Jistota 5% zhodnocení: Jde to!

Hledáte spořicí účet či termínovaný vklad se zhodnocením nad 5 %? Jsou takové. Ale nic není zadarmo. Co musíte podstoupit, abyste alespoň 5% úrok získali?
Zákonitosti investic jsou neúprosné. Chcete-li získat vyšší výnos, musíte přijmout více rizika nebo omezit dostupnost investovaných prostředků. Při současných rekordně nízkých úrokových sazbách lze vyšší výnos najít jen s obtížemi, přestože je mnohými pochybnými společnostmi nabízen.
Předem jasný úrok
Jistotu výnosu v podobě předem domluveného úroku můžete najít u bank, u družstevních záložen a u dluhopisů. České banky ovšem mají peněz dost, a tak u nich očekávat vyšší úrok nelze. Zbývají tedy dluhopisy a družstevní záložny. A ani mezi nimi není příliš z čeho vybírat.
Investice do dluhopisu má nevýhodu v podobě kolísající ceny. Tomu se lze vyhnout držením dluhopisu do splatnosti, tedy do doby, kdy je dluhopis vrácen jeho vydavateli, který za něj vyplatí uloženou částku. Navíc dluhopisy s vyšším výnosem nelze hledat ani u českého státu (jistá šance by byla u dluhopisů italských, španělských či řeckých, což je však investice jen pro otrlé povahy), je potřeba se poohlédnout po podnikových dluhopisech.
Družstevních záložen je v Česku podle evidence České národní banky celkem 13:
AKCENTA, spořitelní a úvěrní družstvo
ANO spořitelní družstvo
Artesa, spořitelní družstvo
Citfin, spořitelní družstvo
České spořitelní družstvo
Družstevní záložna Kredit
Družstevní záložna PSD
Metropolitní spořitelní družstvo
Moravský Peněžní Ústav – spořitelní družstvo
Peněžní dům, spořitelní družstvo
Podnikatelská družstevní záložna
WPB Capital, spořitelní družstvo
Záložna CREDITAS, spořitelní družstvo
Zdaleka ne každá družstevní záložna má internetové stránky a jen některé se zabývají sběrem vkladů od občanů. A z nich jen jediná nabízí úroky nad 5 % ročně.
Družstevní záložny a nadstandardní úrokové sazby
Dosáhnout na 5% úrok není snadné ani u družstevních záložen. Jediné ANO, spořitelní družstvo na svých internetových stránkách inzeruje sazbu až 5,05 % ročně – ovšem při vkladu nad 2,5 milionu Kč na dobu 5 let. Na 5% úrok se lze ještě dostat s pětiletým vkladem nad 1 milion Kč nebo čtyřletým nad 2,5 milionu Kč.
U všech družstevních záložen se klient musí stát zároveň členem družstva. Pokud budete chtít využít 5% úrok ANO, spořitelního družstva, bude to pro vás znamenat zaplatit 1 000 Kč při podání přihlášky jako vstupní vklad a v průběhu 18 měsíců 17 tisíc Kč jako základní členský vklad.
Rizika družstevních záložen
Družstevní záložny jsou dozorované Českou národní bankou stejně jako banky. Vklady u nich jsou pojištěny do 100 tisíc eur na 100 % vkladu stejně jako u bank. Rizika jsou tedy srovnatelná jako s bankami.
Ale družstevní záložny jsou menší a i v současnosti krachují častěji než banky. Poslední "padlou" záložnou byla Unibon, spořitelní a úvěrní družstvo, která přišla o licenci 8. března 2012. Předtím Česká národní banka odejmula licenci dvěma družstevním záložnám v roce 2010, kdy v březnu přišlo o povolení Úvěrní družstvo PWD a v prosinci Vojenská družstevní záložna.