Americké akcie v pátek výrazně zpevnily, i tak ale zaznamenaly nejprudší týdenní propad za dva roky

Americké akciové indexy v závěru týdne zabraly a přidaly zhruba procento a půl, celý týden ale pro ně byl i tak silně ztrátový. Dolar v pátek pokračoval v růstu.
Index Dow v pátek posílil o 1,38 % na 24 190,90 bodu. Za celý týden však ztratil 5,21 %, což představuje nejprudší týdenní pokles od ledna 2016. Širší index S&P 500 v pátek vzrostl o 1,49 % na 2 619,55 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 1,44 % na 6 874,49 bodu. Za celý týden S&P 500 odepsal 5,16 % a Nasdaq Composite klesl o 5,06 %.
Index volatility VIX v pátek spadl o 13,15 % na 29,06 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelé tři bazické body na 2,851 %.
V plusu skončila v závěru týdne všechna hlavní odvětví s výjimkou sektoru energetiky. Nejlepší výkon podaly technologické odvětví, realitní sektor a odvětví veřejných služeb.
Za propadem akcií stojí obavy, že růst inflace urychlí zpřísňování měnové politiky americké centrální banky. Zpráva z minulého pátku o překvapivě příznivém vývoji situace na americkém trhu práce signalizovala, že inflace i úrokové sazby v USA se budou zvyšovat rychleji, než se předpokládalo.
Pro evropské akciové trhy byl tento týden nejhorší za poslední dva roky. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 v pátek odepsal 1,45 % na 368,61 bodu a za celý týden ztratil zhruba pět procent.
Dolar pokračoval v růstu, ceny ropy se dále snižovaly
Na devizovém trhu v pátek dolar pokračoval v růstu. Investoři tento týden přesouvali finanční prostředky do americké měny v reakci na výkyvy na světových akciových trzích.
Euro v závěru obchodování v New Yorku vůči dolaru odepisovalo zhruba 0,1 % na 1,2234 USD. Od začátku týdne tak jednotná evropská měna ztrácela asi 1,8 %, což představuje nejvýraznější týdenní pokles od listopadu 2016. Americké měně pomohlo rovněž páteční schválení dlouhodobého financování federální vlády, které ukončilo její platební neschopnost.
Podle analytika Stephena Galla ze společnosti BMO Capital Markets by však současný vývoj neměl nic změnit na dlouhodobém výhledu, který předpokládá, že dolar bude ještě oslabovat.
Ceny ropy v pátek pokračovaly šestým dnem v poklesu a zaznamenaly největší týdenní ztrátu za posledních deset měsíců. Hlavním důvodem zůstává rekordní těžba ve Spojených státech a s tím spojené obavy z prudkého růstu zásob suroviny ve světě.
Brent i ropa WTI v porovnání s letošními maximy ztratily už více než devět procent. Za týden činí ztráta Brentu přibližně sedm procent a je nejvýraznější od loňského dubna. WTI ztrácí zhruba osm procent, což je nejprudší propad od března.
Podle Stephena Brennocka ze společnosti PVM Oil Associates je jasné, že prudký cenový nárůst ze začátku roku nebyl opodstatněný.
Produkce ropy v USA podle dat státního Úřadu pro energetické informace (EIA) dosáhla minulý týden rekordních 10,25 milionu barelů denně. S růstem produkce počítá rovněž Írán, který je členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Země ve čtvrtek oznámila záměr zvýšit v příštích čtyřech letech těžbu o nejméně 700 000 barelů denně.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americký výrobce polovodičů Qualcomm zamítl novou nabídku konkurenční firmy Broadcom na převzetí za více než 121 miliard USD. Navrhl ale setkání, na němž by společnosti projednaly "závažné nedostatky v ohodnocení a jistotách".
- Kongres Spojených států v pátek schválil dlouhodobé financování federální vlády a zákon již podepsal prezident Donald Trump. Kongres rozhodl několik hodin poté, co vládě o půlnoci místního času došly peníze na běžný provoz. Dopady krizové situace ale nebudou nijak vážné, neboť peníze zákonodárci zajistili ještě před začátkem pracovního dne.
- Američtí výrobci hliníkových fólií požadují zavedení antidumpingových cel na dovoz těchto výrobků z Číny. Na slyšení obou stran před americkou Komisí pro mezinárodní obchod v pátek uvedli, že čínští výrobci se je systematicky snaží vytlačit z trhu. Cla jsou podle nich nezbytným předpokladem k tomu, aby firmy přežily a byly s to investovat. Ceny svých výrobků prý už dále snižovat nemohou. Informovala o tom agentura Reuters.
- Americký internetový obchod Amazon údajně připravuje spuštění vlastní doručovací služby, s níž by chtěl konkurovat zavedeným společnostem FedEx a UPS. V pátek o tom s odvoláním na zdroje obeznámené se situací informoval americký list The Wall Street Journal.
- Americká společnost Harley-Davidson svolává do servisů kvůli problému s brzdami zhruba čtvrt milionu motocyklů. Opatření se týká především Spojených států, kde zahrnuje kolem 175 000 motorek, informoval server CNN.
- Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v prosinci vzrostl ve srovnání s listopadem o 0,4 % (odhad: +0,6 %). V listopadu se objem skladových zásob zvýšil o 0,2 %.
- Susquehanna Financial zvýšila cílovou cenu akcií Twitter na 31 z 20 USD.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v USA v uplynulém týdnu stoupl o 26 na 791. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu stoupl o 29 na 975. Uvedla to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Americký internetový prodejce Amazon se s francouzskými úřady dohodl, že doplatí na daních 250 milionů dolarů. V pondělí to oznámila agentura AP. Jde o sumu dlužnou z let 2006 až 2010, o níž se Amazon pře s daňovými úřady od roku 2012. Podrobnosti dohody zveřejněny nebyly.
- Americké podniky by v důsledku daňové reformy prezidenta Donalda Trumpa mohly převést do Spojených států téměř dva biliony dolarů, které nyní drží v zahraničí. Vyplývá to ze zprávy, kterou v pondělí zveřejnila Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD).
- Některé banky v Británii a USA zakázaly používat kreditní karty na nákup digitálních měn. V případě poklesu jejich hodnoty by totiž jejich klienti nemuseli být s to své dluhy splácet. K tomuto kroku zatím přistoupily největší britská úvěrová instituce Lloyds Banking Group a přední americké banky JPMorgan Chase a Citigroup.
Výrobce čipů Broadcom zvýšil svoji nabídku na konkurenční firmu Qualcomm o 24 % na více než 121 miliard USD. Pokud by se mu podařilo přesvědčit Qualcomm, aby nabídku přijal, bylo by převzetí největší doposud uzavřenou dohodou v technologickém sektoru, upozornila agentura AP.
Růst aktivity v americkém sektoru služeb v lednu zpomalil. Index nákupních manažerů v sektoru služeb klesl na 53,3 bodu z prosincové úrovně 53,7 bodu. Vyplývá to z pondělní zprávy společnosti Markit Economics. Čekal se pokles indexu na 53,5 bodu. Kompozitní index nákupních manažerů se rovněž snížil, a to na 53,8 bodu z 54,1 bodu.
ISM index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor v lednu klesl na 55,9 bodu z 56 bodů v prosinci (odhad: 56,5 bodu).
- RBC Capital snížila doporučení na akcie Wells Fargo na "underperform" z "outperform".
- Kurz kryptoměny bitcoin v pondělí klesl ve srovnání s nedělí o více než 15 % pod hranici 7 000 dolarů. Dostal se tak na své téměř tříměsíční minimum. Investoři se obávají především hrozby regulace a hackerských útoků. Pod tlakem jsou i další digitální měny, které ztrácejí dokonce i více.
- Americký výrobce letecké techniky Boeing (v úterý +3,66%) předložil brazilské vládě plán, podle něhož by měl na novém společném podniku s tamním výrobcem letadel Embraer podíl 80-90 %. V úterý to uvedl brazilský list Valor Económico.
- Bilance zahraničního obchodu Spojených států v prosinci vykázala schodek 53,1 miliardy USD (odhad: -52 miliard USD, listopad: -50,4 miliardy USD), což je nejvyšší hodnota od října 2008. Dovoz vyhnala na rekordní úroveň vysoká domácí poptávka i zdražení surovin.
- Americký prezident by přivítal platební neschopnost vlády, pokud by se Kongres nedohodl na imigrační reformě, která "zabrání pronikání zločinců do země". Donald Trump to v úterý prohlásil na poradě v Bílém domě. Trumpův kabinet se v noci na pátek může ocitnout bez prostředků, pokud se kongresmani nedohodnou na dalším provizorním financování vládních úřadů. Demokraté, jejichž hlasy republikánská většina potřebuje, si ale kladou podmínky.
Evropská komise se rozhodla, že přezkoumá záměr americké technologické společnosti Apple (v úterý +4,18 %) koupit aplikaci pro rozpoznávání hudby Shazam. Vyhověla tak požadavku několika členských zemí Evropské unie a Evropského sdružení volného obchodu. Apple ohlásil dohodu o převzetí Shazam v prosinci, nezveřejnil však finanční podmínky. Podle úterního sdělení komise by akvizice mohla mít negativní dopad na hospodářskou soutěž v Evropském hospodářském prostoru.
- USA: JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v prosinci 5,811 milionu (odhad: 5,9 milionu, únor: 5,978 milionu).
USA: Index ekonomického optimismu v únoru stoupl na 56,7 bodu z 55,1 bodu v lednu (odhad: 55,4 bodu).
- Společnost SpaceX úspěšně vypustila svou největší raketu Falcon Heavy.
- Barclays snížila doporučení na akcie ExxonMobil (v úterý -1,72 %) na "underweight" z "overweight".
- Američtí senátoři se ve středu dohodli na masivním zvýšení rozpočtových výdajů, které umožní realizaci řady rozvojových programů a zvýšení financí pro Pentagon. Oznámil to server Politico. Výdaje rozpočtu se mají v příštích dvou letech zvýšit o zhruba 300 miliard USD.
- Americké ministerstvo spravedlnosti obžalovalo 36 lidí v souvislosti s mezinárodní organizací, která se zabývala obchodováním s ukradenými osobními údaji. Organizace známá jako Infraud podle ministerstva způsobila spotřebitelům, podnikům a finančním institucím škody v hodnotě přes 530 milionů dolarů.
- Americká technologická společnost Apple (ve středu -2,14 %), která chce oživit svůj rozvoj na čínském trhu, bude ve svých tamních obchodech přijímat platební aplikaci Alipay čínského internetového prodejce Alibaba Group Holding. Alipay se tak ve světě stane prvním mobilním platebním systémem třetí strany, který bude Apple akceptovat. Ve středu to oznámila platební sekce Alibaby Ant Financial.
- Solární průmysl ve Spojených státech loni přišel o téměř 10 000 pracovních míst, nejvíce ve státech Kalifornie a Massachusetts, kde růst instalací solárních panelů výrazně zpomalil. Vyplývá to ze středeční zprávy neziskové organizace The Solar Foundation. Jde o první pokles zaměstnanosti v tomto sektoru od zahájení záznamů v roce 2010.
- Americká investiční banka Goldman Sachs (ve středu -0,62 %) jedná s výrobcem elektroniky Apple o poskytování půjček na nákup jeho chytrých telefonů, hodinek a dalších přístrojů. Zákazníky by tak pořízení třeba iPhonu vyšlo levněji, než kdyby si ho kupovali prostřednictvím kreditních karet, které často nesou vysoké úroky. Ve středu to napsal list The Wall Street Journal.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 2. února po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 0,7 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 1,895 milionu barelů (odhad: +3,189 milionu barelů, předchozí týden: +6,776 milionu barelů).
- Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů USA Paul Ryan je přesvědčen, že v jeho komoře Kongresu se najde dostatek hlasů k podpoře mezistranické dohody o rozpočtových výdajích. Pokud by Kongres ve čtvrtek dohodu nepřijal, o půlnoci místního času by se vláda ocitla v platební neschopnosti.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 3. února 221 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 230 tisících v předcházejícím týdnu očekával trh 232 tisíc čerstvých žádostí. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 27. ledna klesl na 1,923 milionu (odhad: 1,945, předcházející: 1,956 milionu).
- Spojené státy na nadcházející mezinárodní konferenci věnované rekonstrukci Iráku po válce s tzv. Islámským státem (IS) neplánují na tento účel vyčlenit jakékoli prostředky. Napsala to ve čtvrtek agentura Reuters, jíž to řeklo několik nejmenovaných západních činitelů. Takový krok by byl v souladu s dříve deklarovaným postojem amerického prezidenta Donalda Trumpa, mohl by však poškodit postavení USA na mezinárodní scéně.
- Deutsche Bank snížila cílovou cenu akcií General Electric na 13 z 15 USD.
- Credit Suisse zvýšila doporučení na akcie Humana na "outperform" z "neutral".
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Bristol-Myers Squibb v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,67 USD), tržby 5,4 miliardy USD (odhad: 5,35 miliardy USD).
- Výsledky Sysco v 2QFY2018: Upravený zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,64 USD), tržby 14,4 miliardy USD (odhad: 13,53 miliardy USD).
- Největší americká automobilka General Motors (v úterý +5,81 %) vykázala za loňský rok čistou ztrátu 3,9 miliardy dolarů kvůli jednorázovým účetním nákladům souvisejícím s daňovou reformou ve Spojených státech. Bez zahrnutí mimořádných položek však vydělala 9,9 miliardy dolarů, což představuje nejvyšší zisk od opuštění bankrotového režimu v roce 2009.
- Výsledky Archer-Daniels-Midland (v úterý +3,42 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,82 USD (odhad: 0,7 USD), tržby 16,07 miliardy USD (odhad: 16,66 miliardy USD).
- Výsledky Allergan (v úterý +1,80 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 4,86 USD (odhad: 4,74 USD), tržby 4,33 miliardy USD (odhad: 4,28 miliardy USD).
- Výsledky Centene (v úterý +4,24 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,97 USD (odhad: 0,94 USD), tržby 12,8 miliardy USD (odhad: 12,5 miliardy USD).
- Výsledky Walt Disney (v úterním after-marketu +1,7 %) v 4Q: Očištěný zisk na akcii 1,89 USD (odhad: 1,61 USD), tržby 15,35 miliardy USD (odhad: 15,45 miliardy USD).
- Výsledky Snap (v úterním after-marketu +17,4 %) v 4Q: Ztráta na akcii 0,13 USD (odhad: 0,16 USD), tržby 285,7 milionu USD (odhad: 252,9 milionu USD).
- Výsledky Chipotle Mexican Grill (v úterním after-marketu -5,2 %) v 4Q: Očištěný zisk na akcii 1,34 USD (odhad: 1,32 USD) tržby 1,1 miliardy USD.
- Výsledky Gilead Sciences (v úterním after-marketu -2,3 %) v 4Q: Čistá ztráta na akcii 2,96 USD, očištěný zisk na akcii 1,78 USD (odhad: 1,70 USD), tržby 5,95 miliardy USD (odhad: 5,78 miliardy USD).
- Americký výrobce hraček Hasbro (ve středu +8,83 %) v posledním loňském čtvrtletí překvapivě vykázal pokles příjmů o 2,1 % na 1,6 miliardy dolarů. Příčinou jsou slabé prodeje hraček z filmové série Hvězdné války.
- Výsledky Humana (ve středu -1,57 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 2,06 USD (odhad: 1,99 USD), tržby 13,2 miliardy USD (odhad: 13,15 miliardy USD).
- Výsledky Michael Kors Holdings (ve středu +1,02 %) v 3QFY2018: Upravený zisk na akcii 1,77 USD (odhad: 1,29 USD), tržby 1,44 miliardy USD (odhad: 1,38 miliardy USD).
- Výsledky Exelon (ve středu -0,88 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,6 USD), tržby 8,4 miliardy USD (odhad: 8,22 miliardy USD).
- Výsledky Tesla (ve středečním after-marketu +0,8 %) v 4Q: Očištěná ztráta na akcii 3,04 USD (odhad: 3,12 USD), tržby 3,29 miliardy USD (odhad: 3,28 miliardy USD). Automobilka do konce druhého klvartálu plánuje vyrábět pět tisíc vozů Model 3 týdně.
- Provozovatel mikroblogovací sociální sítě Twitter vykázal za čtvrté čtvrtletí loňského roku poprvé čistý zisk, který činil 91,1 milionu USD. Ve srovnatelném období předchozího roku firma hospodařila se ztrátou 167,1 milionu USD. Výsledky překonaly i očekávání analytiků díky růstu příjmů z videoreklamy. Počet uživatelů ale zaostal za očekáváním, protože Twitter zrušil falešné účty.
- Zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters prudce klesl ve čtvrtém čtvrtletí zisk na 591 milionů USD, překonal však očekávání. Ve srovnatelném období předloni firma vykázala zisk 2,24 miliardy USD, ten však výrazně podpořil mimořádný výnos z prodeje aktivit v oblasti duševního vlastnictví a vědy.
- Výsledky T-Mobile US v 4Q: Zisk na akcii 3,11 USD (4Q2016: 0,45 USD), tržby 10,76 miliardy USD (odhad: 10,84 miliardy USD).
- Výsledky Yum! Brands v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,96 USD (odhad: 0,80 USD), tržby 1,58 miliardy USD (odhad: 1,59 miliardy USD).
- Výsledky CVS Health v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,92 USD (odhad: 1,89 USD), tržby 48,4 miliardy USD (odhad: 47,5 miliardy USD).
- Výsledky Viacom v 1QFY2018: Upravený zisk na akcii 1,03 USD (odhad: 0,93 USD), tržby 3,07 miliardy USD (odhad: 3,16 miliardy USD).
- Výsledky Teva Pharmaceutical Industries v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,93 USD (odhad: 2,63 USD), tržby 5,5 miliardy USD (odhad: 5,3 miliardy USD).
- Výsledky Philip Morris International v 4Q: Zisk na akcii 0,44 USD (odhad: 1,35 USD), tržby 21,59 miliardy USD (4Q2016: 19,2 miliardy USD).
- Výsledky Tyson Foods v 1QFY2018: Upravený zisk na akcii 1,81 USD (odhad: 1,49 USD), tržby 10,2 miliardy USD (odhad: 9,9 miliardy USD).
- Výsledky Cardinal Health v 2QFY2018: Upravený zisk na akcii 1,51 USD (odhad: 1,15 USD), tržby 35,2 miliardy USD (odhad: 34,6 miliardy USD).
- Výsledky L Brands v 4Q: Tržby 4,82 miliardy USD (odhad: 4,72 miliardy USD), firma čeká zisk na akcii kolem 2,05 USD.
- Výsledky Kellogg v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,96 USD (v souladu s odhady), tržby 3,21 miliardy USD (odhad: 3,09 miliardy USD).
- Výsledky NVIDIA v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,72 USD (odhad: 1,16 USD), tržby 2,91 miliardy USD (odhad: 2,68 miliardy USD).
- Výsledky Activison Blizzard v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,49 USD (odhad: 0,17 USD), tržby 2,04 miliardy USD (odhad: 1,88 miliardy USD).
- Výsledky AIG v 4Q: Ztráta na akcii 7,33 USD (4Q2016: -2,96 USD), Upravený zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,75 USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
