Výnosy amerických dluhopisů rostou. Co na to akcie?
|

Výnosy amerických dluhopisů rostou. Co na to akcie?

Nečekejte odpověď na otázku z titulku. Je možné se podívat na nedávnou historii a nechat si napovědět. I to má ale háček, a ne jeden.

Americké akcie Americké státní dluhopisy Korelace investic

Výnosy amerických vládních dluhopisů v posledních týdnech rostly. Hrozba platební neschopnosti americké vlády (o uplynulém víkendu naplněná) udělala své. Pro americké akcie to podle Credit Suisse může být vlastně dobrá zpráva. Banka argumentuje tímto grafem.

Od roku 2000 je růst výnosů dluhopisů USA většinou spojen s posilováním akcií

Vedle otřepaného protiargumentu o tom, že historie nenaznačuje o budoucnosti na trzích prakticky nic, je ale potřeba v souvislosti s cenami amerických akcií pamatovat na to, že od roku 2000 to byly pouze roky 2000, 2001, 2002, 2008 a těsně také 2015, kdy index S&P 500 ztrácel, přičemž výnosy dluhopisů (10letý vládní bond USA) od začátku 80. let víceméně soustavně klesaly (a akcie stoupaly).

S&P 500 - roční výkonnost

Moderní historie se zdá být samozřejmě nejvíce relevantní pro současnost, minimálně od roku 2009 je ale trh významně ovlivněn politikou centrálních bank. Proto může argument Credit Suisse na skepticky založené investory spíše než jako dobré zdůvodnění pro investice do amerických akcií (z historického hlediska výrazně nadhodnocených) působit jako snaha o nalákání těch, kdo ještě v posledních letech dostatečně nevsadili na americký akciový trh. To vše v době, kdy se měnová politika v USA zpřísňuje. Budoucnost ukáže.