Evropské akcie ve středu oslabily, trhy se obávají o vývoj globální ekonomiky

Evropské akcie ve středu kvůli obavám z vývoje světové ekonomiky mírně klesly.
Britský FTSE 100 připsal 0,27 %, francouzský CAC 40 ale naopak ztratil 0,61 % a německý DAX přišel o 0,69 %. Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,5 %.
Náladu na evropských trzích podkopala makrodata z Číny, podle nichž čínský export v květnu klesl meziročně o 4,1 %, zatímco import se snížil o 0,4 %. Burzy v Asii v důsledku toho podaly smíšené výkony a Čína skončila v červených číslech.
Světová banka navíc snížila odhad růstu světové ekonomiky v letošním roce na 2,4 % z 2,9 %. Důvodem pro snížení odhadu byl podle zprávy banky slabý růst rozvinutých ekonomik, nízké ceny komodit, slabý globální obchod a klesající kapitálové toky.
Jeden sektor však ve středu všechny ostatní předehnal, a to sektor základních materiálů. Posílil o zhruba 2 % díky oživení cen kovů v důsledku lepšího importu mědi do Číny a oslabujícímu dolaru.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Úloha eura v globálním finančním systému se loni snížila. Pokles byl patrný hlavně v oblasti devizových rezerv, emise dluhu v cizích měnách a přeshraničních půjček. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve středu zveřejnila Evropská centrální banka.
- Evropská centrální banka (ECB) ve středu zahájila nákupy firemních dluhopisů. Podle zdrojů z trhu, na které se odvolává agentura Reuters, banka nakupovala obligace některých předních evropských společností. ECB doufá, že rozšířením svého programu nákupů dluhopisů na firemní cenné papíry dál sníží úvěrové náklady v eurozóně, a povzbudí tím zájem firemního sektoru o půjčky na nové investice.
- Růst celosvětové poptávky po zemním plynu v příštích letech zpomalí. Předpověděla to ve středu Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Dodala, že na trhu s plynem tak zřejmě bude pokračovat převis nabídky nad poptávkou, což by mělo tlačit ceny suroviny dolů.
- Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na 5,4 procenta z dubnových 5,7 %. Bez práce bylo 394 789 lidí, nejméně od ledna 2009. Počet volných pracovních míst nabízených přes úřady práce naopak vzrostl na 129 054, což bylo nejvíc od října 2008. Oznámil to ve středu Úřad práce ČR. Loni v květnu činil podíl nezaměstnaných 6,4 procenta a práci nemělo zhruba 465 700 lidí.
- Česká národní banka bude mít od 1. července druhou sekci dohledu nad finančním trhem. Banka tak reaguje na schválení zákona o úvěru pro spotřebitele, který minulý týden prošel Sněmovnou. Nová sekce bude zahrnovat dříve samostatné odbory ochrany spotřebitele a dohledu nad drobnými distributory na finančním trhu a také odbor dohledu systémově méně významných institucí finančního trhu. Jejím ředitelem bude Ladislav Kročák (53), který je v současné době ředitelem odboru služeb klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny. ČNB to uvedla v tiskové zprávě.
- Průmyslová výroba v Británii v dubnu stoupla o dvě procenta. Její růst tak výrazně zrychlil z březnových 0,3 procenta a dosáhl nejprudšího tempa za téměř čtyři roky. Oznámil to ve středu tamní statistický úřad. Příznivá zpráva o vývoji průmyslu kontrastuje s jinými ekonomickými ukazateli signalizujícími zpomalování hospodářského růstu před červnovým referendem o setrvání země v Evropské unii.
- Tempo růstu britské ekonomiky by mělo ve druhém čtvrtletí opět zpomalit. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters mezi analytiky. Naprostá většina dotazovaných analytiků se přitom shodla na tom, že hlavní brzdou hospodářského růstu je blížící se referendum o setrvání Británie v Evropské unii.
- Společnost OKD zřejmě nepotřebuje půjčit miliardu korun, jak požaduje ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Novinářům to ve středu řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). OKD by podle něj v srpnu již měla mít kladné cash flow, v červenci by proto neměl být problém s výplatami.
- Stát by měl těžební společnosti OKD půjčit miliardu korun. Společnost v úpadku potřebuje 400 milionů Kč na provozní financování a 280 milionů Kč na těžbu do konce letošního roku; 320 milionů Kč by byla rezerva na mimořádné události. Tu by uvolňoval Český báňský úřad po souhlasu s ministerstvem financí. ČTK to sdělil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).
- Výnos německých desetiletých dluhopisů ve středu krátce klesl na nové rekordní dno 0,035 % a stále se pohybuje jen těsně nad nulou.
- Evropský plán investic, známý jako Junckerův plán, pomohl v EU za rok a půl nastartovat soukromé investice za 100 miliard eur. Prohlásil to ve středu na plenárním zasedání Evropského parlamentu místopředseda Evropské komise pro růst, investice a konkurenceschopnost Jyrki Katainen. Obhajoval tak před europoslanci plán, který chce komise prodloužit i po roce 2017.
- Polské předsednictví visegrádské skupině (V4) se zaměří na energetiku nebo společný postoj k migrační krizi, uvedla ve středu v rozhovoru velvyslankyně Polska v Česku Grażyna Bernatowiczová. Varšava chce zachovat i osvědčené konzultace před jednáním členských zemí EU. Polská velvyslankyně zároveň odmítla dělení EU na staré a nové země, o němž se v poslední době hovoří v souvislosti se spory o řešení migrační krize mezi zeměmi Visegrádu a dalšími členskými státy. Část EU dle jejích slov v poslední době hledá spíše obětní beránky než řešení problémů.
- Europoslanci ve středu dali zelenou půjčce pro Tunisko v celkové výši 500 milionů eur. Tato suma má být poskytnuta během dvou let ve třech tranších. Tunisko, v němž před pěti lety takzvaná jasmínová revoluce svrhla autoritářský režim, se výměnou za to zavázalo provést strukturální reformy.
- Polská centrální banka ponechává hlavní úrokovou sazbu na 1,5 %, jak se očekávalo.
- Dominantní elektrárenská společnosti v Řecku PPC formálně zahájí prodej provozovatele elektrárenské sítě ADMIE na konci června. Tento krok má pomoci zemi splnit podmínku pro otevření trhu s elektřinou konkurenci a je součástí podmínek záchranného úvěru, uvedla agentura Reuters.
Výsledková sezóna
- Čistý zisk největší ruské ropné společnosti Rosněfť se v prvním čtvrtletí propadl o 75 % na 14 miliard rublů (zhruba pět miliard korun). Oznámila to ve středu firma, která se podobně jako další těžaři ropy potýká s nízkými cenami suroviny.
Zdroj: CNBC
Aktuality
