O2 Czech Republic v prvních devíti měsících roku stoupl zisk o téměř 8 % na čtyři miliardy korun, představenstvo hodlá nad rámec dividendy navrhnout výplatu 4 Kč na akcii z emisního ážia
|

O2 Czech Republic v prvních devíti měsících roku stoupl zisk o téměř 8 % na čtyři miliardy korun, představenstvo hodlá nad rámec dividendy navrhnout výplatu 4 Kč na akcii z emisního ážia

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic vykázala za období od ledna do září provozní tržby 27,72 miliardy Kč. O rok dříve výsledek na rovině tržeb činil 27,71 miliardy Kč. Čistý zisk společnosti se zvýšil o 7,7 % na 4,01 miliardy Kč. O2 současně potvrdila nastavení dividendové politiky a dodala, že nad rámec výplaty dividendy hodlá představenstvo navrhnout rozdělení části emisního ážia ve výši 4 Kč na akcii. Hodnota celého emisního ážia je 36 Kč na akcii.

O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Akcie ČR Dividendy Výsledková sezóna

O2 se podařilo udržet výnosy na úrovni z loňského roku navzdory pokračujícímu konkurenčnímu tlaku v segmentu firemních zákazníků a státní správy a nové cenové regulaci roamingových služeb, která v platnost vstoupila letos v květnu. Hlavními růstovými oblastmi nadále zůstávají digitální televize O2 TV a mobilní data.

"Jsem rád, že loajalita našich zákazníků nadále roste. Nové služby, které jsme v posledním roce nabídli, si oblíbili a využívají je stále více. S novým tarifem pro neomezené volání z pevných linek do všech sítí volají zákazníci o 40 % více. Roste také obliba digitální televize O2 TV, kde jsme v srpnu pro naše zákazníky spustili nový samostatný kanál O2 TV Fotbal," uvedl ve výsledkové zprávě předseda představenstva a generální ředitel O2 Czech Republic Tomáš Budník.

O2 Czech Republic - hospodářské výsledky za 9M2016

Před rokem představenstvo O2 představilo svoji novou dividendovou politiku, na základě které zamýšlí navrhovat výplatu 90-110 % čistého zisku. Tato dividendová politika je nadále platná a představenstvo O2 ji podle vyjádření společnosti zohlední i v návrhu dividendy za rok 2016. Nad rámec výplaty dividendy ze zisku představenstvo hodlá navrhnout akcionářům výplatu části emisního ážia ve výši 4 korun na akcii. O2 uvedla, že jedním z klíčových faktorů návrhu v budoucnu bude udržitelnost absolutní výše odměny pro akcionáře v přepočtu na jeden cenný papír. Dividenda ve výši 15-19 Kč na akcii a výplata emisního ážia ve výši čtyři koruny na akcii by představovaly souhrnný výnos 8,1-9,8 %.

"Nejedná se o jednorázovou výplatu, ale o náš střednědobý záměr postupně vyplatit celou výši emisního ážia," napsal dále Tomáš Budník a zdůraznil, že návrh přichází v okamžiku rekordně nízkých úrokových sazeb a relativně nízkého zadlužení firmy v porovnání s úrovní obvyklou v telekomunikačním odvětví.

O2 Czech Republic - vývoj hlavních ukazatelů hospodaření v ČR a na Slovensku za 9M2016

Za samotné třetí čtvrtletí O2 vykázala tržby 9,51 miliardy Kč (meziročně +1,9 %), provozní zisk EBITDA 2,8 miliardy Kč (meziročně +4,1 %) a čistý zisk 1,46 miliardy Kč (meziročně +4,2 %). Tržby za třetí čtvrtletí o 2,1 % překonaly tržní konsenzus.

O2 Czech Republic - hospodářské výsledky za 3Q2016

Mobilní segment

Celkový počet mobilních zákazníků dosahoval ke konci září 4,92 milionu. Počet zákazníků smluvních služeb se zvýšil o 2,5 % na 3,33 milionu. Od začátku roku vzrostl počet zákazníků se smluvními službami o 92 tisíc a jejich podíl na celkové bázi dosahoval ke konci třetího čtvrtletí 67,7 %, což představuje meziroční nárůst o 1,5 procentního bodu. Počet zákazníků předplacených služeb dosahoval ke konci září 1,59 milionu.

Díky rozvoji vysokorychlostní mobilní sítě a nabídce tarifů s navýšeným množstvím dat vzrostl meziročně datový provoz o více než 80 %. Počet zákazníků, kteří využívají internet v mobilu, vzrostl meziročně o 15 % na 1,74 milionu.

Do kategorie takzvaných chytrých zařízení spadá v síti O2 již téměř 55 % telefonů, téměř třetina všech zařízení pak podporuje technologii 4G. Počet zákazníků, kteří vlastní 4G telefon a mají zároveň SIM kartu, která novou technologii podporuje, překročil na konci září 730 tisíc.

Průměrný výnos na zákazníka (ARPU) v České republice v mobilním segmentu za první tři čtvrtletí meziročně vzrostl o 0,6 % na 288 Kč a v samotném třetím čtvrtletí dosáhl 293 Kč.

O2 Czech Republic - provozní ukazatele (Česká republika)

Segment fixních služeb

Počet zákazníků služby O2 TV dosahoval ke konci září 220 tisíc, meziročně o 11,6 % více. V srpnu O2 spustila nový kanál O2 TV Fotbal, v příštím roce plánuje přidat samostatné kanály věnované tenisu a lednímu hokeji.

Počet zákazníků, kteří využívají pevný internet xDSL, dosahoval ke konci září 774 tisíc. Díky dalšímu zrychlení internetu využívá vysokorychlostní připojení založené na technologii VDSL již více než 60 % domácností, meziročně o 10 procentních bodů více.

Na nové tarify v segmentu pevných linek nabízející neomezené volání do všech mobilních i pevných sítí po celé ČR, které společnost představila v lednu, přešli již téměř všichni podnikatelé a domácnosti. O2 uvádí, že s novými tarify volají domácnosti a podnikatelé v průměru o 40 % více. Celkový počet pevných linek dosahoval ke konci září 727 tisíc.

O2 Czech Republic - počet zákazníků využívajících fixní služby

Podnikání na Slovensku

Počet mobilních zákazníků na Slovensku vzrostl meziročně o 5,2 % na 1,87 milionu. Novinkou na Slovensku je od začátku roku nabídka fixních a mobilních služeb korporátním zákazníkům prostřednictvím společnosti O2 Business Services.

Celkové výnosy na Slovensku dosáhly v prvních devíti měsících roku 4,93 miliardy Kč, což představuje meziroční nárůst o 0,5 %. Výnosy v eurech vzrostly v prvních devíti měsících roku o 1,7 % na 182 milionů. V samotném třetím čtvrtletí se výnosy O2 na Slovensku zvýšily o 2,6 % na 1,73 miliardy Kč (v eurech o 2,8 % na 64 milionů).

O2 Czech Republic - provozní ukazatele (Slovensko)

"Výsledky za třetí čtvrtletí jsou nad konsenzem i našimi odhady, především díky velkému překvapení na Slovensku, kde tržby rostly. Na Slovensku se kvůli nižším cenám roamingu a vstupu nového hráče Swan očekával meziroční pokles. Společnost reportovala také velmi silné marže. Výplata dodatečných 4 korun na akcii z emisního ážia zvyšuje očekávaný dividendový výnos, což by mohlo posloužit jako vyvažující faktor v případě vyřazení akcií O2 C.R. z indexu MSCI Czech Republic (o změnách v indexu bude rozhodnuto 14. listopadu a nová báze indexu vstoupí v platnost 1. prosince). Kvartální výsledky jsou ve střednědobém období pozitivní a výhled pro celý rok 2016 se nachází 4-5 % nad našimi odhady jak pro zisk EBITDA, tak pro čistý zisk," říká Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

MONETA vs. O2: Dva scénáře změn v indexu MSCI aneb S Kellnerem, nebo bez?
Při nejbližší revizi indexu MSCI Czech se očekávají změny v jeho složení. S velkou pravděpodobností dojde k zařazení akcií Monety Money Bank, a to dost možná na úkor současné trojky v indexu, společnosti O2 Czech Republic. Zda O2 v indexu zůstane, je nejasné, jelikož se akcie momentálně pohybuje na hraně požadavků pro setrvání stanovených metodologií MSCI. Změny budou oznámeny 14. listopadu a vstoupí v platnost 1. prosince 2016.

"Nejzajímavější zprávou je jednoznačně rozhodnutí vyplatit emisní ážio v celkové výši 36 Kč na akcii. První částka by měla činit 4 Kč na akcii. My očekáváme z letošního zisku výplatu dividendy 17 Kč na akcii. Společně s emisním ážiem by tak celkový dividendový výnos představoval více než 9 %," doplnil Richard Miřátský, analytik z Komerční banky. "Výsledky celkově hodnotíme velmi příznivě a očekáváme výrazně pozitivní reakci ceny akcií," dodal Miřátský.

Nové oblasti podnikání

O2 dále uvedla, že v souladu se svojí dlouhodobou strategií soustředit se po oddělení infrastruktury na vývoj a nabídku i jiných než tradičních telekomunikačních služeb pokračuje v rozšiřování svého podnikání do nových oblastí. Po pojistkách telefonů a tabletů a cestovním pojištění v mobilu O2 připravuje nové produkty v telco-pojištení a rovněž nabízí komplexní řešení pro elektronickou evidenci tržeb.

Ve výhledu společnost uvedla, že na základě výsledků za prvních devět měsíců roku a výhledu pro čtvrté čtvrtletí očekává, že její zisk EBITDA za celý rok dosáhne 10,4-10,7 miliardy Kč a čistý zisk bude 5,1-5,4 miliardy Kč.

"Výhled O2 pro letošní rok hodnotíme kladně, potvrzuje se jím pozitivní trend úspor na nákladové straně," říká Milan Vaníček, analytik z J&T Banky. "Jelikož výhled společnosti znamená meziroční růst na úrovni čistého zisku, očekáváme, že běžná dividenda z letošního zisku bude minimálně stejná jako dividenda z loňského zisku, tedy 16 Kč na akcii. Připočteme-li dodatečné čtyři koruny na akcii z emisního ážia, znamenalo by to za současné ceny akcií O2 C.R. hrubý dividendový výnos 8,75 %. Ještě musíme připomenout, že společnost má prostor k odkupu vlastních akcií v objemu 2 % ročně. To by návratnost vymrštilo na 10,75 %. Tuto informaci hodnotíme velice pozitivně," dodává Milan Vaníček.

Firma za devět měsíců investovala 3,1 miliardy Kč. Tato částka obsahuje také investici 1,47 miliardy Kč do kmitočtů v pásmech 1 800 MHz a 2 600 MHz, které společnost vydražila v aukci. Bez zahrnutí kmitočtů poklesly celkové investice meziročně o desetinu.

Během konferenčního hovoru management O2 zopakoval, že bude klást důraz na stabilitu celkového výnosu pro své akcionáře, z tohoto důvodu nemá být zamýšlená výplata emisního ážia ve výši 4 Kč na akcii pouze jednorázovou záležitostí. Na druhou stranu společnost nechce zvyšovat cílové zadlužení nad 1,5násobek čistého dluhu k zisku EBITDA. Pokud jde o dodatečné platby společnosti CETIN, ty by se měly týkat především dokrývání Prahy a Brna druhou vrstvou LTE. Praha a Brno jsou totiž města vyloučená ze sdílení sítí s T-Mobilem. Ohledně vyšetřování sdílení sítí CETIN s T-Mobilem ze strany EU se management vyjádřil v tom smyslu, že toto sdílení je výhodné pro zákazníky a funguje i v dalších zemích unie. O2 Czech Republic si navíc po vyčlenění společnosti CETIN ze své struktury ponechala pouze jádrovou mobilní infrastrukturu.

Zdroj: O2 Czech Republic, ČTK, Česká spořitelna

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
včera v 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
včera v 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
včera v 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
včera v 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
včera v 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
včera v 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
včera v 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
včera v 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
včera v 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
včera v 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
včera v 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
včera v 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
včera v 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
včera v 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
včera v 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
včera v 10:30

Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří v pátek skončilo v plusu. Proti proudu šla burza v Austrálii,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
včera v 10:26

Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti

Farmaceutická společnost AstraZeneca se nadále snaží rozptýlit pochyby, které vznikly kolem výsledků testů její...
Farmacie Koronavirus
Ekonomická nálada na Slovensku se po předchozím růstu zhoršila
včera v 10:06

Ekonomická nálada na Slovensku se po předchozím růstu zhoršila

Celková ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v listopadu zhoršila poprvé po předchozím...
Slovensko Ekonomické a tržní indikátory