Co musíte ráno vědět (9. června)

Jak zahájily týden světové trhy, jak výrazně má podle Světové banky klesnout světová ekonomika kvůli koronaviru a čím nás ještě letos mohou akciové trhy překvapit? I to by vás v úterý ráno mohlo zajímat.
1. Americké akciové indexy v pondělí pokračovaly v růstu. S&P 500 je od začátku roku v plusu a Nasdaq na rekordu
Akcie ve Spojených státech na úvod týdne pokračovaly v posilování. Trh věří, že ekonomický propad bude sice hluboký, ale krátkodobý, protože se hospodářství již restartuje. Na devizovém trhu americký dolar mírně ztrácel. Index Dow zpevnil o 1,70 % na 27 572,44 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 1,20 % na 3 232,39 bodu a technologický Nasdaq Composite vzrostl o 1,13 % na 9 924,74 bodu (nové historické maximum). Index volatility VIX navzdory růstu cen akcií stoupl, a to o 5,26 % na 25,81 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 0,875 % (aukce krátkodobějších vládních bondů ale skončily s vyššími výnosy než aukce předchozí). Ceny ropy se snížily o více než 3 %, zlato naopak procento přidalo a stříbro zpevnilo o více než dvě procenta. Do půl procenta přidaly v dolarovém vyjádření nejsledovanější kryptoměny.
2. Evropské akcie si po týdenní rally vybraly v pondělí oddechový čas
Evropské akcie v pondělí nenavázaly na rally z minulého týdne a zakončily seanci ve ztrátě. Opět se dařilo bankovním titulům, nejhůře naopak dopadly akcie technologických firem. Panevropský index STOXX Europe 600 ztratil 0,32 % na 374,12 bodu, britský index FTSE 100 odepsal o 0,18 % na 6 472,59 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,43 % na 5 175,52 bodu a německý DAX si připsal ztrátu 0,22 % na 12 819,59 bodu.
3. Pražská burza skončila v pondělí v plusu, opět ji táhly banky
Akcie na pražské burze za sebou mají úspěšný začátek týdne, index PX posílil o 0,54 % na 962,71 bodu. Středobodem zájmu investorů byly opět zejména bankovní tituly, výraznější ztrátu si připsaly akcie společnosti Avast.
4. Očekávané události
V úterý bude oznámena nejprve německá a francouzská obchodní bilance a posléze vyjdou data o HDP a zaměstnanosti v zemích Evropské unie. Zasednou také zástupci zemí OPEC, aby jednali o těžbě ropy. V Americe vyjdou akorát počty volných pracovních pozic a velkoobchodní zásoby. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Japonská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla méně, než se čekalo
Japonská ekonomika se v prvním čtvrtletí propadla do recese, potvrdila v pondělí vláda. Pokles byl ale nižší, než uváděl první rychlý odhad. V celoročním přepočtu se hrubý domácí produkt snížil o 2,2 %, rychlý odhad počítal s poklesem o 3,4 %. Za lepšími čísly stála lepší poptávka v soukromém sektoru.
6. Průmyslová výroba v Německu v dubnu rekordně klesla
Průmyslová výroba v Německu v dubnu kvůli koronavirové pandemii zaznamenala rekordní propad. Ve srovnání s předchozím měsícem klesla o 17,9 %, v meziročním srovnání pak o 25,3 %. To je nejvíce od znovusjednocení země, respektive od ledna 1991, kdy se tyto údaje za celou zemi začaly opět sledovat.
7. BP chce prý propustit 15 % zaměstnanců
Britská ropná společnost BP chce propustit zhruba 10 000 zaměstnanců, což odpovídá asi 15 % celkové pracovní síly. Firma v pondělí uvedla, že pandemie nemoci covid-19 prudce snížila poptávku i ceny ropy. Generální ředitel Bernard Looney také plánuje, že zaměření podniku posune od těžby ropy a plynu více k obnovitelným zdrojům energie.
8. Ekonom: Dluh Itálie není udržitelný, musí se restrukturalizovat
Dluh Itálie není dlouhodobě udržitelný a nakonec bude vyžadovat restrukturalizaci. Agentuře Reuters to v pondělí řekl ekonom Azad Zangana z investiční společnosti Schroders. Itálie patří k zemím, které jsou nejvíce zasažené koronavirovou krizí, a v letošním roce bude nucena výrazně zvýšit zadlužení.
9. Světová banka: Světová ekonomika letos kvůli koronaviru klesne o 5,2 %
Světová ekonomika v letošním roce v důsledku koronavirové krize klesne o 5,2 %. Zaznamená tak nejhlubší recesi od druhé světové války. Předpověděla to v pondělí Světová banka ve svém globálním hospodářském výhledu. V příštím roce počítá s oživením, světová ekonomika by podle ní měla vzrůst o 4,2 %.
10. NBER: Ekonomika USA v únoru vstoupila do recese
Ekonomika Spojených států v únoru vstoupila do recese, a ukončila tak rekordně dlouhé období růstu. Oznámil to výbor Národního úřadu pro ekonomický výzkum (NBER), který v USA určuje začátky a konce recesí. USA se nyní podobně jako další země potýkají s negativními hospodářskými dopady koronaviru.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
(Ne)logika akciových trhů
O tom, že akciové trhy aktuálně nemusejí tak úplně dávat mysl, píšeme často. Pravdou však je, že ona nelogičnost dosahuje úrovně, jež investory opravňuje cítit, že žijí ve skutečně unikátní době. V pondělí bylo opět živo - ekonomika USA je v recesi, ta globální má letos spadnout o více než 5 %, ale index S&P 500 je od začátku roku v zisku a akcie nejdražší za 19 let.
Index Nasdaq Composite se dokonce v pondělí dostal na nové historické maximum. Ale pozor, v plusu uzavřel v pondělí také index volatility VIX. Znamená to něco?
Sven Henrich to s nadsázkou zhodnotil celkem přesně. Býčí nálada je natolik všeobjímající, že z toho roste i VIX.