25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Index obřích amerických technologických společností, které jsou známé pod zkratkou FAANG, od svého historického maxima ze 4. listopadu 2021 klesl již o desítky procent. Na základě svého fundamentálního modelu ocenění se domnívám, že tento akciový index čeká v následujícím období ještě další výrazný propad. Celková ztráta celého indexu by v souhrnu měla dosáhnout zhruba 70 %.
Jak jsem k tomuto analytickému odhadu (text vznikl koncem listopadu – pozn. red.) dospěl? Použil jsem fundamentální valuační vzorec na rozklad valuačního ukazatele P/E do jeho jednotlivých fundamentálních faktorů. Vzorec vypadá následovně:
g – očekávané tempo růstu zisků v dlouhodobém horizontu
ROE – rentabilita vlastního kapitálu
10YR – výnos do doby splatnosti amerického vládního dluhopisu s 10letou splatností
ERP – riziková prémie akciového trhu
Aktuální průměrné ROE společností obsažených v indexu NYSE FANG+ činí 11,2 % a výnos do doby splatnosti amerického vládního dluhopisu s 10letou splatností je 3,8 %.
První tabulka znázorňuje výpočet fundamentálně rovnovážného P/E v závislosti na očekávaném tempu růstu zisků v dlouhodobém horizontu a rizikové prémii akciového trhu. Jako střední hodnotu očekávaného tempa růstu zisků jsem použil konzervativně 3 %, přičemž jsem uvažoval míru inflace na cíli americké centrální banky na úrovni 2 % a tempo růstu reálných inflačně očištěných zisků o 1 %, což také velice přibližně odpovídá aktuálnímu střednědobému strukturálnímu potenciálnímu růstu americké ekonomiky. Pokud jde o rizikovou prémii akciového trhu, použil jsem konzervativně 5 %, protože u této proměnné se obvykle používají hodnoty někde mezi 4 % a 6 %.
Fundamentální rovnovážné P/E akciového indexu NYSE FANG+ mi vyšlo na 12,6. Aktuální tržní P/E na základě zisků za uplynulých 12 měsíců přitom je 22,0. Aby se hodnota akciového indexu dostala na fundamentálně ospravedlnitelnou (férovou či rovnovážnou) úroveň, musel by tento index poklesnout od dalších 43 %, což je znázorněno ve druhé tabulce.
Tento valuační model je, jak již bývá u valuačních analýz zvykem, velice citlivý na zvolené hodnoty vstupních proměnných. I tak se ale domnívám, že má velice dobrou vypovídací hodnotu. Koneckonců i Benjamin Graham ve své knize Inteligentní investor opakovaně uváděl, že P/E výrazně nad 15 obvykle indikuje velice výrazné nadhodnocení daného titulu.
Pokud jde o akcie FAANG, je potřeba ještě zdůraznit, že meziroční dynamika zisků v posledních kvartálech již poměrně znatelně zpomalila, u některých společností dokonce došlo k meziročnímu poklesu ziskovosti. Ve světle toho se domnívám, že použité očekávané dlouhodobé tempo růstu zisků na úrovni 3 % je možná až příliš optimistické. Pokud bychom použili očekávané tempo růstu zisků nižší, implikovalo by to ještě o něco nižší fundamentálně rovnovážné P/E, a tedy i o něco hlubší další očekávaný pokles cen akcií.