Co musíte ráno vědět (14. října)
|

Co musíte ráno vědět (14. října)

Jak si v úterý vedly akcie v Evropě a na Wall Street, jaký vývoj světové ekonomiky nově očekává MMF a jakou cestu ušla mediální společnost CME, která se definitivně stala majetkem skupiny PPF? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy vrátily část pondělních zisků. Úterní náladu poznamenalo pozastavení textů vakcín na covid-19

Akcie ve Spojených státech oslabily. Náladu na trhu určovaly pozastavené klinické testy vakcín proti nemoci covidu-19 a neúspěšná jednání o balíku pomoci americké ekonomice. Ztráty indexu technologického trhu Nasdaq zmírnil výkon společností Microsoft a Amazon. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal 0,55 % na 28 679,81 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,63 % na 3 511,93 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,10 % na 11 863,90 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,99 % na 26,07 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o bezmála pět bazických bodů na 0,729 %. Ceny ropy se zvedly o bezmála 2 %, zlato odevzdalo 1,5 %, stříbro dokonce 4 % a nejsledovanější kryptoměny také zakončily obchodování v červených číslech (bitcoin -1 %, ethereum -2 %).

Technický pohled: Začíná další růstová vlna na trhu s drahými kovy?
Zlato a stříbro navázaly na předchozí růst a v uplynulém týdnu posílily o 1,6 %, respektive 5,9 %. Největší nárůst nastal v pátek, přičemž oba kovy zpevňovaly až do úplného uzavření trhu, což je pro pátek spíše netypické. Lze to chápat jako předzvěst další růstové vlny na trhu s drahými kovy?
Co čekat od zlata v případě Bidenova volebního vítězství?
Zdá se, že letošní dobrá výkonnost zlata a stříbra může pokračovat i ve čtvrtém čtvrtletí. Zvýšenou pozornost opět přitahuje takzvaně reflační obchodování, které přeje zlatu i komoditám. Výnosy dlouhodobých dluhopisů a akcie firem s malou tržní kapitalizací jsou na vzestupu a cena zlata se vrátila nad 1 900 USD za trojskou unci. Zároveň roste pravděpodobnost, že Joe Biden porazí v prezidentských volbách Donalda Trumpa.

2. Evropské akcie zakončily úterní seanci pod nulou, investoři jsou opatrní kvůli začátku výsledkové sezóny v USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v úterý v červených číslech. V plusu se z jednotlivých sektorů udržely pouze telekomunikace, jejichž dílčí index stoupl o necelého půl procenta. Investoři čekají, jak na Wall Street vyzní začátek výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,06 % na 370,55 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,53 % na 5 969,71 bodu, německý DAX oslabil o 0,91 % na 13 018,99 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,64 % na 4 947,61 bodu.

Horská (Raiffeisenbank): V horizontu pěti let změnu politiky centrálních bank nečekám, změna jejich role v globální ekonomice ale probíhá naplno
Centrální banky přehlížejí rychlý růst cen aktiv a sveřepě se věnují inflaci na úrovni klasického spotřebitelského koše. Nákupy dluhopisů i akcií navíc měnové autority narušují kdysi relativně pevnou hranici mezi centrálními bankami a soukromým sektorem. Třetím do mariáše jsou vlády, o jejichž de facto spolupráci s tvůrci měnové politiky lze jen těžko pochybovat. Téma v rámci debaty z cyklu ABCD investora rozebírali hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská a Roman Chlupatý, partner Save & Capital.
Investorský magazín: Ruské akcie a trendy v obchodování drobných českých investorů
Investorský magazín tentokrát hledá zajímavé investiční příležitosti v největší zemi na světě. Ruské akcie, a nejen ty, přiblíží v exkluzivním rozhovoru portfoliomanažer přímo z Petrohradu. Prostor dostanou také trendy provázející v koronavirové době obchodování českých drobných investorů. Závěr jako vždy patří přehledu očekávaných ekonomických událostí nového obchodního týdne.

3. Pražskou burzu v úterý táhly dolů banky, Avast a ČEZ naopak posílily

Pražská burza v úterý oslabila, index PX klesl stejně jako v pondělí o 0,26 % a uzavřel na 868,03 bodu. Dolů ho táhly zejména bankovní tituly, nedařilo se ale většině akcií. Se ziskem uzavřely pouze Avast, ČEZ a Stock Spirits.

Česká ekonomika: Jak druhá vlna pandemie zvýrazní příjmové a majetkové nerovnosti
Sílící druhá vlna pandemie nemoci covid-19 a další uzavírání české ekonomiky nevěstí nic dobrého. Delší působení pandemie se výrazněji a trvaleji zakousne do příjmů domácností, a to zejména těch nízkopříjmových.
KONTEXT: Orwell na steroidech versus trvale (ne)udržitelné hodnoty
Svět se rychle mění, covid-19 je jen jedním z důvodů. I proto bylo zajímavé se na chvilku zastavit a reflektovat příčiny a důsledky této (r)evoluce s Františkem Kinským, představitelem rodu s kořeny ve 13. století. To nejlepší z naší debaty vám Investiční web přináší jako poslední ukázku z knihy Orwell na steroidech: Průvodce chaosem 21. století, v níž najdete kompletní verzi rozhovoru.

4. Očekávané události

Středeční dopoledne bude patřit průmyslové výrobě v eurozóně a v ČR výsledku běžného účtu. Odpoledne v zámoří vyjde index výrobních cen a pravidelná týdenní statistika žádostí o hypotéku. Do výsledkové sezóny přispějí na Wall Street podniky UnitedHealth Group, Bank of America, Goldman Sachs Group, Wells Fargo, Alcoa a United Airlines Holdings a v Evropě hospodářská čísla odtajní společnosti ASML Holding a Stock Spirits Group. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 12. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. MMF zlepšil výhled vývoje světové ekonomiky, zotavení z pandemie ale bude těžší. V případě ČR je fond pesimističtější

Mezinárodní měnový fond zlepšil výhled vývoje globální ekonomiky na letošní rok. Nyní čeká pokles o 4,4 %, zatímco v červnu počítal s propadem o 5,2 %. Proces zotavení z pandemie ale bude proti původním předpokladům složitější a potrvá déle, uvedl fond v podzimní prognóze. Za zlepšením výhledu je zejména příznivější vývoj ve druhém čtvrtletí v některých vyspělých zemích, vývoj v rozvojových zemích zaostává.

6. WTO: EU smí uvalit cla na americké zboží za čtyři miliardy dolarů

Evropská unie může uvalit cla na dovoz zboží ze Spojených států v hodnotě až čtyř miliard dolarů ročně jako odvetu za subvence, které Washington poskytoval americkému výrobci letadel Boeing. Oznámila to v úterý Světová obchodní organizace. Potvrdila tak předchozí informace médií.

7. Analytici: Opatření proti šíření koronaviru ve čtvrtém čtvrtletí sníží český HDP o několik procent

Nová zpřísněná vládní opatření proti šíření koronaviru způsobí ve čtvrtém čtvrtletí pokles české ekonomiky ve srovnání s předchozím čtvrtletím až o několik procent. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Nejvíce postižená jsou podle nich odvětví, jichž se přímo dotýkají vládní omezení, tedy stravování, kultura či sport.

8. PPF dokončila převzetí mediální skupiny CME, povede jí Stoessel

Skupina PPF prostřednictvím dceřiných firem dokončila akvizici společnosti Central European Media Enterprises. Nyní tak plně majetkově kontroluje aktivity CME v České republice, na Slovensku, v Rumunsku, Slovinsku a Bulharsku. V Česku tak PPF ovládla televizní skupinu Nova, ve které již držela podíl do roku 2004, kdy jej prodala právě CME.

9. Bundesbank vyzvala německé banky k přípravě na vlnu insolvencí

Německá centrální banka vyzvala finanční ústavy v Německu, aby se připravily na vlnu insolvencí. Koronavirová krize totiž ohrožuje slabší podniky a mohla by mít nepříznivé dopady i na trh s nemovitostmi, který doteď zažíval boom, uvedla v úterý Deutsche Bundesbank.

10. Pilulka.cz: Pražská burza zveřejnila knihu objednávek, jsou zadané pokyny za více než 300 milionů Kč

Burza cenných papírů Praha v úterý zveřejnila knihu objednávek k úpisu akcií společnosti Pilulka.cz na trhu START. Zatím jsou v ní zadané pokyny za více než 300 milionů Kč. Potvrzuje se tak velký zájem investorů. Objednávky jsou přijímány do 20. října 12.00.

BONUS

CME funguje přes čtvrt století, známá je i kvůli sporu s ředitelem Novy Vladimírem Železným

Jak už jsme psali, mediální společnost CME se definitivně stala majetkem skupiny PPF patřící nejbohatšímu Čechovi Petru Kellnerovi. Připomeňme si proto nyní historii firmy, která stojí za televizí Nova a dalšími kanály.

CME byla založena 28. července 1994. V ČR je známá jako majitel televizní skupiny Nova, vlastní ale stanice i v dalších zemích střední a východní Evropy. Jejím předchůdcem byla firma Central European Development Corporation (CEDC), kterou v roce 1991 v Německu založil dědic kosmetického impéria Ronald Lauder spolu s obchodníkem a někdejším velvyslancem USA v Maďarsku Markem Palmerem.

Součástí CME v České republice je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova 2, Nova Action, Nova Gold a Nova International.

CME kromě ČR působí v Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku a ve Slovinsku, v minulosti byla aktivní také na Ukrajině a v Chorvatsku.

Loni v březnu firma oznámila, že zahájila přezkum svých strategických možností, včetně případného prodeje celé společnosti nebo její části. V říjnu 2019 pak investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera prostřednictvím dceřiných společností podepsala dohodu s CME o jejím plném převzetí. Akcionáři CME poté schválili nabídku na převzetí od PPF letos v únoru. Hodnota transakce činí asi 2,1 miliardy dolarů. Minulý týden transakci schválila Evropské komise, nyní byla dokončena.

U vzniku pozdějšího mediálního kolosu byla právě investice do české Novy. Firma měla do projektu, který v roce 1993 získal licenci na celoplošné vysílání, přinést hlavně zkušenosti ze světa. Do povědomí české veřejnosti se ale zapsala i sporem s někdejším šéfem Novy Vladimírem Železným, který nakonec vyústil v několik arbitráží.

Železný totiž postupně ovládl většinu firmy CET 21, držící vysílací licenci (byla oddělená od firmy ČNTS, jež provozovala vysílání a kterou ovládala CME), a začátkem roku 1999 se kvůli uvažovanému prodeji Novy dostal se CME do sporu. Díky oddělení licence od vlastního provozu televize tak mohl spustit v létě 1999 Novu podruhé, tentokrát však již bez Američanů ze CME. Zároveň tím ovšem Železný vyvolal řadu sporů, jež měly vážné důsledky také pro něj.

Majitelé CME zahájili arbitráže, v jejichž důsledku jim nejen musel český stát vyplatit 350 milionů dolarů, ale Železný také přišel o televizi. Kvůli penězům, které po něm CME požadovala za porušení smlouvy, se totiž ocitl v dluzích. Televizi pak v roce 2002 ovládla finanční skupina PPF. V květnu 2003 Železný podruhé skončil v čele Novy a koncem stejného roku televizi za skoro 15 miliard korun opět ovládla CME.

V roce 2009 se o CME začal zajímat americký mediální koncern Time Warner, který se později stal jejím hlavním akcionářem. Firmu Time Warner později převzal americký telekomunikační gigant AT&T a přejmenoval na Warner Media. AT&T v CME vlastnila 64 % akcií, po započítání prioritních akcií kontrolovala až 75 % společnosti.

Akcie CME byly v souvislosti s jejím převzetím ze strany PPF staženy z burzy NASDAQ Global Select Market a z Burzy cenných papírů Praha a po úplném dokončení akvizice přestanou existovat. Akcionáři, kteří bezprostředně před účinností akvizice vlastnili akcie CME, obdrží 4,58 dolaru za jednu akcii.

CME loni zvýšila provozní zisk o šest procent. V konstantních kurzech se zvýšil o 11 % na 187,3 milionu dolarů. Firma také splatila dluh v objemu 150 milionů eur. V České republice CME zvýšila provozní zisk OIBDA o 7,4 % na 101,6 milionu dolarů.

Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na…
včera v 17:07

Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na životním prostředí

Švýcaři v referendech odmítli dvě iniciativy z levicového politického tábora. Neodsouhlasili návrh na větší...
Švýcarsko Ekologie a životní prostředí
Průměrná mzda po započtení inflace se podle ekonomů vrátila k růstu
včera v 14:52

Průměrná mzda po započtení inflace se podle ekonomů vrátila k růstu

Průměrná mzda po zohlednění inflace pravděpodobně ve třetím čtvrtletí mírně stoupla, zatímco v předchozím čtvrtletí...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření
včera v 10:45

Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření

Vláda v neděli jednomyslně rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření, země se ve čtvrtek přesune ze čtvrtého do...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
28. 11. 2020 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
28. 11. 2020 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black FRiday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
28. 11. 2020 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
27. 11. 2020 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo