Co musíte ráno vědět (16. září)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, kdy se plně zotaví evropské ekonomiky a jak firma Amazon propojuje svět luxusní módy a nejnovější technologie? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy v úterý posílily, investoři sázejí na další podporu ekonomiky
Akcie ve Spojených státech zpevnily. K růstu cen přispělo očekávání investorů, že americká centrální banka ve středu potvrdí své odhodlání podporovat hospodářský růst uvolněnou měnovou politikou. Index Dow si připsal 0,01 % na 27 995,60 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,52 % na 3 401,20 bodu a index Nasdaq Composite zpevnil o 1,21 % na 11 190,32 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,01 % na 25,59 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o jeden bazický bod na 0,681 %. Ceny ropy vzrostly o zhruba 3 %, mírně naopak ztrácelo zlato a stříbro. Bitcoin přidal procento a půl.
2. Evropské akcie v úterý zpevnily, dostaly se na třítýdenní maximum
Akcie na západoevropských trzích v úterý posílily. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,66 % na 370,96 bodu a je nejvýše za tři týdny, britský FTSE 100 vzrostl o 1,32 % na 6 105,54 bodu, německý DAX skončil se ziskem 0,18 % na 13 217,67 bodu a francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,32 % na 5 067,93 bodu.
3. Pražská burza stagnovala, Komerční banka odevzdala přes procento
Pražská burza v úterý stagnovala poblíž pondělních hodnot, index PX klesl jen nepatrně o 0,04 % na 898,33 bodu. Nejvíce, přes procento, oslabily akcie Komerční banky. Mírnější ztráty zaznamenaly Erste, VIG či ČEZ. Naopak se ziskem uzavřely obchodování O2 Czech Republic, Avast či MONETA Money Bank.
4. Očekávané události
Středeční dopoledne slibuje zprávu o britské inflaci a obchodní bilanci eurozóny. Později na trh Spojené státy pošlou údaje o maloobchodních tržbách a Kanada doplní inflační statistiku. Večer den vyvrcholí oznámením výsledku měnověpolitického zasedání americké centrální banky, která také představí novou makroekonomickou prognózu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. ADB: Rozvojová Asie letos poprvé za téměř šest desetiletí hospodářsky klesne
Ekonomika rozvojových zemích Asie v letošním roce kvůli koronavirové pandemii poprvé za téměř šest desetiletí klesne. V příštím roce by region měl ožít. Vyplývá to z prognózy Asijské rozvojové banky (ADB).
6. Míra nezaměstnanosti v Británii za tři měsíce do července poprvé od jara vzrostla
Míra nezaměstnanosti v Británii se v tříměsíčním období do konce července poprvé od březnových karanténních opatření zvýšila. Dostala se na 4,1 %, zatímco v předchozím tříměsíčním období do června byla na 3,9 %. Oznámil to v úterý britský statistický úřad. Počet zaměstnaných ale klesl méně, než se čekalo.
7. Důvěra investorů v německou ekonomiku v září opět vzrostla
Důvěra investorů a analytiků v budoucí vývoj německé ekonomiky překvapivě vzrostla. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v úterý zveřejnil institut ZEW. Index ekonomické nálady stoupl na 77,4 bodu ze 71,5 bodu, čekal se naopak pokles na 69,8 bodu. Index hodnocení současné ekonomické situace vyskočil na -66,2 bodu z -81,3 bodu při očekávání růstu jen na -72 bodů.
8. Maloobchodní tržby v Číně poprvé od vypuknutí pandemie vzrostly
Maloobchodní tržby v Číně v srpnu meziročně vzrostly o 0,5 %. Zvýšily se přitom poprvé od vypuknutí pandemie. Minulý měsíc také nad očekávání zrychlila průmyslová výroba. V úterý zveřejněné údaje čínského statistického úřadu tak podle analytiků dokládají, že proces oživení ekonomiky v zemi nabírá po koronavirové krizi na síle.
9. Vím, že mám na rukou krev, napsala bývalá analytička Facebooku
Sítě falešných účtů na Facebooku cílí na uživatele po celém světě a vedení platformy varováním ohledně těchto aktivit nevěnuje velkou pozornost. Vyplývá to z rozsáhlého interního vzkazu jedné bývalé pracovnice Facebooku, k němuž se dostal web BuzzFeed News. Datová analytička v prohlášení o 6 600 slovech popisuje složitý boj proti dezinformačním operacím mimo Spojené státy a naznačuje, že má na svědomí lidské životy.
10. Šéf ESM: Evropské ekonomiky se plně nezotaví před rokem 2022
Evropské ekonomiky se pravděpodobně nevrátí dříve než v roce 2022 na úrovně z období před příchodem pandemie nemoci covid-19. Uvedl to v úterý šéf Evropského stabilizačního mechanismu Klaus Regling.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Amazon na síti nabídne oblečení módních návrhářů
Amazon na síti nabídne luxusní oblečení módních návrhářů. Do internetových butiků, kde si budou moci prohlížet jednotlivé módní kreace ze všech úhlů, obdrží pozvánku zatím jen američtí předplatitelé služby Prime. Jako první na Amazonu představí svou kolekci na rok 2020 módní dům Oscar de la Renta, další budou následovat v příštích týdnech, uvedl největší internetový prodejce na světě.
Aktuality
