Evropské akcie nový měsíc zahájily nejednotně, nedařilo se italským bankám

Obchodování na evropských akciových trzích v pondělí skončilo smíšeně. Burzy v Německu a Francii zpevnily, nedařilo se naopak burzám v Itálii nebo Španělsku. Trh v Londýně zůstal v pondělí kvůli státnímu svátku zavřený.
Německý DAX posílil o 0,84 % na 10 123,27 bodu a francouzský CAC 40 si připsal 0,31 % na 4 442,75 bodu, zatímco regionální STOXX Europe 600 klesl o 0,07 % na 341,24 bodu. Italský index FTSE MIB klesl o 0,97 % na 18 420,22 bodu a španělský index IBEX 35 odepsal 0,04 % na 9 022,10 bodu.
Investoři dopoledne vyhodnocovali indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, souhrnný ukazatel pro eurozónu podle finálních dat v dubnu vzrostl na 51,7 bodu z 51,6 bodu v březnu. Rychlý odhad z konce dubna uváděl, že se ukazatel naopak snížil na 51,5 bodu.
Akcie italského výrobce luxusních automobilů Ferrari přišly bezmála o tři procenta navzdory tomu, že společnost oznámila, že se jí v prvním čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 19 % na 78 milionů eur, a zlepšila výhled pro celý rok 2016. Firma současně ohlásila změnu ve vedení - novým generálním ředitelem podniku byl jmenován Sergio Marchionne poté, co se dosavadní šéf Amedeo Felisa rozhodl odejít do důchodu.
Italský akciový index FTSE MIB stahovaly akcie bank. Banca Monte dei Paschi di Siena přišla o 5,5 %, Banca Popolare di Milano odepsala 6 % a UniCredit zlevnila o 3,5 %. Finanční sektor se pod tlakem ocitl poté, co snaha Banca Popolare di Vicenza navýšit svůj kapitál prostřednictvím vydání nových akcií skončila fiaskem. Banka chtěla vydáním nových akcií získat 1,5 miliardy eur, o víkendu ale oznámila, že investoři projevili zájem jen o 7,7 % akcií.
Cenné papíry německé Deutsche Bank pak přišly o 2,7 % poté, co britský regulátor FCA uvedl, že německý finanční ústav vykazuje závažná a systematická pochybení v kontrolách praní špinavých peněz a financování teroristických organizací.
Akcie pojišťovny Allianz naopak přidaly 3,5 % poté, co společnost oznámila, že se jí v prvním čtvrtletí zvýšil čistý zisk o zhruba 21 % na 2,2 miliardy eur.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Novým generálním ředitelem letecké společnosti Air France-KLM byl jmenován Jean-Marc Janaillac. Ve funkci nahradí Alexandra de Juniaca, který rezignoval a společnost opustí nejpozději 31. července. Oznámila to v noci na pondělí správní rada aerolinek. Janaillac nyní působí ve funkci ředitele dopravní společnosti Transdev. Generálním ředitelem francouzské části Air France zůstane Frédéric Gagey.
- Růst aktivity ve španělském zpracovatelském sektoru v dubnu mírně zrychlil. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se zvýšil na 53,5 bodu z 53,4 bodu v březnu. Čekal se přitom pokles na 53 bodů.
- Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v dubnu třetí měsíc v řadě zhoršily. Index nákupních manažerů klesl na 53,6 bodu z 54,3 bodu v březnu. Jde tak o nejnižší tempo celkového zlepšení podnikatelských podmínek v české výrobě od prosince 2014. Uvedla to v pondělí společnost Markit Economics. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Předělem mezi růstem a poklesem je hranice 50 bodů.
- Itálie: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v dubnu vzrostl na 53,9 bodu (odhad: 53 bodů, březen: 53,5 bodu).
- Index nákupních manažerů ve francouzském zpracovatelském sektoru v dubnu klesl na 48 bodů z 49,6 bodu v březnu. Aktivita ve zpracovatelském sektoru tak v dubnu klesala rychleji než v březnu. Rychlý odhad z konce dubna uváděl, že se index snížil na 48,3 bodu. Růst aktivity od jejího poklesu odděluje úroveň 50 bodů.
- Expanze aktivity v německém zpracovatelském sektoru v dubnu nabrala na síle. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru vzrostl na 51,8 bodu z 50,7 bodu v březnu. Podle rychlého odhadu z konce dubna index vzrostl na 51,9 bodu.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru eurozóny v dubnu vzrostl na 51,7 bodu z 51,6 bodu v březnu. Rychlý odhad z konce dubna uváděl, že se ukazatel snížil na 51,5 bodu. Expanze ve zpracovatelském sektoru společenství zemí platících eurem tak v dubnu pokračovala podobným tempem jako v březnu.
- Těžba ropy v Rusku v dubnu mírně klesla na 10,84 milionu barelů z březnového téměř 30letého maxima 10,91 milionu barelů. Těžbu snížili hlavně velcí těžaři jako Lukoil, Gazprom Něfť a Gazprom. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ruské ministerstvo pro energetiku.
- Greenpeace varuje, že chystaná dohoda o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy poškodí evropské spotřebitele a bude mít negativní dopad i na životní prostředí. Hnutí proto v pondělí na internetu zveřejnilo tajné dokumenty z vyjednávání, aby si utajovaná data mohl kdokoli projít. Německá kancléřka Angela Merkelová podle agentury DPA i nadále požaduje rychlé uzavření dohody s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Vyjednavač USA Michael Froman označil interpretaci uniklých dokumentů za zavádějící až chybnou.
- Šéf Bundesbank a hlasitý kritik opatření ECB Jen Weidmann v Lipsku pronesl, že uvolněná měnová politika po příliš dlouhou dobu zvyšuje rizika a omezuje výnosy. Globální ekonomika podle něj nepotřebuje stimuly, ale reformy.
- Přebytek českého státního rozpočtu ke konci dubna klesl na 30,5 miliardy korun z březnových 43,6 miliardy korun. Je to nejlepší výsledek hospodaření státního rozpočtu za duben od roku 1993, uvedlo v pondělí ministerstvo financí. Loni v dubnu byl rozpočet ve schodku 0,4 miliardy korun a na celý letošní rok je schválen se schodkem 70 miliard korun.
- Objem bankovních úvěrů v České republice dosahoval ke konci března 2,835 bilionu Kč, což znamená meziroční nárůst o 6,9 %. Objem bankovních úvěrů čerpaných českými domácnostmi byl koncem 1. čtvrtletí 1,244 bilionu Kč, tedy o 8,2 % větší než před rokem. Vyplývá to z aktuálních dat České národní banky.
- Maďarská centrální banka se v pondělí pokusila zmírnit obavy z přehřívání domácího trhu s bydlením. Ceny bydlení v zemi podle ní během roku a tři čtvrtě stouply o více než pětinu. Ve zbylých státech visegrádské čtyřky přitom rostly nejvýše o zhruba sedm procent. Prudký nárůst cen podle maďarské banky znamená, že domácí trh si vynahrazuje ztráty, které utrpěl po světové finanční krizi z roku 2008.
- Dvě ukrajinské energetické firmy se u arbitrážního soudu v Haagu domáhají odškodnění kvůli investicím, o které přišly ruskou anexí ukrajinského Krymu. Oznámil to v pondělí Stálý rozhodčí soud (PCA) sídlící v tomto nizozemském městě. Podle agentury Reuters jde o další případ, kdy se investoři obrátili na mezinárodní soud kvůli náhradě škody, ze které viní ruskou vládu.
- Německý odborový svaz IG Metall varoval automobilku Volkswagen, že by mohla čelit protestům zaměstnanců, pokud by se snažila protahovat jednání o zvýšení mezd. Volkswagen při pondělním druhém kole rozhovorů nepředložil žádnou mzdovou nabídku. Obě strany se podle automobilky nejprve musejí domluvit na strukturálních reformách.
Výsledková sezóna
- Italský výrobce luxusních automobilů Ferrari v prvním čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 19 % na 78 milionů eur. Oznámila to v pondělí firma, která rovněž zlepšila odhad celoročního zisku a ohlásila změnu ve vedení. Novým generálním ředitelem podniku byl jmenován Sergio Marchionne poté, co se dosavadní šéf Amedeo Felisa rozhodl odejít do důchodu. Marchionne v posledních letech vedl automobilku Fiat Chrysler Automobiles.
- Největší evropská pojišťovna Allianz v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk o zhruba 21 % na 2,2 miliardy eur. Za nárůstem stojí zčásti jednorázové položky, uvedl podnik v pondělním sdělení.
- Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko vykázala za první tři měsíce letošního roku tržby 1,47 miliardy Kč, o rok dříve byly výnosy pouze 1,25 miliardy Kč. Přesto se společnost propadla do ztráty 21 milionů Kč. V prvním čtvrtletí loňského roku dosáhla Kofola na úrovni zisku stejného výsledku, avšak s kladným znaménkem. První čtvrtletí je pro společnost tradičně slabší, když výnosy z tohoto období tvoří v průměru jen asi pětinu celoročního výsledku.
Zdroj: CNBC
Aktuality
