Evropské akcie v pátek výrazně ztrácely a za celý týden klesly nejvíce od srpna 2011
|

Evropské akcie v pátek výrazně ztrácely a za celý týden klesly nejvíce od srpna 2011

Akcie na hlavních evropských trzích v pátek zlevnily o více než dvě a půl procenta a v týdenním horizontu dopadly nejhůře za zhruba tři a půl roku. Burzy starého kontinentu v týdnu výrazně oslabilo nečekané rozhodnutí Řecka posunout termín prezidentských voleb. Investoři se obávají, že se v Řecku k moci dostanou radikálové, kteří zcela pohřbí všechny dosavadní snahy o rekonstrukci tamní ekonomiky. Negativně se na obchodování podepsal také pokračující pokles cen ropy.

Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě

Britský FTSE 100 v pátek klesl o 2,49 %, německý DAX odepsal 2,72 %, francouzský CAC 40 oslabil o 2,77 % a jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ztrátou 2,91 % na 3 067,32 bodu. V červených číslech skončily všechny hlavní sektory. Přes tři procenta odevzdala odvětví základních materiálů, telekomunikací a ropy a zemního plynu. Nejméně klesly realitní sektor a odvětví dopravy a cestovního ruchu, i v jejich případě však propad překročil procento.

Evropské akcie (12. prosince 2014)

Burzy dolů v pátek opět stahovaly klesající ceny ropy, když barel severomořského Brentu poprvé za pět a půl roku zlevnil pod 63 dolarů. Obavy, které má trh z přebytku nabídky nad poptávkou, v pátek ještě zvýšila prognóza Mezinárodní agentury pro energii (IEA), která pro příští rok snížila výhled růstu poptávky po ropě o 230 tisíc barelů denně.

V pátek odpoledne zlevňovaly ropa Brent i WTI o více než jeden a půl dolaru. Barel Brentu se krátce po 18.00 SEČ prodával za 62,17 USD a ropa WTI se obchodovala za 57,98 USD za barel. Od začátku týdne ztrácí severomořská ropa Brent zhruba deset procent a je asi 45 % pod svým letošním červnovým maximem.

Příčinou stupňujícího se propadu cen ropy jsou rostoucí obavy z přebytku suroviny na světovém trhu, zvláště poté, co ropný kartel OPEC v listopadu odmítl zasáhnout proti poklesu cen omezením produkce.

Podle některých analytiků mohou ceny Brentu dál klesat, protože zásobníky se naplňují a tankerů s ropou bude na mořích stále více. Analytik Abhishek Deshpande ze společnosti Nataxis podle agentury Reuters předpovídá, že by se cena ropy mohla dočasně dostat až ke 40 dolarům za barel.

Investoři ale před víkendem prodávali také kvůli pokračující nejistotě ohledně politického směřování Řecka. Země z periferie eurozóny v úterý nečekaně ohlásila, že se prezidentské volby nebudou konat za dva měsíce, ale již za necelé dva týdny. Pokud přitom z voleb prezident nevzejde, budou svolány i předčasné parlamentní volby, ve kterých by mohli nadpoloviční většinu hlasů získat protievropské radikální strany odmítající tvrdá úsporná opatření.

Nejhorší týden za tři a půl roku

Za celý uplynulý týden britský akciový index FTSE 100 klesl o 6,6 % na 6 300,63 bodu, německý DAX odepsal 4,88 % na 9 594,73 bodu a francouzský CAC 40 odevzdal 7,15 % na 4 108,93 bodu. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 za pět obchodních dní klesl o 6,41 %.

Široký západoevropský index STOXX Europe 600 za týden ztratil 5,82 %, což byl jeho nejprudší pokles od poloviny roku 2011. Hodnota šesti stovek firem tohoto indexu klesla o zhruba 524 miliard dolarů, což představuje více než dvojnásobek ročního výkonu řecké ekonomiky, uvedla agentura Reuters.

Evropské akcie (8.-12. prosince 2014)

Hlavní páteční události na evropských trzích

 • Průmyslová výroba v eurozóně v říjnu vzrostla o 0,7 % meziročně a o 0,1 % meziměsíčně. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Čekal se růst o 0,6 % meziročně a 0,2 % meziměsíčně. V září průmyslová výroba stoupla meziročně i meziměsíčně o 0,5 % (revidováno z +0,6 %).
 • Počet zaměstnaných lidí se v eurozóně ve třetím čtvrtletí zvýšil oproti předchozímu kvartálu o 0,2 %. Ve srovnání s třetím čtvrtletím minulého roku pak počet zaměstnaných vzrostl o 0,6 %. V celé Evropské unii se zaměstnanost zvýšila o 0,3 % mezičtvrtletně a o 0,9 % meziročně. Vyplývá to ze statistiky, kterou v pátek zveřejnil statistický úřad Eurostat.
 • Německo: Index velkoobchodních cen v listopadu klesl o 0,7 % meziměsíčně a o 1,1 % meziročně.
 • Spotřebitelské ceny na Slovensku se v listopadu v meziročním srovnání stejně jako v říjnu nezměnily. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil tamní statistický úřad. Slovensko letos bylo i v deflaci, když ceny zboží a služeb mírně klesly.
 • Meziroční tempo inflace v Itálii v listopadu vzrostlo na 0,3 % z 0,2 % v říjnu. Meziměsíčně nicméně spotřebitelské ceny v Itálii klesly o 0,2 % po růstu o 0,3 % v říjnu. Podle údajů neharmonizovaných s metodikou výpočtů EU se ceny v Itálii v listopadu meziročně zvýšily o 0,2 % a meziměsíčně o 0,2 % klesly.
 • Francie: Běžný účet v říjnu skončil se schodkem 0,9 miliardy eur (září: -1,2 miliardy eur).
 • Index spotřebitelských cen ve Španělsku v listopadu meziročně klesl o 0,4 % po poklesu o 0,1 % v říjnu. Španělsko se tak ponořilo hlouběji do deflace. Čekal se pokles indexu o 0,1 %. Meziměsíčně se ve Španělsku spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po růstu o 0,5 % v říjnu.
 • Pokračující pokles cen ropy srazil ruský rubl k americkému dolaru v pátek na nové historické minimum. Krátce po začátku obchodování na moskevské burze se kurz ruské měny k dolaru dostal na 57,362 USD/RUB. Odpoledne ztráty rublu ještě vzrostly a kurz ruské měny se dostal až na 57,88 USD/RUB.
 • Německá automobilka Volkswagen Group v listopadu zvýšila prodeje o 0,7 % na 834 800 vozů. Firma v pátek také uvedla, že od ledna do listopadu prodejcům poprvé dodala více než devět milionů vozidel. Volkswagen je tak podle svých představitelů na cestě k tomu, aby za celý rok dosáhl rekordního odbytu.
 • Německý finanční ústav Commerzbank zaplatí více než miliardu dolarů, aby ukončil vyšetřování ve Spojených státech. Druhá největší banka v Německu tam čelí podezření z porušování amerických ekonomických sankcí a zákonů proti praní špinavých peněz. Tvrdí to zdroje, na které se odvolává několik finančních médií. Jednání jsou podle nich v závěrečné fázi a dohoda by mohla být oznámena v lednu.
 • Italský módní dům Gucci po osmi letech opouští jeho umělecká ředitelka Frida Gianniniová. Odchod oznámil i její manžel, dosavadní obchodní ředitel značky Patrizio Di Marco. Návrhářka svou spolupráci s firmou ukončí v únoru příštího roku, o jejím nástupci se rozhodne později, oznámil vlastník módního domu, francouzská společnost Kering.
 • V pátek odpoledne musel být kvůli počítačové chybě v britském celostátním středisku řízení letového provozu zcela uzavřen vzdušný prostor nad Londýnem. Všechna letadla mířící na londýnská letiště postupně přistávala, žádné stroje však nesměly odletět. Vzdušný prostor nad Londýnem měl zůstat zavřený minimálně do 19.00 (20.00 SEČ) místního času, opětovné otevření vzdušného prostoru ale nakonec bylo oznámeno již krátce po 17.00 SEČ.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích

Zdroj: ČTK, CNBC
Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu…
Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu…
18:00

Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu vesměs klesaly

Velké burzy západní Evropy uzaviraly v pátek odpoledne níže než ve čtvrtek v souvislosti s čerstvými výroky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Schlumberger se díky Severní Americe vrátil k zisku
17:31

Schlumberger se díky Severní Americe vrátil k zisku

Společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb pro ropné firmy, se ve druhém čtvrtletí...
Americké akcie Ropa Výsledková sezóna
Trump: Fed škodí Americe zvyšováním sazeb
17:19

Trump: Fed škodí Americe zvyšováním sazeb

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek vyostřil svou předchozí kritiku americké centrální banky (Fed). Na...
Americká ekonomika Úrokové sazby Donald Trump
AFP: Stávky na francouzské železnici stály SNCF 790 milionů eur
17:02

AFP: Stávky na francouzské železnici stály SNCF 790 milionů eur

Série stávek zaměstnanců francouzských státních drah SNCF stála společnost 790 milionů eur (20,4 miliardy korun)....
Francie Odbory Doprava
Leo Express začal jezdit do Polska, příští rok přidá další linky
16:56

Leo Express začal jezdit do Polska, příští rok přidá další linky

Soukromý dopravce Leo Express plánuje v příštím roce přidat do svého jízdního řádu další linky do Polska. Rozsah...
Česká republika Polsko Doprava
Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě…
Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě…
16:30

Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě setiny

Index pražské burzy PX si během pátečního obchodování připsal 0,10 procenta, když dva ze tří nejobchodovanějších...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Merkelová "bere Trumpa na vědomí", ale na dovolenou s ním jet nechce
15:48

Merkelová "bere Trumpa na vědomí", ale na dovolenou s ním jet nechce

Široké škále otázek - od vztahů se Spojenými státy, přes spor v německé vládě až po osobní cestovní plány - čelila v...
Německo Politika
Státní dluh v pololetí stoupl o 89 miliard na 1,714 bilionu korun
15:06

Státní dluh v pololetí stoupl o 89 miliard na 1,714 bilionu korun

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu. Za růstem dluhu je...
Česká ekonomika Zadlužení
Členem dozorčí rady ČEZ se může stát šéf auditorů firmy Vaněček
15:03

Členem dozorčí rady ČEZ se může stát šéf auditorů firmy Vaněček

Novým členem dozorčí rady energetické společnosti ČEZ se může stát šéf výboru pro audit ČEZ Jan Vaněček. Má pro to...
ČEZ Management
Kanada: Červnová inflace zrychlila na 2,5 procenta
14:32

Kanada: Červnová inflace zrychlila na 2,5 procenta

Kanadská meziroční inflace zrychlila v červnu na 2,5 procenta z květnových 2,2 procenta. Trh očekával mírnější...
Kanada Inflace Maloobchod
Soud zakázal Skylinku šířit Novu na Slovensku a Markízu v ČR
14:24

Soud zakázal Skylinku šířit Novu na Slovensku a Markízu v ČR

Městský soud v Praze zakázal provozovateli satelitní televize Skylink, firmě M7 Group, šíření kanálů TV Nova na...
Česká republika Slovensko Média
Vyšetřovací komise k OKD bude příští týden vyslýchat svědky
14:13

Vyšetřovací komise k OKD bude příští týden vyslýchat svědky

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace těžařské firmy OKD hodlá celý příští týden vyslýchat svědky. Její...
Těžba Právo Česká republika
Americkému konglomerátu General Electric klesl zisk o 28 procent
13:54

Americkému konglomerátu General Electric klesl zisk o 28 procent

Americký průmyslový konglomerát General Electric ve druhém čtvrtletí hospodařil se ziskem 736 milionu dolarů, což je...
General Electric Americké akcie Výsledková sezóna
Skansce nečekaně klesl čtvrtletní zisk, její akcie oslabují
13:34

Skansce nečekaně klesl čtvrtletní zisk, její akcie oslabují

Největší skandinávské stavební společnosti Skanska ve druhém čtvrtletí nečekaně klesl provozní zisk. Meziročně se...
Stavebnictví Evropské akcie Výsledková sezóna
Merck sníží ceny některých léků, vyhoví tím Trumpovi
13:06

Merck sníží ceny některých léků, vyhoví tím Trumpovi

Americký farmaceutický koncern Merck & Co v reakci na kritiku prezidenta Spojených států Donalda Trumpa sníží ceny...
Americké akcie Merck Donald Trump