Co musíte ráno vědět (26. září)
|

Co musíte ráno vědět (26. září)

Jak se ve středu obchodovalo na burzách v Evropě a za oceánem, jak dopadlo zasedání České národní banky a na kolik si lidé přišli za 30 let díky stíracím losům nejstarší české sázkové kanceláře? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy ve středu posílily. Donald Trump prohlásil, že obchodní dohoda s Čínou může být uzavřena nečekaně brzy

Americké akcie posílily a index S&P 500 zaznamenal nejvyšší růst za dva týdny. Pozitivním signálem pro trhy bylo konstatování amerického prezidenta Donalda Trumpa, že by USA mohly obchodní smlouvu s Čínou uzavřít dříve, než se čekalo. Akcie největšího světového výrobce sportovního oblečení Nike stouply na nový rekord. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, stoupl o 0,61 % na 26 970,71 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,62 % na 2 984,87 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 1,05 % na 8 077,38 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,39 % na 15,96 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o devět bazických bodů na 1,74 %. Ceny ropy klesly o procento, dvě procenta odepsalo zlato.

Akcie, ropa a dluhopisy v napětí
Americké akcie, dluhopisy a ropa patří k nejsledovanějším tržním instrumentům. A v době, kdy všechny tři plní média měrou vrchovatou, jsou také z technického hlediska na zajímavých úrovních.
Mohou stát akcie za výměnou prezidenta USA?
Prezident USA dostává často příliš mnoho kladných bodů, když se akciím daří, ale i těch záporných, když trh klesá. Skutečný vliv prezidenta na trh přitom není až tak veliký. Mohou ale být akcie faktorem, který ovlivní prezidentské volby?

2. Evropské akcie ve středu zlevnily, investoři vyhodnocovali firemní zprávy a dění kolem Donalda Trumpa

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v mínusu. Náladu investorů ovlivnilo mimo jiné oznámení šéfky dolní komory Kongresu USA Nancy Pelosiové, že Sněmovna reprezentantů zahájí proces přípravy ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. Panevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 0,67 % na 387,24 bodu. Britský FTSE 100 klesl o 0,02 %, německý benchmark DAX přišel o 0,59 % a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,79 %.

Záporné úroky z vkladů: Začnou banky trestat střadatele?
Úroky na běžných nebo spořicích účtech již dlouhá léta sotva (nebo vůbec) pokrývají ztráty způsobené inflací, i v době záporných sazeb některých centrálních bank se ale komerční finanční ústavy snaží střadatelům peníze přímo neznehodnocovat. Možná se ovšem i toto začíná měnit, upozorňuje ekonom David Navrátil z České spořitelny.

3. Pražská burza ve středu po propadu většiny emisí oslabila, akcie CME jsou ale nejvýše za šest let

Pražská burza ve středu po ztrátách většiny hlavních emisí oslabila, index PX klesl o 1,58 % na 1 031,06 bodu. Nejvýrazněji klesly cenné papíry Erste. Největšího posílení naopak dosáhly akcie mediální skupiny CME, které se dostaly na nejvyšší úroveň za šest let.

Investorský magazín: Podzimní výhled pro české akcie a nízké sazby jako nový normál
Investujete do českých akcií? Investorský magazín zanořil sondu do aktuálního kurzového lístku pražské burzy. Prozradí také, kdo pije krev evropským střadatelům, a poradí, jak se po letní dovolené s co nejmenšími problémy vrátit do práce. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.
Byznys: Hledají se absolventi s kritickým myšlením a globálním přehledem
Mladí lidé vstupující na trh práce by měli naprosto samozřejmě ovládat angličtinu, mít co nejvíce zájmů a schopnost kritického myšlení a také se orientovat v současném světě. A neměli by podceňovat komunikaci přes počítač, a tedy mimo jiné psaní všemi deseti, upozornil v rámci rozhovoru na platformě Alter Eko Igor Třeslín ze společnosti Storyous studenta Gymnázia Jana Palacha Petra Starůstku.

4. Očekávané události

Čtvrteční dopoledne bude patřit německé spotřebitelské důvěře. V USA odpoledne vyjdou revidovaná zpráva o vývoji HDP v druhém čtvrtletí, statistika velkoobchodních zásob, výsledek obchodní bilance, zpráva o rozjednaných prodejích domů, pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti nebo index průmyslové aktivity kansaského Fedu. Hospodářské výsledky zveřejní na Wall Street společnosti Rite Aid, Conagra Brands nebo Micron Technology. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB v září podle očekávání potvrdila nastavení úrokových sazeb, dva členové rady ale hlasovali pro jejich zvýšení

Česká národní banka na zářijovém zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstala na 2,00 %, lombardní sazba na 3,00 % a diskontní sazba na 1,00 %. Jednání bankovní rady ČNB se zúčastnilo všech sedm jejích členů, dva hlasovali pro zvýšení sazeb.

6. USA: Sněmovna reprezentantů zahájí proces přípravy ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Šéfka dolní komory amerického Kongresu Nancy Pelosiová oznámila, že Sněmovna reprezentantů zahájí proces přípravy ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. Důvodem bylo údajné naléhání Trumpa na ukrajinského prezidenta v záležitosti vyšetřování syna Joea Bidena.

7. Německá softwarová firma TeamViewer vstoupila na burzu, jde o největší letošní IPO v Evropě

Na frankfurtskou akciovou burzu ve středu vstoupila německá softwarová společnost TeamViewer. Emisní cena jejích akcií byla stanovena na 26,25 eura, což celý podnik ohodnotilo na 5,25 miliardy eur. Podle agentury Reuters jde o letošní největší primární veřejnou nabídku akcií v Evropě.

8. Výrobce nábytkářských kůží Karo chystá vstup na trh START

Výrobce nábytkářských kůží Karo chystá vstup na trh START pražské burzy. Společnost plánuje v IPO nabídnout investorům 1,3 milionu nových akcií za 60 milionů Kč. To by znamenalo tržní kapitalizaci kolem 150 milionů Kč a free float 39,3 %. S novým kapitálem plánuje společnost splatit staré úvěry a postavit novou koželužnu.

9. Výrobce bezpilotních letadel Primoco vykázal za první pololetí ztrátu, očekává ale významnou zakázku

Český výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV v letošním prvním pololetí realizoval tržby jen 1,08 milionu Kč oproti 18,21 milionu Kč v loňské první polovině roku, což vedlo i k zápornému provoznímu zisku EBITDA 12,47 milionu Kč (1H2018: +3,93 milionu Kč). Primoco uvedlo, že důvodem těchto výsledků bylo odložení podpisu významné zakázky na Blízkém východě, a to v důsledku politické nestability v regionu. Společnost očekává, že tato zakázka bude uzavřena letos nebo příští rok.

10. MMF zvolil výkonnou ředitelkou Bulharku Kristalinu Georgievovou

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu ve středu podle očekávání zvolila Bulharku Kristalinu Georgievovou novou výkonnou ředitelkou této instituce. Do funkce nastoupí 1. října na pět let, oznámil MMF.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Sazka za 30 let prodala 750 milionů stíracích losů, vyplatila 11 miliard Kč

Sázková společnost Sazka za 30 let prodala 750 milionů stíracích losů a na výhrách vyplatila 11 miliard korun. Na tiskové konferenci to ve středu řekl mluvčí Sazky Václav Friedmann. Alespoň jeden los ročně si v Česku podle něj setře každý druhý dospělý. Jak dále uvedl, Sazce patří na trhu stíracích losů podíl asi 80 %. Povolení k prodeji stíracích losů mají dále společnosti Tipsport, Play Games a Českomoravská loterijní.

První stírací los v roce 1989 měl název Spartakiádní hra, navazoval na dřívější Československou státní loterii. Stál deset korun, hlavní výhra byla 500 000 korun, druhou cenou byl vůz Škoda Favorit. "Los se stal okamžitě hitem, emise deseti milionů kusů se vyprodala za pouhé čtyři měsíce. Dosud nejúspěšnějším losem byla Tutovka, které se za pět let prodalo 230 milionů kusů a na výhrách byla vyplacena více než miliarda korun. Od roku 1989 se v naší nabídce objevilo přes 200 různých emisí stíracích losů," uvedl Friedmann.

V průměru si podle něj u Sazky dospělý Čech koupí ročně šest losů dohromady za 400 korun. "Ženy rády kupují emise s nádechem magie a osudovosti. Muži stírají losy, které nabízejí pravidelnou výplatu výhry na několik let dopředu," doplnil Friedmann. Stírací losy mají podle něj na celkových tržbách Sazky asi pětinový podíl.

Tržby z prodeje stíracích losů v Česku podle zástupců Sazky a Tipsportu stále rostou, meziročně až o desítky procent. "Za posledních šest let je to takřka desetinásobek," podotkl Friedmann. Zatímco před několika lety mezi klienty výrazně převažovaly ženy nad muži, nyní se poměr vyrovnává. Největší zájem o stírací losy je v období Vánoc, v poslední době rostou prodeje také například na Valentýna nebo MDŽ.

Co musíte ráno vědět (23. října)
Co musíte ráno vědět (23. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (23. října)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se Evropská komise dívá na rozpočtové plány Itálie a...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý klesly kvůli brexitu a slabším výsledkům…
Americké akcie v úterý klesly kvůli brexitu a slabším výsledkům…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý klesly kvůli brexitu a slabším výsledkům některých firem

Akcie ve Spojených státech v úterý klesly, když investory zklamaly hospodářské výsledky firem jako McDonald's či...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
SoftBank vloží 6,5 miliardy USD do WeWork a převezme nad ní kontrolu
včera v 20:07

SoftBank vloží 6,5 miliardy USD do WeWork a převezme nad ní kontrolu

Japonská technologická a investiční skupina SoftBank Group vloží 6,5 miliardy dolarů prostřednictvím půjček a...
Japonské akcie Asijské akcie Fúze a akvizice
Evropské akcie v úterý mírně zdražily, v centru pozornosti bylo dění…
Evropské akcie v úterý mírně zdražily, v centru pozornosti bylo dění…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý mírně zdražily, v centru pozornosti bylo dění v britském parlamentu

Evropské akcie zakončily úterní obchodování v zelených číslech, seanci však uzavřely pouze s mírnými zisky. Investoři...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čína má nejvíce miliardářských startupů na světě
Čína má nejvíce miliardářských startupů na světě
včera v 17:05

Čína má nejvíce miliardářských startupů na světě

Čína má nejvíce tzv. "startupových jednorožců", tedy soukromých začínajících firem, jejichž hodnota přesahuje jednu...
Čína Byznys a podnikání Investice
Pražská burza v úterý zpevnila, akcie Avastu zdražily o více než 3 %
Pražská burza v úterý zpevnila, akcie Avastu zdražily o více než 3 %
včera v 16:45

Pražská burza v úterý zpevnila, akcie Avastu zdražily o více než 3 %

Pražská burza zakončila úterní obchodování v zelených číslech, index PX si připsal 0,35 % na 1 056,92 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Průzkum: Přínos V4 je dle Čechů hlavně ve společných krocích v EU
včera v 16:27

Průzkum: Přínos V4 je dle Čechů hlavně ve společných krocích v EU

Spolupráce zemí visegrádské skupiny (V4) má podle Čechů přínos hlavně ve společných politických krocích v Evropské...
Česká republika Evropská unie
USA: Prodeje starších domů v září klesly o 2,2 %
včera v 16:00

USA: Prodeje starších domů v září klesly o 2,2 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v září meziměsíčně klesly o 2,2 % na celoročně přepočítané tempo 5,38...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Ze světa investičních doporučení (22. října)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (22. října)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v srpnu meziměsíčně klesly o 0,1 %
včera v 14:40

Kanada: Maloobchodní tržby v srpnu meziměsíčně klesly o 0,1 %

Kanadské maloobchodní tržby se v srpnu meziměsíčně snížily o 0,1 % po růstu o 0,6 % v červenci. Analytici počítali s...
Kanada Maloobchod Tržby
VW nehledá alternativní místo pro závod plánovaný v Turecku
včera v 14:21

VW nehledá alternativní místo pro závod plánovaný v Turecku

Německý automobilový koncern Volkswagen navzdory pozastavení plánů na výstavbu nové továrny v Turecku nehledá pro...
Volkswagen Turecko Evropské akcie
Řetězec McDonald's má kvůli investicím nižší zisk
Řetězec McDonald's má kvůli investicím nižší zisk
včera v 14:05

Řetězec McDonald's má kvůli investicím nižší zisk

Americká společnost McDonald's vytvořila ve třetím čtvrtletí čistý zisk 1,61 miliardy USD, což je meziroční pokles o...
McDonald's Americké akcie Výsledková sezóna
Skupina Karo získala na trhu START za nové akcie 40 milionů Kč
Skupina Karo získala na trhu START za nové akcie 40 milionů Kč
včera v 13:46

Skupina Karo získala na trhu START za nové akcie 40 milionů Kč

Skupina Karo, zpracovatel kůží z Boršova u Jihlavy, získala na trhu START pražské burzy za nově vydané akcie od...
Karo Invest Primární úpis akcií (IPO) Akcie ČR
Zbrojovka Lockheed Martin zvýšila čtvrtletní zisk o 9,2 procenta
Zbrojovka Lockheed Martin zvýšila čtvrtletní zisk o 9,2 procenta
včera v 13:40

Zbrojovka Lockheed Martin zvýšila čtvrtletní zisk o 9,2 procenta

Americký zbrojní koncern Lockheed Martin zvýšil ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 9,2 procenta na 1,61 miliard dolarů...
Americké akcie Výsledková sezóna
Procter & Gamble zvýšil čistý zisk o 12 % na 3,59 miliardy USD
Procter & Gamble zvýšil čistý zisk o 12 % na 3,59 miliardy USD
včera v 13:10

Procter & Gamble zvýšil čistý zisk o 12 % na 3,59 miliardy USD

Americký výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble zvýšil v prvním čtvrtletí meziročně čistý zisk o 12 procent na 3...
Procter & Gamble Americké akcie Výsledková sezóna