Co musíte ráno vědět (18. února)
|

Co musíte ráno vědět (18. února)

Jak se v pondělí obchodovalo na pražské burze a jinde v Evropě, jak se v závěru loňského roku dařilo japonské ekonomice a jak se v Británii (ne)daří snižovat rozdíly v ekonomické produktivitě regionů? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Evropské akcie v úvodu týdne zdražily, v centru pozornosti byl koronavirus

Evropské akcie zakončily pondělní obchodování v pozitivním pásmu, když se investoři nadále soustředili hlavně na zprávy týkající se šíření čínského koronaviru. Pozitivně trh reagoval na rozhodnutí čínské centrální banky snížit základní úrokovou sazbu pro střednědobé úvěry. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,34 % na 431,98 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,33 % na 7 433,25 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,27 % na 6 085,95 bodu a německý DAX si polepšil o 0,29 % na 13 783,89 bodu. Dařilo se zejména automobilovému sektoru, který stoupl zhruba o 1,3 %, proti trendu naopak šlo technologické odvětví, jež oslabilo zhruba o 0,3 %.

KONTEXT: Krize se (ne)blíží. Jak se připravit?
Tržní korekce se blíží a čím déle na ni budeme čekat, tím tvrdší bude, varuje stále hlasitěji část trhu. Poukazuje přitom na záplavu likvidity a s ní spojenou honbu za výnosy vedoucí investory do stále riskantnějších vod. Její argumenty mají logiku a obdobné zkušenosti jsou bohaté. Poslechnout varování ale může znamenat měsíce, možná dokonce roky ztrát.

2. Pražská burza v pondělí odepsala půl procenta, nedařilo se Avastu

Pražská burza zakončila pondělní obchodování v červených číslech, index PX klesl o 0,5 % na 1 097,45 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie vývojáře antivirového softwaru Avast, které zlevnily o 3,65 % na 132 Kč. Dařilo se naopak energetické skupině ČEZ, jež si připsala 0,8 % na 504 Kč. Objem obchodů byl s 206 miliony korun výrazně podprůměrný.

Investorský magazín: Abeceda emise firemního dluhopisu, psychologie okolo Tesly a plastová záplava
Chcete vydat svůj vlastní dluhopis? Aktuální Investorský magazín vás provede emisí firemních bondů od začátku do konce. Investiční mix doplní japonské akcie, psychologická analýza dění okolo akcií Tesly nebo špetka ekologického alarmismu. Závěr jako vždy patří ekologickému kalendáři na nový obchodní týden.

3. Očekávané události

V úterý v Evropě vyjdou indexy ekonomického sentimentu institutu ZEW pro Německo a eurozónu a britská tříměsíční míra nezaměstnanosti ILO. Spojené státy se poté odpoledne pochlubí indexem cen domů od NAHB a indexem průmyslové aktivity newyorského Fedu. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Advance Auto Parts, Walmart, Medtronic, Glencore či HSBC Holdings. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 17. února a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Japonská ekonomika v čtvrtém čtvrtletí klesla nejvíce od roku 2014

Japonská ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku klesla v celoročním přepočtu o 6,3 %, což byl největší propad od druhého kvartálu roku 2014. Důvodem bylo zvýšení daně z obratu a devastující tajfun. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila japonská vláda.

5. Průzkum: Firmy z USA v Číně trápí nedostatek zaměstnanců

Téměř polovina amerických firem působících v Číně uvádí, že jejich globální aktivity pociťují dopady opatření, k nimž sáhly čínské úřady kvůli epidemii onemocnění způsobeného koronavirem. Zhruba 75 % firem nemá dostatek zaměstnanců pro továrny v Číně, aby mohly plně obnovit výrobu. Omezení zavedená kvůli ochraně veřejného zdraví podle nich znemožňují části zaměstnanců vrátit se po prodloužených svátcích do práce. Uvádí to průzkum Americké obchodní komory (AmCham) v Šanghaji.

6. GM se stahuje z Austrálie, Nového Zélandu a Thajska

Americká automobilka General Motors se rozhodla stáhnout z Austrálie, Nového Zélandu a Thajska. Rozhodnutí je součástí strategie, podle které chce automobilka opustit trhy, které nemají odpovídající návratnost investic.

7. Alstom kupuje vlakovou divizi Bombardieru

Francouzský výrobce vlaků Alstom uzavřel předběžnou dohodu o převzetí vlakové divize kanadské strojírenské společnosti Bombardier. Oznámila to v pondělí společnost. Dodala, že za stoprocentní podíl v divizi Bombardier Transportation zaplatí 5,8 až 6,2 miliardy eur. Divize působí také v České republice, kde má výrobní závod v České Lípě.

8. Zuckerberg jednal s Vestagerovou a Jourovou o nových regulacích

O plánech Evropské unie na regulaci digitálních společností a umělé inteligence jednal v pondělí v sídle Evropské komise šéf firmy Facebook Mark Zuckerberg. Zakladatel největší sociální sítě světa před schůzkou připustil, že dobrá pravidla nastavená vládami mohou dlouhodobě internetovým firmám prospět. S místopředsedkyní EK Věrou Jourovou mluvil o tom, že on-line společnosti měly být v rámci boje s dezinformacemi co nejtransparentnější.

9. iHNED.cz: Velvyslanec USA varoval poslance před digitální daní

Americký velvyslanec v Česku Stephen King zaslal členům rozpočtového výboru české Poslanecké sněmovny dopis, ve kterém označil zvažovanou digitální daň za diskriminační. Podle serveru iHNED.cz, který v pondělí o dokumentu informoval, King poslance varoval i před možným zavedením odvetných opatření ze strany USA. Daň, jejíž návrh sněmovní výbor projednává, by se vztahovala na velké internetové firmy v Česku. Týkat by se měla předních světových společností jako Google, Facebook, Amazon či Apple.

10. Země EU jsou v pohledu na víceletý rozpočet stále rozdělené

Výhrady k aktuálnímu návrhu víceletého rozpočtu Evropské unie dali v pondělí najevo ministři členských zemí po zasedání, během něhož připravovali výchozí pozice ke čtvrtečnímu mimořádnému summitu. Zatímco část čistých plátců považuje celkový objem rozpočtu navrženého předsedou Evropské rady Charlesem Michelem za příliš vysoký, státy východního a jižního křídla EU by chtěly více peněz.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Rozdíl v produktivitě Londýna a regionů jako v roce 1901

Rozdíly v ekonomické produktivitě Londýna a ostatních britských regionů jsou stejně velké jako na začátku minulého století a na jejich překonání neexistuje žádné rychlé řešení. Píše se to ve studii rady pro průmyslovou strategii, která byla vypracována pro britskou vládu.

Rozdíl v produktivitě práce za hodinu mezi nejvýkonnějšími oblastmi Británie a jejich opačnými póly je větší než ve všech větších členských zemích Evropské unie, jako jsou Německo a Francie.

Britský premiér Boris Johnson slibuje, že zaostávající části země podpoří. K tomu by částečně měly pomoci větší výdaje na infrastrukturu ve státním rozpočtu, který má být schválen příští měsíc.

Nemálo z těchto regionů se v referendu vyslovilo pro odchod z Evropské unie a v některých z nich v prosincových volbách zvítězili Johnsonovi konzervativci. Podle studie ale samotné dopravní spojení rozdíly v ekonomické produktivitě nenapraví. Řešení problému bude pomalé a důležitou roli v oživení nebo útlumu místního hospodářství budou hrát též dovednosti, inovace, bydlení, místní komunity a občanské iniciativy.

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
před 32 minutami

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
před hodinou

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
před hodinou

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
18:00

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
17:55

MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot

Skupina MONETA Money Bank dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, a stala se...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu
17:39

ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České...
Banky Hypotéky ČNB
Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
17:01

Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v březnu klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
16:50

Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu

Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
16:19

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
16:03

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
15:57

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus
MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy
14:20

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun, což je stejně jako při...
České státní dluhopisy Česká ekonomika Koronavirus
Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy Kč
14:09

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke...
Rozpočet Česká ekonomika Koronavirus