Které společnosti mají v ČR nejvíce finančních poradců?

Stanovit počet finančních poradců pracujících pod hlavičkou jednotlivých finančně-poradenských společností je téměř nemožné. Přesné číslo poradců neznají společnosti ani samy. Lidé přicházejí a odcházejí, v databázích však mnohdy zůstávají. Přesto je možné počty odhadnout.
Česká národní banka před nedávnem upravila databáze svých registrů. Díky tomu jsou lépe propojené a je možné z nich získat více informací. Např. kolik vázaných zástupců a kolik podřízených pojišťovacích zprostředkovatelů je evidováno příslušným investičním zprostředkovatelem či pojišťovacím agentem nebo makléřem.
Čísla v databázi samozřejmě neznamenají, že tolik lidí v dané společnosti pracuje. Stále je ještě v databázi "nepořádek", neboť odhlašování neaktivních poradců jaksi nefunguje. A konec konců, kdo je neaktivní poradce? Některé společnosti stačí, když její "poradce" přinese několik smluv ročně. A jiná aktivně vypovídá smlouvy svým zástupcům, kteří si přišli práci poradce jen "zkusit" a nepracují v oboru na plný úvazek.
V tabulce níže vidíte počty vázaných zástupců a podřízených pojišťovacích zprostředkovatelů finančně poradenských společností.
Největší počet podřízených pojišťovacích zprostředkovatelů eviduje Česká národní banka u OVB Allfinanz. Nicméně je velmi pravděpodobné, že počet neodpovídá skutečnosti (stejně jako u mnohých ostatních společností), neboť obsahuje velké množství již neaktivních poradců. Protože OVB působí na trhu od počátku 90. let, nastřádala "mrtvých duší" nejvíce. V závěsu je Kapitol, který se na pojištění specializuje.
Nejvíce vázaných zástupců má také OVB. Poměr počtu registrovaných vázaných zástupců a podřízených pojišťovacích zprostředkovatelů je značně nakloněn ve prospěch PPZ. Je patrné, že se společnost zabývá (nebo historicky zabývala) především oblastí pojišťovnictví a investicím nevěnuje tak velkou pozornost.
Partners jsou společností s druhým největším počtem vázaných zástupců. Jejich počet je navíc téměř shodný s počtem registrovaných PPZ, z čehož lze dovodit tlak na komplexnost finančních poradců, kteří jsou vedeni k získání obou licencí – jak pojišťovací, tak investiční. Počet vázaných zástupců představuje 90 % podřízených pojišťovacích zprostředkovatelů. Abstrahujeme-li od možnosti, že se ve společnosti mohou vyskytnout i poradci se specializací jen na investice (tj. mají registraci VZ, ale nemají PPZ), 90 % poradců může nabízet komplexní služby. Z velkých společností má lepší poměr jen AWD (95 %).
Celkově společnosti sdružené v AFIZu a USF ČR a Fincentrum, jakožto jedna z velkých poradenských společností stojící mimo asociace, mají evidováno 9 945 vázaných zástupců a téměř 33 tisíc podřízených pojišťovacích zprostředkovatelů. Je to moc, nebo málo na připravovanou penzijní reformu?