US MARKETOtevírá za: 11 h 23 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Cena zlata pod lupou: Kurz se udržel nad 200denním průměrem, růst ale provázejí nízké objemy obchodů

Dolarový kurz zlata klesl na silnou podporu a zarazil se na 200dením průměru. Vůle trhu vrátit se k hladině 2 000 USD za trojskou unci je ovšem relativně slabá, naznačuje nízká aktivita obchodníků.

Před týdnem jsem uváděl, že je trh se zlatem uprostřed Bollingerova pásma, kde by mohla zapůsobit dočasná podpora, ale její prolomení by srazilo cenu rovnou k 1 935 až 1 906 USD za unci. V pondělí 13. listopadu dosáhl spotový kurz zlata 1 929 USD za unci a nastala otočka výše. Trh však roste za nízkých objemů obchodů, což není zrovna býčí faktor.

Cena stříbra se nicméně probrala z kómatu a od začátku tohoto týdne se zvedla již o 7 %. Je evidentní, že poslední posílení drahých kovů je odrazem dolarového vývoje, kdy index americké měny spadl nejníže od začátku září. Proto i zlato v českých korunách postupně klesá a v úterý 14. listopadu dosáhla cena 44 000 Kč za unci, byť na konci října se krátkodobě vyšplhala nad 47 000 Kč za unci.

Zlato graf denní v USD
Stříbro graf denní

Aktuálně tedy není ani zdaleka jisté, zda po krátké pauze začíná na trhu se zlatem v dolarovém vyjádření další růstová vlna, nebo jde jen o dočasný odraz, po kterém přijde nový výprodej. Úterní zpráva o nižší než očekávané spotřebitelské inflaci v USA totiž vyvolala mezi investory optimismus ohledně toho, že Fed ponechá na prosincovém zasedání úrokové sazby beze změny, přičemž se objevily i komentáře o tom, že centrální banka dokonce v prosinci sazby sníží. Cena zlata se tak může na této vlně nést zpět k hladině 2 000 USD za unci, nicméně poté nás čeká další reálný test udržitelnosti růstu.

Poslední COT report z americké burzy COMEX, který byl kvůli svátku vydán později, totiž odhalil, že při krátké "návštěvě" ceny zlata nad 2 000 USD za unci v pátek 3. listopadu byli hlavními prodejci komerční obchodníci z kategorie takzvané velké čtyřky. Tyto pozice je potřeba pečlivě sledovat, jejich zásadní navyšování na kritických úrovních přitom může znamenat, že největší hráči nemají zájem pustit cenu přes vymezenou úroveň. Jejich celkový objem pozic zatím není na maximu, což nechává pohodlný prostor pro případné další shortování při pokračujícím růstu ceny zlata.

I přes částečný nárůst zásob kovu v největších světových ETF se domnívám, že dlouhodobí investoři jsou opatrní a vyčkávají s otevíráním nových pozic. Současný pohyb ceny je vyvolán spíše krátkodobými spekulativními obchody, což znamená, že pokud by se dolar vrátil k růstu, spekulanti opustí trh se zlatem stejně rychle, jako do něj naskákali, a to by poslalo cenu zlata opět k 1 900 USD za unci.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Bezpečné investiceInvestiční alternativyKomodityStříbroTechnická analýzaVzácné kovyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa