Co musíte ráno vědět (1. června)
|

Co musíte ráno vědět (1. června)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a v USA, jak rychle se zadlužují americké firmy a jak Elon Musk oslavil první let vesmírné lodi Crew Dragon s lidskou posádkou? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly indexy Dow a S&P 500 více než 3 %

Americké akcie v pátek převážně zpevnily. Většinu průběžných ztrát smazaly po tiskové konferenci prezidenta Donalda Trumpa. Ten na ní neoznámil uvalení cel na Čínu kvůli bezpečnostnímu zákonu pro Hongkong, jak se obávali investoři. Index Dow klesl o 0,07 % na 25 383,11 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,48 % na 3 044,31 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,29 % na 9 489,87 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,78 % na 27,51 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil přibližně o pět bazických bodů na 0,654 %. Za celý uplynulý týden Dow zpevnil o 3,75 %, S&P 500 se zvýšil o 3,01 % a Nasdaq Composite přidal 1,77 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie završily úspěšný květen stylovým proražením rezistence
Ve zkráceném obchodním týdnu americký akciový index S&P 500 posílil o 3,01 %. Řešily se hlavně vztahy s Čínou a otevírání ekonomiky.
Akcie bez rizika ztráty? Chce to pořádnou trpělivost
Dlouhodobé grafy vývoje (amerických) akciových indexů mohou působit tak, že je vlastně investování do akcií bez rizika. Je to pravda, ovšem jen ve velice dlouhém časovém horizontu a s jistou dávkou štěstí.

2. Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale posílily

Evropské akcie v pátek nedokázaly navázat na sérii čtyř ziskových dnů a poměrně výrazně klesly, protože je svazovala nervozita kolem plánovaného prohlášení Donalda Trumpa k situaci v Hongkongu. V hodnocení za celý týden i za celý měsíc ovšem nakonec skončily v plusu. Panevropský index STOXX Europe 600 ztratil v pátek 1,44 % na 350,36 bodu, britský index FTSE 100 se snížil o 2,29 % na 6 076,60 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 1,59 % na 4 695,44 bodu a německý DAX odepsal 1,65 % na 11 586,85 bodu. Za celý týden si STOXX Europe 600 připsal zisk 3 % (za celý květen +3,04 %), britský index FTSE 100 vzrostl o 1,02 % (za květen +2,97 %), francouzský CAC 40 skončil se ziskem 5,74 % (za květen +2,7 %) a německý DAX přidal 4,63 % (za květen +6,68 %).

Těchto 7 firem vyvíjí léčbu na COVID-19. Jejich akcie mohou být (nadále) zajímavé
Globální ekonomika byla poničena pandemií koronaviru a panuje shoda na tom, že návrat k normálu bude vyžadovat účinnou a široce dostupnou léčbu a také vakcínu. Není divu, že investoři sledují akcie společností, které pracují na vývoji takových produktů.
Oživení po koronavirové krizi: Může to být tentokrát jiné?
Může být po aktuální koronavirové recesi oživení rychlejší než po finanční krizi? Existuje řada důvodů tomu věřit.

3. Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo se bankovním titulům

Pražská burza v pátek znovu oslabila, index PX klesl o 0,68 % na 895,52 bodu. Nejvýrazněji ztrácely akcie bankovní skupiny Erste, které zlevnily o zhruba 2,5 %. Za celý týden ale index PX stoupl o 2,1 %, největší nárůst zaznamenaly akcie Monety Money Bank, největší pokles postihl akcie vývojáře antivirových programů Avast.

Tipy na investici: Jak a komu (nejen) v Česku (ne)škodí sucho
Sucho v České republice zvyšuje podnikatelským subjektům náklady, a přispívá tak k růstu cenové hladiny, která se v případě spotřebitelských cen za poslední rok v tuzemsku zvýšila nejvíce v rámci EU, konkrétně dubnu o 3,3 %.
Stát, firmy a spotřebitelé v době (po)koronavirové aneb Co čeká (nejen) českou ekonomiku?
Nejsložitější je odhadnout, nakolik se po pandemii koronaviru (ne)změní chování spotřebitelů. U firem a celých států jsou scénáře o něco jasnější, u nich je velkým tématem možná přestavba velkých dodavatelských řetězců. Samotný hospodářský výhled na několik let dopředu je ale nyní ještě méně jasný než jindy. Nejen o tom na platformě Alter Eko debatovali hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka a partner Save & Capital Roman Chlupatý.

4. Očekávané události

Pondělí bude dnem finálních květnových indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Vedle toho vyjde v ČR bilance státního rozpočtu a ve Spojených státech ještě zpráva o stavebních výdajích. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily už bilion dolarů

Americké firmy s vysokým ratingem už letos od začátku roku emitovaly dluhopisy v objemu dvojnásobně větším než ve stejném období minulého roku. Podpora trhu ze strany Fedu a nízké úroky vedou společnosti k tomu, aby tímto způsobem restrukturalizovaly dosavadní dluhy, splácely půjčky v bankách nebo jen navyšovaly hotovost pro případ krize.

6. Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008

Podle amerického ministerstva obchodu klesly zisky firem v USA v prvním čtvrtletí o 13,9 %. Jde o největší propad od čtvrtého kvartálu roku 2008, kdy byly USA v recesi následující po finanční krizi. Zisky z domácího trhu klesly v prvním kvartálu o 14,9 %, zatímco zisky ze zahraničí zaznamenaly pokles o 10,8 %. Tak výrazný pokles zisků ukazuje na to, jak výrazně ovlivnila pandemie covidu-19 a následná restriktivní opatření ekonomiku USA.

7. Růst indické ekonomiky kvůli koronaviru zpomalil

Růst indické ekonomiky v prvním kalendářním čtvrtletí v důsledku koronaviru zpomalil na 3,1 % ze 4,1 % v předchozích třech měsících. Podle agentury AFP tak byl nejslabší za posledních 20 let. Indie je třetí největší ekonomikou v Asii. Koronavirová krize v zemi podkopala již tak slábnoucí spotřebitelskou poptávku a investice. Vývoj hrubého domácího produktu byl nicméně příznivější, než očekávali analytici. Ti podle průzkumu agentury Reuters počítali se zpomalením růstu na 2,1 %.

8. Brusel ani Londýn nevěří v brzký pokrok pobrexitových jednání

Nevelkou naději na pokrok ve vyjednávání budoucích vztahů Evropské unie a Británie vkládají obě strany do dalšího kola videokonferencí, které začne v pondělí. Přes řadu veřejných prohlášení z posledních dnů nedal Brusel ani Londýn jasně najevo ochotu ke kompromisům v žádné z klíčových oblastí, na něž mají i čtyři měsíce po britském odchodu z EU obě strany zásadně rozdílné pohledy. Poradce šéfa unijních vyjednávačů Michela Barniera v pátek konstatoval, že vzhledem k britské nechuti k prodloužení přechodné doby budou muset jednání nabrat rychlé tempo během léta.

9. Merkelová kvůli koronaviru odmítla pozvánku Trumpa na summit G7

Německá kancléřka Angela Merkelová odmítla pozvánku amerického prezidenta Donalda Trumpa na možný summit vůdců zemí skupiny G7 v USA ke konci června. Důvodem je přetrvávající koronavirová krize. "Kancléřka poděkovala prezidentu Trumpovi za pozvání na summit G7 koncem června ve Washingtonu. Vzhledem ke stávající pandemické situaci ale nemůže s cestou do Washingtonu a se svou osobní účastí souhlasit," řekl mluvčí německé vlády Steffen Seibert serveru Politico.

10. Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím) nebude obchodovat?

Na pražské burze se objeví v pondělí akcie České zbrojovky, ale obchodovat se s nimi zatím nebude. Mluvčí BCPP Jiří Kovařík vysvětlil, že se zatím neuskutečnila veřejná nabídka akcií společnosti, protože se čeká na zlepšení situace na akciových trzích. Firma nicméně podle něj bude reportovat své výsledky jako obchodované společnosti. Jde tedy o takzvaný technický listing akcie.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Pan Vesmír slaví start Crew Dragonu

Když si Elon Musk v lednu udělal výlet do Číny, aby se v nově otevřené šanghajské továrně Tesly zúčastnil slavnostního předání nových vozů prvním deseti majitelům, média více než samotné předávání tesel zaujalo tanečního vystoupení, které šéf automobilky předvedl při oficiálním ceremoniálu.

V sobotu média čekala, jestli Elon Musk podobně oslaví také první start vesmírné lodě Crew Dragon s lidskou posádkou. No, taneček to zrovna nebyl, opěvovaný vizionář se ale evidentně bavil.

Trh s ropou se upíná na zasedání OPEC
Trh s ropou se upíná na zasedání OPEC
za 4 minuty

Trh s ropou se upíná na zasedání OPEC

Po prudkém poklesu zásob ropy v USA (o 8,3 milionu barelů) ceny ropy rostou a trh čeká na další kroky OPEC. Cena...
Ropa Ropa Brent OPEC
Inflace v Británii v červnu vzrostla, čekal se pokles
před 17 minutami

Inflace v Británii v červnu vzrostla, čekal se pokles

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v červnu nečekaně zrychlilo na 0,6 z květnových 0,5 procenta,...
Spojené království Inflace Ekonomika
Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny
Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny
před 21 minutami

Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny

Společnost Nissan představila nové SUV Ariya, které se má stát symbolem nového trendu a cesty k zotavení po déle než...
Doprava Japonsko
MONETA v rámci programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela…
před 29 minutami

MONETA v rámci programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela žádosti v objemu téměř 2 miliard Kč

MONETA Money Bank uvedla, že v rámci vládních úvěrových programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela přes 900...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Úvěry
Co musíte ráno vědět (15. července)
Co musíte ráno vědět (15. července)
00:00

Co musíte ráno vědět (15. července)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v USA, jaká byla ve Spojených státech v červnu inflace a jak Amazon mění...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl
Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl
včera v 22:30

Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl

Akcie ve Spojených státech v úterý zpevnily. Zisk technologického indexu Nasdaq však byl nižší, protože se investoři...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Spotify rozšířila nabídku do dalších 13 zemí včetně Ruska
včera v 20:49

Spotify rozšířila nabídku do dalších 13 zemí včetně Ruska

Služba pro streamování hudby Spotify se rozšířila do 13 dalších zemí v Evropě včetně Ruska, které je nejrychleji...
Zábava a zábavní průmysl Americké akcie
Dodávky letadel Boeing v pololetí klesly o 71 procent
včera v 19:46

Dodávky letadel Boeing v pololetí klesly o 71 procent

Americký výrobce letadel Boeing dodal v prvním pololetí letošního roku zákazníkům pouhých 70 letadel, o 71 procent...
Americké akcie Boeing Koronavirus
HDP Singapuru kvůli koronaviru klesl o rekordních 41 procent
včera v 18:33

HDP Singapuru kvůli koronaviru klesl o rekordních 41 procent

Singapurská ekonomika se kvůli pandemii nemoci covid-19 ve druhém čtvrtletí propadla do recese a hrubý domácí produkt...
Singapur HDP Hospodářský růst
Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie
Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie

Akcie na západoevropských trzích v úterý pokračovaly v trendu nastoleném v USA v pondělí večer. Investoři negativně...
Shrnutí obchodování v Evropě Evropské akcie
Swatch se poprvé propadl do ztráty, rekordně propouštěl
včera v 17:12

Swatch se poprvé propadl do ztráty, rekordně propouštěl

Švýcarský výrobce hodinek Swatch Group se v prvním pololetí letošního roku poprvé propadl do ztráty kvůli pandemii...
Evropské akcie Výsledková sezóna Švýcarsko
Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí
Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí
včera v 16:55

Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí

Pražská burza v úterý oslabila, index PX klesl o 1,54 % na 937,84 bodu. Nedařilo se většině emisí v čele s...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Google v Belgii dostal za neodstranění odkazů rekordní pokutu
včera v 16:07

Google v Belgii dostal za neodstranění odkazů rekordní pokutu

Za neodstranění internetových odkazů, které mohou poškodit jednotlivce, uložily belgické úřady americké firmě Google...
Alphabet (Google) Regulace Americké akcie
Spotřebitelské ceny v USA se v červnu vrátily k růstu
Spotřebitelské ceny v USA se v červnu vrátily k růstu
včera v 15:10

Spotřebitelské ceny v USA se v červnu vrátily k růstu

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po předchozích třech poklesech za...
Americká ekonomika Spotřebitelé Spojené státy americké (USA)
Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G
Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G
včera v 14:43

Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G

Vláda premiéra Borise Johnsona zakázala mobilním operátorům v Británii, aby po letošním 31. prosinci využívali při...
5G sítě Spojené království Čína
Smartwings zahájí propouštění
Smartwings zahájí propouštění
včera v 14:40

Smartwings zahájí propouštění

Letecká skupina Smartwings, do níž patří i dopravci Smartwings a ČSA, ve středu zahájí propouštění. V jeho první vlně...
Doprava Česká republika Pracovní trh