Pátek na trzích: Burzy v Asii a USA se na směru neshodly, západoevropské indexy klesly, pražská burza naopak zpevnila

(AKTUALIZOVÁNO) Asijské akcie týden zakončily smíšeně. Burzy v západní Evropě týden zakončily v červených číslech, pražská burza naopak mírně zpevnila. V USA výrazně klesl kvůli propadu technologických titulů index Nasdaq, benchmarky Dow a S&P 500 den zakončily kolem nuly.
Asijské akciové trhy zakončily páteční obchodování smíšeně. Index australské burzy S&P/ASX 200 přišel o 0,58 % a korejský Kospi odepsal 0,36 %, zatímco čínský Shanghai Composite naopak posílil o 0,22 % a japonský Nikkei 225 přidal 1,2 %.
Evropské akciové trhy v pátek po otevření klesaly. Celoevropský index STOXX Europe 600 otevřel na hodnotě o 0,3 % nižší, než na jaké ve čtvrtek uzavřel. Většina sektorů byla v červených číslech, především to platilo o automobilkách a těžařských firmách. Londýnský index FTSE 100 a německý DAX odepisovaly shodně 0,5 %, zatímco francouzský CAC 40 klesal o 0,2 %.
Index pražské burzy PX se v první půlhodině pátečního obchodování propadal o téměř šest bodů (-0,65 %). Ve ztrátě byly téměř všechny obchodované tituly. Nejhůře se vedlo akciím Komerční banky a CME. Akcionáři KB budou na valné hromadě rozhodovat o vyplacení dividendy v hrubé výši 310 Kč na akcii (aktuálně již se akcie společnosti obchodují bez nároku na dividendu).
Dopoledne investoři vyhodnocovali předběžné indexy nákupních manažerů za duben. Klíčová je u PMI úroveň 50 bodů, která odděluje pásmo růstu aktivity od pásma jejího poklesu.
Předběžný dubnový kompozitní index nákupních manažerů pro Francii se zvýšil na 50,5 bodu z 50 bodů v březnu. Ukazatel pro sektor služeb stoupl na 50,8 bodu z 49,9 bodu (odhad: 50,2 bodu). PMI za zpracovatelský sektor se ale naopak snížil na 48,3 bodu z 49,6 bodu (odhad: 49,8 bodu).
Německý kompozitní index nákupních manažerů v dubnu podle předběžných dat klesl na 53,8 bodu z 54 bodů v březnu. PMI za zpracovatelský sektor se zvýšil na 51,9 bodu z 50,7 bodu (odhad: 51 bodů), ukazatel za sektor služeb se ale naopak snížil na 54,6 bodu z 55,1 bodu (odhad: 55,2 bodu).
Index nákupních manažerů v eurozóně v dubnu podle předběžných dat klesl na 53 bodů z 53,1 bodu v březnu. Čekal se naopak mírný růst na 53,2 bodu. Ukazatel pro zpracovatelský sektor se snížil na 51,5 bodu z 51,6 bodu (odhad: 51,8 bodu), PMI za sektor služeb se naopak zvýšil na 53,2 bodu z 53,1 bodu (odhad: 53,3 bodu).
Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal za loňský rok ztrátu 1,59 miliardy eur. Na vině je aféra s emisními podvody. Firma zároveň rozhodla o navýšení rezerv, jež bude potřebovat na likvidaci následků skandálu, na 16,2 miliardy z dosavadních 6,7 miliardy eur, a dále oznámila, že vyplatí dividendu jen 0,17 eura na preferenční akcii. Oproti loňskému roku je dividenda nižší o 97 % a oznámená celoroční ztráta je největší v historii podniku. V roce 2014 automobilka vydělala 11 miliard eur.
Hospodářské výsledky v USA zveřejnily například Honeywell, General Electric, Caterpillar, McDonald's nebo American Airlines.
Tempo růstu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru se v dubnu snížilo. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se podle předběžných dat snížil na 50,8 bodu z 51,5 bodu v březnu, čekal se naopak růst ukazatele na 52 bodů.
Index PX zakončil páteční obchodování na hodnotě 919,60 bodu, tedy o 0,11 % výše ve srovnání s koncem čtvrtečního obchodování. Nejúspěšnějšími tituly v pátek byly Fortuna, Erste a Stock Spirits, nejhůře si vedly akcie Philip Morris ČR, Komerční banky a Kofoly ČeskoSlovensko. Za celý týden index PX posílil bezmála o procento a půl. Akcionáři Komerční banky a České spořitelny v pátek schválili výplatu dividendy v hrubé výši 310 Kč, respektive 84,20 Kč na akcii.
Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil páteční obchodování se ztrátou 0,47 %, za celý týden si nicméně připsal přibližně 1,5 %. Podobně si vedly indexy velkých evropských burz, s výjimkou londýnské, která kvůli výsledkům těžařského sektoru a sílící libře skončila v mínusu i za celý týden.
Dow nakonec v pátek přidal 0,12 % na 18 003,75 bodu, širší S&P 500 seanci zakončil na zelené nule, když stoupl o 0,1 bodu na 2 091,58 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,8 % na 4 906,23 bodu. Index volatility VIX se snížil o 5,23 % na 13,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 1,886 %. V plusu v pátek skončilo devět z deseti hlavních sektorů, dařilo se zejména energetickému odvětví, finančnímu sektoru a odvětví veřejných služeb. Pod nulou skončily technologie a jen minimální zisky si připsaly sektor základních materiálů a odvětví cyklického spotřebního zboží. Za celý týden index Dow zpevnil o 0,59 % a S&P 500 posílil o 0,52 %, zatímco Nasdaq Composite klesl o 0,65 %.
Americký dolar v pátek prudce posílil vůči japonskému jenu a vystoupil na týdenní maximum vůči euru. Jednotná evropská měna se dostala pod tlak kvůli relativně slabým údajům o podnikatelské aktivitě v eurozóně.
Japonský jen oslaboval po zprávě, že japonská centrální banka by mohla přikročit k dalšímu snížení úrokových sazeb. Euro vůči dolaru sestoupilo na 1,1224 EUR/USD, oproti čtvrtečnímu závěru tak vykazovalo pokles o zhruba 0,6 %. Vůči japonskému jenu dolar posílil o 2,16 % na 111,80 USD/JPY.
Světové ceny ropy v závěru týdne rostly. Ropný trh reagoval na rostoucí známky zmírňování dlouhotrvajícího globálního přetlaku nabídky. Cena severomořské ropy Brent i severoamerické suroviny WTI se v pátek zvýšila zhruba o procento.
Návrat investorů na ropný trh podpořila silná spotřeba benzinu v USA, rostoucí známky snižování těžby a odstavování ropných polí kvůli údržbě, řekli obchodníci agentuře Reuters. "Trh je stále více přesvědčen, že má to nejhorší za sebou a že směřuje k nové rovnováze," řekl Dominick Chirichella z newyorského Energy Management Institute.
Zdroj: Bloomberg, CNBC, MarketWatch, Reuters, ČTK
Aktuality
