Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie stále čekají na impulz. Přinese ho výsledková sezóna?
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie stále čekají na impulz. Přinese ho výsledková sezóna?

Zkrácený obchodní týden nic výrazného nepřinesl. Data z amerického trhu práce byla solidní, očekávání spojená s Fedem se nemění a hlavní indexy v pátek uzavřely s mírnými zisky.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Index S&P 500 za týden přidal 0,07 %, takže lze jen stěží hledat důvody, proč by se měl měnit technický pohled na ceny akcií jako celku. Index sice v týdnu jednou uzavřel pod supportem na 2 420, ale v pátek se vrátil nad něj.

Trh již delší dobu odmítá jakoukoli citelnější korekci, nicméně falešné proražení nad 2 450 během června ukazuje také na relativně vyčerpané růstové momentum. Aktuálně se ale jako klíčové jeví to, že se benchmark drží bezpečně nad 2 400. Dokud toto zůstane v platnosti, mohou býci pomýšlet na nová rekordní maxima v dohledné době.

Poměry put a call opcí přitom vyznívají spíše medvědím tónem. Část obchodníků přece jen v blízkosti rekordů myslí na zadní vrátka a zajišťuje se.

VIX

Index volatility VIX si v týdnu vyrazil "až" k 13 bodům, v pátek ale uzavřel jen těsně nad 11. Pro akcie tak nadále vysílá býčí signál. Nelze si ale nevšimnout, že se na grafu zhruba od poloviny června formuje opatrný vzestupný trend, byť zatím stále na velice nízkých hladinách. Denní uzavření nad 13 body by bylo medvědím signálem.

Závěr

Index S&P 500 se drží nad důležitou úrovní podpory 2 400. To podporuje býčí výhled pro americké akcie, nicméně případné proražení pod tuto hladinu by mohlo spustit hlubší korekci.

V druhém červencovém týdnu začíná výsledková sezóna za druhé čtvrtletí (JPMorgan, Delta Air Lines, Citigroup). Analytici očekávají zhruba 8% růst zisků na akcii v rámci indexu S&P 500. Po řadě kvartálů jsou očekávání analytiků opravdu již druhým čtvrtletím optimistická. Silná firemní čísla by měla podpořit růst cen akcií, zklamání v podobě třeba jen lehce slabšího růstu by ale mohlo být katalyzátorem dlouho vyhlíženého poklesu. Do situace na trzích může promluvit i americký Kongres, který v příštích týdnech má k projednání hned několik potenciálních fiskálních "bomb".

Stratégové na Wall Street jsou pro druhou polovinu roku zatím opatrní, v průměru na konci roku čekají hodnotu indexu S&P 500 jen lehce nad 2 400. Historicky jsou ale druhá pololetí po silných růstech v prvních dvou kvartálech roku (letos +8,1 %) v průměru i podle mediánu růstová. Analytici, kteří sledují jednotlivé akcie, pak podle cílových cen jednotlivých titulů a jejich promítnutím do hodnoty indexu naopak čekají něco okolo 2 600 bodů. Vybere si trh zlatou střední cestu?