Co musíte ráno vědět (10. ledna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jaká byla v prosinci nezaměstnanost v Česku a co plánuje v Japonsku postavit Toyota? To vše musíte ráno vědět.
1. Akcie v USA ve čtvrtek uzavřely na maximech díky Applu a snížení politického napětí
Americké akcie zakončily čtvrteční obchodování na historických maximech. Přispělo k tomu snížení napětí na Blízkém východě, posílení naděje na americko-čínskou obchodní dohodu a výrazné zisky několika burzovních gigantů v čele s Applem. Index Dow zpevnil o 0,74 % na 28 957,24 bodu, benchmark S&P 500 si polepšil o 0,67 % na 3 274,7 bodu a index Nasdaq Composite posílil o 0,81 % na 9 203,43 bodu. Index volatility VIX spadl o 6,77 % na 12,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,85 %. V zelených číslech zakončily čtvrteční seanci všechny hlavní sektory s výjimkou realit, které odepsaly 0,13 %. Nejvyšší zisk zaznamenalo technologické odvětví, jež stouplo bezmála o procento.
2. Evropské akcie ve čtvrtek vystoupily na rekordní maximum, nejvíce stoupl technologický sektor
Evropské akcie ve čtvrtek posílily díky poklesu obav z eskalace konfliktu mezi Spojenými státy a Íránem. Index STOXX 600 se během dne vyšplhal až na nové rekordní maximum 421,43 bodu. Investoři také sledovali dění v britském parlamentu, kde dolní komora odhlasovala zákon o brexitu, a k odchodu Spojeného království z EU tak s největší pravděpodobnosti dojde 31. ledna. Regionální index STOXX Europe 600 zakončil seanci se ziskem 0,31 % na 419,64 bodu, britský FTSE 100 se rovněž zvýšil o 0,31 % (7 598,12 bodu), francouzský CAC 40 vzrostl o 0,19 % (6 042,55 bodu) a německý DAX posílil o 1,31 % (13 495,06 bodu). Německému benchmarku chybělo jen zhruba sto bodů k dosažení rekordního maxima z ledna 2018. Nejvyšší zisk zaznamenal technologický sektor, který stoupl o 1,3 %, naopak odvětví základních zdrojů ztratilo téměř procento.
3. Pražská burza ve čtvrtek zpevnila, akcie Avastu zdražily o 2 %
Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, index PX zpevnil o 0,75 % na 1 126,66 bodu. Dařilo se zejména akciím vývojáře antivirového softwaru Avast, které zpevnily o 2,08 % na 147 Kč. Objem obchodů byl s necelými 253 miliony korun podprůměrný, přičemž nejbochodovanější byly akcie Monety Money Bank, jež odepsaly 0,06 % na 83,95 Kč.
4. Očekávané události
Český statistický úřad v pátek odtajní průmyslovou a stavební výrobu a údaje o vývoji české ekonomiky. Data z průmyslu zveřejní také Francie, Španělsko a Itálie. Ve Spojených státech vyjdou velkoobchodní skladové zásoby a statistika z trhu práce. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Nezaměstnanost v ČR v prosinci podle očekávání stoupla na 2,9 %
Nezaměstnanost v Česku v prosinci stoupla z listopadových 2,6 procenta na 2,9 procenta. Oznámil to ve čtvrtek Úřad práce ČR. Meziročně ale podíl nezaměstnaných klesl, předloni v prosinci dosáhla míra nezaměstnanosti 3,1 procenta. Bez práce bylo ke konci loňského roku 215 532 uchazečů o zaměstnání, což je nejnižší prosincová hodnota od roku 1996. Volných míst loni v prosinci meziměsíčně i meziročně přibylo.
6. Světová banka: Ekonomika letos stoupne o 2,5 %, globální expanzi potáhnou rozvíjející se trhy
Světová banka zhoršila prognózu globálního ekonomického růstu pro loňský a letošní rok o 0,2 procentního bodu. Důvodem je pomalejší ožívání obchodu a investic, než se doposud čekalo, přestože obchodní napětí mezi Spojenými státy a Čínou se zmírňuje. Loni ekonomika podle Světové banky vzrostla nejméně od finanční krize.
7. Průmyslová výroba v Německu rostla nejrychleji za rok a půl
Průmyslová výroba v Německu se v listopadu vrátila k růstu, který byl nejvyšší za rok a půl. Vývoz i dovoz ale klesly a přebytek bilance zahraničního obchodu se mírně snížil. Oznámil to ve čtvrtek spolkový statistický úřad. Výroba průmyslu se v listopadu ve srovnání s předchozím měsícem zvýšila o 1,1 procenta.
8. Šéf Ifo: Další eskalace kolem Íránu může výrazně zdražit ropu
Pokud by se dál vyhrotila situace na Blízkém východě, mohlo by to vést k dlouhodobému zvýšení cen ropy o 20 procent, je přesvědčen šéf německého ekonomického institutu Ifo Clemens Fuest. Ještě horší by podle něj pro Evropu byly nepřímé dopady související například se zhoršením ekonomické situace v Číně, která je největším světovým dovozcem ropy z Blízkého východu.
9. Po loňském rekordním roce čekají český vývoz horší časy
Český vývoz čeká v prvním čtvrtletí letošního roku mírný pokles. Vyplývá to z tzv. indexu exportu, který připravuje Raiffeisenbank a Asociace exportérů. Podle odhadu indexu by měl český vývoz zboží za loňský rok překonat hranici 3,7 bilionu korun. Dosáhl by tak historické hodnoty. Zatím nejlepší výsledek je očekáván také u přeshraničního pojetí exportu, který by se měl pohybovat kolem 4,6 bilionu korun. Výsledky českého vývozu podle oborníků v současné době ovlivňuje především rozvoj elektromobility. Informace ve čtvrtek novinářům na tiskové konferenci představili zástupci Raiffeisenbank a Asociace exportérů.
10. Volkswagen loni mírně zvýšil odbyt, původně čekal stagnaci
Skupina Volkswagen loni mírně zvýšila odbyt, i když v dřívější prognóze počítala jen se stagnací. Během prezentace určené investorům to ve čtvrtek v New Yorku oznámil šéf koncernu Herbert Diess. V roce 2018 skupina dodala zákazníkům 10,83 milionu vozidel.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Toyota plánuje postavit v Japonsku prototyp města budoucnosti
Japonská automobilka Toyota Motor plánuje postavit v Japonsku prototyp města budoucnosti. To bude získávat energii z vodíkových článků a bude fungovat jako laboratoř pro autonomní vozy, chytré domy, umělou inteligenci a další technologie. Obyvateli mají být převážně zaměstnanci a průmysloví partneři. Toyota plán představila na veletrhu spotřební elektroniky (CES) v Las Vegas.
Město se bude nacházet na úpatí hory Fudži na místě továrny automobilky, která se má koncem letošního roku zavřít. Firma pro svůj projekt zvolila název Tkané město, což odkazuje na počátky Toyoty jako výrobce tkalcovských strojů. Bude se rozkládat na rozloze 71 hektarů a v počátku má mít 2 000 obyvatel.
Základní kámen chce automobilka položit začátkem příštího roku, řekl na tiskové konferenci prezident Akio Tojoda. Předpokládané náklady na výstavbu města automobilka neuvedla, poznamenala agentura Reuters.
Podle plánu se na ulicích města bude jezdit pouze plně autonomními vozy bez emisí. Obyvatelům budou v domácnostech pomáhat při každodenním životě domácí roboti a jejich zdravotní stav budou sledovat systémy umělé inteligence založené na senzorech, uvedla agentura Kjódó.
Na návrhu experimentálního města Toyota spolupracovala s dánským architektem Bjarkem Ingelsem. Ten se mimo jiné podílel na projektu nové budovy číslo dvě Světového obchodního centra (Two World Trade Center) v New Yorku nebo projektu kancelářských budov společnosti Google v Silicon Valley a v Londýně.