Pátek na trzích: Burzy v Asii a USA se na směru neshodly, západoevropské indexy klesly, pražská burza naopak zpevnila
|

Pátek na trzích: Burzy v Asii a USA se na směru neshodly, západoevropské indexy klesly, pražská burza naopak zpevnila

(AKTUALIZOVÁNO) Asijské akcie týden zakončily smíšeně. Burzy v západní Evropě týden zakončily v červených číslech, pražská burza naopak mírně zpevnila. V USA výrazně klesl kvůli propadu technologických titulů index Nasdaq, benchmarky Dow a S&P 500 den zakončily kolem nuly.

Světové akcie Akcie ČR Evropské akcie Americké akcie Asijské akcie

Asijské akciové trhy zakončily páteční obchodování smíšeně. Index australské burzy S&P/ASX 200 přišel o 0,58 % a korejský Kospi odepsal 0,36 %, zatímco čínský Shanghai Composite naopak posílil o 0,22 % a japonský Nikkei 225 přidal 1,2 %.

Evropské akciové trhy v pátek po otevření klesaly. Celoevropský index STOXX Europe 600 otevřel na hodnotě o 0,3 % nižší, než na jaké ve čtvrtek uzavřel. Většina sektorů byla v červených číslech, především to platilo o automobilkách a těžařských firmách. Londýnský index FTSE 100 a německý DAX odepisovaly shodně 0,5 %, zatímco francouzský CAC 40 klesal o 0,2 %.

Index pražské burzy PX se v první půlhodině pátečního obchodování propadal o téměř šest bodů (-0,65 %). Ve ztrátě byly téměř všechny obchodované tituly. Nejhůře se vedlo akciím Komerční banky a CME. Akcionáři KB budou na valné hromadě rozhodovat o vyplacení dividendy v hrubé výši 310 Kč na akcii (aktuálně již se akcie společnosti obchodují bez nároku na dividendu).

Dopoledne investoři vyhodnocovali předběžné indexy nákupních manažerů za duben. Klíčová je u PMI úroveň 50 bodů, která odděluje pásmo růstu aktivity od pásma jejího poklesu.

Předběžný dubnový kompozitní index nákupních manažerů pro Francii se zvýšil na 50,5 bodu z 50 bodů v březnu. Ukazatel pro sektor služeb stoupl na 50,8 bodu z 49,9 bodu (odhad: 50,2 bodu). PMI za zpracovatelský sektor se ale naopak snížil na 48,3 bodu z 49,6 bodu (odhad: 49,8 bodu).

Německý kompozitní index nákupních manažerů v dubnu podle předběžných dat klesl na 53,8 bodu z 54 bodů v březnu. PMI za zpracovatelský sektor se zvýšil na 51,9 bodu z 50,7 bodu (odhad: 51 bodů), ukazatel za sektor služeb se ale naopak snížil na 54,6 bodu z 55,1 bodu (odhad: 55,2 bodu).

Index nákupních manažerů v eurozóně v dubnu podle předběžných dat klesl na 53 bodů z 53,1 bodu v březnu. Čekal se naopak mírný růst na 53,2 bodu. Ukazatel pro zpracovatelský sektor se snížil na 51,5 bodu z 51,6 bodu (odhad: 51,8 bodu), PMI za sektor služeb se naopak zvýšil na 53,2 bodu z 53,1 bodu (odhad: 53,3 bodu).

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal za loňský rok ztrátu 1,59 miliardy eur. Na vině je aféra s emisními podvody. Firma zároveň rozhodla o navýšení rezerv, jež bude potřebovat na likvidaci následků skandálu, na 16,2 miliardy z dosavadních 6,7 miliardy eur, a dále oznámila, že vyplatí dividendu jen 0,17 eura na preferenční akcii. Oproti loňskému roku je dividenda nižší o 97 % a oznámená celoroční ztráta je největší v historii podniku. V roce 2014 automobilka vydělala 11 miliard eur.

Hospodářské výsledky v USA zveřejnily například Honeywell, General Electric, Caterpillar, McDonald's nebo American Airlines.

Tempo růstu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru se v dubnu snížilo. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se podle předběžných dat snížil na 50,8 bodu z 51,5 bodu v březnu, čekal se naopak růst ukazatele na 52 bodů.

Index PX zakončil páteční obchodování na hodnotě 919,60 bodu, tedy o 0,11 % výše ve srovnání s koncem čtvrtečního obchodování. Nejúspěšnějšími tituly v pátek byly Fortuna, Erste a Stock Spirits, nejhůře si vedly akcie Philip Morris ČR, Komerční banky a Kofoly ČeskoSlovensko. Za celý týden index PX posílil bezmála o procento a půl. Akcionáři Komerční banky a České spořitelny v pátek schválili výplatu dividendy v hrubé výši 310 Kč, respektive 84,20 Kč na akcii.

Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil páteční obchodování se ztrátou 0,47 %, za celý týden si nicméně připsal přibližně 1,5 %. Podobně si vedly indexy velkých evropských burz, s výjimkou londýnské, která kvůli výsledkům těžařského sektoru a sílící libře skončila v mínusu i za celý týden.

Dow nakonec v pátek přidal 0,12 % na 18 003,75 bodu, širší S&P 500 seanci zakončil na zelené nule, když stoupl o 0,1 bodu na 2 091,58 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,8 % na 4 906,23 bodu. Index volatility VIX se snížil o 5,23 % na 13,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 1,886 %. V plusu v pátek skončilo devět z deseti hlavních sektorů, dařilo se zejména energetickému odvětví, finančnímu sektoru a odvětví veřejných služeb. Pod nulou skončily technologie a jen minimální zisky si připsaly sektor základních materiálů a odvětví cyklického spotřebního zboží. Za celý týden index Dow zpevnil o 0,59 % a S&P 500 posílil o 0,52 %, zatímco Nasdaq Composite klesl o 0,65 %.

Americký dolar v pátek prudce posílil vůči japonskému jenu a vystoupil na týdenní maximum vůči euru. Jednotná evropská měna se dostala pod tlak kvůli relativně slabým údajům o podnikatelské aktivitě v eurozóně.

Japonský jen oslaboval po zprávě, že japonská centrální banka by mohla přikročit k dalšímu snížení úrokových sazeb. Euro vůči dolaru sestoupilo na 1,1224 EUR/USD, oproti čtvrtečnímu závěru tak vykazovalo pokles o zhruba 0,6 %. Vůči japonskému jenu dolar posílil o 2,16 % na 111,80 USD/JPY.

Světové ceny ropy v závěru týdne rostly. Ropný trh reagoval na rostoucí známky zmírňování dlouhotrvajícího globálního přetlaku nabídky. Cena severomořské ropy Brent i severoamerické suroviny WTI se v pátek zvýšila zhruba o procento.

Návrat investorů na ropný trh podpořila silná spotřeba benzinu v USA, rostoucí známky snižování těžby a odstavování ropných polí kvůli údržbě, řekli obchodníci agentuře Reuters. "Trh je stále více přesvědčen, že má to nejhorší za sebou a že směřuje k nové rovnováze," řekl Dominick Chirichella z newyorského Energy Management Institute.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, MarketWatch, Reuters, ČTK

Podnikatelská nálada v Německu v listopadu druhý měsíc za sebou klesla
před 17 minutami

Podnikatelská nálada v Německu v listopadu druhý měsíc za sebou klesla

Podnikatelská nálada v Německu se v listopadu již druhý měsíc za sebou zhoršila. Informoval o tom v úterý hospodářský...
Německo Index Ifo Byznys a podnikání
Asijské akcie v úterý převážně rostly, japonský Nikkei 225 přidal 2,5…
Asijské akcie v úterý převážně rostly, japonský Nikkei 225 přidal 2,5…
před 25 minutami

Asijské akcie v úterý převážně rostly, japonský Nikkei 225 přidal 2,5 %

Obchodování na asijských akciových trzích v úterý skončilo převážně v plusu. V červených číslech seanci zakončila jen...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Enel chystá masivní investice, urychlí odklon od fosilních paliv
před 37 minutami

Enel chystá masivní investice, urychlí odklon od fosilních paliv

Největší energetická společnost v Evropě, italský Enel, se chystá v příštích deseti letech investovat zhruba 160...
Enel Energetika Uhlí a koks
Kurz etherea už vystoupil nad 600 dolarů
Kurz etherea už vystoupil nad 600 dolarů
před hodinou

Kurz etherea už vystoupil nad 600 dolarů

Kurz kryptoměny ethereum se vyšplhal nad 600 dolarů. Naposledy byl tak vysoko v polovině roku 2018. Od začátku...
Kryptoměny
Důvěra v českou ekonomiku v listopadu opět klesla, nejvíce u…
před hodinou

Důvěra v českou ekonomiku v listopadu opět klesla, nejvíce u podnikatelů ve službách

Důvěra v českou ekonomiku klesla v listopadu ve srovnání s říjnem o 4,4 bodu na 82 bodů. Níže byla naposledy v červnu...
Spotřebitelská důvěra Byznys a podnikání Česká ekonomika
O2 byla úspěšná i v aukci nových frekvencí na Slovensku
09:12

O2 byla úspěšná i v aukci nových frekvencí na Slovensku

Podobně jako v Česku proběhla aukce nových kmitočtů, které se dají mimo jiné využít na rozvoj sítí páté generace, i...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Slovensko
Vypsání výběrového řízení na dostavbu jaderných bloků v ČR by se…
09:09

Vypsání výběrového řízení na dostavbu jaderných bloků v ČR by se mohlo odložit

Podle vyjádření premiéra Andreje Babiše není tendr na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany připraven....
ČEZ Energetika Jaderná energetika
Pilulka navyšuje pozici v rumunské pobočce
09:02

Pilulka navyšuje pozici v rumunské pobočce

Společnost Pilulka Lékárny oznámila, že navýší podíl v rumunské dceřiné firmě Pilulka Online. Pilulka ve firmě...
Pilulka Farmacie Rumunsko
Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí podle finální zprávy statistiků…
08:16

Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí podle finální zprávy statistiků vzrostla o 8,5 %

Hrubý domácí produkt Německa dosáhl ve třetím čtvrtletí proti předchozím třem měsícům růstu 8,5 %. V úterý to v...
Německo HDP Hospodářský růst
Česká zbrojovka Group za prvních devět měsíců roku vykázala rekordní…
Česká zbrojovka Group za prvních devět měsíců roku vykázala rekordní…
08:10

Česká zbrojovka Group za prvních devět měsíců roku vykázala rekordní tržby 4,96 miliardy korun

Výrobce zbraní Česká zbrojovka Group vykázal za prvních devět měsíců letošního roku rekordní tržby 4,96 miliardy...
Česká zbrojovka Group Akcie ČR Zbraně
V Dukovanech začal znovu vyrábět druhý blok odstavený 25. září
07:27

V Dukovanech začal znovu vyrábět druhý blok odstavený 25. září

V Jaderné elektrárně Dukovany začal v noci na úterý po dvouměsíční přestávce znovu dodávat elektřinu druhý blok....
ČEZ Energetika Jaderná energetika
Šéf Tesly Elon Musk předstihl v žebříčku miliardářů Billa Gatese
07:03

Šéf Tesly Elon Musk předstihl v žebříčku miliardářů Billa Gatese

Šéf a zakladatel výrobce elektromobilů Tesla Elon Musk v pondělí předstihl spoluzakladatele Microsoftu Billa Gatese a...
Tesla Microsoft Bohatství
Co musíte ráno vědět (24. listopadu)
Co musíte ráno vědět (24. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (24. listopadu)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a na Wall Street, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita na obou stranách Atlantiku a...
Musíte vědět
Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o…
Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o…
včera v 22:00

Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o vakcínách na covid-19 a možnost, že se Janet Yellenová stane ministryní financí

Akcie ve Spojených státech v pondělí zpevnily. Trh táhly výše zejména sektory energetiky a průmyslu. Investoři...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí
WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí
včera v 21:26

WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí

Podle deníku The Wall Street Journal se nově zvolený americký prezident Joe Biden chystá do funkce ministryně financí...
Joe Biden Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů
EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů
včera v 20:30

EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů

Zájem o společensky odpovědné projekty v posledních letech sílí, a proto velcí i malí investoři hledají možnosti, jak...
Firemní dluhopisy Ekologie a životní prostředí
Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost
včera v 18:01

Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost

Evropa musí prosazovat své hodnoty nejen v zahraniční politice, ale také v digitálním světě. V pondělí to na úvod on...
Evropa Informační technologie
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
včera v 18:00

Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě

Akcie na západoevropských trzích sice v pondělí začaly růstem a v průběhu dopoledne přidávaly téměř jedno procento,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě