Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly, přesto padly nové rekordy. Za týden indexy mírně vzrostly
|

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly, přesto padly nové rekordy. Za týden indexy mírně vzrostly

Ceny amerických akcií se v závěru týdne po zprávě o říjnovém vývoji situace na trhu práce ve Spojených státech výrazněji nezměnily. Přesto se indexy Dow a S&P 500 dostaly na nová maxima. Za pět obchodních dní skončily všechny tři nejsledovanější indexy v zelených číslech.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow se během páteční obchodní seance vyšplhal na historické maximum 17 575,33 bodu a uzavřel se ziskem 0,11 % na 17 573,93 bodu. Širší S&P 500 posunul historické maximum na 2 034,26 a uzavřel se ziskem 0,03 % na 2 031,92 bodu. Technologický index Nasdaq naopak klesl a se ztrátou 0,13 % uzavřel na 4 632,53 bodu.

Za celý týden index Dow posílil o 1,04 %, S&P 500 přidal 0,66 % a Nasdaq se udržel těsně nad hladinou s růstem o 0,03 %.

Americké akcie (8. listopadu 2014)

Nejvýznamnější zprávou dne v pátek byla čísla o nových pracovních pozicích a nezaměstnanosti. Americké ministerstvo práce oznámilo, že míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v říjnu klesla na nové šestileté minimum 5,8 % ze zářijových 5,9 %. Ekonomika vytvořila 214 tisíc pracovních míst, tedy o něco méně než očekávaných 230 tisíc.

"Je to v podstatě dobrá zpráva, ale není to skvělá zpráva. Akcie jsou na rekordních úrovních. Je těžké růst dále z rekordů, pokud nepřijdou opravdu skvělé zprávy," řekl Art Hogan, hlavní tržní stratég Wunderlich Securities.

Z indexu Dow v pátek nejvíce zdražily akcie maloobchodního řetězce Wal-Mart (+1,23 %), mobilního operátora Verizon Communications (+1,15 %) a ropné společnosti ExxonMobil (+1,07 %). Nedařilo se naopak cenným papírům zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-2,7 %), zábavní společnosti Walt Disney (-2,17 %) či výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-0,87 %).

V rámci indexu S&P 500 nejvíce oslabily akcie společnosti First Solar (-10,85 %). Firma oznámila, že neplánuje vytvořit veřejně obchodovanou společnost, která by vlastnila a provozovala své vlastní elektrárny. Dařilo se naopak akciím nápojové firmy Monster Beverage (+7,87 %). Výsledky výrobce energetických nápojů překonaly odhady, zisk firmy dosáhl ve 3Q2014 70 centů na akcii, čekalo se jen 68 centů.

Celkově nejvíce zdražily akcie ze sektoru základních materiálů, energetické tituly a cenné papíry z odvětví služeb. Klesly naopak sektor zdravotnictví, finanční a technologické odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX klesl o 4 % na 13,12 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA spadly o devět bazických bodů na 2,3 %.

Ropa kvůli Ukrajině zdražila, cena zlata vystřelila o 36 dolarů

Ceny ropy na světových trzích po nedávném propadu oživily. K nárůstu ceny přispěly obavy z krachu křehkého příměří na Ukrajině a předpověď nebývale chladného počasí v části Spojených států.

Cena ropy Brent vzrostla o 75 centů na 83,61 dolaru za barel. Ve středu Brent klesl na čtyřleté minimum 81,63 USD za barel. V červnu přitom barel stál více než 115 dolarů.

Americká lehká ropa West Texas Intermediate zdražila o 0,6 % na 78,45 USD za barel. Před pěti měsíci byla cena nad 107 dolary.

Ukrajinská armáda informovala, že hranici mezi Ruskem a východní Ukrajinou přejela ve čtvrtek kolona s 32 tanky a nákladními vozy s municí a bojovníky. Pokud je toto sdělení pravdivé, mohlo by to signalizovat definitivní konec klidu zbraní na východě Ukrajiny, který byl dojednán v září v Minsku a který je neustále porušován. Obnovení bojů v oblasti by mohlo narušit transfer ropy, přiškrtit nabídku na trzích, a zvýšit tak její cenu.

Někteří analytici ale pochybují, že se na cenách ropy případná eskalace násilí může projevit. "Ukrajinská situace nezpůsobila v posledních čtyřech či pěti měsících ani jedno jediné narušení dodávek, i když tentokrát ještě uvidíme," uvedl podle agentury Reuters analytik Tariq Zahir ze společnosti Tyche Capital Advisers.

Předpovědi nebývalé chladného počasí na středozápadě USA pro následující dva týdny podpořily trh s topným olejem, což nepřímo podpořilo i poptávku po ropě. Ta může po úpravě sloužit k vytápění domácností.

Dolar v pátek mírně oslabil k euru i japonskému jenu. Investoři po zprávě o říjnovém vývoji trhu práce ve Spojených státech vybírali zisky, které jim přinesl předchozí růst americké měny.

Zlato po předchozích propadech zdražilo téměř o 36 dolarů na zhruba 1 178 USD za trojskou unci.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Americká ekonomika v říjnu mimo zemědělství vytvořila 214 tisíc pracovních míst. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali přírůstek 230 tisíc míst po srpnových 256 tisících (revidováno z 248 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti nečekaně klesla o desetinu procentního bodu na 5,8 %, což je nejnižší hodnota od července 2008.
 • Americká farmaceutická společnost Johnson & Johnson koupila od indické společnosti Jagdale Industries výrobce energetických nápojů ORSL. Finanční podmínky transakce ani jedna ze stran nezveřejnila, nejmenovaný zdroj obeznámený se situací nicméně podle zpravodajské agentury Reuters uvedl, že Johnson & Johnson za ORSL zaplatila 121,69 milionu dolarů.
 • Tržby amerického maloobchodního řetězce Sears se ve třetím čtvrtletí snížily o 0,1 %, v USA klesly o 0,7 %.
 • Kanadská farmaceutická společnost Valeant může za převzetí amerického výrobce botoxu Allergan zaplatit více, než kolik dosud nabízela. V dopise určeném vedení amerického podniku to údajně napsal aktivistický investor Bill Ackman, který prostřednictvím svého fondu Pershing Square Capital Management ovládá přibližně 10 % akcií Valeantu.
 • Dudley (Fed, New York): Centrální banka začne úrokové sazby zvyšovat pravděpodobně příští rok.
 • Druhá největší americká automobilka Ford Motor se rozhodla vyměnit šéfa svých evropských aktivit, které se již několik let potýkají se ztrátami. Stephena Odella v čele evropské divize nahradí Jim Farley. Odell naopak vystřídá Farleyho ve funkci šéfa globálního marketingu Fordu, napsala agentura Reuters.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

 • Výsledky AIG ve 3Q: Očištěný zisk na akcii 1,21 USD (odhad: 1,09 USD), tržby 8,63 miliardy USD (odhad: 8,6 miliardy USD).
 • Výsledky Sprint ve 3Q: Ztráta na akcii 19 centů (odhad: 6 centů), tržby 8,49 miliardy USD (odhad: 8,59 miliardy USD, loni: 7,75 miliardy USD). Firma zruší 2 tisíce pracovních míst.
 • Výsledky Herbalife ve 3Q: Očištěný zisk 1,45 USD na akcii (odhad: 1,51 USD), tržby 1,26 miliardy USD (odhad: 1,32 miliardy USD).
 • Výsledky společnosti Alibaba předčily očekávání trhu. Zisk na akcii dosáhl 45 centů v souladu s odhady, tržby však meziročně vzrostly o 54 % na 2,74 miliardy USD, ačkoli se čekalo jen 2,61 miliardy USD. Počet uživatelů byl také vyšší (307 milionů oproti odhadu 298 milionů).
 • Výsledky Burger King ve 3Q: Zisk na akcii 0,27 USD v souladu s odhady, tržby 278,9 milionu USD (odhad: 277,7 milionu USD).
 • Výsledky Priceline ve 3Q: Zisk na akcii 22,16 USD (odhad: 21,07 USD), tržby: 2,84 miliardy USD (odhad: 2,83 miliardy USD).
 • Výsledky Michael Kors ve 3Q: Zisk na akcii 1,00 USD (odhad: 0,89 USD), tržby: 1,009 miliardy dolarů.
 • Výsledky 21st Century Fox v 1QFY2015: Čistý zisk na akcii 0,47 USD, upravený zisk na akcii 0,39 USD (odhad: 0,37 USD), tržby 7,89 miliardy USD (meziročně +12 %).
 • Výsledky Qualcomm ve 3Q: Zisk na akcii 1,26 USD (odhad: 1,31 USD)
 • Výsledky Tesla Motors ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,02 USD (odhad: ztráta 0,01 USD).
 • Americká automobilka Chrysler Group zvýšila ve třetím čtvrtletí čistý zisk téměř o třetinu na 611 milionů dolarů. Firma uvedla, že jí pomohl především pokračující růst prodeje. Chrysler, který je součástí skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA), rovněž potvrdil odhad celoročního zisku.
 • Americké mediální společnosti Time Warner klesl ve třetím čtvrtletí zisk na 967 milionů USD z loňských 1,18 miliardy USD. Příjmy se však zvýšily díky divizi Turner Networks a kabelové televizi HBO. Firma, která vlastní zhruba polovinu akcií majitele české TV Nova, to uvedla ve středečním prohlášení.
 • Výsledky First Solar ve 3Q: Zisk na akcii 0,87 USD (odhad: 0,63 USD), tržby 889 milionů dolarů (odhad: 1,05 miliardy USD).
 • Výsledky Zynga ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,01 USD (v souladu s odhady), tržby 176,6 milionu dolarů (odhad: 171,3 milionu dolarů).
 • Výsledky Walt Disney ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,89 USD (v souladu s odhady), tržby 12,39 miliardy dolarů (loni: 11,57 miliardy USD).
 • **Výsledky Berkshire Hathaway ve 3Q: Zisk na akcii 2 876 USD (odhad: 2 594 USD).
Zdroj: ČTK, Bloomberg
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
před hodinou

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
včera v 10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království