US MARKETOtevírá za: 0 h 36 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Zlato pod drobnohledem: Komerční obchodníci mají trh stále pevně pod kontrolou

V uplynulém týdnu zlato v dolarech odepsalo 3,6 %. Také stříbro ztrácelo a jeho cena spadla o 4,2 %. Výprodej na trhu s kovy trval, ostatně jako tradičně, do konce zasedání FOMC, kdy se cena zlata krátkodobě sesunula pod 1 900 USD za trojskou unci.

Před týdnem jsem uváděl: "Podle analýzy cyklů by cenová rally mohla za určitých okolností po krátké pauze pokračovat ještě zhruba 4 týdny do poloviny dubna, poté by mohl přijít opětovný výprodej k primárnímu dnu. Pokud má být současná strmá rally na trhu se zlatem (v dolarech) udržena, cena by neměla klesnout pod pásmo 1 960 až 1 920 USD. To by pravděpodobně indikovalo, že současný primární cyklus již vyvrcholil a míříme k primárnímu dnu."

Cena zlata nakonec pod uváděné pásmo klesla, ale týden uzavřela přesně na jeho spodní hraně. Proto zatím není vyloučeno pokračování býčího scénáře. Trh by ale musel začít hned zkraje tohoto týdne posilovat, jinak se pravděpodobnost přetáčí v prospěch již proběhlého vyvrcholení současného primárního cyklu.

Volatilita bude zřejmě přetrvávat. Bollingerovo pásmo zůstává roztažené na zhruba 160 USD, kdy spodní hrana je na úrovni 1 860 USD a horní u 2 020 USD za unci. Cena zlata se aktuálně nachází mírně pod středem pásma. Oscilátor slow stochastic vyklesal z oblasti překoupenosti, momentálně jsou obě jeho křivky na úrovni 25 %. Avšak o přeprodanosti zlata nemůže být zatím řeč.

Zlato graf denní v USD

Změna obchodních pozic na burze COMEX podle COT reportu byla velkým zklamáním. V reportovaném týdnu do 15. března cena unce zlata korigovala o 140 USD níže, ale čisté prodejní (net SHORT) pozice komerčních obchodníků klesly jen o 9 500 kontraktů na celkový počet 297 400 (29,7 milionu uncí). V poslední zprávě jsem uváděl, že struktura COT je v medvědí oblasti, a pokud by se mělo vše odehrát tak, jako již mnohokrát v minulosti, pak se komerčním obchodníkům opět podaří otočit ceny vzácných kovů dolů tak, aby jejich vysoké SHORT pozice nebyly v ohrožení. Neuběhl ani týden a ceny kovů již padají.

Problém je v tom, že struktura COT zůstává medvědí a že commercials se podařilo zlikvidovat jen velice malou část net SHORT pozic. Klasický scénář naznačuje, že další snížení jejich prodejních pozic přijde až s nižšími cenami, protože klesající ceny kovů by pravděpodobně nutily technické obchodníky z kategorie Managed Money prodávat a likvidovat své LONG pozice. Commercials by tak měli protistranu, od které by mohli pohodlně kupovat a likvidovat své SHORT pozice. Zdá se tak, že commercials mají trh se zlatem i stříbrem nadále pevně pod kontrolou i přes nedávný prudký výstřel ceny zlata vzhůru.

pozice commercials na zlatě

Uvidíme ale, jaká odezva přijde z trhu s fyzickým kovem. V globálních ETF totiž pokračuje navyšování zásob zlata a od začátku března se naskladnilo přes 180 tun kovu. Dokonce i v uplynulém týdnu došlo přes propad ceny k dalšímu zvýšení zásob, což je poměrně nestandardní (při poklesu ceny investoři zpravidla likvidují i své pozice v ETF).

Zásoby zlata v ETF

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Bezpečné investiceInvestiční alternativyKomodityStříbroTechnická analýzaVzácné kovyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika