Evropské akcie v pátek výrazně ztrácely a za celý týden klesly nejvíce od srpna 2011
|

Evropské akcie v pátek výrazně ztrácely a za celý týden klesly nejvíce od srpna 2011

Akcie na hlavních evropských trzích v pátek zlevnily o více než dvě a půl procenta a v týdenním horizontu dopadly nejhůře za zhruba tři a půl roku. Burzy starého kontinentu v týdnu výrazně oslabilo nečekané rozhodnutí Řecka posunout termín prezidentských voleb. Investoři se obávají, že se v Řecku k moci dostanou radikálové, kteří zcela pohřbí všechny dosavadní snahy o rekonstrukci tamní ekonomiky. Negativně se na obchodování podepsal také pokračující pokles cen ropy.

Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě

Britský FTSE 100 v pátek klesl o 2,49 %, německý DAX odepsal 2,72 %, francouzský CAC 40 oslabil o 2,77 % a jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ztrátou 2,91 % na 3 067,32 bodu. V červených číslech skončily všechny hlavní sektory. Přes tři procenta odevzdala odvětví základních materiálů, telekomunikací a ropy a zemního plynu. Nejméně klesly realitní sektor a odvětví dopravy a cestovního ruchu, i v jejich případě však propad překročil procento.

Evropské akcie (12. prosince 2014)

Burzy dolů v pátek opět stahovaly klesající ceny ropy, když barel severomořského Brentu poprvé za pět a půl roku zlevnil pod 63 dolarů. Obavy, které má trh z přebytku nabídky nad poptávkou, v pátek ještě zvýšila prognóza Mezinárodní agentury pro energii (IEA), která pro příští rok snížila výhled růstu poptávky po ropě o 230 tisíc barelů denně.

V pátek odpoledne zlevňovaly ropa Brent i WTI o více než jeden a půl dolaru. Barel Brentu se krátce po 18.00 SEČ prodával za 62,17 USD a ropa WTI se obchodovala za 57,98 USD za barel. Od začátku týdne ztrácí severomořská ropa Brent zhruba deset procent a je asi 45 % pod svým letošním červnovým maximem.

Příčinou stupňujícího se propadu cen ropy jsou rostoucí obavy z přebytku suroviny na světovém trhu, zvláště poté, co ropný kartel OPEC v listopadu odmítl zasáhnout proti poklesu cen omezením produkce.

Podle některých analytiků mohou ceny Brentu dál klesat, protože zásobníky se naplňují a tankerů s ropou bude na mořích stále více. Analytik Abhishek Deshpande ze společnosti Nataxis podle agentury Reuters předpovídá, že by se cena ropy mohla dočasně dostat až ke 40 dolarům za barel.

Investoři ale před víkendem prodávali také kvůli pokračující nejistotě ohledně politického směřování Řecka. Země z periferie eurozóny v úterý nečekaně ohlásila, že se prezidentské volby nebudou konat za dva měsíce, ale již za necelé dva týdny. Pokud přitom z voleb prezident nevzejde, budou svolány i předčasné parlamentní volby, ve kterých by mohli nadpoloviční většinu hlasů získat protievropské radikální strany odmítající tvrdá úsporná opatření.

Nejhorší týden za tři a půl roku

Za celý uplynulý týden britský akciový index FTSE 100 klesl o 6,6 % na 6 300,63 bodu, německý DAX odepsal 4,88 % na 9 594,73 bodu a francouzský CAC 40 odevzdal 7,15 % na 4 108,93 bodu. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 za pět obchodních dní klesl o 6,41 %.

Široký západoevropský index STOXX Europe 600 za týden ztratil 5,82 %, což byl jeho nejprudší pokles od poloviny roku 2011. Hodnota šesti stovek firem tohoto indexu klesla o zhruba 524 miliard dolarů, což představuje více než dvojnásobek ročního výkonu řecké ekonomiky, uvedla agentura Reuters.

Evropské akcie (8.-12. prosince 2014)

Hlavní páteční události na evropských trzích

 • Průmyslová výroba v eurozóně v říjnu vzrostla o 0,7 % meziročně a o 0,1 % meziměsíčně. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Čekal se růst o 0,6 % meziročně a 0,2 % meziměsíčně. V září průmyslová výroba stoupla meziročně i meziměsíčně o 0,5 % (revidováno z +0,6 %).
 • Počet zaměstnaných lidí se v eurozóně ve třetím čtvrtletí zvýšil oproti předchozímu kvartálu o 0,2 %. Ve srovnání s třetím čtvrtletím minulého roku pak počet zaměstnaných vzrostl o 0,6 %. V celé Evropské unii se zaměstnanost zvýšila o 0,3 % mezičtvrtletně a o 0,9 % meziročně. Vyplývá to ze statistiky, kterou v pátek zveřejnil statistický úřad Eurostat.
 • Německo: Index velkoobchodních cen v listopadu klesl o 0,7 % meziměsíčně a o 1,1 % meziročně.
 • Spotřebitelské ceny na Slovensku se v listopadu v meziročním srovnání stejně jako v říjnu nezměnily. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil tamní statistický úřad. Slovensko letos bylo i v deflaci, když ceny zboží a služeb mírně klesly.
 • Meziroční tempo inflace v Itálii v listopadu vzrostlo na 0,3 % z 0,2 % v říjnu. Meziměsíčně nicméně spotřebitelské ceny v Itálii klesly o 0,2 % po růstu o 0,3 % v říjnu. Podle údajů neharmonizovaných s metodikou výpočtů EU se ceny v Itálii v listopadu meziročně zvýšily o 0,2 % a meziměsíčně o 0,2 % klesly.
 • Francie: Běžný účet v říjnu skončil se schodkem 0,9 miliardy eur (září: -1,2 miliardy eur).
 • Index spotřebitelských cen ve Španělsku v listopadu meziročně klesl o 0,4 % po poklesu o 0,1 % v říjnu. Španělsko se tak ponořilo hlouběji do deflace. Čekal se pokles indexu o 0,1 %. Meziměsíčně se ve Španělsku spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po růstu o 0,5 % v říjnu.
 • Pokračující pokles cen ropy srazil ruský rubl k americkému dolaru v pátek na nové historické minimum. Krátce po začátku obchodování na moskevské burze se kurz ruské měny k dolaru dostal na 57,362 USD/RUB. Odpoledne ztráty rublu ještě vzrostly a kurz ruské měny se dostal až na 57,88 USD/RUB.
 • Německá automobilka Volkswagen Group v listopadu zvýšila prodeje o 0,7 % na 834 800 vozů. Firma v pátek také uvedla, že od ledna do listopadu prodejcům poprvé dodala více než devět milionů vozidel. Volkswagen je tak podle svých představitelů na cestě k tomu, aby za celý rok dosáhl rekordního odbytu.
 • Německý finanční ústav Commerzbank zaplatí více než miliardu dolarů, aby ukončil vyšetřování ve Spojených státech. Druhá největší banka v Německu tam čelí podezření z porušování amerických ekonomických sankcí a zákonů proti praní špinavých peněz. Tvrdí to zdroje, na které se odvolává několik finančních médií. Jednání jsou podle nich v závěrečné fázi a dohoda by mohla být oznámena v lednu.
 • Italský módní dům Gucci po osmi letech opouští jeho umělecká ředitelka Frida Gianniniová. Odchod oznámil i její manžel, dosavadní obchodní ředitel značky Patrizio Di Marco. Návrhářka svou spolupráci s firmou ukončí v únoru příštího roku, o jejím nástupci se rozhodne později, oznámil vlastník módního domu, francouzská společnost Kering.
 • V pátek odpoledne musel být kvůli počítačové chybě v britském celostátním středisku řízení letového provozu zcela uzavřen vzdušný prostor nad Londýnem. Všechna letadla mířící na londýnská letiště postupně přistávala, žádné stroje však nesměly odletět. Vzdušný prostor nad Londýnem měl zůstat zavřený minimálně do 19.00 (20.00 SEČ) místního času, opětovné otevření vzdušného prostoru ale nakonec bylo oznámeno již krátce po 17.00 SEČ.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích

Zdroj: ČTK, CNBC
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
před 26 minutami

Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu

Zatímco plány na využití přímých dotací z krizového fondu Evropské unie v členských státech mnohdy vysoce přesahují...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl…
před hodinou

Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl dán rychlými a masivními stimuly

Růst cen aktiv navzdory pandemii covidu-19 mohl vyvolávat dojem, že se trhy odpoutaly od reality, rally ale byla dána...
Americké akcie Koronavirus Rally
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
14:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v srpnu dosáhl 5,2 %

Ceny domů ve Spojených státech v srpnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %
14:04

Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček předložil ve sněmovně návrh na zrušení takzvané superhrubé mzdy. Místo toho...
Česká republika Daně
Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta…
14:04

Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta nahoru ale bude hrbolatá

Pro Evropu a Spojené státy, hlavně pro jejich exportéry, je pozitivní ožívání Číny. Musíme však počítat s tím, že...
Mario Draghi Evropská ekonomika Americká ekonomika
OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent
13:47

OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent

Přímé zahraniční investice na celém světě v první polovině letošního roku klesly o 49 procent na 399 miliardy USD....
Investice Světová ekonomika
Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, …
13:32

Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, "ozeleňování" hospodářství se vyplatí

Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli. Jde o to, abychom si řekli, co díky vynaložení určitých prostředků...
Ekologie a životní prostředí Životní úroveň
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v září překvapily
13:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v září překvapily

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v září rychlejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
Výrobce čipů AMD převezme konkurenční firmu Xilinx za 35 miliard…
13:18

Výrobce čipů AMD převezme konkurenční firmu Xilinx za 35 miliard dolarů

Americký výrobce čipů Advanced Micro Devices převezme konkurenční podnik Xilinx. Hodnota transakce, která má být...
Americké akcie Fúze a akvizice
Poslanci vyzývají Johnsona, aby přišel s pomocí pro sever Anglie
12:20

Poslanci vyzývají Johnsona, aby přišel s pomocí pro sever Anglie

Britský premiér Boris Johnson musí ukázat, jak hodlá pomoci severní Anglii. Podle agentury Reuters to ve veřejném...
Spojené království Koronavirus
Ned Salter (Fidelity International): Ocenění čínských akcií hraje do…
12:06

Ned Salter (Fidelity International): Ocenění čínských akcií hraje do karet hospodářský růst

Otázka možné nadhodnocenosti aktiv se nevztahuje jen na Čínu, ale na celý svět. Obecně ovšem platí, že investoři jsou...
Čína Asijské akcie Ocenění