Evropské akciové trhy ve čtvrtek převážně klesaly, dolů je táhly banky a cenné kovy

Evropské akciové trhy se ve čtvrtek vyvíjely smíšeně. Akcie evropských bank stáhlo středeční vyjádření americké centrální banky (Fed), která v rámci zátěžových testů, jež mají prověřit, jak by si banky vedly za špatných ekonomických podmínek, oznámila, že Citigroup a další čtyři finanční ústavy musejí zlepšit své kapitálové plány. K pokles trhů přispěly také klesající ceny zlata a stříbra, které negativně ovlivnily akcie těžařských firem.
Britský FTSE 100 oslabil o 0,26 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,14 %. Německý DAX naopak posílil o 0,03 %. Nejvíce oslabily akcie průmyslových podniků, sektor dopravy a cestovního ruchu a cenné papíry maloobchodních prodejců. Dařilo se naopak potravinářskému odvětví, sektoru energetických komodit a titulům ze sektoru zboží osobní spotřeby.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Rusko letos ze státního rozpočtu uvolní pro krymskou ekonomiku přes 13 miliard rublů. Oznámila to agentura ITAR-TASS s odvoláním na usnesení ruské vlády. Krymský rozpočet dostane dotaci 10,7 miliardy a město Sevastopol, které je samostatnou správní jednotkou, dalších 2,4 miliardy rublů.
- Na největším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem proběhla jedenáctihodinová stávka pozemního personálu. Protestní akce je součástí širších protestů, kterými si chce odborový svaz Verdi vynutit zvýšení mezd pracovníků ve veřejném sektoru.
- Rakouské bance Raiffeisen Bank International klesl v loňském roce čistý zisk o 23,6 % na 557 milionů eur. K propadu přispěly mimořádné položky, které zvýšily zisk v roce 2012. Společnost, která působí i v České republice, kvůli tomu sníží dividendu za loňský rok. RBI uvedla, že zisk jejích ukrajinských operací loni činil 101 milionů eur. Poloostrov Krym, který převzalo Rusko, měl na celkovém zisku podíl necelá dvě procenta. Banka dodala, že na konci února její napojení na Ukrajinu činilo 5,13 miliardy eur. Banka mimo jiné vlastní ukrajinské státní dluhopisy za 399 milionů eur, napsala agentura Reuters.
- Mezinárodní měnový fond se dohodl s Ukrajinou na poskytnutí dvouletého záložního úvěru v objemu 14 až 18 miliard USD. Dohoda s MMF by měla uvolnit zemi přístup k dalším úvěrům, celkem by měla Ukrajina získat až 27 miliard USD, uvedla agentura Reuters.
- Největší ruské bance Sberbank vzrostl v loňském roce čistý zisk o 4,1 % na 362 miliard rublů díky růstu objemu poskytnutých úvěrů. Výsledky však zaostaly za očekáváním banky kvůli růstu rezerv na ztrátové úvěry. Vyplývá to ze čtvrtečního prohlášení banky.
- Norská centrální banka ponechala hlavní sazbu beze změny na 1,50 %.
- Maloobchodní tržby ve Spojeném království v únoru vzrostly meziročně o 3,7 % po +3,9 % v lednu. Očekával se 2,9% růst. Meziměsíčně v únoru tržby maloobchodníků vzrostly o 1,7 % (odhad: +0,5, leden -2 %). Bez zahrnutí aut meziměsíčně vzrostly o 1,8 % (odhad: +0,3 %).
- Švédskému oděvnímu řetězci Hennes & Mauritz vzrostl v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 8 % na 2,65 miliardy SEK. Výsledky však zaostaly za očekáváním kvůli vysokým investicím firmy do technologií v souvislosti se spouštěním internetového prodeje. Tržby se za tři měsíce do konce února zvýšily o 13 % na 32,1 miliardy SEK. Počet obchodů firmy stoupl o 60 na téměř 3 200. Zisk před zdaněním vzrostl o osm procent na 3,5 miliardy SEK a zaostal za očekáváním analytiků, kteří čekali zisk 3,8 miliardy SEK.
- Západní sankce, vyhlášené proti Rusku kvůli připojení ukrajinského poloostrova Krym, by se mohly dotknout i některých zahraničních kontraktů ruské státní jaderné korporace Rosatom. Připustil to ve čtvrtek šéf firmy Sergej Kirijenko.**
- Německý veřejný dluh se loni meziročně snížil o 1,4 % na 2 043,7 miliardy eur. Nejvýrazněji se snížilo zadlužení spolkových zemí, mírně poklesl i státní dluh. Ve čtvrtek to oznámil německý statistický úřad.
- Evropská unie se bude chtít ve financování budoucích investic do infrastruktury a sektoru malých firem méně opírat o banky a naopak zvýšit roli finančních trhů, moderních finančních technik a penzijních fondů. Vyplývá to podle agentury Reuters z plánů, které ve čtvrtek zveřejnila Evropská komise. Znamenalo by to zásadní změnu evropského přístupu k finančním trhům po jejich démonizaci v minulých letech finanční a dluhové krize.
- Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že je nutné vytvořit vlastní platební síť, která vyváží fakt, že americké společnosti Visa a MasterCard v rámci sankcí blokují platby svých ruských klientů. "Nebylo to naše rozhodnutí," řekl Putin na setkání s politiky s tím, že vývoj vlastního domácího systému bude nějakou dobu trvat. "Musíme bránit své zájmy. A také to uděláme," dodal.
- Turecký regulátor telekomunikačního trhu TIB se rozhodl zablokovat videokanál Youtube. Rozhodnutí přišlo jen týden poté, co Turci zakázali sociální síť Twitter. Ve čtvrtek se na webových stránkách TIB objevila zpráva, že "podnikla administrativní" kroky proti webu na sdílení videí.
Zdroj: CNBC
Aktuality
