US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Americké akcie uzavřely týden dalším výrazným poklesem, týden byl pro ně nejhorší od května 2012

Akciové trhy ve Spojených státech se v pátek převážně stabilizovaly po prudkém čtvrtečním propadu, závěr seance byl ale ve znamení akcelerace výprodejů. Všechny tři hlavní indexy zažily za celý týden hluboký pokles, na týdenní bázi ztratily potřetí v řadě. Burzy nejen v USA reagovaly v týdnu na špatná ekonomická data a zhoršené výhledy růstu v důležitých ekonomikách. Situaci nezvrátil ani výrazně holubičí zápis ze zářijového jednání americké centrální banky.

Redakce IW
Redakce IW
10. 10. 2014 | 22:00
Americké akcie

Závěr pátečního obchodování byl ve znamení silného poklesu po relativně klidné seanci. Ke špatné náladě přispělo zhoršení výhledu ratingu Francie ze stabilního na negativní ze strany ratingové agentury S&P. Dow ztratil v pátek 0,69 % na 16 544,10 bodu, S&P 500 spadl o dalších 1,15 % na 1 906,13 % a Nasdaq odepsal 2,33 % na 4 276,24 bodu. Na zelené nule se udržel pouze sektor necyklického spotřebního zboží, nejvíce naopak ztrácela odvětví základních materiálů a technologií. Index volatility VIX se krátce podíval nad 22 bodů, po uklidnění během dne v závěru vystoupal zpět nad 21 bodů, když za den posílil o více než 12 %. Výnosy 10letých amerických státních dluhopisů spadly o 2 bazické body na 2,29 %. Pokles výnosů pokračoval v pátek také v Evropě, kdy například německé 10leté dluhopisy spadly pod 0,9 %.

"Fed ukončuje kvantitativní uvolňování, Evropa ekonomicky zpomaluje, a tak se trh snaží zhodnotit, zda jsou valuace akcií opodstatněné. To je hlavní téma celého týdne," uvedl JJ Kinahan, hlavní stratég TD Ameritrade.

Prudce dolů zamířily akcie výrobců polovodičů poté, co společnost Microchip Technology snížila čtvrtletní odhad tržeb a upozornila investory, aby špatné zprávy očekávali i od jiných hráčů v tomto odvětví. Index s označením SOX (PHLX Semiconductor) sektoru polovodičů zažil v pátek největší procentuální propad od ledna 2009, konkrétně o 6,89 %. Zpráva vyvolala negativní reakci i v dalších sektorech.

Příští týden se naplno rozběhne výsledková sezóna. Dominantním sektorem budou banky, u nichž lze čekat pokračující slabost výnosů z obchodování s dluhopisy.

Obavy o zdraví světové ekonomiky, nervozita ze šíření viru eboly, končící kvantitativní uvolňování v USA a možná i změna chápání špatných zpráv jako dobrých pro akcie, to vše v druhé polovině týdne přispělo k prudkému poklesu cen akcií. "Špatná data jsou přijímána jako špatná a holubičí signály z centrálních bank jsou vnímány jako výraz slabosti, ne jako dosud, tedy jako důvod k bezhlavému nakupování rizikových aktiv včetně akcií," uvedl Jonathan Sudaria, obchodník z Capital Spreads, na adresu propadů trhů v Evropě.

Stoxx Europe 600 si připsal nejhlubší týdenní ztrátu za více než rok poté, co v pátek německé ministerstvo hospodářství oznámilo, že se výhled růstu německé ekonomiky zhoršuje.

V pátek index VIX, který měří volatilitu na opčním trhu a je považován za indikátor nervozity na americkém akciovém trhu, krátce vystoupil nad 22 bodů, nejvýše od prosince 2012. Dow zažil čtyři dny v řadě s trojcifernými bodovými změnami, což se nestalo řadu let. Celkově za týden odepsal 2,73 %, S&P 500 ztratil 3,12 % a Nasdaq propadl o 4,44 %. Pro S&P 500 a Nasdaq šlo o nejhorší týden od května 2012.

Obecně má Wall Street za sebou divoký týden. Index Dow zaznamenal ve středu největší denní nárůst v letošním roce a ve čtvrtek největší letošní bodový pokles. Ke ztrátám přispěly obavy o zdraví globální ekonomiky. Od začátku roku se Dow propadl na červenou nulu. S&P 500 ztratil od čtvrtka 3,16 %, což byl pro něj nejhorší výkon za dva obchodní dny od loňského června.

Šéf dallaského Fedu Richard Fisher, jeden ze dvou hlasujících členů FOMC, který byl proti zářijovým závěrům zasedání výboru, v pátek zopakoval svůj názor, že Fed svou podporu ekonomiky možná přehnal a že bude možná potřeba zvýšit sazby dříve, než se nyní považuje za pravděpodobné. Téma sazeb je vedle začínající výsledkové sezóny pro další týdny pro USA dominantní, jakkoli ve středu zápis ze zářijového zasedání FOMC trhy navnadil na pokračování uvolněné měnové politiky po delší dobu.

Volný pád cen ropy pokračuje

Cena severomořské ropy Brent během pátečního obchodování pokračovala v poklesu a sestoupila na téměř čtyřleté minimum pod 89 dolarů za barel. Reagovala tak na zprávu o zářijovém růstu těžby Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Brent zlevnil až na 88,11 dolaru za barel, tedy na nejnižší úroveň od prosince 2010. Později část ztrát smazal.

Od června již cena barelu Brentu kvůli dostatečnému zásobování trhu a obavám o hospodářský vývoj v Evropě a Asii klesla o více než 25 dolarů a ve čtvrtek se poprvé za dva roky propadla pod 90 dolarů. "Panika," lakonicky komentoval dění na ropném trhu analytik Carsten Fritsch z Commerzbank.

Kartel OPEC v pátek uvedl, že těžba ropy v jeho členských zemích stoupla o 402 000 barelů denně na 30,47 milionu barelů denně. Podle listu Wall Street Journal se tak produkce OPEC dostala na nejvyšší úroveň od loňského léta. Samotná Saúdská Arábie, která je nejvýznamnějším členem OPEC, zvýšila těžbu o zhruba 100 000 barelů denně. Podle agentury Reuters tak vyvolala pochybnosti o tom, zda bude ochotna přistoupit ke koordinovanému snížení produkce s cílem podpořit ceny. OPEC bude o své těžební politice jednat 27. listopadu.

Dolaru svědčí akciová panika

Americký dolar druhý den za sebou posiloval. Podpořil jej zájem o bezpečnější investice kvůli obavám o zdraví světové ekonomiky a ze zpomalení ekonomického růstu v Evropě, Japonsku a v Číně.

Dolarový index, který měří výkonnost dolaru ke koši šesti měn, vykazoval během dne růst o zhruba 0,4 % na 85,8 bodu. I tak ale za celý týden ztratil, když lepší druhá polovina týdne dokázala jen vyrovnat prudký propad po zveřejnění zápisu z posledního jednání FOMC. Zápis totiž vyzněl tak, že banka nebude spěchat se zvyšováním úrokových sazeb.

Hlavní páteční události na amerických trzích

  • Index vývozních cen ve Spojených státech v meziročním i meziměsíčním srovnání klesl o 0,2 %. Čekal se meziměsíční pokles o 0,1 %. V srpnu se vývozní ceny meziročně snížily o 0,4 % a meziměsíčně klesly o 0,5 %. Dovozní ceny v srpnu meziročně klesly o 0,9 % a meziměsíčně se snížily o 0,5 %. Čekal se meziměsíční pokles o 0,7 %. V červenci dovozní ceny v meziročním srovnání klesly o 0,4 % a meziměsíčně se snížily o 0,6 % (revidováno z -0,9 %).
  • Americká centrální banka by se při svém rozhodování o nastavení měnové politiky neměla řídit kalendářem, ale výhradně makroekonomickými daty. V pátek to řekl šéf filadelfské pobočky Fedu Charles Plosser. Zopakoval také, že by se podle něj centrální banka neměla řídit situací na trhu práce, ale výhradně vývojem inflace.
  • Šéf severoamerické divize největší německé ocelárny ThyssenKrupp Torsten Gessner rezignoval na svoji funkci. Oznámila to v pátek společnost. Gessnera na pozici výkonného ředitele vystřídá s platností od 1. ledna 2015 Patrick Bass z divize výtahových zařízení.
  • Jefferies zvyšuje investiční doporučení na akcie T-Mobile US na "buy" z "hold".
  • Americká investiční společnost Blackstone ze své struktury vyčlení finančně poradenskou divizi a pošle ji na trh jako nezávislou firmu. Nově vzniklá společnost se ještě před vstupem na trh spojí se společností PJT Partners, poradenskou společností založenou Paulem Taubmanem. Ten se navíc ve funkci výkonného ředitele a předsedy představenstva postaví do čela nového podniku.
  • Šéf americké softwarové firmy Microsoft Satya Nadella se omluvil za to, že poradil ženám, aby nežádaly o vyšší plat, ale věřily v systém. Nadella, který je výkonným ředitelem Microsoftu od letošního února, to prohlásil na třídenní konferenci, která měla být oslavou žen v informačních technologiích. Výroky vyvolaly kritiku na konferenci a později i na internetu.
  • Americká automobilka Tesla Motors představila novou verzi svého elektromobilu Model S. Nový vůz je označovaný jako D, což odkazuje na jeho duální motor. Hlavní novinku představuje pohon na všechna čtyři kola a větší zrychlení. Vůz je nicméně určitým zklamáním pro odborníky a investory. Spekulovalo se totiž, že Tesla by mohla přijít s automobilem, který nebude potřebovat řidiče. Společnost nicméně představila některé automatické technologie, například automatické parkování.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

  • Výsledky Alcoa ve 3Q: Očištěný zisk na akcii 31 centů, čekalo se 23 centů. Akcie v poobchodní fázi posilovaly o zhruba 2 %.
  • Výsledky Monsanto ve fiskálním 4Q: Ztráta na akcii 0,27 USD (odhad: ztráta 0,24 USD), výnosy 2,63 miliardy dolarů, odhad: 2,42 miliardy dolarů.
  • Čistý zisk amerického výrobce nealkoholických nápojů PepsiCo ve třetím čtvrtletí meziročně stoupl o pět procent na více než dvě miliardy dolarů. Firma ve čtvrtek navíc mírně zlepšila celoroční výhled.

Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch, Bloomberg

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně