Chobotnice kruhem: Goldman Sachs vydírá firmy diverzitou

Buď obsadíte polovinu klíčových pozic ženami, nebo se rozlučte s našimi penězi, vyhrožuje šéfka týmu správy aktiv investiční banky Goldman Sachs tisícům firem z celého světa.

Abyste v investiční bance Goldman Sachs dostali na starost vedení party podřízených, musíte mít ramena jaksepatří široká a lokty neméně ostré. Když neoficiální interní slogan firmy velí partnerům být "nechutně bohatý před čtyřicítkou", asi to jinak nejde. I Vladimír Dlouhý si na to před lety stěžoval, když coby čerstvý exministr musel absolvovat dvoudenní přijímací pohovor s celkem šesti lidmi.

Kathryn Kochová má obojího atributu v dostatečné míře. Vede v divizi správy majetku tým s názvem Fundamental Equity, což znamená, že skupuje majetkové podíly ve slibných firmách a poté aktivisticky promlouvá do jejich vedení, než je zase prodá dále. Je to důležitá součást té činnosti, o níž bývalý boss banky Lloyd Blankfein říkal, že je to "Boží dílo". Slavný článek časopisu Rolling Stone ji jindy charakterizoval jako "obří chobotnici obtočenou kolem tváře lidstva, jež vysává vše, co je cítit penězi".

Sladění obou výkladů je delikátní věc, teologicko-zoologické spory se totiž vedou obtížně. Přenechejme tedy povolanějším otázku, zda chobotnice jakékoli velikosti a vkusu jsou také Božím dílem, a sami se věnujme Kathryn Kochové. Zjistíme však, že si moc nepomůžeme.

Korektnost vydělává. Možná

Paní Kochová si předsevzala, že firmy, jimž její tým vládne (Fundamental Equity, jež spravuje majetek ve výši zhruba 60 miliard dolarů, je součástí Goldman Sachs Asset Management, která je jednou z divizí Goldman Sachs Group), budou řádně diverzifikované podle pohlaví a později podle barvy kůže. V praxi to znamená, že Kochová tlačí na firmy, aby do představenstev jmenovaly více žen. Tým Kochové jde příkladem, tvoří jej plus mínus polovina žen a polovina mužů.

Argumentem, na nějž Kochová spoléhá a který by ve finančním byznysu měl debatu vyhrát, je, že pohlavně správně vybalancované firmy vytvářejí větší hodnotu pro akcionáře. Tak to také potvrdila v telefonickém rozhovoru pro server Institutional Investor.

Jak investují ženy? Jedné jsme se zeptali
Ženy mají k investování poněkud jiný přístup než muži. V dlouhodobém horizontu mají například dobrý předpoklad méně řešit výkyvy na trzích, říká Eva Řeháková, autorka webu Investování pro holky.

Zda jí to vychází, přesně nevíme. Za první letošní půlrok "89 % strategií FE GSAM překonalo relevantní kritéria či benchmarky, měřeno hrubým výnosem před odečtením poplatků". Rozuměj poplatků Kochové a jejím lidem.

To je podezřele vycizelovaná informace. Vysoké procento úspěšných strategií neříká nic o tom, kolik klientů na sexuálním egalitářství Kochové vydělalo. A když tým FE GSAM udává, že jeho klienti vydělali nadstandardně před odečtením poplatků, může to znamenat, že po jejich odečtení to taková sláva již nebyla.

Grazie, Don Corleone

Ale to jsou pořád firmy, které se Kochové diktátu podvolily, případně jeho podmínky splňují samovolně. Když to firma neudělá, protože má pocit, že si umí vybrat členy představenstva dost dobře podle toho, co dotyční dělají, a nikoli podle toho, co mají mezi nohama, pak pro ni v portfoliu FE GSAM nebude místo. Kochová a spol. začali na akcionářských valných hromadách hlasovat proti nominacím celých představenstev, pokud ve svém středu neměla ani jednu ženu. "To sice nestačí, ale je to dobrý začátek," říká Kochová.

Během loňského roku takhle hlasovala proti představenstvům 214 amerických firem (37 % z nich posléze poslechlo a alespoň jednu ženu do představenstva doplnilo). Letos Kochová své úsilí rozšířila i do zbytku světa a vyšlápla si stejným způsobem na bezmála 800 společností. Toto číslo vyjadřuje počet firem, kde došlo na oficiální konfrontaci; kolik firem stáhlo kalhoty ještě před brodem, nevíme.

Ale tím to nekončí. "Nejsme pouze antagonističtí," říká Kochová. Tvrdí, že firmy, na které si zasedla, by zhusta rády na prominentní místa ženy najaly (ať už proto, že chtějí mít od Kochové pokoj, nebo proto, že věří v sílu ženských kruhů při vylepšování cash flow). Nemohou však najít žádné takové, které by vyhovovaly nejen požadavku v představenstvu sedět, nýbrž v něm také odvádět nějakou užitečnou práci.

V takovou chvíli Kochová nabídne dotyčné firmě ženu dostatečné kvalifikace "z okruhu Goldman Sachs". "Pracujeme s kolegy z investičního bankovnictví a společně dáme dohromady seznam takových žen," říká Kochová. A tady už jdou rukavice dolů a veškerá přetvářka se odkládá. Buď najmete našeho člověka, nebo najdete v posteli uříznutou koňskou hlavu, říká Kochová. A dovolání není, Vito Corleone ani paní Kochová zajatce neberou.

Inženýři a markeťačky? Ne!

Pomyšlení na to, že co se děje v Americe, dojde časem do Evropy a nakonec i do Česka, může při čtení předcházejících odstavců leckomu nahánět husí kůži. Netřeba ale věšet hlavu, účinná obrana je jen věcí správně zvolené taktiky.

Zavedení rovnoprávnosti postavení majitelů obou typů pohlaví ve jménu "diverzity" je jedním ze základních požadavků takzvané progresivní levice. Otázkou, zda skutečné různorodosti podnikatelského prostředí by se nedařilo lépe, kdyby každá firma šla na trh s kůží i pohlavím takovými, jaké jí narostly, se tento proud politického myšlení nezabývá. Celkem arbitrárně určil, že ona diverzita bude na úrovni firem fungovat, a nazdar. Či možná ještě jinak. "Nestačí, když ve firmě bude diverzity dosaženo tím, že oddělení marketingu bude plné žen, kdežto mezi inženýry budou jen muži," cituje Kochovou Institutional Investor.

Dobře. Jiný z postulátů progresivní levice praví, že pohlaví je věc volby jednotlivce. Hnutí za práva lidí s vyhraněnou sexuální identitou to jasně praví: Trans-žena, tedy žena, jež bývala dříve mužem, má být považována za ženu, pokud se ona sama za ženu považuje, nikoli podle toho, zda zrovna má penis, nebo vaginu (víme, jak se vedlo J. K. Rowlingové, když naznačila opak).

Základním myšlenkovým pilířem tohoto postulátu je nezadatelnost práva na určování osobní identity, nikoli její prosté přijetí. To možná tvrdí konzervativní zpátečníci, muži (a ženy) včerejška, kteří nemají ponětí o tom, jak estrogeny vylepšují cash flow. Ale progresivní levice je v takových procesech doma.

Genderová optimalizace

Lze si tak snadno představit, že firma má v představenstvu osm mužů, z nichž jeden před valnou hromadou pocítí, že je ženou. To není žádný cynismus. "Bourání škodlivých stereotypů v naší firmě umožňuje členům představenstva lepší využití plné výše jejich potenciálu, jehož součástí je i jejich genderová optimalizace," uvede XY Corp ve výroční zprávě. Na valnou hromadu přijede sedm mužů, ale namísto osmého, Thomase, dorazí Jennifer. Vypadá docela jako Thomas – má sako, kravatu, pupek a pleš, ale je Jennifer, protože si tak připadá. Kdo má co proti, je transfobní a jako takový nežádoucí, a bude tedy pranýřován a zahlušen. Take that, Kathryn.

Lze si snadno představit, že firma ocení odvahu Jennifer bourat stará tabu pěkným šesticiferným bonusem. Kruh se uzavře, obří chobotnice do něj zaplete všechna svá chapadla, a tak jí ani nezbude, čím by si zaťukala na čelo.

Jazyk finančních expertů přeložený do normální řeči
Ne každý finanční nebo investiční poradce umí hovořit s klienty jako s normálními lidmi. Některé vysvětlené věty tržních expertů vás mohou pobavit, případně i obohatit.
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Zajímavost dne
Přestat sledovat
Goldman Sachs
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
23. 3. 2023 16:56
Miloš Filip (Schönfeld & Co): Náš nemovitostní fond v uplynulých letech překonal konkurenci, sázíme…
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
23. 3. 2023 10:18
Nervozita kvůli stavu bank se na trzích přelévá i do jiných odvětví. Nakupuji ve slevě Komerční…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
22. 3. 2023 16:26
Dodavatelské řetězce SHORT aneb Jak a proč sázet na nearshoring?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Těžba
Přestat sledovat
Obrázek: Fruitisimo
21. 3. 2023 6:16
Jan Hummel (Fruitisimo): Nabízíme porci zdraví i místo, kde se cítíte dobře. Po expanzi na další…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Krása a zdraví
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat