Pondělí na trzích: Asijské burzy převážně rostly, dařilo se i evropským a americkým trhům. Akcie CME v Praze po výsledcích vystřelily o 8 %
|

Pondělí na trzích: Asijské burzy převážně rostly, dařilo se i evropským a americkým trhům. Akcie CME v Praze po výsledcích vystřelily o 8 %

Většina asijských burz pondělní seanci zakončila v plusu. Rovněž akciové trhy v Evropě a Spojených státech týden zahájily růstem. Na pražské burze po výsledcích za poslední loňské čtvrtletí výrazně zdražily akcie mediální firmy CME. Trhy podpořil mimo jiné růst cen ropy způsobený předpovědí dočasného poklesu těžby suroviny ve Spojených státech.

Komodity Ropa CME (CETV) Akcie ČR Indexy nákupních manažerů (PMI) Výsledková sezóna Evropské akcie Americké akcie CME (USA) Asijské akcie

Asijské burzy týden zahájily růstem

Čínský Shanghai Composite v pondělí připsal 2,37 % na 2 927,73 bodu, zatímco menší Shenzhen Composite zpevnil o 2 % na 1 888,18 bodu. Japonský Nikkei 225 přidal 0,9 % na 16 111,05 bodu, přičemž japonský jen se udržoval nad hladinou 112 USD/JPY.

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru Japonska v únoru klesl na 50,2 bodu, jak ukázala předběžná data agentury Markit (odhad: 52 bodů, leden: 52,3 bodu). Jihokorejský Kospi kolísal mezi ziskem a ztrátou a nakonec uzavřel na hladině 1 916,36 bodu. Australský S&P/ASX 200 posílil o 0,98 % nad psychologickou hranici 5 000 bodů a uzavřel na hladině 5 001,22 bodu. Většina jeho sektorů se pohybovala nad nulou, finanční sektor posílil o 0,9 %.

Akcie CETV na pražské burze po výsledcích vystřelily nahoru

Hlavní západoevropské trhy seanci zahájily růstem o více než jedno procento. Německý DAX přidával před 9.30 SEČ zhruba 1,6 %, francouzský CAC 40 rostl o 1,5 % a britský FTSE 100 zpevňoval o 1,2 %. Pražská burza v úvodu podle indexu PX zpevňovala zhruba o 0,6 %.

Před začátkem obchodování na pražské burze zveřejnila hospodářské výsledky za poslední tři měsíce loňského roku mediální firma CME. Společnosti, která v České republice vlastní televizi Nova a další televizní stanice, v posledním loňském čtvrtletí vzrostly v meziročním srovnání tržby bez vlivu změn měnových kurzů o tři procenta na 195,6 milionu USD. Firma rovněž oznámila restrukturalizaci svého nejdražšího dluhu prostřednictvím nové půjčky od BNP Paribas, jejímž garantem je Time Warner.

Provozní zisk CME za poslední tři měsíce loňského roku činil 46,5 milionu USD, o rok dříve společnost na úrovni provozního zisku vykázala za stejné období výsledek 38,3 milionu USD. Zisk z pokračujících operací dosáhl 1,1 milionu USD po ztrátě 17,8 milionu USD v posledním čtvrtletí roku 2014. Zisk OIBDA (provozní zisk před zahrnutím finančních nákladů, daní, odpisů a amortizace) se firmě zvýšil při vyloučení vlivu kurzových změn meziročně o 16 % na 56,2 milionu USD a OIBDA marže vzrostla na 28,7 % z 25,5 % ve 4Q2014. Akcie CETV dopoledne v reakci na výsledky přidávaly až 10 %.

"Celkově výsledky CME za čtvrtý kvartál vyzněly pozitivně. Za rok 2015 zaznamenaly všechny trhy CME 6% růst (v konstantních měnách) a my očekáváme pokračování silného růstu v domácích měnách i v nadcházejícím období v souladu s očekávaným ekonomickým růstem v regionu. Zisk OIBDA zaznamenal v konstantních měnách meziroční zlepšení o 16 %. Zlepšená provozní výkonnost byla reflektována v nižších provozních a programových nákladech a silném cash flow. Refinancování může přinést roční úsporu až 30-50 milionů USD. Současný ukazatel zadlužení čistý dluh/EBITDA se pohybuje na úrovni 8, očekáváme jeho snížení až k 7 v roce 2016. V důsledku pozitivního vyznění výsledků a především refinancování očekáváme pozitivní reakci trhu," dodala Renáta Ďurčová.

CME - reportované hospodářské výsledky za 4Q2015 vs. odhady České spořitelny

Ekonomickým datům vévodily předběžné indexy nákupních manažerů

Kolem 11.30 SEČ německý DAX přidával již téměř 2 %, CAC 40 rostl o 1,7 %, FTSE 100 zpevňoval o 1,2 % a tuzemský index PX rostl o 1,4 % na zhruba 883 bodů.

Z ekonomických dat dopoledne vyšly i v Evropě předběžné indexy nákupních manažerů. Kompozitní ukazatel pro eurozónu se podle předběžných údajů v únoru snížil na 52,7 bodu z 53,6 bodu při očekávání mírnějšího poklesu na 53,3 bodu. Podnikatelská aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny zpomalila na 12měsíční minimum.

Čínská, japonská a evropská makrodata (22. února 2016)

Americké akcie obchodování zahájily rovněž výše. Index Dow v úvodu seance přidával 0,8 %, S&P 500 rostl o 0,9 % a Nasdaq zpevňoval o procento. Rovněž v USA vyšel předběžný index nákupních manažerů za zpracovatelský sektor. Zpracovatelský sektor ve Spojených státech v únoru podle předběžných dat agentury Markit zažil útlum. Index nákupních manažerů klesl na 51 bodů, tedy na nejnižší hladinu od října 2012, která sice stále značí expanzi, ale jedná se o výrazně slabší výsledek, než se čekalo. Trhy vyhlížely pokles na 52 bodů z lednových 52,4 bodu.

Burzy v Evropě a USA zisky udržely, akcie CME v Praze přidaly 8 %

Pražská burza nakonec podle indexu PX stoupla o 1,77 %. Největší zobchodovaný objem zaznamenala skupina ČEZ, jejíž akcie posílily o 0,53 %. Firma v pondělí oznámila, že vstupuje do nizozemského projektu Rockstart, který podporuje projekty zaměřené na efektivnější využití energií. Akcie mediální CME nakonec přidaly více než 8 %. Dařilo se také bankovním titulům - Komerční banka připsala 0,75 % a Erste Group Bank 3,77 %.

Britský FTSE 100 uzavřel silnější o 1,47 %, francouzský CAC 40 o 1,79 % a německý DAX o 1,98 %. Regionální STOXX Europe 600 posílil o 1,7 %, nahoru ho vedli především těžaři. Akcie společností Anglo American, Rio Tinto, Glencore a BHP Billiton patřily k nejúspěšnějším emisím v indexu FTSE 100.

Krátce po 18.00 SEČ se barel ropy Brent prodával za 35,17 USD a kurz eurodolaru se pohyboval kolem 1,1013. Index Dow ve stejnou chvíli zpevňoval o 1,3 %, širší S&P 500 přidával 1,3 % a Nasdaq Composite rostl o 1,4 %.

Dow nakonec přidal 1,4 % na 16 620,66 bodu, S&P 500 vzrostl o 1,45 % na 1 945,50 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 1,47 % na 4 570,61 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,6 % na 19,38 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 1,759 %. Všech deset hlavních sektorů skončilo v zelených číslech. Nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů a energetickému odvětví, naopak relativně nejhůře si vedly sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví zdravotní péče.

Ceny ropy na světových trzích v pondělí výrazně vzrostly a americká lehká ropa WTI se vrátila nad hranici 30 dolarů za barel. Trh podpořila předpověď dočasného poklesu těžby ve Spojených státech. To by mohlo zmírnit vysoké přebytky, kvůli nimž ceny ropy za poslední rok a půl klesly zhruba o 70 %.

IEA: Rovnováha se na ropný trh začne vracet až příští rok
Na světovém trhu s ropou se začne obnovovat rovnováha mezi nabídkou a poptávkou teprve ve chvíli, kdy se pod tlakem nejnižších cen suroviny za posledních 13 let začne snižovat těžba ve Spojených státech. Produkce ropy v USA ale začne po přechodném poklesu znovu růst a v roce 2021 dosáhne rekordního maxima více než 14 milionů barelů denně. Ve svém střednědobém výhledu situace na trhu s ropou to v pondělí uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
Co musíte ráno vědět (1. prosince)
Co musíte ráno vědět (1. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. prosince)

Jak světové trhy zakončily listopad, kdo má na svědomí největší letošní fúzi a co nám před třiceti lety přinesla malá...
Musíte vědět
Polsko a Maďarsko čekají nové návrhy řešení sporu o vládu práva
včera v 23:01

Polsko a Maďarsko čekají nové návrhy řešení sporu o vládu práva

Polsko a Maďarsko očekávají nové návrhy řešení sporu ohledně podmíněnosti vyplácení peněz z rozpočtu Evropské unie a...
Polsko Maďarsko Evropská unie
WSJ: Facebook koupí startup Kustomer za jednu miliardu dolarů
včera v 22:22

WSJ: Facebook koupí startup Kustomer za jednu miliardu dolarů

Společnost Facebook potvrdila, že koupí startup Kustomer, který se zabývá službami zákazníkům. O akvizici jako první...
Facebook Americké akcie Fúze a akvizice
Americké akciové indexy na úvod týdne klesly, mají ale za sebou…
Americké akciové indexy na úvod týdne klesly, mají ale za sebou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne klesly, mají ale za sebou mimořádný měsíc

Americké akcie v pondělí oslabily, investoři vybírali zisky z posledních týdnů. Index Dow za sebou má největší...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Státy eurozóny se shodly na reformě záchranného fondu ESM
Státy eurozóny se shodly na reformě záchranného fondu ESM
včera v 21:28

Státy eurozóny se shodly na reformě záchranného fondu ESM

Státy eurozóny se po několikaletém vyjednávání shodly na reformě Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), který...
Evropská unie Eurozóna ESM
Evropské akcie v pondělí ztrácely, ale mají za sebou nejlepší měsíc v…
Evropské akcie v pondělí ztrácely, ale mají za sebou nejlepší měsíc v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí ztrácely, ale mají za sebou nejlepší měsíc v historii

Akcie na západoevropských trzích sice nezačaly nový týden na pozitivní vlně a skončily v červených číslech. Za celý...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Europoslanci: Audit EK v lednu potvrdí Babišův střet zájmů
včera v 17:25

Europoslanci: Audit EK v lednu potvrdí Babišův střet zájmů

Závěry auditu Evropské komise týkající se českého premiéra Andreje Babiše potvrzují jeho střet zájmů. Český překlad...
Evropská unie Česká republika Právo
Objem úvěrů na bydlení stoupl v říjnu o desetinu na 20,7 mld. Kč
včera v 17:19

Objem úvěrů na bydlení stoupl v říjnu o desetinu na 20,7 mld. Kč

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v říjnu 20,7 miliardy Kč. To je o...
Česká ekonomika Hypotéky ČNB
Pražská burza v pondělí znovu klesla z nejsilnější úrovně od března.…
Pražská burza v pondělí znovu klesla z nejsilnější úrovně od března.…
včera v 16:50

Pražská burza v pondělí znovu klesla z nejsilnější úrovně od března. Za měsíc posílila o více než 14 %

Pražská burza znovu neudržela nejsilnější úroveň od březnového začátku šíření nemoci covid-19 v Česku. Index PX dnes...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
GM nepřevezme podíl ve výrobci elektromobilů Nikola
včera v 16:39

GM nepřevezme podíl ve výrobci elektromobilů Nikola

Největší americká automobilka General Motors a výrobce elektromobilů Nikola přepracovali svou dohodu o strategickém...
Auta Americké akcie
Průzkum: Pro vstup do EU by v říjnu znovu hlasovalo 56 pct Čechů
včera v 16:07

Průzkum: Pro vstup do EU by v říjnu znovu hlasovalo 56 pct Čechů

Pro vstup České republiky do Evropské unie by v říjnu v referendu znovu hlasovalo 56 procent Čechů, proti květnu je...
Evropská unie Česká republika
USA: Rozjednané prodeje domů v říjnu opět vzrostly, ale nenaplnily…
včera v 16:00

USA: Rozjednané prodeje domů v říjnu opět vzrostly, ale nenaplnily očekávání trhů

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v říjnu meziročně vzrostl o 20,2 % po růstu o 20,8 % v září....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
Sociální správa začala v pondělí odesílat příspěvky 5000 Kč důchodcům
včera v 15:10

Sociální správa začala v pondělí odesílat příspěvky 5000 Kč důchodcům

Česká správa sociálního zabezpečení začala v pondělí s odesíláním příspěvku 5000 korun k důchodu. Starobní, invalidní...
Důchody Česká ekonomika
Deflace v Německu se prohlubuje, ceny klesly nejvýrazněji od ledna…
včera v 14:00

Deflace v Německu se prohlubuje, ceny klesly nejvýrazněji od ledna 2015

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v listopadu meziročně klesly o 0,3 %. Po říjnovém poklesu o 0,2...
Německo Inflace
Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o…
Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o…
včera v 13:50

Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o schválení jejího mimořádného nasazení

Vakcína proti covidu-19 americké biotechnologické společnosti Moderna má podle úplných výsledků poslední fáze testů...
Farmacie Biotechnologie Koronavirus
PKN Orlen plánuje velké investice, zaměří se na ekologickou energii
včera v 13:43

PKN Orlen plánuje velké investice, zaměří se na ekologickou energii

Největší polská petrochemická společnost PKN Orlen chce v příštích deseti letech investovat kolem 140 miliard zlotých...
PKN Orlen Petrochemie Ekologie a životní prostředí