Co musíte ráno vědět (1. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident Jair Bolsonaro a jeho venezuelský kolega Nicolás Maduro poštvali sociální sítě Facebook a Twitter? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za celé první čtvrtletí klesl o 20 %, a zažil tak nejhorší kvartál od roku 2008. Index Dow v úterý klesl o 1,84 % na 21 917,16 bodu, S&P 500 se snížil o 1,6 % na 2 584,59 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,95 % na 7 700,10 bodu. Index volatility VIX se snížil o 6,2 % na 53,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 0,681 %.

Rekordní zájem o (některé) firemní dluhopisy aneb Jak se biblické pravdy vracejí do tržní hry
Velké společnosti s dobrou reputací, namátkou farmaceutický obr Pfizer, zábavní konglomerát Walt Disney nebo Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, v březnu i přes paniku na trzích vytáhly z investorů 244 miliard dolarů. Ostatní zírají do propasti.

2. Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se i pod nulu. Nakonec však na trzích převážil optimismus a hlavní benchmarky zpevnily až o dvě procenta. Náladu investorů ráno podpořily údaje z Číny, které potvrdily obnovení růstu aktivity v tamních továrnách. Celé čtvrtletí bylo ale pro evropské akcie nejhorší za téměř 18 let. Panevropský index STOXX Europe 600 nakonec přidal 1,65 % na 320,06 bodu, britský FTSE 100 posílil o 1,95 % na 5 671,96 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,4 % na 4 396,12 bodu a německý DAX zpevnil o 1,22 % na 9 935,84 bodu. Za celý březen STOXX Europe 600 spadl o zhruba 16 %, FTSE 100 se snížil o 15,6 %, DAX přišel o více než 17 % a CAC 40 klesl o 18,5 %. Za první čtvrtletí pak STOXX Europe 600 odepsal více než 23 %, FTSE 100 klesl o téměř 25 %, DAX odepsal přes 25 % a CAC 40 ztratil asi 26,5 %. Hodnota podniků v indexu STOXX Europe 600 v prvním čtvrtletí klesla o 2,8 bilionu dolarů.

Máme se kvůli koronaviru bát platit hotově? Podle WHO nikoli
Panika okolo koronaviru se dotkla téměř všech aspektů každodenního života, od změny pracovního režimu až po obyčejné placení hotovostí. Jak je to ale vlastně s potenciálním přenosem koronaviru skrze hotové peníze?

3. Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu. Nejvýrazněji posílily akcie vývojáře antivirového softwaru Avast, které přidaly přes osm procent. Dařilo se ale i cenném papírům ČEZ. Celkově byly zobchodovány akcie v objemu necelých 800 milionů korun. 

Jaké (ne)čekat dopady COVID-19 na české akcie?
Pražská burza není imunní vůči propadům na globálních trzích. Je ale pozitivní, že ani jako rozvojový trh neztrácí výrazněji než trh v USA. Jak pandemie koronaviru a s ní související preventivní opatření ovlivňují byznys jednotlivých firem, se kterými se obchoduje na burze v Rybné?

4. Očekávané události

Ve středu trhy kromě záplavy nových informací o pandemii koronaviru čekají indexy nákupních manažerů ve výrobním i nevýrobním sektoru v Japonsku, výrobní PMI od společnosti Caixin v Číně a pak další výrobní PMI v eurozóně (nejdříve samostatně pro několik zemí a poté i za celou eurozónu) a Velké Británii. Dále přijdou data z trhu práce EU i USA a další výrobní PMI z Ameriky. Nakonec se investoři dozvědí, jak vypadají zásoby ropy v USA. Tento údaj může být zajímavý hlavně proto, že po propadu poptávky se zásobníky rychle plní. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. března a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí jen 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla půl procentního bodu pod únorovou úrovní. V rychlém odhadu to v úterý uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Po mírném růstu z minulých měsíců tak inflace v době šíření koronaviru opět klesla navzdory snaze Evropské centrální banky.  

Paul Tudor Jones: Akcie ještě mohou ztrácet, ale za tři až pět měsíců budou výše
Miliardář a slavný investor Paul Tudor Jones si myslí, že po očekávaných dubnových turbulencích na trzích způsobených vrcholící pandemií koronaviru by akcie mohly být již koncem června výše.

6. Aktivita čínských továren v březnu překvapivě vzrostla

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru, který je považován za barometr zdraví podniků, v březnu překvapivě vzrostl z únorového minima 35,7 bodu na 52 bodů. Výrazně tím překonal odhady analytiků, kteří očekávali růst na 46 bodů. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil čínský statistický úřad.

7. ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky dále snižovat úrokové sazby, pokud to bude potřeba. Možnost, že by ČNB mohla zavést i záporné sazby, sice teoreticky nevyloučil, ale vzhledem k domácím podmínkám je to podle analytiků velmi nepravděpodobné.

8. Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent. Po propadu po zavedení opatření se však situace zlepšuje. O desítky procent rovněž kleslo nájemné v centru Prahy. Počet bytů k pronájmu stoupl místy až o polovinu. Vyplývá to z vyjádření zástupců většiny realitních firem. Někteří analytici připouštějí, že ceny nemovitostí by mohly klesnout, hlavně v méně atraktivních lokalitách.

Tomáš Jandík (REICO): Dlouhodobé nemovitostní strategie koronavirus příliš nezasáhne, největší starosti budou mít hotely
Pandemie onemocnění COVID-19 a preventivní opatření vlád dopadají na globální ekonomiku. Budou cítit i na trhu s nemovitostmi, a to z několika důvodů. Nejen o nich jsme hovořili s Tomášem Jandíkem, předsedou představenstva REICO investiční společnosti České spořitelny.

9. Světová banka: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let

Pandemie způsobená novým koronavirem prudce zpomalí ekonomický růst v rozvíjejících se zemích jihovýchodní Asie a Tichomoří, ale také v Číně, která patrně vykáže nejpomalejší růst nejméně za 40 let. Ve své nejnovější revizi ekonomického výhledu to uvedla Světová banka.

10. Koronavirový plán skupiny G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením dluhových problémů chudších zemí a zajištěním finanční pomoci pro rozvíjející se ekonomiky. Uvedli to v úterý ministři financí a guvernéři centrálních bank G20 ve společném komuniké.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Sociální sítě mažou příspěvky latinskoamerickým lídrům

Sociální sítě Facebook a Twitter smazaly některé příspěvky brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, jeho venezuelského kolegy Nicoláse Madura a také právního poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa, které podle nich nepravdivě informovaly o současné pandemii způsobené novým koronavirem. Obě platformy přitom jen velice zřídka zasahují do zpráv od světových lídrů, i když jsou prokazatelně lživé, poznamenal zpravodajský server BBC.

Společnost Facebook odstranila na stejnojmenné sociální síti a na Instagramu video nahrané Bolsonarovým oficiálním účtem, v němž prezident tvrdil, že látka hydrochlorochin, používaná například proti malárii, zaručeně zabírá při léčbě nemoci COVID-19. Firma následně uvedla, že příspěvek porušoval její pravidla, protože mohl způsobit zdravotní újmu.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že ačkoliv by určité kombinace již existujících léků mohly mít pozitivní účinek pro pacienty s COVID-19, neexistuje zatím žádný ověřený lék, a jedná se tak vždy o neprokázanou a experimentální léčbu.

Hydrochlorochin zmínil jako lék na COVID-19 již minulý týden také Trump. Společnost Twitter poté ze své sítě smazala příspěvek jeho právníka Rudyho Giulianiho, ve kterém tvrdil, že je proti koronaviru stoprocentně účinný. Z podobného důvodu pak smazala rovněž zprávy Trumpova podporovatele Charlieho Kirka.

Twitter rovněž odstranil příspěvek venezuelského prezidenta Madura o tom, že má jeho země k dispozici jiný zaručený lék na COVID-19.

Společnost už dříve uvedla, že z ohledu na veřejný zájem na své síti většinou nechává příspěvky světových lídrů, i když jejich obsah porušuje její vnitřní pravidla. Všechny velké sociální sítě ovšem čelí tlaku, aby ve světle celosvětové pandemie více zasahovaly proti lživým informacím, jež mohou ohrozit životy mnoha uživatelů.

Twitter tak nově maže veškeré příspěvky s informacemi, jež neodpovídají doporučením světových zdravotnických úřadů. Facebook rovněž svoje pravidla rozšířil a vyhrazuje si právo mazat všechny příspěvky, které by mohly vést k újmě na zdraví.

Co musíte ráno vědět (5. června)
Co musíte ráno vědět (5. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (5. června)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie v Evropě a v USA, kdy se Německo dostane do předkrizového stavu a která další sociální...
Musíte vědět
Lufthansa bude vyřazena z hlavního indexu německých akcií DAX
včera v 23:29

Lufthansa bude vyřazena z hlavního indexu německých akcií DAX

Největší evropské aerolinky Lufthansa, na něž tvrdě dopadla pandemie způsobená koronavirem, budou vyřazeny z...
Deutsche Lufthansa Indexy DAX
Americké akcie ve čtvrtek převážně zlevnily, investoři čekají na data…
Americké akcie ve čtvrtek převážně zlevnily, investoři čekají na data…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek převážně zlevnily, investoři čekají na data z trhu práce USA

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek převážně oslabily. Investoři vybírali zisky před pátečními údaji o vývoji...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská divize FCA žádá, aby Řím ručil za úvěr 6,3 miliardy eur
včera v 21:58

Italská divize FCA žádá, aby Řím ručil za úvěr 6,3 miliardy eur

Italská divize italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) žádá, aby Řím ručil za úvěr 6,3 miliardy...
Itálie Auta
Hodnota majetku amerických miliardářů v době pandemie vzrostla o více…
včera v 21:06

Hodnota majetku amerických miliardářů v době pandemie vzrostla o více než 19 %

Hodnota majetku amerických miliardářů, včetně šéfa firmy Amazon Jeffa Bezose a Facebooku Marka Zuckerberga, stoupla...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Bohatství
Francouzský rozpočet počítá s rekordním deficitem 11,4 % HDP
včera v 20:18

Francouzský rozpočet počítá s rekordním deficitem 11,4 % HDP

Francouzská vláda v aktualizovaném rozpočtu na tento rok, který předloží příští středu, počítá s rekordním deficitem...
Francie Rozpočet
Evropské akcie ve čtvrtek reagovaly na navýšení programu ECB poklesem
Evropské akcie ve čtvrtek reagovaly na navýšení programu ECB poklesem
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek reagovaly na navýšení programu ECB poklesem

Investoři na evropských trzích byli ve čtvrtek nervózní, především kvůli očekávanému rozhodnutí Evropské centrální...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
ČNB upozornila na aktivity Silk Assets Investments
včera v 17:49

ČNB upozornila na aktivity Silk Assets Investments

Česká národní banka ve čtvrtek upozornila na aktivity společnosti Silk Assets Investments. Ta nabízí na internetových...
ČNB Obchodování
Maláčová: Nezaměstnanost v květnu vzrostla na 3,56 %
včera v 17:19

Maláčová: Nezaměstnanost v květnu vzrostla na 3,56 %

Nezaměstnanost v květnu vzrostla na 3,56 %. Ve sněmovní debatě o vládní pomoci lidem během epidemie koronaviru to ve...
Česká republika Pracovní trh Nezaměstnanost
Pražskou burzu ve čtvrtek opět táhly bankovní tituly
Pražskou burzu ve čtvrtek opět táhly bankovní tituly
včera v 16:50

Pražskou burzu ve čtvrtek opět táhly bankovní tituly

Pražská burza ve čtvrtek opět posílila, v plusu ale skončily prakticky jen tituly z finančního sektoru. Ostatní akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Vývoz z USA klesl v dubnu kvůli koronaviru nejníže za deset let
včera v 16:21

Vývoz z USA klesl v dubnu kvůli koronaviru nejníže za deset let

Vývoz ze Spojených států se v dubnu kvůli pandemii nemoci covid-19 propadl nejníže za deset let. Schodek zahraničního...
Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika Mezinárodní obchod
O podporu v nezaměstnanosti požádaly v USA v týdnu do 30. května méně…
včera v 14:30

O podporu v nezaměstnanosti požádaly v USA v týdnu do 30. května méně než dva miliony lidí

O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 30. května 1,877 milionu lidí. Oznámilo to ve...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
ECB navýšila objem nouzového programu nákupů cenných papírů, sazby…
ECB navýšila objem nouzového programu nákupů cenných papírů, sazby…
včera v 13:45

ECB navýšila objem nouzového programu nákupů cenných papírů, sazby ponechala beze změny

Evropská centrální banka na červnovém zasedání ponechala základní sazbu na 0 % a depozitní sazbu na -0,5 %. Ponechání...
ECB Eurozóna Centrální banky
Polsko by mohlo pokutovat Gazprom kvůli plynovodu Nord Stream 2
včera v 13:18

Polsko by mohlo pokutovat Gazprom kvůli plynovodu Nord Stream 2

Polský antimonopolní úřad (UOKiK) by mohl ruské plynárenské společnosti Gazprom vyměřit pokutu až do výše 50 milionů...
Zemní plyn Rusko Německo
Evropské trhy klesají před rozhodnutím ECB
včera v 13:09

Evropské trhy klesají před rozhodnutím ECB

Evropské trhy čekají na výsledek zasedání Evropské centrální banky (ECB) a akcie jsou v červených číslech. Také před...
ECB Eurozóna Evropská ekonomika
Ministr: Německo dosáhne stavu před krizí ve druhé polovině roku 2022
včera v 12:53

Ministr: Německo dosáhne stavu před krizí ve druhé polovině roku 2022

Německá ekonomika by měla dosáhnout předkrizové úrovně ve druhé polovině roku 2022. Ve čtvrtek to za svůj cíl označil...
Německo Hospodářský růst Koronavirus
V regionálním indexu CECE se mírně zvýší váha akcií CME
včera v 11:47

V regionálním indexu CECE se mírně zvýší váha akcií CME

Ve středu večer byly oznámeny pololetní úpravy regionálního indexu CECE a domácího indexu PX. Nové váhy začnou platit...
Akcie ČR CME (CETV) Indexy
Adidas obnovil růst prodeje v Číně rychleji, než očekával
včera v 11:36

Adidas obnovil růst prodeje v Číně rychleji, než očekával

Adidas v Číně obnovil růst prodeje po koronavirové krizi rychleji, než očekával. Německý výrobce sportovního oblečení...
Čína Adidas
Rumunská společnost Electrica zájemcem o aktiva skupiny ČEZ
včera v 11:34

Rumunská společnost Electrica zájemcem o aktiva skupiny ČEZ

Rumunská státní energetická společnosti Electrica potvrdila, že zvažuje nákup tamějších aktiv skupiny ČEZ. Za tím...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice