a průmyslový holding podnikatele Daniela Křetínského a skupina PPF Investments.

9. Biden varoval firmy, aby nebránily zaměstnancům zakládat odbory

Americký prezident Joe Biden varoval firmy před snahou zastrašovat zaměstnance, kteří se chtějí organizovat v odborech. Prezidentova slova podle médií směřovala hlavně na americkou internetovou společnost Amazon, protože právě její zaměstnanci ve státě Alabama nyní rozhodují, zda se přidají k odborům. Jde o první takové hlasování, kterému Amazon ve Spojených státech čelí od roku 2014.

10. Zisk ruského producenta diamantů Alrosa loni klesl o 49 %

Čistý zisk ruského, státem kontrolovaného producenta diamantů Alrosa v loňském roce klesl o 49 % na 32,2 miliardy rublů (9,5 miliardy Kč). Příčinou je nižší prodej a slabší rubl, uvedla v úterý firma. Alrosa je největším producentem surových diamantů na světě, jejím konkurentem je společnost De Beers, což je divize skupiny Anglo American.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Železná dáma se na olympiádu obleče stylově do zlaté

V roce 2024 se mají v Paříži konat letní olympijské hry. A pařížská ikona - Eiffelova věž - se má při té příležitosti obléct do zlaté. Práce spojené s obnovením nátěru by měly vyjít podle odhadů asi na 50 milionů eur. Od svého otevření v roce 1889 byla podle průvodce Lonely Planet Eiffelovka natřena už 19krát, mimo jiné jasně oranžovou či žlutou barvou.

Musíte vědět
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat