Evropské akcie ve středu zlevnily, stahovali je těžaři a banky

Evropské akcie ve středu během dne prohlubovaly úvodní ztráty a STOXX Europe 600 nakonec přišel zhruba o procento. V červených číslech držely indexy především akcie bank a těžařů.
Britský FTSE 100 odepsal 0,62 %, francouzský CAC 40 přišel o 0,67 % a německý DAX oslabil o 0,57 %. Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,96 % a skončil na 344,12 bodu.
Jedním z nejslabších sektorů byl ve středu sektor základních materiálů, a to kvůli kombinaci silného dolaru, jenž vyvíjel tlak na ceny kovů, a rozporuplným výsledkům indexů nákupních manažerů v Číně. Sektor vedly dolů akcie společností Rio Tinto a Antofagasta, které ztratily přes 3 %. Nedařilo se však ani akciím firem Anglo American či Glencore, které odepsaly více než procento.
Investoři se nepouštěli do riskantních obchodů, protože čekají na čtvrteční zasedáním Evropské centrální banky a schůzku OPEC a rovněž na páteční sadu dat z amerického trhu práce, která by měla naznačit, jak se dále bude vyvíjet měnová politika Fedu.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Finální data agentury Markit potvrdila předběžný údaj, podle něhož aktivita zpracovatelského sektoru eurozóny v květnu mírně zpomalila. Index nákupních manažerů klesl na čtyřměsíční dno 51,5 bodu z 51,7 bodu v dubnu, jak předvídala i předběžná data. Jedná se o druhou nejslabší hodnotu od února 2015. V šesti sledovaných státech pokračuje expanze a ve Francii a Řecku naopak pokles. Nové zakázky do zahraničí v květnu zaznamenaly nejslabší výsledek za posledních 16 měsíců.
- Podle aktuálních výsledků průzkumu PMI od společnosti Markit se podnikatelské podmínky v české výrobě v květnu dále zlepšovaly, ale celkové tempo růstu opět zpomalilo. Výroba vzrostla nejpomaleji od července 2013, zatímco nové zakázky se stále zvyšovaly relativně mírným tempem i přes silnější nárůst exportu. Pozitivní byl další solidní nárůst zaměstnanosti v sektoru a nejrychlejší zvýšení rozpracovanosti za tři měsíce. Aktuální data taktéž poukázala na zvýšení cen vstupů poprvé v tomto roce, ovšem výrobní ceny výstupů opět klesly.
- Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zlepšila odhad letošního růstu české ekonomiky na 2,4 procenta z dříve předpokládaných 2,3 procenta. Beze změny ale nechala výhled světové ekonomiky, kde stejně jako v únorové prognóze očekává tříprocentní růst. Bylo by to stejné tempo jako loni a zároveň nejpomalejší růst od globální finanční krize.
- Zpracovatelský sektor v Německu v květnu vykázal vyšší tempo expanze než v dubnu, přestože nedosáhl tak dobrého výsledku, jak predikovala předběžná data. Index nákupních manažerů vzrostl na 52,1 bodu z dubnových 51,8 bodu, předběžná data však počítala s růstem na 52,4 bodu.
- Podle finálních dat agentury Markit se zpracovatelský sektor Francie v květnu držel v pásmu kontrakce, přestože se tempo poklesu zpomalilo. Index nákupních manažerů vzrostl na 48,4 bodu z 48 bodů v dubnu, předběžná data počítala s mírnějším růstem na 48,3 bodu.
- Aktivita italského zpracovatelského sektoru se v květnu mírně utlumila. Index nákupních manažerů podle agentury Markit klesl na 52,4 bodu z dubnových 53,9 bodu, očekával se přitom mírnější pokles na 53 bodů.
- Aktivita ve španělském zpracovatelském sektoru se v květnu utlumila více, než se čekalo. Index nákupních manažerů klesl na 51,8 bodu z dubnových 53,5 bodu, očekával se přitom mírnější pokles na 52,5 bodu. Růst zaměstnanosti v sektoru pokračuje, byť pomalejším tempem, stejně jako růst nových zakázek a produkce. Poprvé od srpna 2015 došlo k růstu cen vstupů.
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v květnu vzrostl na 50,1 bodu (duben revidován na 49,4 bodu, odhad: 49,6 bodu).
- Francouzská vláda jmenovala do čela Generálního ředitelství státní pokladny padesátiletou Odile Renaudovou-Bassoovou. Podle agentury AFP a Reuters je to poprvé, kdy bude tuto vysoce prestižní funkci zastávat žena.
- Francouzský stát nezvažuje prodej svého 23% podílu v telekomunikační společnosti Orange. Médiím to ve středu řekl ředitel státního holdingu APE Martin Vial.
Výsledková sezóna
- Provozní zisk německého výrobce luxusních vozů Audi v prvním čtvrtletí klesl o 15 procent na 1,2 miliardy eur. K poklesu přitom velkou měrou přispěly problémy s airbagy od japonského výrobce Takata, oznámila ve středu firma, která je stejně jako česká Škoda Auto součástí německého automobilového koncernu Volkswagen.
- Nizozemská maloobchodní společnost Ahold v prvním čtvrtletí hospodařila s očištěným provozním ziskem 449 milionů eur, což je meziroční nárůst o 15 procent. V České republice, kde firma provozuje obchody Albert, se zisk ztrojnásobil a činil šest milionů eur (162,1 milionu Kč) proti dvěma milionům eur před rokem, uvedla ve středu firma.
Zdroj: CNBC