US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,02 %
NASDAQ+0,94 %
S&P 500+0,47 %
ČEZ+0,00 %
KB+0,10 %
Erste-0,17 %

Co musíte ráno vědět (16. října)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jakým tempem letos podle MMF poroste světová ekonomika a jaký vůz sjel před 25 lety z výrobní linky automobilky Škoda? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
16. 10. 2019 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý povzbudily výsledkové zprávy firem za třetí kvartál

Americké akcie uzavřely úterní obchodování se zisky, když je povzbudily výsledkové zprávy firem za třetí čtvrtletí. V průběhu dne všechny tři hlavní akciové indexy přidávaly více než procento, a dosáhly tak na třítýdenní maxima, některé však v závěru o část průběžných zisků přišly. Index Dow posílil o 0,89 % na 27 024,80 bodu, širší S&P 500 stoupl o procento na 2 995,68 bodu a technologický index Nasdaq Composite se zvýšil o 1,24 % na 8 148,71 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,07 % na 13,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil asi o čtyři bazické body na 1,77 %.

Nízké výnosy dluhopisů a další možný problém pro americké akcie

Nízké výnosy dluhopisů a další možný problém pro americké akcie

2. Evropské akcie v úterý zdražily díky naději na uzavření brexitové dohody

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech, když těžily ze slov hlavního unijního brexitového vyjednavače Michela Barniera, podle kterého je stále možné v tomto týdnu dojednat brexitovou dohodu. Regionální index STOXX Europe 600 se zvýšil o 1,11 % na 394,02 bodu, britský FTSE 100 šel proti trendu, když odepsal 0,03 % na 7 211,64 bodu, francouzský CAC 40 získal 1,05 % na 5 702,05 bodu a německý DAX vzrostl o 1,15 % na 12 629,79 bodu. V plusu úterní obchodování zakončila všechna hlavní odvětví, přičemž nejvíce se dařilo maloobchodu, jehož sektor posílil zhruba o 2,5 %.

Jak připravit portfolio na další krizi?

Jak připravit portfolio na další krizi?

Proč máme tak rádi bubliny?

Proč máme tak rádi bubliny?

3. Pražská burza v úterý nepatrně stoupla, nahoru ji táhly akcie Komerční banky

Pražská burza zakončila úterní obchodování v zelených číslech, index PX ale zpevnil pouze o 0,09 % na 1 020,39 bodu. Nejvyšší zisk zaznamenaly akcie Komerční banky, které zdražily o 1,09 % na 745 Kč. Proti trendu šly akcie Erste Group Bank (-1,16 % na 768 Kč) a mediální skupiny CME (-1,31 % na 105,60 Kč). Zobchodovaný objem čítal necelých 356 milionů korun, a byl tak podprůměrný.

Investorský magazín: ČEZ pohledem analytika a investice Petra Koblice

Investorský magazín: ČEZ pohledem analytika a investice Petra Koblice

Tři kroky na cestě k lepšímu zapojení IT v (nejen) českých školách

Tři kroky na cestě k lepšímu zapojení IT v (nejen) českých školách

4. Očekávané události

Ve středu dopoledne Český statistický úřad zveřejní index výrobních cen, ve Spojeném království vyjdou inflační statistiky a index maloobchodních cen a evropský statistický úřad Eurostat odtajní obchodní bilanci a inflaci v eurozóně. Spojené státy se posléze pochlubí maloobchodními tržbami, podnikovými zásobami, indexem cen domů od NAHB a pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území. Americká centrální banka zveřejní pravidelnou zprávu o stavu ekonomiky zvanou Béžová kniha a výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Abbott Laboratories, US Bancorp, Bank of America, Netflix, CSX, IBM či Alcoa. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. října

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. října

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. MMF: Světová ekonomika letos vzroste nejméně od finanční krize

Růst světové ekonomiky v letošním roce zpomalí na 3 %, což bude nejnižší tempo růstu od globální finanční krize. Ve svém podzimním výhledu to v úterý uvedl Mezinárodní měnový fond. Ještě v červenci počítal pro letošní rok s růstem o 3,2 %. Loni světová ekonomika vzrostla o 3,6 %.

6. Ekonomika ČR by se podle člena rady ČNB do recese dostat neměla

Česká ekonomika by se neměla dostat do recese, zpomalení růstu pod potenciál ekonomiky ovšem může nastat. Vyplývá to z úterního vyjádření člena bankovní rady České národní banky Tomáše Holuba na debatě k brexitu a obchodním válkám. Ve druhém čtvrtletí česká ekonomika zpevnila o 2,8 %, což je podle Holuba blízko dlouhodobě udržitelného maximálního růstu.

7. Hyundai investuje v přepočtu 810 miliard Kč do vozů budoucnosti

Největší jihokorejský výrobce automobilů Hyundai Motor Group hodlá do roku 2025 vynaložit 41 bilionů wonů (810 miliard Kč) na technologie mobility a strategické investice. Chce tak dohnat náskok konkurentů ve vývoji samořízených aut, uvedla ve středu agentura Reuters. Plán podle automobilky zahrnuje vývoj autonomních a elektrických aut, stejně jako vozů propojených s internetem.

8. Saúdská Arábie a Rusko uzavřely při návštěvě Putina 20 dohod

Výsledkem návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Saúdské Arábii bylo podepsání 20 kontraktů mezi Moskvou a Rijádem, mimo jiné v oblastech energetiky, ropy, zdravotnictví, obchodu, kultury a turismu. S odvoláním na sdělení saúdskoarabského ministerstva energetiky o tom informoval web Arab News. Putin přiletěl do Saúdské Arábie v pondělí a jde o jeho první cestu do islámského království od roku 2007. V úterý by ruský prezident měl odletět do Spojených arabských emirátů.

9. Nová německá pravidla nevylučují Huawei z výstavby sítí 5G

Němečtí regulátoři v úterý zveřejnili návrh pravidel pro výstavbu sítí páté generace (5G), který z dodávek potřebných zařízení nevylučuje čínskou firmu Huawei Technologies. Spojené státy přitom společnost kvůli podezření ze špionáže pro čínskou vládu z budování sítí 5G vyloučily a ke stejnému postupu se snaží přimět také své spojence.

10. ČR v žebříčku konkurenceschopnosti WEF spadla o tři místa na 32. příčku

Česko spadlo v mezinárodním žebříčku konkurenceschopnosti za období 2019/2020 Světového ekonomického fóra (WEF) o tři místa na 32. příčku. Jedním z důvodů poklesu je pracovní trh a jeho stav. K lepšímu umístění ČR nepomohly ani skvělá makroekonomická stabilita, slušná dynamika ekonomického růstu, dobrá kontrola a rovnováha státních a veřejných financí či bezpečnost. O zprávě WEF v úterý informovala Česká manažerská asociace. Za ČR těsně skončily Chile a Portugalsko, přeskočily ji Estonsko, Itálie či Malajsie.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Felicia slaví 25 let, je symbolem přerodu značky Škoda podle not od Volkswagenu

Prvním výsledkem spojení mladoboleslavské automobilky s koncernem Volkswagen byl osobní vůz Škoda Felicia. Tento populární model se stal symbolem přerodu značky v moderní automobilku. První sériová Škoda Felicia sjela z výrobní linky v Mladé Boleslavi 17. října 1994 a do roku 2001, kdy byla její produkce ukončena, bylo vyrobeno 1,42 milionu vozů.

Felicia byla důležitým milníkem v historii značky, který dal konstruktérům po začlenění Škody do koncernu VW (v roce 1991) čas na vývoj nových moderních modelů v koncernovém stylu a kvalitě (Octavia, Fabia) v souladu se strategií sdílených společných modulů. Felicia vycházela z předchozího úspěšného modelu Škoda Favorit, automobilka však za podpory koncernu VW provedla změny designu a techniky, zlepšila kvalitu zpracování a optimalizovala výrobní metody. Velkou bolestí Felicií včetně těch z konce výroby ovšem zůstala koroze.

Vývoj vozu, který dostal jméno shodné s populárním kabrioletem vyráběným v letech 1959 až 1964, začal již v roce 1991, výroba ověřovací série byla zahájena v roce 1993. První sériová Škoda Felicia sjela z výrobní linky v Mladé Boleslavi 17. října 1994 v 10 hodin a 20 minut. Trojici Felicií při představení veřejnosti 26. října 1994 slavnostně pokřtil vodou z Vltavy tehdejší pražský primátor Jan Koukal.

Felicie se vyráběly v závodech v Mladé Boleslavi, Vrchlabí a Kvasinách, a to ve verzích hatchback, kombi, pick-up, Van plus a Fun. Montovaly se i v bosenském Sarajevu a v polské Poznani. Model kombi vstoupil na trh v červnu 1995, v srpnu téhož roku zahájila automobilka výrobu varianty pick-up (a uzavřeného užitkového provedení Van plus). Později byla na bázi vozu Škoda Felicia pick-up představena i Felicia Fun, koncipovaná pro využití ve volném čase. Přes 18 500 vozů varianty pick-up bylo navíc prodáno pod označením Volkswagen Caddy.

Varianty byly dle vybavení a motorizace označovány zkratkami LX, LXi, GLX a GLXi. Luxusní verze vyráběná na oslavu stého výročí automobilky měla označení Laurin & Klement, existovala celá řada dalších akčních výbav (např. Atlanta, Magic, Sport Line). V roce 1996 prošly Felicie modernizací, v roce 1998 automobilka představila facelift, který se týkal hlavně přední části vozu - masky, nárazníku a kapoty, změny se ale dotkly také interiéru.

Felicia se stala jedním z nejoblíbenějších automobilů v Česku, mimo jiné získala titul Auto roku 1994 v ČR. Po Škodě Favorit se v roce 2000 stala druhou škodovkou, které se vyrobilo přes milion kusů. Výroba byla ukončena 20. června 2001, celkem vzniklo 1 420 441 Felicií. Ty byly ještě v roce 2012 třetím nejrozšířenějším vozem v Česku.

Během výrobního cyklu Felicie se objevila větší Škoda Octavia a v roce 1999 Škoda Fabia. Ta nakonec zastaralou Felicii nahradila, dva roky ale ještě oba modely vznikaly současně (Octavia i Fabia jsou ve výrobě doposud, nyní ve třetí generaci).

Při svém uvedení na trh stál základní model Felicie 209 000 korun (tehdy asi 30 průměrných měsíčních platů v Česku, základní verze nástupnické Fabie se nyní prodává za 269 900 Kč, což je asi osm průměrných platů). Podle průzkumu skupiny AAA Auto patří ojetá Škoda Felicia k vozům, které při prodeji čekají nejkratší dobu na nového majitele. Průměrná čekací doba vozu prodávaného přes inzerát nebo v autobazaru je v Česku 56,6 dne, ojeté Felicie si svého majitele najdou již za 27 dní.

Felicia se prosadila i v motoristickém sportu. V rallyovém mistrovství světa působila tři sezóny, od roku 1995 do roku 1997. V celkovém hodnocení získala ve své třídě jedno druhé a jedno třetí místo, v roce 1996 se umístil pilot Stig Blomqvist s Felicií při britské RAC Rally na senzačním třetím místě v celkovém hodnocení.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně