Anketa: Kupovat, prodat, nebo držet? Experti radí, jak na bitcoin

Bitcoin, kryptoměny - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia

Cena bitcoinu se 19. května po mnoha týdnech zřítila k 30 000 USD a z historického maxima ztrácela okolo 55 %, ještě v noci na čtvrtek se ale již nejpopulárnější kryptoměna obchodovala těsně pod 40 000 USD. Zeptal jsem se domácích tržních odborníků, jak by aktuálně k bitcoinu a dalším kryptoměnám přistupovali.

Dominik Stroukal (Roger)

Nepanikařit. Neprodávat vše a nenakupovat za vše. Cesta do krypta a z krypta je stále stejná. Začít bitcoinem, vyzkoušet si poslat a přijmout transakci, zkusit rychlou a levnou transakci skrze Lightning Network, dát si chvíli pauzu, odzoomovat si grafy, připojit se do kryptoměnových skupin na Facebooku nebo na dalších sociálních sítích a ptát se, a pokud vám to dává smysl, klidně zkusit štěstí ve spekulaci na cenu. Nakupovat postupně, bez ohledu na cenu. Pokud vám to bude dávat smysl i po delší době, zkusit klidně ethereum nebo monero. Pokud to máte v nátuře, klidně si zaspekulovat na nesmysl-coinech. Pokud chcete z jakéhokoli důvodu zpět koruny, postupovat v opačném pořadí – zbavit se nesmysl-coinů, pak teprve monera či etherea, nakonec bitcoinu (fanoušci etherea či monera mohou pořadí vyměnit), a to nejlépe postupně, bez ohledu na cenu, s odzoomovanými grafy.

Hlavně se z toho nezbláznit. Není překvapení, jaká je to teď jízda. To jste přece věděli již v době, kdy jste do tohoto vlaku naskakovali. Nikdo vám to netajil, možná vás to naopak trochu lákalo. Jízda nahoru musí být vyvážená možností prudkého pádu.

Lukáš Kovanda (TRINITY BANK)

Určitě "hodl", tedy držet, případně přikupovat nebo se k tomu chystat. Předpokládá to samozřejmě, že v bitcoinu či kryptu obecně máte celkově jen takovou část investičního portfolia, o niž když kompletně přijdete, nijak se nesníží vaše životní úroveň. Kdo má v kryptu statisíce, miliony nebo desítky milionů korun a jinak nic moc – ale předpokládám, že takových lidí příliš není –, má portfolio namíchané nevyváženě a extrémně rizikově. V takovém případě má smysl část kryptoměn co nejdříve prodat a více diverzifikovat. To ale platí bez ohledu na nynější "výplach", jde o univerzální a nadčasové doporučení.

Kdokoli má v kryptu přiměřenou část portfolia, takže jeho životní úroveň není případnými dalšími ztrátami ohrožena, ten ať na chvíli vypne všechny monitory, jde do lesa, užije si májového sluníčka a nenechá se stresovat. Pokud mu bitcoin či jiná kryptoměna dávají smysl, tedy míní, že mají vnitřní hodnotu, dělá dobře, že na krypto sází, a neměl by se nechat jakkoli mohutným výprodejem odradit.

Vnitřní hodnotu podle mě mají bitcoin, ether a pár dalších kryptoměn, ale to je můj subjektivní názor. Vláda nebo centrální banka přitom mohou danou kryptoměnu o vnitřní hodnotu nebo její zásadní část připravit. Ale to všechno každý skutečný investor do krypta dávno ví, jde zkrátka o vysoce rizikovou a nevyzpytatelnou investici. Kdo to neví a šel do krypta jen proto, že o něm Elon Musk psal na Twitteru, je gambler, nikoli investor.

Josef Tětek (SatoshiLabs)

Obecně doporučuji sledovat dlouhodobý horizont a nenechat se zviklat krátkodobým spekulantským šumem. Bitcoin obchoduje hodně gamblerů na páku (s vypůjčenými penězi), a v případě výraznější korekce se tak mohou spustit kaskády výprodejů s tím, jak budou obchodní pozice postupně nuceně odprodávány. Proto je dobré na burzách žádné bitcoiny nedržet, ideální je držet bitcoin u sebe ve vlastním trezoru.

Ten, kdo bitcoin již nějakou dobu sleduje, má zájem do něj začít spořit, ale přišel mu donedávna drahý, může současnou výraznou slevu vítat. Nejlepší je ale brát bitcoin jako dlouhodobé spoření a odkládat si do něj průběžně, například každý měsíc, a to bez ohledu na aktuální cenu.

Filip Kejla (WOOD & Company)

Podle mého názoru je aktuální výprodej velkou příležitostí nakupit levněji. Se zkušeností s děním na trzích a se znalostí jejich struktury obecně si dovolím jako soukromý názor odhadnout, že bitcoin již výrazně zlevňovat nebude, naopak bude rychle zdražovat. Není to ale v žádném případě doporučení a tip na přesné časování trhu. Hladinu podpory vidím okolo 30 000 USD.

Scott Melker
Obrázek: thewolfofallstreets.io
18. 5. 2021 12:13
Scott Melker (Wolf of All Streets): I na trhu s kryptoměnami se chovám jako investor, obchoduji jen s malou částí portfolia

Tak jako má svět investování své historické i současné guruy, má je i velice mladý svět kryptoměn. A jedním z nich je...

Video thumbnail play-btn
Obrázek: Profimedia
17. 5. 2021 12:00
Investorský magazín: Nová popularita etherea a vztah trhu s výnosovou křivkou

Hrozí bitcoinu, že již dlouho nebude největší kryptoměnou? Vzhůru k pomyslnému trůnu se šplhá ethereum a jeho raketovému...

Digitální token - ilustrační foto
Obrázek: Freepik.com
14. 5. 2021 6:29
Expertka: Těchto 9 digitálních tokenů navázaných na ethereum je cestou, jak se podílet na nastupujícím trendu decentralizovaných financí

Aya Kantorovich z kryptoměnové tradingové platformy FalconX je přesvědčená, že má ethereum navzdory produktu posílení v...

Přestat sledovat
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
15. 8. 2022 9:30
Štěpán Hájek (XTB): Argumenty na medvědí straně trhu jsou stále silné, v září navíc Fed více utáhne…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
12. 8. 2022 10:17
Pilíšek (ZLATÉ REZERVY): Recesi se nejspíše nevyhneme, zlato v českých korunách je mimořádně…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
11. 8. 2022 18:13
Zajíc (Amundi AM): Akciový trh má skvělý track record, dokázal zatím překonat všechno. Méně…
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Likvidita
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
10. 8. 2022 10:16
Petr Vomastek: Ekonomická situace se zatím do realitního trhu ve větší míře nepropsala, dominuje…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat