Co musíte ráno vědět (22. října)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, jak se šéfka ECB snaží naslouchat veřejnosti a v čem je covid-19 horší než druhá světová válka? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného balíku pro ekonomiku
Americké akcie ve středu mírně oslabily. Investoři s obavami vyhlížejí, jak dopadne jednání o dalším stimulačním balíku. Na devizových trzích oslabil dolar. Index Dow klesl o 0,35 % na 28 210,82 bodu, širší benchmark S&P 500 se snížil o 0,22 % na 3 435,56 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,28 % na 11 484,69 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,39 % na 28,65 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 0,821 %.
2. Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě
Akcie na západoevropských trzích pokračují v propadech, index STOXX Europe 600 se ve středu dostal na třítýdenní minimum. Dění na trzích ovládá šíření koronaviru po celém světě, které přebíjí i dobré hospodářské výsledky firem. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,29 % na 360,79 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,91 % na 5 776,50 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 1,53 % na 4 853,95 bodu a německý DAX uzavřel se ztrátou 1,41 % na 12 557,64 bodu.
3. Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí
Pražská burza ve středu dál ztrácela, index PX klesl o 1,42 % na 857,71 bodu. Oslabily nebo stagnovaly téměř všechny hlavní emise. Nejvýrazněji si pohoršily akcie Komerční banky.
4. Očekávané události
Ve čtvrtek investory zaujme německá a evropská spotřebitelská důvěra, dále vyjdou francouzské ukazatele důvěry mezi podnikateli a v Americe zveřejní týdenní data z trhu práce a prodeje starších domů. Na večer je pak naplánovaná druhá debata kandidátů na funkci amerického prezidenta. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Británie si rekordně půjčuje, dluh dosáhl 103,5 % HDP
Britská vláda si v prvním fiskálním pololetí kvůli pandemii způsobené šířením koronaviru půjčila rekordních 208,5 miliardy liber. Veřejný dluh tak dosáhl 2,06 bilionu liber, což bylo 103,5 % hrubého domácího produktu. To představuje nejvyšší podíl dluhu na výkonu ekonomiky od roku 1960.
6. Evropská komise: EU v případě potřeby přikročí k dalším podpůrným opatřením
Evropská unie je připravena přikročit k novým opatřením na podporu svých členských států, pokud si to vyžádají dopady nové vlny koronaviru na jejich ekonomiky. Uvedl to místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis v rozhovoru s italským deníkem La Stampa.
7. Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna
Ekonomická aktivita na většině území Spojených států nyní po prvotním odrazu ožívá pozvolna. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o stavu americké ekonomiky zvané Béžová kniha z dílny Fedu. Poptávka po automobilech zůstává silná, maloobchodní tržby ale po předchozím růstu vykazují v řadě regionů stabilizaci.
8. PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup
Americká platforma pro digitální převody peněz PayPal Holdings umožní svým klientům kupovat, prodávat a držet bitcoiny a další virtuální měny. Klienti PayPalu také budou moci od příštího roku platit kryptoměnami při nakupování v 26 milionech obchodů, ve kterých se dá platit přes PayPal. Cena bitcoinu v reakci na zprávu začala růst a odpoledne přidávala skoro čtyři procenta na více než 12 380 dolarů.
9. Lagardeová se snaží do transformace ECB zapojit i veřejnost
Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová zahájila veřejné "naslouchací" turné, v rámci kterého se mají poprvé vyjádřit ke strategii banky občané. Lagardeová usiluje o úpravu strategie banky a o to, aby byla ECB lépe schopná reagovat na sociální problémy. Zapojení společnosti je v kontrastu s tradicemi hluboce technokratické instituce, která se ve své činnosti zaměřuje primárně na banky a finanční trhy a jen relativně málo času věnuje běžným lidem.
10. MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 %
Mezinárodní měnový fond zhoršil svůj odhad vývoje hrubého domácího produktu Asie v letošním roce kvůli očekávanému výraznějšímu propadu v zemích jako Indie, Filipíny nebo Malajsie. V letošním roce má tak region zaznamenat pokles o 2,2 % místo doposud očekávaného oslabení o 1,6 %. Nový odhad ukazuje, že pandemie nemoci covid-19 má nadále na region negativní vliv.
BONUS
Zadlužení horší než za války
Pandemie covidu-19 dovedla rozvinuté světové ekonomiky k rekordnímu zadlužení v poměru k HDP a překonala už i druhou světovou válku. K tomu snad není potřeba komentář.
Aktuality
