Co musíte ráno vědět (26. září)
|

Co musíte ráno vědět (26. září)

Jak se ve středu obchodovalo na burzách v Evropě a za oceánem, jak dopadlo zasedání České národní banky a na kolik si lidé přišli za 30 let díky stíracím losům nejstarší české sázkové kanceláře? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy ve středu posílily. Donald Trump prohlásil, že obchodní dohoda s Čínou může být uzavřena nečekaně brzy

Americké akcie posílily a index S&P 500 zaznamenal nejvyšší růst za dva týdny. Pozitivním signálem pro trhy bylo konstatování amerického prezidenta Donalda Trumpa, že by USA mohly obchodní smlouvu s Čínou uzavřít dříve, než se čekalo. Akcie největšího světového výrobce sportovního oblečení Nike stouply na nový rekord. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, stoupl o 0,61 % na 26 970,71 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,62 % na 2 984,87 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 1,05 % na 8 077,38 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,39 % na 15,96 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o devět bazických bodů na 1,74 %. Ceny ropy klesly o procento, dvě procenta odepsalo zlato.

Akcie, ropa a dluhopisy v napětí
Americké akcie, dluhopisy a ropa patří k nejsledovanějším tržním instrumentům. A v době, kdy všechny tři plní média měrou vrchovatou, jsou také z technického hlediska na zajímavých úrovních.
Mohou stát akcie za výměnou prezidenta USA?
Prezident USA dostává často příliš mnoho kladných bodů, když se akciím daří, ale i těch záporných, když trh klesá. Skutečný vliv prezidenta na trh přitom není až tak veliký. Mohou ale být akcie faktorem, který ovlivní prezidentské volby?

2. Evropské akcie ve středu zlevnily, investoři vyhodnocovali firemní zprávy a dění kolem Donalda Trumpa

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v mínusu. Náladu investorů ovlivnilo mimo jiné oznámení šéfky dolní komory Kongresu USA Nancy Pelosiové, že Sněmovna reprezentantů zahájí proces přípravy ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. Panevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 0,67 % na 387,24 bodu. Britský FTSE 100 klesl o 0,02 %, německý benchmark DAX přišel o 0,59 % a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,79 %.

Záporné úroky z vkladů: Začnou banky trestat střadatele?
Úroky na běžných nebo spořicích účtech již dlouhá léta sotva (nebo vůbec) pokrývají ztráty způsobené inflací, i v době záporných sazeb některých centrálních bank se ale komerční finanční ústavy snaží střadatelům peníze přímo neznehodnocovat. Možná se ovšem i toto začíná měnit, upozorňuje ekonom David Navrátil z České spořitelny.

3. Pražská burza ve středu po propadu většiny emisí oslabila, akcie CME jsou ale nejvýše za šest let

Pražská burza ve středu po ztrátách většiny hlavních emisí oslabila, index PX klesl o 1,58 % na 1 031,06 bodu. Nejvýrazněji klesly cenné papíry Erste. Největšího posílení naopak dosáhly akcie mediální skupiny CME, které se dostaly na nejvyšší úroveň za šest let.

Investorský magazín: Podzimní výhled pro české akcie a nízké sazby jako nový normál
Investujete do českých akcií? Investorský magazín zanořil sondu do aktuálního kurzového lístku pražské burzy. Prozradí také, kdo pije krev evropským střadatelům, a poradí, jak se po letní dovolené s co nejmenšími problémy vrátit do práce. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.
Byznys: Hledají se absolventi s kritickým myšlením a globálním přehledem
Mladí lidé vstupující na trh práce by měli naprosto samozřejmě ovládat angličtinu, mít co nejvíce zájmů a schopnost kritického myšlení a také se orientovat v současném světě. A neměli by podceňovat komunikaci přes počítač, a tedy mimo jiné psaní všemi deseti, upozornil v rámci rozhovoru na platformě Alter Eko Igor Třeslín ze společnosti Storyous studenta Gymnázia Jana Palacha Petra Starůstku.

4. Očekávané události

Čtvrteční dopoledne bude patřit německé spotřebitelské důvěře. V USA odpoledne vyjdou revidovaná zpráva o vývoji HDP v druhém čtvrtletí, statistika velkoobchodních zásob, výsledek obchodní bilance, zpráva o rozjednaných prodejích domů, pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti nebo index průmyslové aktivity kansaského Fedu. Hospodářské výsledky zveřejní na Wall Street společnosti Rite Aid, Conagra Brands nebo Micron Technology. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB v září podle očekávání potvrdila nastavení úrokových sazeb, dva členové rady ale hlasovali pro jejich zvýšení

Česká národní banka na zářijovém zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstala na 2,00 %, lombardní sazba na 3,00 % a diskontní sazba na 1,00 %. Jednání bankovní rady ČNB se zúčastnilo všech sedm jejích členů, dva hlasovali pro zvýšení sazeb.

6. USA: Sněmovna reprezentantů zahájí proces přípravy ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Šéfka dolní komory amerického Kongresu Nancy Pelosiová oznámila, že Sněmovna reprezentantů zahájí proces přípravy ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. Důvodem bylo údajné naléhání Trumpa na ukrajinského prezidenta v záležitosti vyšetřování syna Joea Bidena.

7. Německá softwarová firma TeamViewer vstoupila na burzu, jde o největší letošní IPO v Evropě

Na frankfurtskou akciovou burzu ve středu vstoupila německá softwarová společnost TeamViewer. Emisní cena jejích akcií byla stanovena na 26,25 eura, což celý podnik ohodnotilo na 5,25 miliardy eur. Podle agentury Reuters jde o letošní největší primární veřejnou nabídku akcií v Evropě.

8. Výrobce nábytkářských kůží Karo chystá vstup na trh START

Výrobce nábytkářských kůží Karo chystá vstup na trh START pražské burzy. Společnost plánuje v IPO nabídnout investorům 1,3 milionu nových akcií za 60 milionů Kč. To by znamenalo tržní kapitalizaci kolem 150 milionů Kč a free float 39,3 %. S novým kapitálem plánuje společnost splatit staré úvěry a postavit novou koželužnu.

9. Výrobce bezpilotních letadel Primoco vykázal za první pololetí ztrátu, očekává ale významnou zakázku

Český výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV v letošním prvním pololetí realizoval tržby jen 1,08 milionu Kč oproti 18,21 milionu Kč v loňské první polovině roku, což vedlo i k zápornému provoznímu zisku EBITDA 12,47 milionu Kč (1H2018: +3,93 milionu Kč). Primoco uvedlo, že důvodem těchto výsledků bylo odložení podpisu významné zakázky na Blízkém východě, a to v důsledku politické nestability v regionu. Společnost očekává, že tato zakázka bude uzavřena letos nebo příští rok.

10. MMF zvolil výkonnou ředitelkou Bulharku Kristalinu Georgievovou

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu ve středu podle očekávání zvolila Bulharku Kristalinu Georgievovou novou výkonnou ředitelkou této instituce. Do funkce nastoupí 1. října na pět let, oznámil MMF.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Sazka za 30 let prodala 750 milionů stíracích losů, vyplatila 11 miliard Kč

Sázková společnost Sazka za 30 let prodala 750 milionů stíracích losů a na výhrách vyplatila 11 miliard korun. Na tiskové konferenci to ve středu řekl mluvčí Sazky Václav Friedmann. Alespoň jeden los ročně si v Česku podle něj setře každý druhý dospělý. Jak dále uvedl, Sazce patří na trhu stíracích losů podíl asi 80 %. Povolení k prodeji stíracích losů mají dále společnosti Tipsport, Play Games a Českomoravská loterijní.

První stírací los v roce 1989 měl název Spartakiádní hra, navazoval na dřívější Československou státní loterii. Stál deset korun, hlavní výhra byla 500 000 korun, druhou cenou byl vůz Škoda Favorit. "Los se stal okamžitě hitem, emise deseti milionů kusů se vyprodala za pouhé čtyři měsíce. Dosud nejúspěšnějším losem byla Tutovka, které se za pět let prodalo 230 milionů kusů a na výhrách byla vyplacena více než miliarda korun. Od roku 1989 se v naší nabídce objevilo přes 200 různých emisí stíracích losů," uvedl Friedmann.

V průměru si podle něj u Sazky dospělý Čech koupí ročně šest losů dohromady za 400 korun. "Ženy rády kupují emise s nádechem magie a osudovosti. Muži stírají losy, které nabízejí pravidelnou výplatu výhry na několik let dopředu," doplnil Friedmann. Stírací losy mají podle něj na celkových tržbách Sazky asi pětinový podíl.

Tržby z prodeje stíracích losů v Česku podle zástupců Sazky a Tipsportu stále rostou, meziročně až o desítky procent. "Za posledních šest let je to takřka desetinásobek," podotkl Friedmann. Zatímco před několika lety mezi klienty výrazně převažovaly ženy nad muži, nyní se poměr vyrovnává. Největší zájem o stírací losy je v období Vánoc, v poslední době rostou prodeje také například na Valentýna nebo MDŽ.

Evropské akcie v úterý nenavázaly na pondělní růst
Evropské akcie v úterý nenavázaly na pondělní růst
před hodinou

Evropské akcie v úterý nenavázaly na pondělní růst

Akcie na západoevropských trzích byly v úterý negativně ovlivněny špatnými firemními výsledky a nakonec skončily...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Morgan Stanley očekává v nejbližších měsících 10% akciovou korekci
17:13

Morgan Stanley očekává v nejbližších měsících 10% akciovou korekci

Analytici Morgan Stanley očekávají, že akcie po výrazném vzestupu po první vlně pandemie mohou v nejbližší době...
Morgan Stanley Americké akcie Korekce na trzích
Pražská burza opět posílila, pomohly jí akcie Monety a Erste
Pražská burza opět posílila, pomohly jí akcie Monety a Erste
16:55

Pražská burza opět posílila, pomohly jí akcie Monety a Erste

Pražská burza v úterý opět posílila. Index PX stoupl o 0,63 procenta na 897,77 bodu. K růstu burze pomohly hlavně...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Šéf Fordu Hackett odejde z funkce, nahradí ho provozní ředitel
Šéf Fordu Hackett odejde z funkce, nahradí ho provozní ředitel
16:41

Šéf Fordu Hackett odejde z funkce, nahradí ho provozní ředitel

Výkonný ředitel a prezident americké automobilky Ford Motor Jim Hackett začátkem října odejde z funkce. Nahradí ho...
Ford Americké akcie
USA: Tovární objednávky v červnu vzrostly o 6,2 %
16:00

USA: Tovární objednávky v červnu vzrostly o 6,2 %

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v červnu o 6,2 % vyšší než v květnu. Po květnovém meziměsíčním...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
EK přezkoumá plán Googlu převzít firmu Fitbit
15:52

EK přezkoumá plán Googlu převzít firmu Fitbit

Evropská komise začala podrobně zkoumat plán amerického technologického gigantu Googlu koupit za 2,1 miliardy dolarů...
Alphabet (Google) Reklama a marketing Evropská unie
Britská CK Hays, kupec Thomase Cooka, chce propustit až 900 lidí
15:11

Britská CK Hays, kupec Thomase Cooka, chce propustit až 900 lidí

Britská cestovní kancelář Hays Travel, která koupila krachujícího touroperátora Thomas Cook, zvažuje propustit 878...
Turismus a cestovní ruch Koronavirus Pracovní trh
MF: Objem peněz na finančním trhu loni stoupl na 6,9 bilionu Kč
14:43

MF: Objem peněz na finančním trhu loni stoupl na 6,9 bilionu Kč

Celkový objem peněz umístěných na finančním trhu v Česku loni stoupl o 7,4 procenta na 6,9 bilionu korun. To...
Finanční sektor Podílové fondy Banky
Booking.com chce kvůli pandemii propustit 25 procent zaměstnanců
13:48

Booking.com chce kvůli pandemii propustit 25 procent zaměstnanců

Společnost Booking.com, která přes své internetové stránky zprostředkovává rezervaci ubytování, plánuje propustit až...
Turismus a cestovní ruch Koronavirus Pracovní trh
Argentina se dohodla s věřiteli na restrukturalizaci dluhu
12:41

Argentina se dohodla s věřiteli na restrukturalizaci dluhu

Argentina se dohodla se třemi skupinami věřitelů na restrukturalizaci státního dluhu v objemu více než 65 miliard USD...
Argentina Recese Zadlužení
China Daily: Peking nedovolí, aby USA ukradly aplikaci TikTok
11:51

China Daily: Peking nedovolí, aby USA ukradly aplikaci TikTok

Čína nehodlá akceptovat, aby Spojené státy ukradly jakoukoli čínskou technologickou firmu a je připravena zakročit i...
Sociální sítě Internet Spojené státy americké (USA)
Eurozóna: Index výrobních cen v červnu meziročně klesl o 3,7 % (odhad…
11:02

Eurozóna: Index výrobních cen v červnu meziročně klesl o 3,7 % (odhad: -3,9 %, květen: -5 %)

Meziměsíčně se index výrobních cen v červnu zvýšil o 0,7 % (odhad: +0,5 %, květen: -0,6 %).
Eurozóna Evropská ekonomika Inflace
Asijské akcie si v úterý připsaly další zisky
Asijské akcie si v úterý připsaly další zisky
10:30

Asijské akcie si v úterý připsaly další zisky

Asijsko-pacifický region zakončil úterní seanci v kladných číslech. Australský maloobchod za červen meziměsíčně...
Shrnutí obchodování v Asii Asijské akcie
EasyJet má za třetí finanční čtvrtletí hlubokou ztrátu, zájem o…
EasyJet má za třetí finanční čtvrtletí hlubokou ztrátu, zájem o…
10:20

EasyJet má za třetí finanční čtvrtletí hlubokou ztrátu, zájem o létání už ale stoupá

Britský nízkonákladový letecký přepravce easyJet vykázal za třetí čtvrtletí svého finančního roku ztrátu před...
Doprava Spojené království Výsledková sezóna
HSBC snížila cílové ceny akcií Komerční banky a Monety
09:55

HSBC snížila cílové ceny akcií Komerční banky a Monety

Analytici banky HSBC snížili cílovou cenu akcií Komerční banky na 615 Kč z 640 Kč. Doporučení potvrdili na stupni ...
Komerční banka MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Investiční doporučení
Ropný gigant BP za druhé čtvrtletí vykázal rekordní ztrátu, dividendu…
Ropný gigant BP za druhé čtvrtletí vykázal rekordní ztrátu, dividendu…
09:45

Ropný gigant BP za druhé čtvrtletí vykázal rekordní ztrátu, dividendu snížil na polovinu

Britská ropná společnost BP vykázala za druhé čtvrtletí rekordní čistou ztrátu 6,7 miliardy dolarů po zisku 2,8...
Ropa Zemní plyn Spojené království