US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Americké akcie v pátek dále oslabovaly, během dne ale smazaly ztráty a zakončily okolo nuly

Za týden americké akcie ztratily okolo procenta. Indexy tak zažily za uplynulých pět obchodních seancí první pokles za pět týdnů.

Americké akcie v první polovině pátečního obchodování klesaly, a to už třetí den po sobě. Investoři se nadále obávají, že americká centrální banka Fed začne už brzy zmírňovat svou dosavadní silně podpůrnou měnovou politiku. Nakonec se hlavní indexy během pátku vydaly výše a zakončily okolo nuly. Dow dokonce posílil o 0,06 % na 15 303,10 bodu, S&P 500 ztratil 0,06 % na 1 649,60 bodu a technologický Nasdaq odepsal setinu procenta na 3 459,14 bodu.

Počáteční ztráty výrazně zmírnil silný růst akcií největšího světového výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble. Trh tím reagoval na překvapivý návrat někdejšího šéfa skupiny A. G. Lafleyho zpět do funkcí předsedy správní rady a generálního ředitele. Pozitivně také trh ovlivnily údaje o růstu zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby.

Za celý týden Dow ztratil 0,33 %, S&P 500 1,13 % a Nasdaq 1,07 %. Jde o první ztrátový týden pro americké akcie za pět týdnů. Procentní ztráta na současných úrovních ale není nijak hrozivá, indexy jsou stále nad svými dlouhodobými klouzavými průměry.

Americké akcie klesaly už od středy v reakci na slova šéfa Fedu Bena Bernankeho, který naznačil možnost omezení nákupů dluhopisů už na některém z příštích zasedání. Krajně uvolněná měnová politika, v níž Fed pumpuje na trhy velké objemy levných peněz, je jednou z hlavních příčin letošního silného vzestupu akciového trhu.

Trhy si připsaly ztrátový týden, přestože z ekonomiky přicházela veskrze pozitivní data. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl mnohem více, než se čekalo, a i trh s nemovitostmi vykazuje výrazně zlepšení, jak naznačily prodeje existujících domů, index cen domů i prodeje nových domů, které zcela překonaly odhady. To všechno investory po Bernankeho slovech paradoxně znervózňuje ještě více.

"Jestli se něco musejí centrální bankéři naučit, pak je to komunikace," řekl v rozhovoru pro CNBC Steve Goldman, ředitel Kapstream Capital. "V obou případech, Fedu i Bank of Japan, byla informace vyslaná k investorům nejasná. Investoři potřebují více informací o plánech na kvantitativní uvolňování, takže sdělení, které podáte jako centrální bankéři, je důležité. Nejsem si jistý, že to bankéři Fedu a Bank of Japan zvládli."

Japonský Nikkei ve čtvrtek zažil největší jednodenní propad od března 2011, kdy zemi zasáhla tsunami a došlo k havárii v jaderné elektrárně Fukušima. Výnos desetiletých státních dluhopisů poprvé za poslední rok překonal hranici 1 % a až po slovech Haruhika Kurody, který se snažil trhy uklidnit, spadl zase na 0,84 %. V důsledku Kurodových slov se Nikkei i ostatní asijské indexy v pátek projely po horské dráze a z hlubokého propadu skákaly do plusu a zase zpátky.

Data z Evropy byla tento týden, stejně jako ta americká, převážně pozitivní. Spojené království i Německo potvrdily původní odhady HDP za první čtvrtletí, obě ekonomiky mírně rostly, čímž se vyhnuly hrozbě recese, růst 0,3 % ve Spojeném království a 0,1 % v Německu však nijak zářný není. Obě země však předvídají mnohem větší oživení ve druhé polovině roku.

U Německa tomu nasvědčuje jak zlepšení indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru i službách, tak nečekaný růst indexu podnikatelského klimatu institutu Ifo, který měl podle odhadů stagnovat, a místo toho se za květen vyšplhal na 105,7 bodu z dubnových 104,4 bodu.

Na dobré cestě je i Spojené království. Měnový výbor Bank of England sice opět přehlasoval Mervyna Kinga v jeho snaze rozšířit kvantitativní uvolňování, ale prohlásil, že by 2% inflačního cíle mohla země dosáhnout dříve, než se čekalo. Zveřejněná data tomu nasvědčují. Inflace ve Spojeném království v dubnu zpomalila více, než analytici predikovali, a jádrová inflace očištěná o potraviny a pohonné hmoty dokonce spadla na nejnižší hodnotu od roku 2009.

Evropa se teď předně soustředí na společný postup proti společnostem, které se vyhýbají placení daní. Spojené království už před svým výborem propralo jak Google, tak Amazon, a Vyšetřovací podvýbor Senátu Spojených států si zase pozval na kobereček společnost Apple a jejího výkonného ředitele Tima Cooka. Evropským zemím, přes něž si firmy převádějí peníze, aby nemusely platit vysoké daně, unikají miliardy dolarů, které by mohly získat, kdyby se tyto firmy na jejich území přihlásily k daním. Ty to však odmítají.

Americká ekonomikaAmerické akcieSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně