Evropské akcie ve čtvrtek po zasedání centrálních bank klesly

Velké burzy západní Evropy ve čtvrtek vesměs přišly o dopolední zisky a zakončily seanci v mínusu. Investoři se soustředili především na čerstvé zprávy z oblasti centrálního bankovnictví. Bank of England i ECB podle očekávání nezměnily nastavení úrokových sazeb, zatímco turecká centrální banka přes silný politický tlak razantně zvýšila svou klíčovou sazbu ze 17,75 na 24 procent.
Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel 0,15 procenta níže než ve středu, přičemž v mínusu obchodování zakončila i většina jeho sektorů. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 0,43 procenta a německý DAX o 0,19 procenta vzrostl, zatímco francouzský CAC 40 přišel o 0,08 procenta.
Automobilky byly ve čtvrtek nejvýkonnějším evropským sektorem a připsaly si 1,04 procenta v naději, že Čína a USA by mohly dosáhnout kompromisu stran vzájemného obchodu. Zdroje blízké jednáním ve středu uvedly, že USA co nevidět navrhnou Pekingu nové kolo obchodních jednání.
Technologické akcie našly podporu v americkém výrobci smartphonů Applu, jenž ve středu představil své nejnovější iPhony. Akcie evropských dodavatelů Applu přidávaly; ams AG i STMicroelectronics uzavřely se ziskem nejméně 1,5 procenta. Společnost BE Semiconductor Industries se dokonce s pětiprocentním ziskem stala nejúspěšnější emisí dne.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Evropská centrální banka na svém zářijovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0 %, zápůjční sazby na 0,25 % a depozitní sazby na -0,4 %. Zároveň zopakovala, že sazby zůstanou na současných úrovních minimálně do konce příštího léta, a potvrdila, že příští měsíc dále utlumí program kvantitativního uvolňování a v roce 2019 už v něm pokračovat nebude.
- Britská centrální banka na zářijovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. V srpnu Bank of England sazbu zvýšila o 25 bazických bodů, poprvé od loňského listopadu. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP zůstává po zářijovém zasedání rovněž beze změny.
- Odchod Británie z Evropské unie bez dohody se stává čím dál pravděpodobnějším scénářem. Vyplývá to analýzy, kterou ve čtvrtek zveřejnila mezinárodní ratingová agentura Moody's. Takový brexit by měl podle ní "zásadně negativní důsledky" jak na britské hospodářství, tak na ekonomiku některých členských států EU.
- Britům by v zemích Evropské unie nemusely platit řidičské průkazy, hrozily by jim příplatky za roaming, britské zboží putující do EU od strojů až po hračky by se muselo znovu testovat podle unijních standardů. Takové scénáře mimo jiné zmiňuje nová várka dokumentů zveřejněná ve čtvrtek britskou vládou s cílem připravit zemi na možnost odchodu z EU bez dohody o podmínkách rozluky.
- Německá automobilka Daimler koupí 20procentní podíl v portálu ojetin Heycar. Oznámil to ve čtvrtek její rival Volkswagen, který platformu před rokem sám vytvořil. Potvrdil tak srpnovou informaci listu Handelsblatt. Vstup Daimleru se uskuteční zvýšením kapitálu, dodala finanční divize Volkswagenu v Braunschweigu. Informace k ceně se však obě strany rozhodly neposkytnout.
- Sedm odborových svazů palubního personálu irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair v pěti evropských zemích hodlá 28. září uspořádat 24hodinovou stávku. Oznámil to ve čtvrtek mluvčí belgických odborů. Stávka se podle něj bude konat ve Španělsku, Portugalsku, Belgii, Nizozemsku a v Itálii, kde se k protestu hodlají připojit rovněž piloti Ryanairu.
- Britská placená televize Sky se ve spolupráci s produkční společností Skybound Entertainment chystá vytvořit své první hry pro mobilní telefony, v nichž využije obsah svých původních televizních pořadů. Firma ve čtvrtek oznámila, že hry společného podniku Skybound Stories uživateli umožní stát se hlavní postavou příběhu a určovat jeho děj.
- Turecká centrální banka ve čtvrtek zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 6,25 procentního bodu na 24 procent, a to navzdory výzvám prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby sazby naopak snížila. Centrální banka změnou úroků reaguje na pokles kurzu domácí měny a na vysokou inflaci. Ve svém čtvrtečním sdělení navíc uvedla, že v případě potřeby přikročí k dalšímu zpřísnění měnové politiky.
- Rakouská bankovní skupina Erste Group vybrala nástupce svého dlouhodobého ředitele Andrease Treichla (66), kterému příští rok skončí funkční období. Od ledna 2020 ho v čele skupiny nahradí Bernhard Spalt (50), který nyní pracuje jako šéf oddělení řízení rizika v Erste Bank Oesterreich. Informovala o tom ve čtvrtek dozorčí rada. Erste Group se angažuje na trzích střední Evropy, mimo jiné ovládá také Českou spořitelnu.
Zdroj: CNBC
Aktuality
