Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden ale ztratily více než půl procenta

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a na statistiku z amerického trhu práce, která dopadla hůře, než se čekalo.
Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,65 % na 389,16 bodu, za celý týden však odepsal 0,75 %. Britský FTSE 100 stoupl o 1,1 % na 7 659,1 bodu (týden: -0,55 %), francouzský CAC 40 získal 0,33 % na 5 478,98 bodu (týden:-0,6 %) a německý DAX zpevnil o 0,55 % na 12615,76 bodu (týden: -1,94 %).
Dařilo se zejména technologickému sektoru, který navázal na růst amerických titulů. Celý sektor těží zejména z úspěchu technologického gigantu Apple, jehož tržní kapitalizace ve čtvrtek překonala bilion dolarů.
Výrazně stouply také akcie bank, pod čímž se podepsaly pozitivní hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí. Francouzský finanční dům Crédit Agricole v pátek reportoval meziroční růst čistého zisku o 6,4 %, díky čemuž jeho akcie zdražily zhruba o 2,5 %.
Zisk britské finanční skupiny Royal Bank of Scotland se podle pátečního oznámení ve druhém čtvrtletí propadl na 96 milionů liber z 680 milionů liber před rokem. Firma však oznámila, že poprvé za deset let vyplatí akcionářům dividendu. Akcie RBS na tuto zprávu zareagovaly růstem o necelá 3 %.
Evropské burzy (3. srpna 2018), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Česká národní banka zlepšila pro letošní rok odhad vývoje veřejných financí. Nově očekává přebytek 1,6 procenta hrubého domácího produktu, v květnu odhadovala 1,5 procenta HDP. Pro příští rok odhad nechala na 1,5 procenta HDP a pro rok 2020 čeká přebytek 1,7 procenta. Vyplývá to ze shrnutí Zprávy o inflaci, které v pátek banka zveřejnila. Loni skončily veřejné finance v přebytku 1,6 procenta.
- Heineken koupí za 3,1 miliardy dolarů 40procentní podíl ve firmě, která většinově vlastní největšího výrobce piva v Číně China Resources Beer (CR Beer). Nizozemská pivovarnická skupina tak chce podle svého pátečního prohlášení lépe využít potenciál čínského trhu s prémiovým pivem, na němž působí od roku 1983.
- Chorvatsko v příštím roce zvýší v hlavní sezoně turistickou daň na deset kun za noc z nynější osmi kun. Uvedla to chorvatská zpravodajská agentura Hina. Zvýšení se dotkne všech ubytovacích zařízení vyjma kempů, kde zůstane daň osm kun.
- V červenci bylo vyhlášeno 60 bankrotů obchodních společností, což je o dva více než v červnu. Rovněž bylo vyhlášeno 377 bankrotů podnikatelů, o 108 méně než v předchozím měsíci a zároveň nejméně za posledních pět let. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, kterou v pátek zveřejnila.
Výsledková sezóna
- Německé pojišťovně Allianz klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk meziročně o 5,2 procenta na 1,9 miliardy eur. Tržby se ale firmě, která působí i v České republice, zvýšily o tři procenta a pojišťovna v pátek potvrdila, že pro letošek i nadále počítá s provozním ziskem mezi 10,6 a 11,6 miliardy eur.
- Zisk britské finanční skupiny Royal Bank of Scotland (RBS) se ve druhém čtvrtletí propadl na 96 milionů liber z 680 milionů liber před rokem. Za poklesem stály náklady související s urovnáním sporu s americkými úřady. Firma nicméně oznámila, že poprvé za deset let vyplatí akcionářům dividendu.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Bulharská společnost Inercom se odvolala proti rozhodnutí bulharského antimonopolního úřadu, které firmě brání v převzetí bulharských aktivit českého energetického podniku ČEZ. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.
- Tržní ceny bytů, rodinných domů a pozemků v Česku ve druhém čtvrtletí meziročně dále rostly. Nejvíce zdražily byty, nejméně pozemky. Byty zdražily nejvíce také v porovnání s prvním čtvrtletím letošního roku. Ceny nemovitostí rostly nejvíce ve Zlínském kraji, nejméně v Olomouckém. V tiskové zprávě to oznámila Hypoteční banka.
- Italská vláda plánuje nové výběrové řízení pro insolventní aerolinky Alitalia. Podle římského deníku Il Messaggero, na nějž se odvolává agentura APA, si nově chystá ponechat většinový podíl ve výši 51 procent. Výběrové řízení by se mělo konat v září.
- Německý index spotřebitelských cen v červenci meziročně klesl na 2 % z 2,1 % v předchozím měsíci (odhad: 2,1 %). Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu v zemích Evropské unie se spotřebitelské ceny meziročně zvýšily o 2,1 % (odhad: 2,1 %, červen: 2,1 %), v meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,3 % (odhad: +0,4 %, červen: +0,1 %). V pondělí to ukázala předběžná data německého statistického úřadu.
- Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer se dohodl s dánskou firmou Leo Pharma na prodeji skupiny dermatologických léčiv na předpis. Bayer se chce soustředit na integraci právě převzaté americké biotechnologické společnosti Monsanto a na vývoj léčiv, uvedla agentura Reuters.
- Ekonomika eurozóny rostla ve druhém čtvrtletí o něco pomaleji než v předcházejícím čtvrtletí; růst zůstal mírně i za očekáváním trhu. Mezikvartální růst čítal 0,3 procenta, když se očekávalo, že si podrží tempo 0,4 procenta ze čtvrtletí předcházejícího. Meziročně pak dosáhl tempa 2,1 procenta; po 2,5 procenta v prvním kvartálu očekával trh mírnější pokles na 2,2 procenta.
- Zmírnění dluhové zátěže, které Řecku poskytly ostatní členské země eurozóny, Aténám ve střednědobém výhledu zajistí asi bezproblémové splácení veřejného dluhu, v dlouhodobém výhledu je ale udržitelnost splácení poněkud nejistá. Důvodem je fakt, že růst řecké ekonomiky zaostává za očekáváním. V analýze o udržitelnosti řeckého dluhu to v úterý uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF).
- Estonská generální prokuratura zahájila kvůli obvinění z podílu na praní špinavých peněz v Estonsku kriminální vyšetřování největší dánské bankovní společnosti Danske Bank. Na úterním mimořádném zasedání estonského parlamentu to uvedla generální prokurátorka Lavly Perlingová.
- Šesti firmám z Ruska a Krymu, které se podílely na výstavbě mostu z ruské pevniny přes Kerčský průliv na Krym, Evropská unie zmrazila jejich evropský majetek.Podle názoru unijních zemí totiž tyto firmy podpořily upevňování ruské kontroly nad nezákonně anektovaným Krymským poloostrovem. Krok, který zvyšuje počet společností dotčených unijními sankcemi na 44, v úterý oznámila v tiskové zprávě Rada EU.
- Německá automobilka BMW investuje zhruba miliardu eur do výstavby nové továrny na výrobu aut v Maďarsku. Továrna s výrobní kapacitou až 150 000 vozů ročně zaměstná více než 1000 lidí. Firma v úterý také upozornila, že v závodě bude možné vyrábět vozy se spalovacími i elektrickými motory.
- Provozním ředitelem klíčové značky koncernu Volkswagen - VW - se stane veterán společnosti Ralf Brandstätter (49). Oznámil to v úterý šéf společnosti Herbert Diess. Brandstätter se nové role ujme 1. srpna.
- Hospodaření státu skončilo ke konci července v přebytku 16,6 miliardy korun po schodku 5,9 miliardy korun ke konci června. Loni v červenci činil přebytek státního rozpočtu 25 miliard korun. Informovalo o tom ve středu ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun.
- Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v červenci zhoršily. Index PMI klesl na 55,4 bodu z červnových 56,8 bodu. Uvedla to ve středu společnost IHS Markit. V rámci průzkumu byl podle společnosti růst sektoru nadprůměrný, ale nejslabší od loňského srpna.
- Česká ekonomika by případné zavedení cel na dovoz aut z Evropy do USA přečkala bez větších problémů. Ani pokles poptávky po autech z USA o 25 procent by nezpůsobil výraznější zpomalení růstu HDP Česka. K významnějším dopadům by došlo pouze v případě eskalování situace do podoby obchodních válek, ale ani to by nevedlo k recesi české ekonomiky či výraznějšímu oslabení koruny. Vyplývá to ze studie analytiků České spořitelny.
- Švédští piloti irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair budou 10. srpna stávkovat. Oznámil to ve středu jejich odborový svaz. Stávku na stejný den vyhlásily také odborové svazy zastupující piloty Ryanairu v Belgii. Firma v poslední době kvůli neshodám kolem uzavírání kolektivních smluv čelila stávkám pilotů v několika evropských zemích, což vedlo ke zrušení stovek letů.
- Počet zaměstnaných přispívajících do systému sociálního zabezpečení ve Španělsku v červenci proti předchozímu měsíci vzrostl o 0,19 procenta na 19,14 milionu. To je nejvíce od vypuknutí globální finanční krize, která ve Španělsku způsobila pád realitního trhu a uvrhla zemi do recese. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil španělský statistický úřad.
- Česká národní banka na srpnovém zasedání podruhé v řadě a už potřetí v tomto roce zvýšila úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazbu bankovní rada zvýšila o 25 bazických bodů na 1,25 %, lombardní sazbu posunula z 2 % na 2,25 % a diskontní sazbu zvýšila z 0,05 % na 0,25 %. Zasedání rady se zúčastnilo šest jejích členů, přítomen nebyl Oldřich Dědek.
- Britská centrální banka na srpnovém zasedání rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Sazba se tak zvýšila poprvé od loňského listopadu, kdy ji Bank of England zvýšila o 25 bazických bodů z historického minima 0,25 %. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP zůstává beze změny.
- Domácnosti v posledním období utrácejí rychleji, než o kolik rostou jejich příjmy, což vede mimo jiné k tomu, že obyvatelé méně šetří. Míra úspor činila v letošním prvním čtvrtletí 8,4 procenta, byla tak na nejnižší úrovni od roku 1999. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělil Český statistický úřad. Naproti tomu ale domácnosti více investují. Míra investic podle ČSÚ vzrostla v 1. čtvrtletí na 9,3 procenta a byla nejvyšší od konce roku 2010.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Nizozemské pivovarnické skupině Heineken v prvním pololetí klesl provozní zisk meziročně o tři procenta na 1,75 miliardy eur. Oznámila to v pondělí firma. Zároveň zhoršila odhad celoroční provozní marže, což vedlo k výraznému oslabení jejích akcií.
- Švýcarská banka Credit Suisse ve druhém čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 114 procent na 647 milionů švýcarských franků. Překonala tím odhad svůj i odhad analytiků. Bance se vyplatila rozsáhlá restrukturalizace, která trvala tři roky. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali zisk 626 milionů franků, banka sama pak 601 milionů.
- Britská ropná společnost BP ve druhém čtvrtletí zečtyřnásobila zisk na 2,8 miliardy dolarů. Hospodářské výsledky podniku podpořily vyšší ceny ropy a růst těžby. Firma v úterý také potvrdila, že poprvé za téměř čtyři roky zvýší čtvrtletní dividendu.
- Letecké společnosti Lufthansa ve druhém čtvrtletí klesl zisk před úroky a zdaněním (EBIT) o tři procenta na 982 milionů eur. Mírně ale překonal odhady analytiků, kteří jej odhadovali na 942 milionů eur. Německý přepravce podle svého úterního sdělení těžil především z vyšších cen letenek.
- Výsledky HeidelbergCement ve 2Q: Čistý zisk 398 milionů EUR (loni: 358 milionů EUR), tržby 4,81 miliardy EUR (meziročně +4 %).
- Výsledky Sanofi ve 2Q: Čistý zisk na akcii 1,25 EUR (odhad: 0,61 EUR), tržby 8,18 miliardy EUR (loni: 8,67 miliardy EUR, odhad: 8,28 miliardy EUR).
- Největší světový producent oceli ArcelorMittal ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o 41 procent na 1,865 miliardy dolarů. Oznámila to ve středu firma. ArcelorMittal působí rovněž v České republice, v současnosti však pracuje na prodeji svých hutí v Ostravě i některých dalších podniků v Evropě.
- Německý automobilový koncern Volkswagen v prvním pololetí meziročně zvýšil provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek téměř o deset procent na rekordních 9,8 miliardy eur. Oznámila to ve středu firma, jejíž součástí je i mladoboleslavská Škoda Auto. Na výsledky koncernu však stále mají negativní dopad náklady na řešení emisního skandálu. Firma navíc varovala, že její zisky by mohl zasáhnout přechod na nový systém testování emisí WLTP. Poukázala i na rizika spojená s rostoucím protekcionismem v mezinárodním obchodě.
- Největší italská pojišťovna Generali zvýšila v prvním pololetí čistý zisk o devět procent na 1,33 miliardy eur. Přispěly k tomu dobré provozní výsledky a příjmy z prodeje majetku. Firma tak dosáhla nejvyššího pololetního zisku za deset let, uvedla ve středu agentura Reuters. Generali je třetí největší pojišťovnou v Evropě a působí i na českém trhu.
- Italský výrobce sportovních automobilů Ferrari ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 18 procent na 160 milionů eur, zejména díky pokračujícímu růstu odbytu. Firma ve středu rovněž potvrdila celoroční výhled a oznámila, že příští měsíc představí svůj nový podnikatelský plán.
- Provozní zisk německého výrobce luxusních automobilů BMW ve druhém čtvrtletí meziročně klesl o šest procent na 2,75 miliardy eur. Oznámila to ve čtvrtek firma. Zisk však mírně překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na zhruba 2,69 miliardy eur.
- Francouzská banka Société Générale zvýšila ve druhém čtvrtletí čistý zisk meziročně o devět procent na 1,16 miliardy eur. Oznámila to ve čtvrtek firma, která vlastní většinový podíl v Komerční bance.
- Čistý zisk Komerční banky v letošním prvním pololetí meziročně klesl o 12,3 % na 6,75 miliardy Kč. Výrazný meziroční pokles zisku byl dán loňským mimořádný příjmem z prodeje budovy centrály. Čistý zisk bez jednorázových položek poklesl o 0,7 %.
Britská banka Barclays ve druhém čtvrtletí meziročně téměř ztrojnásobila zisk před zdaněním na 1,9 miliardy liber. Do výsledku, jenž překonal očekávání analytiků, už se podle jejího čtvrtečního sdělení nepromítla náročná restrukturalizace a právní služby, které zhoršovaly čísla v uplynulých kvartálech. Analytici v průměru očekávali zisk před zdaněním pouze 1,46 miliardy liber.
- Čistý zisk německé průmyslové skupiny Siemens ve třetím finančním čtvrtletí meziročně klesl o 14 procent na 1,21 miliardy eur. Na hospodářské výsledky podniku měly negativní dopad mimo jiné vyšší daně a náklady na snižování počtu pracovníků v divizích Siemens Gamesa a Siemens Healthineers, napsala agentura DPA.
Zdroj: CNBC
Aktuality
