Technická analýza: Zlato přešlapuje na místě, stříbro zůstává silné, platina září

Uplynulý týden přinesl mírný růst cen zlata (+0,6 %) a stříbra (+1,6 %), zato trh s platinou nabídl zajímavou podívanou (+11,1 %).
Z hlediska technické analýzy utvořily týdenní grafy cen zlata a stříbra takzvanou uzavřenou cenovou svíčku, kdy cenový pohyb nepřekročil minimum a maximum týdne předchozího. U zlata zůstává klíčovou otázkou, zda nejnižší spotová cena letošního roku (1 784 USD za unci ze 4. února) může tvořit pomyslné dvojité dno k ceně z 30. listopadu 2020 (1 764 USD). Pokud ano, pak by se trh mohl začít posouvat výše a prodírat se skrze rezistence na úrovni 1 875 až 1 880 USD a 1 960 až 1 965 USD za unci.
Technicky je ovšem trh od 7. srpna loňského roku v pozvolném sestupném trendu. Tento vývoj pokračuje i letos, protože 6. ledna zlato otestovalo silnou rezistenci na 1 960 USD a od té doby trh vytváří nižší cenové vrcholy i nižší cenová dna. V uplynulém týdnu si zlato sáhlo zespodu na 50denní i 200denní průměr, jež se nyní prolínají na stejné úrovni. Pokud se překříží, dojde k technickému signálu, který v minulosti zpravidla startoval další prodeje.
Na tento signál reagovali v minulosti zejména techničtí obchodníci z kategorie managed money, kteří do 1. kvartálu loňského roku na trhu se zlatem dominovali a tvořili největší protistranu komerčním obchodníkům. Pokud managed money prodávali, zlato ztrácelo, když naopak nakupovali, zlato zdražovalo. Ovšem již několik měsíců se managed money drží stranou, nehrnou se příliš ani na LONG (nákupní), ani na SHORT (prodejní) stranu.
Agresivní nákupy managed money jsou naopak vidět na trhu s platinou. Ta utvořila v průběhu loňského října cenové dno na 850 USD za unci, od té doby její cena kontinuálně roste až na nedávných 1 280 USD za unci. V průběhu října se pohybovaly net LONG pozice managed money okolo nulových hodnot (místy byly dokonce záporné, kdy managed money měli více kontraktů prodaných než koupených), ale od začátku listopadu se net LONG pozice začaly navyšovat až na aktuálních 29 036 kontraktů, což je na trh s platinou extrémní nárůst. Jedná se o nejvyšší net LONG pozice managed money od loňského března. Je tedy pravděpodobné, že pokud by se managed money vrátili na trhu se zlatem na LONG stranu ve větší míře, dopad na vývoj ceny by mohl být podobný.
Cena stříbra se drží relativně vysoko, vůči ceně zlata je nejvýše za poslední čtyři roky. V minulých týdnech byl o stříbro razantní zájem zejména na trhu s fyzickým kovem, což bylo doprovázeno obřími růsty skladových zásob největších ETF se stříbrem, zejména fondu SLV. V posledním týdnu bylo ovšem ze SLV vyskladněno 48 milionů uncí. Podle Theodora Butlera, experta na trhy s fyzickým zlatem a stříbrem, se však nejednalo o likvidaci pozic, jelikož cenový pohyb a obchodní objemy to v daném týdnu nepotvrzovaly. Podle něj provedl velký kupující pouze směnu akcií SLV za fyzický kov a nechal si jej dodat. Pokud je tato úvaha správná, naznačuje to, že stříbro je nadále silně "ve hře" a že někdo "velký"“ aktivně akumuluje fyzický kov.
V pátek začal v Číně rok buvola. Bude zajímavé sledovat, jak si trhy se zlatem a stříbrem poradí při převážné absenci čínských obchodníků na burze v Šanghaji a Hongkongu během tohoto týdne.