Co musíte ráno vědět (29. července)
|

Co musíte ráno vědět (29. července)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a ve Spojených státech, co podle analytiků přinese čtvrteční zasedání České národní banky a jaké zajímavé letadlo s českým původem by už brzy mohlo brázdit oblohu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek zpevnily, indexy S&P 500 a Nasdaq Composite dosáhly nových rekordů

Americké akcie v pátek díky příznivým hospodářským výsledkům některých významných podniků posílily. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite tak vystoupily na nová maxima. Náladu na trhu podpořily i překvapivě příznivé údaje o vývoji hrubého domácího produktu Spojených států. Na devizových trzích díky tomu zpevnil dolar. Dow si v pátek připsal 0,18 % na 27 192,44 bodu, širší index S&P 500 přidal 0,73 % na 3 025,86 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,11 % na 8 330,21 bodu. Index volatility VIX spadl o 4,55 % na 12,16 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,07 %. Za celý uplynulý týden index Dow přidal 0,14 %, S&P 500 se zvýšil o 1,65 % a Nasdaq Composite zpevnil o 2,26 %.

USA vs. Čína: Rozdělení sil a investice v poglobalizační době
Globalizace byla bezpochyby jedním z nejdůležitějších trendů několika posledních dekád. nyní se ale zdá, že došla k svému konci. Na které sektory tato změna může dopadnout nejvíce?
Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci opět v sedle, index S&P 500 na novém rekordu
Americký akciový index S&P 500 za uplynulý týden posílil o 1,65 %. Pomáhaly mu především některé pozitivní hospodářské výsledky firem, především Alphabetu.

2. Evropské akcie v pátek zdražily, za celý týden stouply o necelé procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v plusu, když se investoři vraceli ke čtvrtečnímu zasedání Evropské centrální banky a soustředili se na výsledkovou sezónu. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,31 % na 390,73 bodu, za celý týden se zvýšil o 0,9 %. Britský FTSE 100 stoupl o 0,8 % na 7 549,06 bodu (týden: +0,54 %), francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,57 % na 5 610,05 bodu (týden: +1,04 %) a německý DAX si polepšil o 0,47 % na 12 419,90 bodu (týden: +1,3 %).

Proč se vyplatí pořídit si dům v Chorvatsku?
Každý úspěšný podnikatel se musí po odříkání a dřině rozhodnout, jak naložit se zaslouženým ziskem. Zabezpečit rodinu, dále rozvíjet firmu, pořídit si bydlení, nakoupit akcie nebo podílové fondy. A co pak?
Francie zadluženější než Itálie? Jak se to vezme
Francie svým nominálním dluhem předstihla Itálii? Dobře. Jde ovšem o typickou ukázku snahy vyprodukovat zajímavou zprávu v době, kdy se zajímavějších událostí nedostává, upozorňuje analytik Michal Skořepa z České spořitelny.

3. Pražská burza v pátek uzavřela v minusu, za celý týden ale posílila o 0,3 %

Pražská burza v pátek uzavřela v červených číslech, index PX oslabil o 0,32 % na 1 070,58 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Komerční banky, které zlevnily o 0,78 % na 869,20 Kč, dařilo se naopak mediální společnosti CME, jež si připsala 2,12 % na 106,20 Kč. Za celý uplynulý týden index PX stoupl o 0,3 %.

Jazyk finančních expertů přeložený do normální řeči
Ne každý finanční nebo investiční poradce umí hovořit s klienty jako s normálními lidmi. Některé vysvětlené věty tržních expertů vás mohou pobavit, případně i obohatit.
Jak správně nadávat česky i anglicky
Ne vždy se v práci daří na sto procent. Člověk by měl umět takový stav věcí správně a řízně vystihnout. Česky to obvykle zvládáme bez potíží, ale co v dnes nezbytné angličtině?

4. Očekávané události

Pondělí bude v Evropě patřit britskému indexu cen domů od společnosti Nationwide a ve Spojených státech indexu průmyslové aktivity dallaského Fedu. Výsledky hospodaření v úvodu týdne představí v USA společnost National Oilwell Varco, v Evropě Heineken nebo Ryanair Holdings a v Asii společnost FANUC. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Analytici: Rada ČNB nechá ve čtvrtek sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky nechá na svém zasedání ve čtvrtek 1. srpna úrokové sazby bez změny. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Sazby rada nechá na současné úrovní podle ekonomů delší dobu, proti růstu sazeb hovoří především vývoj v zahraničí. ČNB ve čtvrtek také zveřejní novou makroekonomickou prognózu.

6. Johnson slíbil investice do regionů, zaměří se na dopravu

Nadcházející odchod Spojeného království z Evropské unie je obrovskou ekonomickou příležitostí a šancí změnit směřování země. V sobotu to v Manchesteru prohlásil nový britský premiér Boris Johnson, který přislíbil rozsáhlé investice do infrastruktury a do školství.

7. Nesměšujte digitální daň a cla na víno, vzkazuje Francie Trumpovi

Francie bude zdaňovat příjmy velkých technologických společností navzdory hrozbám prezidenta USA Donalda Trumpa, že uvalí odvetná cla na francouzské víno. Prohlásil to v sobotu francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Spojené státy také vyzval, aby do debaty o tom, jak spravedlivě zvýšit poplatky za digitální služby, nevnášely obchodní cla.

8. Evropané se shodli na pěti kandidátech do čela MMF

Vlády zemí Evropské unie se shodly na pěti kandidátech do čela Mezinárodního měnového fondu po Christine Lagardeové, která byla nominována do vedení Evropské centrální banky. Podle agentury DPA to v pátek uvedlo francouzské ministerstvo financí. Nástupce Lagardeové by měl být znám do 4. října, oznámila výkonná rada fondu.

9. Trump: Apple nedostane celní výjimku na díly k Mac Pro

Americká společnost Apple nedostane celní výjimku na díly k počítačům Mac Pro vyráběné v Číně a dovážené do Spojených států. Na Twitteru to v pátek napsal americký prezident Donald Trump. Firmě doporučil, aby vyráběla v USA, pokud se chce vyhnout dopadům čínsko-americké obchodní války.

10. Londýnská burza potvrdila, že jedná o převzetí Refinitivu za 27 miliard dolarů

Provozovatel londýnské akciové burzy London Stock Exchange (LSE) jedná o převzetí analytické obchodní platformy Refinitiv za 27 miliard dolarů. Společnost v sobotu potvrdila páteční zprávu listu Financial Timesa uvedla, že transakci by uhradila nově vydanými akciemi LSE. Stávající investoři Refinitivu by se tak stali akcionáři LSE s podílem zhruba 37 % a necelými 30 % hlasovacích práv. Spojením by vznikla globální mocnost v obchodování s cennými papíry a poskytování finančních údajů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Brně vzniká ultralehké letadlo ve stavebnicové verzi

V brněnské firmě Direct Fly vzniká prototyp ultralehkého letadla s malými požadavky na délku vzletové a přistávací dráhy, které bude majitelům dodáváno jako stavebnice. Na konci příštího roku by mělo absolvovat ověřovací letové zkoušky a po nich by se mělo objevit na trhu. Informoval o tom jednatel Direct Fly Ivo Lederer.

Na vývoji letadla spolupracují experti z Fakulty strojní Českého vysokého učení technického v Praze a odborníci z Direct Fly. Vytvoření letadla v podobě stavebnice, kterou si majitel jednoduše sestaví doma třeba v garáži, podpořila Technologická agentura České republiky (TA ČR).

"Vývoj probíhá ve dvou rovinách. V první, která je hlavně naší doménou, jde o to vyvinout jednotlivé díly vysoce prefabrikované tak, aby je majitel mohl jednoduše sestavit dohromady a nemohl při tom udělat chybu," uvedl Lederer.

Druhou rovinou, které se primárně věnují vědci z ČVUT, je vytvořit takovou konstrukci celokovového letadla, aby stroj odpovídal kategorii UL-LSA STOL. Takové letouny mohou přistát nebo vzlétnout z dráhy velké jen jako fotbalové hřiště.

Hotové letadlo bude mít pravděpodobně nádrže o objemu 100 litrů, což by mu mělo umožnit dolet asi 800 kilometrů. Do jednoho přepravního kontejneru o délce 20 stop (zhruba šest metrů) by se mohly vejít až tři takové stavebnice.

"Perspektivní trhy pro tento typ stavebnicového letadla jsou například Austrálie, Jižní i Severní Amerika. Letadlo bude ale možné objednat i sestavené," doplnil Lederer.

Po koncepci letounů ve stavebnici byla velká poptávka, uvedl předseda TA ČR Petr Konvalinka. "Jsem si jistý, že sestavovaný prototyp, na kterém se podílí největší kapacity z oboru v tuzemsku, najde nejen na českém trhu velké uplatnění," doplnil.

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v lednu stoupl…
před hodinou

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v lednu stoupl na 131,6 bodu

Index spotřebitelské důvěry v USA v lednu stoupl na 131,6 bodu z prosincových 128,2 bodu. Analytici naopak počítali s...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Investice strojírenských firem v ČR loni do října klesly o 8 %
15:19

Investice strojírenských firem v ČR loni do října klesly o 8 %

Investice strojírenských firem v Česku loni do konce září meziročně klesly o osm procent na 10,3 miliardy korun....
Česká republika Investice Průmysl
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
15:02

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v listopadu dosáhl 2,6 %

Ceny domů ve Spojených státech v listopadu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Huawei má v Británii povolen omezený přístup k budování sítí 5G
Huawei má v Británii povolen omezený přístup k budování sítí 5G
14:46

Huawei má v Británii povolen omezený přístup k budování sítí 5G

Británie povolí čínské společnosti Huawei Technologies omezený podíl na budování mobilních sítí páté generace (5G)....
Spojené království Čína 5G sítě
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v prosinci překonaly…
14:31

USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v prosinci překonaly očekávání

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech vzrostl v prosinci razantněji, než se očekávalo....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
ČR loni získala z EU o 68,5 miliardy Kč více, než zaplatila
14:20

ČR loni získala z EU o 68,5 miliardy Kč více, než zaplatila

Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 68,5 miliardy Kč více, než do něj odvedla. Informovalo o tom...
Česká republika Evropská unie Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Nový koronavirus má negativní dopady na čínské i zahraniční firmy
Nový koronavirus má negativní dopady na čínské i zahraniční firmy
14:03

Nový koronavirus má negativní dopady na čínské i zahraniční firmy

Nový typ koronaviru, který se šíří z čínského města Wu-chan, má negativní dopady na řadu čínských i zahraničních...
Čína Zdravotnictví a zdravotní péče Byznys a podnikání
HN: Avast prodával data uživatelů svých produktů
12:57

HN: Avast prodával data uživatelů svých produktů

Vývojář antivirového softwaru Avast prodával podrobná data uživatelů svých produktů. Píší o tom Hospodářské noviny s...
Avast Software Informační technologie
E15: Národní rozvojový fond bude řídit bývalý bankéř ČSOB Barta
12:07

E15: Národní rozvojový fond bude řídit bývalý bankéř ČSOB Barta

Národní rozvojový fond státu a soukromých investorů bude řídit bývalý bankéř ČSOB Jan Barta. Deníku E15 to řekl Jiří...
Evropské banky Banky Management
Airbus se předběžně dohodl na urovnání obvinění z korupce
Airbus se předběžně dohodl na urovnání obvinění z korupce
11:48

Airbus se předběžně dohodl na urovnání obvinění z korupce

Evropský výrobce letecké techniky Airbus dosáhl s úřady ve Francii, Británii a Spojených státech předběžné dohody o...
Airbus Evropské akcie