Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy zpevnily
|

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy zpevnily

Americké akciové indexy v pátek uzavřely smíšeně. Microsoft a McDonald's výrazně zpevnily v reakci na zveřejnění příznivých hospodářských výsledků za třetí čtvrtletí. Naopak akcie energetických a zdravotních firem oslabily. Za celý týden však všechny tři indexy skončily v zelených číslech.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow v pátek klesl o 0,09 % na 18 145,71 bodu a širší index S&P 500 uzavřel se ztrátou 0,01 % na 2 141,16 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,3 % na 5 257,40 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,98 % na 13,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,735 %.

Americké akcie (21. října 2016)

Dílčí index energetických firem klesl o 0,7 % a index podniků z oblasti zdravotní péče spadl o 0,9 %. K propadu zdravotnického sektoru nejvíce přispěly firmy Johnson & Johnson (-1,24 %) a Merck (-1,16 %). V energetickém sektoru akcie největšího poskytovatele služeb pro ropné firmy Schlumberger (-3,04 %) po čtvrtletních výsledcích hospodaření klesly o tři procenta.

Akcie Microsoftu (+4,21 %) naopak stouply a uzavřely na rekordní ceně 59,66 dolaru. Akcie McDonald's (+3,04 %) zpevnily o tři procenta. V reakci na hospodářské výsledky poskočily rovněž akcie PayPal Holdings (+10,13 %), propadly se ale akcie výrobce čipů Advanced Micro Devices (-6,32 %).

Druhou seanci za sebou oslabily také telekomunikační společnosti. Akcie AT&T oslabily o rovná tři procenta po zprávě, že firma je v pokročilé fázi jednání o koupi mediální společnosti Time Warner, jejíž akcie naopak zpevnily o 7,82 %.

Akcie výrobce čipů Qualcomm (+0,88 %) přidaly necelé procento poté, co agentura Bloomberg uvedla, že je firma blízko podání nabídky na převzetí konkurenční společnosti NXP Semiconductors (-2,66 %).

O čtrnáct procent výše poskočily akcie tabákové společnosti Reynolds American po zprávě, že jí British American Tobacco nabídla plné převzetí. BAT již v Reynolds American vlastní zhruba 42 % akcií, za zbývajících 58 % jí nyní nabízí zhruba 20 miliard dolarů v hotovosti a dalších 27 miliard dolarů ve svých akciích. Spojením podniků by podle britské společnosti vznikla největší veřejně obchodovaná tabáková firma na světě z hlediska obratu i provozního zisku.

Americké akcie (21. října 2016)

Za celý týden index Dow posílil o 0,04 %, S&P 500 o 0,38 % a Nasdaq Composite o 0,83 %.

Americké akcie (týden do 21. října 2016)

Euro se v pátek propadlo vůči dolaru až na sedmiměsíční minimum pod 1,09 USD. Navázalo tak na čtvrteční pokles, za kterým stály výroky šéfa ECB Maria Draghiho. Ty signalizovaly, že ECB nehodlá s ukončením programu nákupů dluhopisů spěchat a naopak si nechává otevřené dveře pro další podpůrné kroky.

V závěru obchodování euro vůči dolaru oslabovalo o 0,4 % na 1,089 USD a k jenu klesalo o 0,6 % na 112,97 JPY. Dolar vůči japonské měně posiloval o 0,1 % na 103,82 JPY.

Ceny ropy na světových trzích se na konci týdne stabilizovaly a po dočasném vzestupu na maxima zůstaly nakonec beze změn i za celý týden. Čtvrteční pokles cen se po zmírnění růstu kurzu dolaru zastavil a trh zvažuje vyhlídky na to, zda se Rusko či jiné země připojí k dohodě ropného kartelu OPEC na snížení těžby.

Ve středu se cena ropy WTI vyšplhala až na maximum za 15 měsíců a dostala se do blízkosti 52 dolarů za barel. Za celý týden ale po čtvrtečním poklesu oba druhy ropy nevykázaly výraznější změnu. Od 27. září, kdy se OPEC předběžně dohodl na prvním snížení těžby za osm let, ropa získává kolem 13 %.

Dolar navázal na čtvrteční růst a vyšplhal se na maximum za osm měsíců, později ale zisky zmírnil.

Zlato v pátek zdražilo o tři a půl dolaru na 1 267,30 USD za trojskou unci a cena stříbra vzrostla o 33 centů na 17,88 USD za trojskou unci.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Euro se v pátek ráno propadlo vůči dolaru až na sedmiměsíční minimum pod 1,09 USD. Navázalo tak na čtvrteční pokles, za kterým stály výroky šéfa Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho. Ty signalizovaly, že ECB nehodlá spěchat s ukončením programu nákupů dluhopisů.
 • Britská tabáková firma British American Tobacco (BAT) podala nabídku na úplné převzetí amerického výrobce cigaret Reynolds American za 47 miliard USD. V pátek to oznámila BAT, která již v Reynolds American vlastní zhruba 42 % akcií. Spojením podniků by podle britské společnosti vznikla největší veřejně obchodovaná tabáková firma na světě z hlediska obratu i provozního zisku.
 • Kanadský výrobce letadel a vlaků Bombardier zruší dalších 7 500 míst, což odpovídá zhruba 10 % jeho celkové pracovní síly. Jedná se o součást restrukturalizačního plánu, který má snížit náklady společnosti. V únoru již přitom společnost avizovala, že v následujících dvou letech hodlá zrušit 7 000 pracovních míst. Páteční zpráva tedy tento objem více než zdvojnásobuje.
 • Americká telekomunikační společnost AT&T jedná o převzetí mediálního konglomerátu Time Warner a vzájemné rozhovory se dostaly do pokročilé fáze. Dohoda by mohla být uzavřena už o tomto víkendu, napsal v pátek s odvoláním na informované zdroje list The Wall Street Journal. Jednání později potvrdily také zdroje agentury Reuters, podle nichž by transakce mohla být oznámena v pondělí.
 • Jefferies snížila doporučení na akcie Yahoo! na "hold" z "buy", zvýšila však jejich cílovou cenu na 48 ze 43 USD.
 • RBC Capital zvýšila cílovou cenu akcií Microsoft na 65 z 61 USD, zároveň snížila cílovou cenu akcií Union Pacific na 98 ze 107 USD. Doporučení na akcie Union Pacific bylo sníženo na "sector perform" z "outperform". Dále RBC zvýšila cílovou cenu akcií PayPal Holding na 47 ze 46 USD. Podobně učinila i Wedbush Securities, jež nyní počítá s cenou 54 USD za akcii namísto původních 50 USD.
 • Analytici v pátek hromadně upravovali své cílové ceny na akcie softwarové firmy Microsoft. Reagovali tak ne velmi dobré výsledky za uplynulé tři měsíce, které firma zveřejnila po konci čtvrtečního obchodování. Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu na 70 z 65 USD, Barclays na 65 ze 60 USD, Nomura na 68 z 65 USD, Stifel Nicolaus na 66 ze 60 USD, Raymond James na 69 z 65 USD a JPMorgan Chase na 57 z 55 USD.
 • Hillary Clintonová je po třetí televizní debatě se svým republikánským soupeřem Donaldem Trumpem jasným favoritem na vítězství v listopadových prezidentských volbách. Demokratická kandidátka má podle nejnovějšího odhadu listu The New York Times 93% šanci na vítězství.
 • Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy ve Spojených státech v uplynulém týdnu vzrostl o 11 na 443. Počet aktivních ropných vrtů tak roste bez přerušení již osm týdnů a pokles nezaznamenal již 17 týdnů. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu se v uplynulém týdnu zvýšil o 14 na 553. Oznámila to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské podniky.

Výsledková sezóna

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

 • Americkému finančnímu ústavu Bank of America vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 6,6 % na 4,45 miliardy USD. Zisk druhé největší banky v USA podle majetku se zvýšil poprvé po třech čtvrtletích, hlavně díky příjmům z obchodování s dluhopisy.
 • Americkému výrobci hraček Hasbro vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 24 % na 257,8 milionu USD. Hospodaření podpořil zájem o hračky pro dívky v čele s panenkami.
 • Výsledky Charles Schwab ve 3Q: Zisk na akcii 0,35 USD (odhad: 0,33 USD), tržby 1,91 miliardy USD (odhad: 1,89 miliardy USD).
 • Výsledky Netflix ve 3Q: Zisk na akcii 0,12 USD (odhad: 0,06 USD), tržby 2,29 miliardy USD (odhad: 2,28 miliardy USD). Počet předplatitelů se společnosti za tři měsíce do září zvýšil celosvětově o 3,57 milionu (odhad firmy: 2,3 milionu). Akcie v pondělním after-marketu +20 %.
 • Výsledky IBM ve 3Q: Upravený zisk na akcii 3,29 USD (odhad: 3,23 USD), tržby 19,2 miliardy USD (odhad: 19 miliard USD). AKcie v pondělním after-marketu -3 %.
 • Výsledky United Continental Holdings: Upravený zisk na akcii 3,11 USD (odhad: 3,07 USD), tržby 9,91 miliardy USD (odhad: 9,9 miliardy USD). Akcie v pondělním after-marketu beze změny.
 • Americká farmaceutická firma Johnson & Johnson hospodařila v letošním třetím čtvrtletí s upraveným ziskem na akcii i tržbami nad odhady. Zisk na akcii po odečtení mimořádných položek dosáhl 1,68 USD (trh čekal 1,65 USD) a tržby činily 17,8 miliardy USD (odhad trhu: 17,7 miliardy USD). Tržby společnosti se meziročně zvýšily o 4,2 %, v případě zisku navíc Johnson & Johnson zvýšila celoroční výhled. Analytik České spořitelny Jan Šumbera ale upozorňuje, že by investoři neměli propadat bezmezné euforii.
 • Americká investiční banka Goldman Sachs ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 47 % na 2,09 miliardy USD. Banka v úterý uvedla, že její hospodaření podpořil vysoký růst příjmů z obchodování. Zisk vzrostl již druhé čtvrtletí za sebou, zatímco v předchozích čtyřech čtvrtletích klesal. Celkové příjmy se zvýšily o 19 % na 8,17 miliardy USD.
 • Čistý zisk amerického výrobce legendárních motocyklů Harley-Davidson ve třetím čtvrtletí meziročně klesl o 19 % na 114 milionů USD. Firma to v úterý uvedla ve své výsledkové zprávě. Hospodaření zasáhl slabý prodej ve Spojených státech, které jsou pro Harley-Davidson největším trhem. Zisk na akcii však mírně překonal očekávání analytiků.
 • Výsledky UnitedHealth Group ve 3Q: Upravený zisk na akcii 2,17 USD (odhad: 2,08 USD), tržby 46,3 miliardy USD (odhad: 46,1 miliardy USD).
 • Výsledky Philip Morris International ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,25 USD (odhad: 1,23 USD), tržby 6,98 miliardy USD (odhad: 6,91 miliardy USD).
 • Výsledky Intel ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,80 USD (odhad: 0,73 USD), tržby 15,8 miliardy USD (odhad: 15,6 miliardy USD). Firma v současnosti odhaduje výši restrukturalizačních nákladů na 2,3 miliardy USD. Většinu těchto nákladů by Intel měl zaúčtovat do poloviny příštího roku. Ve čtvrtém čtvrtletí by měly náklady na restrukturalizaci dosáhnout 250 milionů USD. Akcie v úterním after-marketu -6 %.
 • Výsledky Yahoo! ve 3Q: Čistý zisk 163 milionů USD (loni: 76 milionů USD), tržby 1,31 miliardy USD (meziročně +6,5 %). Akcie v úterním after-marketu +1,5 %.
 • Americká investiční banka Morgan Stanley hospodařila ve třetím čtvrtletí se ziskem 1,6 miliardy USD, což je meziroční nárůst o 56,9 %. Hospodaření podpořil hlavně nárůst příjmů z obchodování, oznámila ve středu banka, která je nejmenší z bank na Wall Street. Akcie MS ve středu +1,89 %.
 • Výsledky Halliburton (+4,25 %) ve 3Q: Zisk na akcii 0,01 USD (odhad: -0,06 USD), tržby 3,83 miliardy USD (odhad: 3,91 miliardy USD).
 • Výsledky Reynolds American (-2,07 %) ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,61 USD (odhad: 0,64 USD), tržby 3,21 miliardy USD (odhad: 3,31 miliardy USD).
 • Výsledky Abbott Laboratories (-2,82 %) ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,59 USD (odhad: 0,58 USD), tržby 5,3 miliardy USD (odhad: 5,29 miliardy USD).
 • Výsledky American Express (v after-marketu +4,3 %) ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,20 USD (odhad: 0,97 USD), tržby 7,77 miliardy USD (odhad: 7,7 miliardy USD). Firma zlepšila celoroční výhled na zisk 5,9-6 USD na akcii z předchozích 5,4-5,7 USD.
 • Výsledky eBay (v after-marketu -7,8 %) ve 3Q: Zisk na akcii 0,36 USD (non-GAAP 0,45 USD, odhad 0,44 USD), tržby 2,22 miliardy USD (odhad: 2,19 miliardy USD). Firma ale zhoršila výhled na čtvrtý kvartál a některé dílčí ukazatele byly horší, než čekal trh.
 • Výsledky Mattel (v after-marketu +3 %) ve 3Q: Zisk na akcii 0,68 USD, upravený zisk na akcii 0,70 USD (odhad: 0,70 USD), tržby 1,8 miliardy USD (odhad: 1,77 miliardy USD).
 • Výsledky Alaska Air Group v 3Q: Upravený zisk na akcii 2,20 USD (odhad: 2,09 USD), tržby 1,57 miliardy USD (meziročně +3 %, odhad: 1,56 miliardy USD).
 • Výsledky Bank of New York Mellon v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,90 USD (odhad: 0,81 USD, loni: 0,74 USD), výnosy 3,94 miliardy USD (meziročně +4 %, odhad: 3,86 miliardy USD).
 • Výsledky Walgreens Boots Alliance v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,07 USD (odhad: 0,99 USD), tržby 28,6 miliardy USD (meziročně +0,4 %, odhad: 29,1 miliardy USD).
 • Výsledky Travelers v 3Q: Upravený zisk na akcii 2,40 USD (odhad: 2,38 USD), tržby 6,96 miliardy USD (odhad: 6,87 miliardy USD, loni: 6,8 miliardy USD).
 • Výsledky Dunkin' Brands v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,58 USD, loni: 0,48 USD), tržby 207,1 milionu USD (meziročně -1,3 %).
 • Výsledky Verizon Communications v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,01 USD (odhad: 0,99 USD), tržby 30,9 miliardy USD (odhad: 31,1 miliardy USD, loni: 33,2 miliardy USD).
 • Výsledky American Airlines Group v 3Q: Upravený zisk na akcii 2,80 USD (odhad: 1,69 USD), tržby 10,59 miliardy USD (odhad: 10,71 miliardy USD).
 • Výsledky Microsoft v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,76 USD (odhad: 0,68 USD), tržby 20,5 miliardy USD (odhad: 21,7 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +6 %.
 • Výsledky PayPal Holdings v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,35 USD (v souladu s odhady), tržby 2,66 miliardy USD (odhad: 2,65 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +4,5 %.
 • Výsledky Advanced Micro Devices v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,03 USD (odhad: 0,00 USD), tržby 1,31 miliardy USD (odhad: 1,21 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -5,5 %.
 • Výsledky Schlumberger v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,25 USD (odhad: 0,22 USD), tržby 7 miliard USD (odhad: 7,1 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -1 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

XTB - banner xStation 5

Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost
před 23 minutami

Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost

Evropa musí prosazovat své hodnoty nejen v zahraniční politice, ale také v digitálním světě. V pondělí to na úvod on...
Evropa Informační technologie
První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu…
První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu…
před 39 minutami

První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu korun

První český on-line investiční robo-advisor Portu překročil hranici 1 miliardy korun pod správou a 20 tisíc...
Investiční strategie Investování
General Motors svolá téměř šest milionů aut kvůli airbagům
před hodinou

General Motors svolá téměř šest milionů aut kvůli airbagům

Největší americká automobilka General Motors (GM) svolá 5,9 milionu vozů kvůli potenciálně nebezpečným nafukovačům...
Americké akcie Auta
Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl…
Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl…
16:50

Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl roku

Pražská burza zpevnila na nejsilnější úroveň za skoro půl roku. Index PX v pondělí stoupl o 1,39 % na 955,22 bodu....
Shrnutí obchodování v ČR Akcie ČR
Ruský úřad kvůli zakázanému obsahu zahájil řízení proti Googlu
16:25

Ruský úřad kvůli zakázanému obsahu zahájil řízení proti Googlu

Ruský cenzurní orgán Roskomnadzor zahájil správní řízení proti americké internetové společnosti Google. Jako důvod...
Rusko Alphabet (Google) Regulace
Americká vláda uzavřela dohodu s provozovateli taxislužby Uber a Lyft
16:13

Americká vláda uzavřela dohodu s provozovateli taxislužby Uber a Lyft

Americká federální vláda uzavřela smlouvu s provozovateli alternativní taxislužby Uber Technologies a Lyft. Hodnota...
Spojené státy americké (USA) Uber Lyft
Růst podnikatelské aktivity v USA v listopadu opět překvapil
15:50

Růst podnikatelské aktivity v USA v listopadu opět překvapil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v listopadu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pondělí uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínští výrobci telefonů se snaží firmě Huawei vzít podíl na trhu
15:12

Čínští výrobci telefonů se snaží firmě Huawei vzít podíl na trhu

Čínští výrobci telefonů, mimo jiné Xiaomi, Oppo a Vivo, se snaží získat podíl na trhu, jemuž dominuje konkurenční...
Čína Mobilní telefony
Jeff Bezos poprvé investuje do start-upu v Africe
14:52

Jeff Bezos poprvé investuje do start-upu v Africe

Miliardář a zakladatel internetové společnosti Amazon Jeff Bezos podpořil začínající finančně technologickou firmu...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Afrika
Na burzu letos vstoupilo rekordní množství firem specializovaných na…
13:51

Na burzu letos vstoupilo rekordní množství firem specializovaných na akvizice

Za leden až říjen letošního roku vstoupilo na burzu 165 firem, které se specializují na akvizice a které se označují...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
Šéf aerolinek Qantas: U mezinárodních letů bude požadované očkování…
13:43

Šéf aerolinek Qantas: U mezinárodních letů bude požadované očkování proti covidu-19

Šéf australské letecké společnosti Qantas Alan Joyce uvedl, že až bude k dispozici vakcína proti covidu-19, bude jeho...
Koronavirus Doprava Turismus a cestovní ruch
Slovensko vyjde z krize na rozdíl od ČR s rekordním dluhem, uvedla…
12:22

Slovensko vyjde z krize na rozdíl od ČR s rekordním dluhem, uvedla nezávislá slovenská rozpočtová rada

Slovensko na rozdíl od České republiky v plné míře nevyužilo dřívějšího příznivého vývoje ekonomiky k ozdravení...
Slovensko Koronavirus Krize
Německo chce být připraveno očkovat proti covidu ještě v prosinci
11:55

Německo chce být připraveno očkovat proti covidu ještě v prosinci

Německo chce být připraveno očkovat proti koronaviru ještě v prosinci. V pondělí to během návštěvy sasko-anhaltského...
Německo Koronavirus
Chceme bydlet ve svém. Kvůli koronaviru na to ale nebudeme mít, myslí…
Chceme bydlet ve svém. Kvůli koronaviru na to ale nebudeme mít, myslí…
11:30

Chceme bydlet ve svém. Kvůli koronaviru na to ale nebudeme mít, myslí si dvě třetiny Čechů

Téměř dvě třetiny Čechů, kteří by chtěli bydlet ve vlastním, si myslí, že kvůli koronavirové epidemii a jejím dopadům...
Česká republika Česká ekonomika Realitní trh
Asijské akcie v pondělí převážně rostly, proti proudu šlo Japonsko
Asijské akcie v pondělí převážně rostly, proti proudu šlo Japonsko
10:30

Asijské akcie v pondělí převážně rostly, proti proudu šlo Japonsko

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří v pondělí skončilo v plusu. Pod nulou uzavřely jenom japonské...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
S&P zvýšila dluhový rating Avastu na BB+
10:04

S&P zvýšila dluhový rating Avastu na BB+

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) zvýšila dluhové hodnocení vývojáře antivirového softwaru Avast...
Avast Rating
Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu klesla, předběžný…
Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu klesla, předběžný…
10:02

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu klesla, předběžný kompozitní PMI spadl na 45,1 bodu

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu klesla. Příčinou byly zejména plošné uzávěry kvůli šíření koronaviru....
Indexy nákupních manažerů (PMI) Evropská ekonomika Eurozóna